Marzysz o bogactwie? Chcesz zarabiać więcej pieniędzy? Miej nawyki milionerów! To one zdecydują, czy uda Ci się osiągnąć finansowy sukces. Okazuje się, że ludzie, którzy zaczynali od zera, lecz w ciągu jednego pokolenia doszli do milionów, a często wręcz do miliardów, wyróżniają się pewnymi wspólnymi cechami oraz nawykami. Jakie są typowe nawyki odnoszących sukcesy milionerów i miliarderów? Według Briana Tracy słynnego eksperta od rozwoju osobistego i sukcesu, mówcy motywacyjnego i autora bestsellerów, w tym książki Zarabiaj więcej pieniędzy jest 10 najważniejszych nawyków, które prowadzą do bogactwa! Poznaj je i opanuj już dziś!

„Bogaci ludzie przyswajają sobie nawyk robienia rzeczy, których biedni nie lubią i których unikają”. – Brian Tracy

Zarabiaj więcej pieniędzy! Oto10 nawyków, które prowadzą do bogactwa

#01 Wytężona praca i samodyscyplina

Z badań prowadzonych wśród najbogatszych ludzi, którzy doszli do majątku startując praktycznie od zera, wynika, że pierwszym najważniejszym nawykiem, który zapewnił im sukces jest wytężona praca i samodyscyplina.

Przeciętny człowiek pracuje 40 godzin tygodniowo albo nawet mniej. Okazuje się, że milionerzy zwłaszcza na początku swojej kariery pracują nawet po 60 godzin tygodniowo lub więcej. A cały ich zawodowy wysiłek jest skupiony na formach działalności przynoszących dużą korzyść. Z reguły jest to prowadzenie własnego biznesu. Przedsięwzięcia biznesowe to zdecydowanie najważniejszy generator bogactwa.

Na szlaku prowadzącym do sukcesu nie ma żadnych skrótów. Ciężka i mądra praca wsparta samodyscypliną odgrywają kluczową rolę w drodze do sukcesu i pieniędzy.

#02 Dobrze wykorzystuj swój czas

Nawyk numer dwa polega na tym, że bogacze starannie gospodarują swoim czasem. Czas to dla nich  najcenniejsze aktywo. Przeznaczają go na najważniejsze działania, w jakie można go zainwestować. Starannie planują i organizują swój rozkład dnia i nie tracą czasu na niepotrzebne zajęcia.

Ludzie sukcesu efektywnie wykorzystują zwłaszcza swoje poranki. Wstają z reguły wcześnie rano. Mają swoje poranne rytuały, które obejmują takie praktyki jak ćwiczenia fizyczne, medytacja, czytanie, planowanie i przygotowania. Gdy przeciętna osoba dopiero przeciąga się, aby wstać z łóżka, człowiek, który samodzielnie dorobił się milionów albo nawet miliardów, ma już za sobą dwie albo trzy godziny pracy.

#03 Stawiaj jasne cele i plany

Mętne cele i plany to główny powód niepowodzeń, marnotrawionego czasu i utraty zainwestowanych
pieniędzy. Trzeci nawyk bogatych ludzi polega na tym, że stawiają sobie jasne cele i tworzą plany ich realizacji, które stanowią mapę drogową ich działań. Na bieżąco sprawdzają, jak im idzie, dobierając odpowiednie metody oraz przestrzegając ustalonych przez siebie terminów i standardów. Dzięki temu skutecznie i efektywnie pracują nad realizacją swoich zamierzeń i osiąganą to do czego dążą.

Ludzie sukcesu stawiają sobie cele w każdej sferze swojego życia. A oprócz tego większość z nich ma określony jeden „WIELKI CEL”. Ten cel jest centralnym punktem ich istnienia. Koncentrują swoją energię na dojściu do tego celu. To ich wielka życiowa ambicja, którą chcą spełnić. Czasami nazywają go ONZA — Ogromna Nieposkromiona Zuchwała Ambicja. Dążenie do tego celu motywuje ich, nadaje sens ich działaniu i życiu.

#04 Nie bądź rozrzutny

Czwarty nawyk samodzielnie wzbogaconych milionerów polega na tym, że są oszczędni. Uważnie gospodarują swoimi pieniędzmi.

