Szukamy miłości. Chcemy kochać i chcemy być kochani. Miłość jest cudowna, wywołuje zachwyt, uczucie euforii, dodaje siły i sprawia że życie nabiera blasku. Potęga miłości ogarnia nas bez reszty i wprowadza w stan oczarowania i ekstazy. Nasze serca pełne są ciepła i czułości, a radość zdaje się rozsadzać nas od środka. Wspaniale jest się zakochać i znaleźć swoją drugą polówkę. Bratnią duszę, przy której czujemy się szczęśliwi. Jednak podtrzymanie ognia miłości i kontynuowanie relacji może być prawdziwym wyzwaniem. Stworzenie i utrzymanie szczęśliwego związku wymaga czasu i wysiłku. Istnieją jednak pewne uniwersalne ponadczasowe zasady miłości i budowania trwałych związków, które mogą nam w tym pomóc. Dzięki nim miłość będzie miała większą szansę na rozkwit, a związek na sukces. Co znaczy kochać i być kochanym? Jakie zasady obowiązują w grze zwanej miłością?

Cherie Carter-Scott autorka książek, trenerka rozwoju osobistego, przez wiele lat prowadziła warsztaty i pomagała parom w tworzeniu trwałych związków. Wspiera zakochanych w budowaniu relacji partnerskich, opartych na uczciwości, szacunku, porozumieniu i głębokiej więzi. Na podstawie swoich własnych i zawodowych doświadczeń sformułowała dziesięć zasad budowania trwałych związków, które opisała w książce „Jeśli miłość jest grą, oto jej zasady”. Zrozumienie i stosownie tych ogólnych praw może być niezwykle przydatne w tworzeniu zdrowych i szczęśliwych związków. Przyjrzyjmy się im bliżej. Oto 10 zasad budowania udanych i trwałych związków. Zaczynamy!

„Lepiej jest kochać i stracić miłość, niż nigdy jej nie poznać”. – Affred Tennyson

Jak kochać i być kochanym? 10 zasad miłości i budowania trwałych związków

#01 Przede wszystkim pokochaj siebie

„Twój stosunek do siebie jest wzorcem, zgodnie z którym formować się będą wszystkie inne relacje. Miłość do siebie jest niezbędnym warunkiem wstępnym stworzenia autentycznego i udanego związku z drugim człowiekiem”. – Cherie Carter-Scott

Relacja, w jakiej pozostajesz ze sobą, jest najważniejszą relacją w twoim życiu. W środku wszystkiego, co składa się na twoje życie – rodzina, przyjaciele, związki miłosne, praca -jesteś Ty.

Głębia i jakość więzi między tobą i twoim wewnętrznym „ja” ostatecznie stanowi o sukcesie w związku z inną osobą. Jeśli pragniesz autentycznej, pełnej miłości relacji, to przede wszystkim musisz nauczyć się traktować swoje „ja” ciepło, serdecznie i z szacunkiem, jak naprawdę cenną, godną miłości istotę.

#02 Związek jest wyborem

„Do ciebie należy decyzja, czy chcesz Być w związku. Masz zdolność przyciągania kochanych osób i możesz sprawić, że związek, o którym marzysz, zaistnieje”. – Cherie Carter-Scott

Czy bycie w związku jest tym, czego pragniesz? Związki nie są dla wszystkich. Są dla tych, którzy pragną wzbogacić się wewnętrznie przez kontakt z drugą osobą i razem z nią rozwijać. Dla osób, które gotowe są rozpocząć przygodę łączenia różnych elementów swojego życia z życiem partnera.

Aby stworzyć udany związek, trzeba zaakceptować pozytywne i negatywne aspekty partnerstwa. Dla niektórych związek jest oczywistym i upragnionym wyborem. Dla innych jest raczej możliwością, nad którą się ciągle zastanawiają, albo taką, o której wiedzą, że nie jest dla nich na obecnym etapie ich życia.

#03 Budowanie miłości jest procesem

„Przechodzenie od „ja” do „my” wymaga zmiany perspektywy i pewnego wysiłku. Stawanie się prawdziwą parą dokonuje się powoli”. – Cherie Carter-Scott

Ewolucja prawdziwej miłości jest procesem, który zaczyna się wraz z powołaniem do istnienia bytu „my”. Kiedy obydwoje partnerzy łączą swoje „ja” w większe „my”, zmieniają sposób, w jaki odbierają życie i otoczenie. Jest to coś więcej niż po prostu połączenie swoich losów. Z nici indywidualnych losów wspólnie tworzą inną, nową materię.

Prawdziwa miłość wzrasta na fundamencie silnej, intymnej więzi, która powstaje w miarę upływu czasu i wraz ze wspólnymi doświadczeniami. Formowanie autentycznego związku stanowi wyzwanie. Wyzwaniu temu można sprostać, gdy poważnie traktuje się rozwój związku i jego naturalną ewolucję.

