Czy zdarzyło Ci się utknąć w martwym punkcie? Podjąć próbę zmiany na lepsze, lecz ponieść porażkę? Podejmować wielokrotnie takie same próby, a potem zaprzestawać wysiłków na dłuższy czas? A gdyby tak okazało się, że przyczyną problemu związanego z brakiem skuteczności podejmowanych działań i brakiem konsekwencji w trzymaniu się planu nie jesteś Ty, ale stosowana przez Ciebie strategia działania. Gdyby odkrycia naukowe dotyczące ludzkiego zachowania, siły woli funkcjonowania mózgu wskazywały na lepszy, alternatywny sposób realizacji zamierzeń — sposób, który jest rzadko wykorzystywany? I gdyby stosowanie nowej strategii miało okazać się rewolucyjne dla Ciebie, bo pomagałoby Ci podejmować działania, osiągać cele, kształtować dobre nawyki i zmieniać życie niezależnie od Twojego samopoczucia? Tak, witaj w świecie mininawyków!

“Jeżeli zaczniesz stosować strategię mininawyków, zyskasz przewagę nad 99% mieszkańców tej planety”. –Stephen Guise

Co to są mininawyki?

Twórcą koncepcji mininawyków jest Stephen Guise pisze o niej w swojej inspirującej i motywującej książce Mininawyki – małymi krokami do sukcesu.

Mininawyk to niepozorne, a zarazem konstruktywne działanie, które chcemy podejmować każdego dnia. Ze względu na swój niepozorny charakter nie wiąże się ono z ryzykiem porażki. Dlatego też stanowi nadzwyczaj skuteczną strategię wprowadzania w życie upragnionych dobrych zmian. Bo nie wymaga szczególnego wysiłku, a nawet dodaje sił.

Mininawyk jest to zasadniczo znacznie mniejsza wersja przyzwyczajenia, które chcesz wypracować. Oznacza to, że na przykład 100 pompek dziennie przybiera w wersji mini postać jednej pompki dziennie. Pisanie 3000 słów dziennie przybiera postać pisania 50 słów dziennie. Pozytywne myślenie przybiera postać dwóch pozytywnych myśli dziennie. Kreatywne życie przybiera postać dwóch nowych pomysłów dziennie itp.

Strategia mininawyków polega na mobilizowaniu się do podejmowania do czterech „drobnych, błahych” czynności każdego dnia. Są one zbyt „błahe”, aby mogły się nie udać, i zbyt „drobne”, aby je sobie odpuszczać z jakichś powodów.

Twój kroczek jest drobny i błahy w odniesieniu do maksimum Twoich możliwości w danej dziedzinie. Działania te służą dwóm celom. Po pierwsze mają Cię zachęcać do robienia jeszcze więcej. A po drugie stawać się dobrymi nawykami, które chcesz rozwijać i praktykować na co dzień.

Dlaczego mininawyki są skuteczne?

Z mininawykami nie wiążą się prawie żadne postrzegane trudności. Postępowanie zgodne z mininawykami wymaga naprawdę niedużego zużycia siły woli celem nakłaniania siebie do wywiązywania się z drobnych, niewielkich zobowiązań. Przecież nie trzeba wiele siły woli, aby zrobić jedną pompkę dziennie, czy przeczytać jeden rozdział książki. Prawda?

Mininawyki pozwalają pokonać strach, wątpliwości, onieśmielenie i wahanie. Stanowią doskonały sposób, aby zacząć nawet od zera budowanie dobrych nawyków. Nie będą Cię już onieśmielać poważne cele. Nie będzie Cię już dręczyć poczucie winy czy braku kompetencji z powodu dotychczasowego niespełniania oczekiwań. Mininawyki zachęcają skutecznie do wykonania pierwszego kroku, ponieważ jest on bardzo łatwy. A potem stawiasz kolejne i kolejne… Zanim się obejrzysz twoje działanie staje się dobrym nawykiem, który chciałeś rozwinąć.

“Mininawyki przypominają konie trojańskie, które zużywają niewiele siły woli, a zarazem kanalizują łatwy dostęp do centrum dowodzenia mózgiem w doskonałe wyniki Twoich działań”. –Stephen Guise

Jakie są korzyści ze stosowanie mininawyków?