Może cię to zdziwić, ale milionerzy, szczególnie ci, którzy dopiero pną się w górę, nie wydają niepotrzebnie pieniędzy. Nie są rozrzutni. Nie kupują wielu rezydencji w różnych miejscach, samolotów czy jachtów. A nawet nie kupują nowych samochodów. Wolą dobre, ale używane auta. Kupują to co rzeczywiście jest im potrzebne. Dbają o to, żeby wszystkie ich pieniądze pracowały, dlatego inwestują i pomnażają zaoszczędzony kapitał. Zamiast drogich „zabawek”, kupują aktywa, które generują im dodatkowe wpływy finansowe.

Nie szastaj drobnymi sumami, a w niedługim czasie będziesz obracał wielkimi.

#05 Przykładaj wagę do każdego szczegółu

Nawyk numer pięć polega na tym, że milionerzy przyglądają się szczegółowo każdemu detalowi swoich inwestycji i wydatków, zanim podejmą decyzję.

Wykazują należytą staranność. Odpowiednio rozeznają się w sytuacji. Wnikliwie analizują wszystkie istotne fakty. Weryfikują wszystko, zanim zainwestują w coś pieniądze albo swój czas.

Milionerzy nie lubią tracić pieniędzy. Mają do tego wręcz emocjonalne podejście. Są przekonani, że zdobyli swój majątek tak dużym wysiłkiem, iż sama myśl o tym, by go trwonić tylko z powodu niesprawdzenia czegoś, budzi w nich negatywne emocje. Często kierują się zasadą „ufaj, ale weryfikuj”. Dlatego ich decyzje, poprzedzone są bardzo uważnym rozeznaniem i zadbaniem o każdy istotny szczegół.

#06 Naucz się kochać pomnażanie pieniędzy

Nawyk numer sześć polega na tym, że milionerzy koncentrują się na akumulacji środków finansowych. Pragną zarówno robić wielkie pieniądze, jak i utrzymywać te wielkie pieniądze w swoim posiadaniu.

Milionerzy myślą długoterminowo i nieustannie snują rozważania o akumulacji kapitału. Kierują się zasadą: „Liczy się nie to, ile zarabiasz, tylko to, ile zdołasz zatrzymać dla siebie”.

Jeżeli wciąż rozmyślasz o zdobywaniu i utrzymaniu pieniędzy, o akumulacji kapitału, to zgromadzisz go o wiele więcej, niż gdy ciągle myślisz o wydawaniu pieniędzy, rozrywce i kupowaniu nowych gadżetów.

#07 Bądź wysoce produktywny

Siódmy nawyk milionerów samodzielnie dochodzących do swojego majątku polega na tym, że są bardzo produktywni i dobrze wykorzystują swój czas. To jedna z najważniejszych cech.

Głównym powodem niskiej produktywności niektórych osób jest to, że nie wyznaczają sobie priorytetów i w rezultacie nie przeznaczają swojego czasu na najbardziej wartościową pracę. Ludzie sukcesu działają inaczej Stosują trzy kluczowe techniki wspierające rozwój wysokiej produktywności.

Po pierwsze, ludzie, którzy dorobili się milionów własnym wysiłkiem, planują z góry każdy swój dzień. Nie podejmują działań, jeżeli nie zostały one zaplanowane. Po drugie, dzielą swój czas na podstawie jasnych
priorytetów. Wszystko jest starannie przemyślane. Zadają sobie często pytanie: „Jeżeli mógłbym dziś zrobić tylko jedną rzecz, to jakie działanie przyniosłoby mi największą wartość? Po trzecie, milionerzy i miliarderzy nieustannie skupiają się na tym, by wykorzystać swój czas w jak najbardziej pożyteczny sposób.

#08 Nigdy nie przestawaj się uczyć

Ósmy nawyk milionerów polega na tym, że nieustannie chłoną nowe idee i starają się rozwijać. Ciągle się uczą, czytają i słuchają.

Przeciętna bogata osoba przeznacza mniej więcej 2-3 godziny dziennie na rozwój i na zdobywanie informacji, dzięki którym może być na bieżąco z wydarzeniami ze swojej branży i poszerzać swoją wiedzę.

Bogaci ludzie oglądają bardzo mało telewizji, zwykle mniej niż godzinę dziennie. Pochłaniają za to jedną albo dwie książki na tydzień. Czytają czasopisma i biuletyny. Ściągają z Internetu i analizują dane na temat nowości ze swojej dziedziny, które mogą mieć wpływ na ich zdolność do dalszego powiększania swojego majątku. Wciąż są głodni wiedzy. Uczą się, rozwijają i stosują to czego się nauczyli w praktyce.