#04 Związek dostarcza możliwości rozwoju

„Związek może ci służyć jako nieformalny „warsztat życia”, gdzie poznasz siebie i dowiesz się, jak możesz rozwijać się w wymiarze osobowym”. – Cherie Carter-Scott

Autentyczna relacja może mieć istotny wpływ na twoje życie. Może dać ci szansę znacznie lepszego i doskonalszego poznania siebie. Uświadomić, czego naprawdę chcesz. Jest w stanie rozświetlić drogę do emocjonalnej i duchowej głębi. Udzielić cennych lekcji życia. Dzięki niej możesz wzrastać i rozwijać się jako człowiek.

Autentyczny stały związek zapewnia wiele różnych dróg rozwoju. Przede wszystkim, obecność kochanej osoby w twoim życiu tworzy zupełnie nowe możliwości. Bycie w związku może odkryć twoje osobiste problemy, które wymagają terapii, może poszerzyć twoje granice i nauczyć cię, jak tworzyć więzi na wyższym poziomie. Ukochana osoba staje się partnerem w procesie twojego rozwoju, a ty w procesie jej rozwoju, i kroczycie wspólną drogą, zmieniając życie.

#05 Najważniejsze jest porozumiewanie się

„Otwarta wymiana myśli i uczuć jest życiodajną siłą dla związku”. – Cherie Carter-Scott

Porozumiewanie się jest głównym „narzędziem”, którego partnerzy używają, by wzmacniać więź między sobą. Zbliżając się do siebie, pozwalają poznać się nawzajem – kim są, czego potrzebują i pragną, jak odbierają świat. Jest to droga informowania, edukowania, wspierania i negocjowania. To właśnie komunikacja sprawia, że związek pozostaje żywy, że zachodzi wymiana.

Komunikacja funkcjonuje jak medium, dzięki któremu budujesz mosty, łączące cię z partnerem. Każdy wnosi do związku własną wizję rzeczywistości. Tylko poprzez komunikację dwoje ludzi może powiązać te wizje. Bez otwartej komunikacji nie istnieje medium, poprzez które partnerzy mogliby połączyć swoje wewnętrzne światy.

#06 Negocjacje będą potrzebne

„Zdarzą się sytuacje kryzysowe. Od was zależy, czy i jak sobie z nimi poradzicie. Jeśli będziecie postępować rozważnie, zachowując dla siebie szacunek, nauczycie się wychodzić z takich prób zwycięsko”. – Cherie Carter-Scott

Choć określenie „negocjacje” częściej kojarzy się z interesami czy transakcjami finansowymi, podobne zasady postępowania odnoszą się do związków. By dwoje ludzi mogło odnaleźć wspólną drogę w wędrówce przez życie, będą czasem musieli pertraktować.

Negocjacje są zaawansowaną formą komunikacji. Negocjacje są niezbędne, gdy pojawiają się różnice między partnerami i gdy zwykła komunikacja nie wystarczy, by wyjść z impasu. Są potrzebne, by partnerzy mogli budować mosty między swymi światami i na nowo odnajdywać to, co ich łączy. Są też konieczne, gdy trzeba zażegnać kryzys.

Negocjacje to efektywna droga dochodzenia do sprawiedliwego rozwiązania. Podczas negocjacji nastąpi sortowanie tego, co każda osoba chce, i osiągnięcie rozwiązania, które jest do przyjęcia przez obie strony. Skutkiem tego procesu jest wynik, który można nazwać sukcesem. Sukces negocjacji to taki wynik, gdy każdej z osób towarzyszy szczere odczucie, że uzyskała to, czego chciała, z niczego nie rezygnując.

#07 Zmiany zawsze są wyzwaniem dla związku

„Życie nie jest prostą drogą. To, jak pokonacie różne zakręty i meandry, zadecyduje o sukcesie waszego związku”. – Cherie Carter-Scott

Zmiana to jedyna stała, na którą możemy liczyć w życiu. Cały wszechświat jest w nieustannym ruchu. Życie co dzień dostarcza nam nowych informacji i nowych scenariuszy, które jakoś musimy uwzględnić w swojej rzeczywistości.

Ty i partner doświadczacie zmian, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie podczas trwania związku. Jeśli twój partner staje się towarzyszem podróży przez życie, będziecie musieli razem pokonywać zakręty i przeszkody, które pojawią się w czasie wspólnej drogi. Zmiany będą następować w wielu różnych sferach życia. Mogą dotyczyć pracy zawodowej, ciała, sytuacji finansowej, miejsca zamieszkania czy powiększenia rodziny i dzieci.

Zmiana może was do siebie przybliżyć albo od siebie oddalić. Ostatecznie, sukces związku będzie zależał od tego, jak pozwolicie zmianom wpływać na wasze partnerstwo.