Korzyściami płynącymi ze stosowania strategii mininawyków są przede wszystkim zaskakujące rezultaty.

Po pierwsze, istnieje duża szansa, że wykonawszy swoje niezbędne minimum, zechcesz zrobić więcej. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy pragniemy pozytywnych działań, a kiedy już zaczynamy postępować w określony sposób, osłabia to wewnętrzny opór.

Drugą korzyścią jest rutyna. Nawet jeżeli nie przekroczysz niezbędnego minimum, to i tak dana czynność zacznie się przekształcać w nawyk. Wtedy zaś można dokładać dodatkowe jej powtórzenia bądź podnieść sobie poprzeczkę.

Trzecią korzyścią okazuje się nieprzerwane pasmo sukcesów. Mininawyki są za drobne, aby im nie podołać. Strategia mininawyków jest jedną z niewielu, które gwarantują sukces praktycznie każdego dnia.

Mininawyki sprawiają, że masz wrażenie, iż nic nie jest w stanie cię zatrzymać. Dzieje się tak dlatego, że zostaje wprawione w ruch koło zamachowe zachęty i że cele pozostają zawsze osiągalne. Codzienne małe zwycięstwa i sukcesy wzmacniają twoje poczucie własnej skuteczności, zwiększają pewność siebie i zachęcają do dalszych działań.

“Im lepiej Ci będzie szło z mininawykami, tym więcej sukcesów będziesz odnosić we wszystkich dziedzinach życia”. –Stephen Guise

Uwagi końcowe

Podsumowując: mininawyk jest to bardzo drobne konstruktywne działanie, które zobowiązujesz się podejmować każdego dnia. Strategia wykonywania pojedynczych kroczków jest skuteczna w każdym przypadku. Trwałe nawyki zaś wypracowuje się dzięki konsekwencji.

Mininawyk to potężne narzędzie rozwoju osobistego, które warto wykorzystać. Ze względu na swój charakter nie wiąże się ono z ryzykiem porażki. Właśnie dlatego stanowi bardzo skuteczną strategię wprowadzania w życie upragnionych zmian.

Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu!

Aby dowiedzieć się więcej o mininawykach sięgnij po książkę, którą napisał Stephen Guise – Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu. Dzięki wydawnictwu Sensus i tłumaczeniu Katarzyny Rojek książka dostępna jest po polsku.

Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu. - Stephen Guise
Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu. – Stephen Guise

Przeczytasz w niej o kształtowaniu nawyków, funkcjonowaniu mózgu, sile woli i motywacji oraz związkach między nimi. Dowiesz się, dlaczego popularne strategie rozwoju osobistego najczęściej nie gwarantują stałego osiągania pożądanych wyników. Natomiast mininawyki pozwalają dość konsekwentnie uzyskiwać oczekiwane rezultaty.

Nauczysz się jak w 8 krokach stosować w praktyce metodę mininawyków. Jak wybrać odpowiednie mininawyki, zaplanować swoją drogę do zmiany i podjąć pierwsze drobne działania w kierunku wybranego celu. W ramach szczegółowych opisów każdego z ośmiu kroków zrozumiesz, dlaczego jest on konieczny, a także co powinieneś robić i w jaki sposób.

Dzięki połączeniu naukowej teorii, ze zdroworozsądkowymi praktycznymi wskazówkami nie zboczysz z drogi do upragnionego celu. Maksymalnie wykorzystasz własny potencjał i osiągniesz najlepsze wyniki. Im lepiej Ci będzie szło z mininawykami, tym więcej sukcesów będziesz odnosić we wszystkich dziedzinach życia.

Czy znajdujesz w sobie gotowość do odkrywania, jak mniejsze nawyki prowadzą do lepszych wyników? Jeżeli wciąż wątpisz w skuteczność metody mininawyków nic nie szkodzi. Po prostu spróbuj i przekonaj się osobiście, jak mininawyki zadziałają u Ciebie.

“Każda trwała zmiana rozpoczyna się zawsze od pojedynczego kroku!”

Sprawdź też: Siła przyzwyczajenia – skuteczne sposoby jak pozbyć się złych nawyków?

A jak jest u Ciebie? Jakie dobre nawyki chcesz rozwinąć?