#09 Zadawaj więcej pytań

Nawyk numer dziewięć milionerów i miliarderów polega na tym, że zadają oni mnóstwo pytań i uważnie wysłuchują odpowiedzi.

A co robią ludzie, którym obcy jest sukces? Nieustannie gadają. Mówią, co im tylko przyjdzie do głowy, nie czekając z tym ani chwili. Zagłuszają inne osoby i wchodzą im w słowo.

#10 Podejmuj inteligentne ryzyko

Nawyk numer dziesięć ludzi, którzy własnym wysiłkiem doszli do wielkich majątków, polega na tym że są gotowi podejmować ryzyko bez gwarancji sukcesu. Ich apetyt na ryzyko jest zdecydowanie większy niż u innych ludzi.

Nie chodzi tu o brawurę i nieroztropne działanie. Bogaci ludzie podejmują ryzyko w inteligentny sposób. Zanim podejmą decyzję albo przystąpią do działania, zaczynają od starannego rozpoznania. Kiedy ryzykują, robią to na podstawie wiarygodnych danych i solidnych kalkulacji.

Prawdopodobieństwa porażki nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je obniżyć dzięki uważnym przygotowaniom. Droga do sukcesu wiedzie poprzez niepowodzenia, ale pod warunkiem że potrafisz wyciągać wnioski ze swoich porażek. A każda porażka to tak na prawdę lekcja, którą trzeba odrobić, aby w kolejnej próbie odnieść sukces.

Uwagi końcowe

Oto 10 najważniejszym nawyków bogatych ludzi. Zacznij je praktykować na co dzień, a zwiększysz swoje szanse na na finansowy sukces. Skąd wiadomo, że te nawyki działają? Potwierdzają to liczne badania prowadzone wśród ludzi, którzy własną pracą doszli do wielkich majątków. Również sam Brian Tracy jest na to dowodem, który przeszedł drogę od „zera” do „milionera”. Gdy zaczął praktykować zachowania ludzi, którzy zbili milionowe majątki, porzucając jednocześnie złe nawyki, też w końcu został milionerem.

Zarabiaj więcej pieniędzy - Brian Tracy
Zarabiaj więcej pieniędzy – Brian Tracy

Aby dowiedzieć się więcej o zwyczajach i nawykach ludzi sukcesu sięgnij po książkę Zarabiaj więcej pieniędzy. Dzięki wydawnictwu Onepress i tłumaczeniu Wojciecha Białasa dostępna jest już po polsku.

Brian Tracy spędził lata, na poznawaniu i analizie biografii najlepiej prosperujących ludzi naszych czasów. Tym co odkrył dzieli się na łamach tej książki. Zarabiaj więcej pieniędzy to krótki poradnik na temat finansowego sukcesu i pomnażania majątku, ale za to bardzo bogaty w treść. Prezentowane w nim idee pochodzą z doświadczeń czołowych ekspertów od zarabiania pieniędzy we współczesnym świecie.

Dzięki lekturze książki Zarabiaj więcej pieniędzy dowiesz się, jak zyskać głębszy wgląd w cechy osobowości i zachowania, które sprawiają, że niektórzy ludzie dochodzą do wielkiego majątku, podczas gdy inni przez całe życie nie potrafią się uwolnić od finansowych trudności. Poznasz też praktyczne wskazówki i porady, które podpowiedzą ci, co i jak robić aby wypracować lepsze nawyki, poprawić swoją sytuację finansową i osiągnąć sukces osobisty.

Żeby czerpać pieniądze, trzeba najpierw wyłożyć pieniądze. Potraktuj tę książkę jak inwestycję, która z nawiązką się zwróci. Przeczytaj Zarabiaj więcej pieniędzy i zdobądź cenna wiedzę. Wdróż opisane w niej zasady w życie. Dołącz do grona bogatych!

Zarabiaj więcej pieniędzy - Brian Tracy - Nowość Onepress

„Umiejętność zdyscyplinowania się, by zrezygnować z natychmiastowej satysfakcji w zamian za większą nagrodę w dłuższej perspektywie jest nieodzownym warunkiem sukcesu”. – Brian Tracy

Sprawdź też: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

Który z dziecięciu nawyków sprzyjających bogaceniu się zamierzasz zacząć praktykować już od zaraz?