#08 Trzeba dbać o związek, by mógł on rozkwitać

„Ceniąc kochaną osobę, sprawisz, że wasz związek będzie rozkwitał”. – Cherie Carter-Scott

Relacja jest jak ogród. Zadbany należycie, rozkwita. Jeśli traktujesz swoją relację z wdzięcznością i szacunkiem, pozostanie silna. Jeśli poświęcasz jej swój czas, uwagę i starania, będzie się stale rozwijała. Jednak jeśli zaniedbasz ją i uznasz, że po prostu będzie zawsze trwała niezmiennie, istnieje obawa, że ona również uschnie i zginie.

Często pary w natłoku codziennych spraw – praca, obowiązki domowe, stresy, dzieci, hobby itp. – zapominają, że ich relacja potrzebuje troski. Relację podtrzymuje dbałość o związek między tobą i partnerem. Więź musi być wzmacniana każdego dnia, jeśli ma pozostać silna. Łatwo jest odczuwać magię na początku związku, gdy namiętności są bardzo silne i emocje niezwykle żywe. Wyzwanie polega na ciągłym utrzymywaniu takiego stanu, przez codzienną pielęgnację i dbanie o siebie nawzajem.

Istotą kultywowania więzi jest docenianie kochanej osoby. Docenianie oznacza, że stale jest ona dla ciebie droga. Jesteś jej wdzięczny za wszystkie wspaniałe cechy i jak najczęściej okazujesz, jak jest dla ciebie ważna i niezwykła.

#09 Odnowa jest kluczem do długowieczności

„„Żyli długo i szczęśliwie” oznacza, że umieli zachować świeżość i siłę relacji”. – Cherie Carter-Scott

Co zrobić, aby miłość trwała wiecznie? Sekretem trwałości relacji jest zdolność odnawiania oraz utrzymywania świeżości i dynamiki partnerstwa. Jeśli jakaś część twojej relacji zanika, musisz ją zregenerować. Gdy jakaś część zostanie zniszczona, musisz ją naprawić. Jeśli jesteś w stanie stale ożywiać związek, odkryłeś tajemnicę długiego i szczęśliwego życia w miłości.

Początkowa iskra miłości może w miarę upływu czasu stracić nieco blasku. Związek wymaga stałego dopływu nowej i świeżej energii. Jak to zapewnić? Jest na to wiele sposobów. To co pomaga to spontaniczne działania, śmiech, wnoszenie do wspólnego życia wciąż czegoś nowego i podejmowanie razem nowych, twórczych zadań.

#10 Zapomnisz o tym wszystkim gdy tylko się zakochasz

„Znasz od dawna te wszystkie zasady w naturalny sposób. Chodzi o to, by pamiętać o nich, gdy padnie na ciebie zniewalający czar miłości”. – Cherie Carter-Scott

Miłość często bywa potężną siłą, która mąci myślenie i zdrowy rozsądek. Gdy się zakochujemy mamy tendencję do zaciemniania najbardziej racjonalnych, logicznych i rozsądnych wzorców myślenia. Miłość jest rodzajem eliksiru lub afrodyzjaku, który sprawia, że porzucamy świat rzeczywisty i zanurzamy się w fantastyczny. Potrafi działać jak narkotyk, wywołujący odmienne stany świadomości.

Uczucia, które przynosi nowa miłość, warto smakować, bo należą one do największych przyjemności w życiu. Jednocześnie, mimo euforii, trzeba zachować choć odrobinę racjonalnego myślenia, by ochronić się przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami fizycznymi czy emocjonalnymi.

Te dziesięć powyższych zasad stanowi podstawę autentycznego związku. Istotne jest pamiętanie o nich wśród miłosnego zamętu.

Uwagi końcowe

Miłość jest uczuciem i działaniem, które wyrasta z najbardziej naturalnej i pierwotnej części nas samych. Sama miłość wydaje się być czymś czymś naturalnym i łatwym, natomiast budowanie związku stanowi nie lada wyzwanie. Jednak jeśli opanujesz te 10 zasad budowania trwałych relacji, twój związek i miłość zyskają na sile.

Niezależnie od tego, czy wciąż szukasz swojej miłości, czy chcesz pogłębić bliskość i intymność w istniejącym już związku, koniecznie sięgnij po książkę Cherie Carter-Scott  „Jeśli miłość jest grą…” . Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka i tłumaczeniu Barbary Nicewicz jest ona dostępna po polsku. To pełen cennych wskazówek przewodnik po świecie miłości i związków, który pomaga zrozumieć czym tak na prawdę jest miłość. Opisuje dokładnie zasady jakie obowiązują w grze zwanej miłością. Pokazuje jak pielęgnować miłość i dbać o związek. A przede wszystkim co warto robić, aby nasza miłość była prawdziwa i wieczna!

„Kochać i być kochanym, to tak jakby się czuło słońce z jego obu stron.” – Pino Pellegrino

Sprawdź też: Jak mieć szczęśliwy związek? Recepta na udane małżeństwo

A czy Ty znalazłeś już swoją miłość?