Jak wyglądają Twoje poranki? Wyobraź sobie, że codziennie masz godzinę tylko dla siebie, która mogłaby pozwolić Ci w ciągu całego dnia wejść na wyższy poziom szczęścia, produktywności i kreatywności. Niewielu jest ludzi sukcesu, którzy zaczynają dzień od bezcelowego szwendania się albo pozostawiają go przypadkowi. Oni mają swoje rytuały. Wstają wcześnie rano i wykorzystują fenomen poranka. Układają plan motywującej porannej rutyny, która pozwala wytworzyć energię i siłę do działania, a potem trzymają się tego schematu. Bo dobry poranek nadaje ton reszcie dnia!

Hal Elrod to profesjonalny prelegent, trener sukcesu i autor, który twierdzi, że zmiana porannej rutyny doprowadziła do odmiany jego życia i pozwoliła stworzyć solidne fundamenty jego sukcesu. W gruncie rzeczy tak mocno wierzy w moc porannych rytuałów, że poświęcił im książkę – Fenomen Poranka.

Elrod przekonuje, że bez względu na to, jak wiele udało ci się już osiągnąć, wykorzystanie pierwszych minut każdego ranka z myślą o inwestycji we własne życie zaprowadzi cię na jeszcze wyższy poziom. W wyniku swoich badań i własnych doświadczeń Elrod stworzył system, który nazwał Life S.A.V.E.R.S. To sześciaetapowa poranna rutyna znana też pod nazwą Miracle Morning (Fenomen Poranka). To sześć codziennych praktyk, które podnoszą jakość życia. Przyjrzyjmy się wszystkim sześciu technikom, by sprawdzić, jak każda z nich pomoże ci w przyciąganiu powodzenia, spełnianiu marzeń i życiu pełnią życia. Zaczynamy!

“Budzenie się rano i zaczynanie każdego dnia od działań, których celem jest przede wszystkim rozwój osobisty, powoduje, że możesz stać się człowiekiem, którym chcesz się stać, i stworzyć najbardziej niezwykłe życie, jakie jesteś sobie w stanie wyobrazić, i to szybciej niż wyobrażasz sobie w najśmielszych snach”. – Hal Elrod

Zmień swój poranek zmień swoje życie! Co robić rano? Oto Miracle Morning – poranna rutyna Life S.A.V.E.R.S.

Hal Elrod sugeruje przeznaczenie co najmniej 30-60 min na sześć praktyk, które opisał angielskim akronimem S.A.V.E.R.S. Każda z nich rozwija jakiś jego aspekt: fizyczny, intelektualny, emocjonalny i duchowy. Wszystko po to, abyś mógł stać się taką osobą, która stworzy dla siebie życie, jakiego naprawdę pragniesz.

S jak Silence (cisza, wdzięczność, medytacja lub modlitwa).

Cisza to pierwsza praktyka. Pomoże ci zwolnić tempo i choć trochę zmienić hałaśliwy i obfitujący w nadmierną ilość rozmaitych bodźców tryb życia.

Jeśli zależy ci, aby szybko obniżyć poziom stresu, zaczynać każdy dzień w spokoju ducha, z jasnym i klarownym umysłem, który pozwoli ci się skupić na tym, co w życiu najważniejsze rozpoczynaj każdy dzień od chwili świadomej ciszy.

Nie istnieje jeden właściwy sposób praktykowania ciszy. Oto techniki, które możesz zastosować, aby praktykować świadomą ciszę: medytacja, modlitwa, rozmyślania, głęboki oddech, wdzięczność. Wszystkie zrelaksują twoje ciało i umysł, uciszą wewnętrzny zamęt.

Cisza to najlepszy sposób, aby zredukować stres i oprzytomnieć. Pomoże ci osiągnąć jasność myślenia, której będziesz potrzebował, aby skoncentrować się na swoich celach, ustalić priorytety i zdecydować, co
w twoim życiu liczy się najbardziej.

“W ciszy łatwiej duszy odnaleźć drogę, a to, co ulotne i pozorne, staje się kryształowo czyste”. – Mahatma Gandhi

A jak Affirmations (afirmacja, cele, priorytety).

Afirmacja to potężne narzędzie, które ma przypominać o nieograniczonym potencjale, jaki w nas tkwi.

Afirmacje to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki którym będziesz mógł szybko stać się osobą, jaką musisz być, aby osiągnąć to wszystko, czego w życiu pragniesz. Afirmacje pozwolą ci zaplanować
i rozwinąć odpowiednią postawę (podejście, przekonania, koncentrację), której będziesz potrzebował, aby przenieść dowolną sferę swojego życia na wyższy poziom.

Stwórz własne afirmacje. Zapisz, czego pragniesz, kim chcę się stać i co masz zrobić, aby zmienić swoje życie na lepsze. Gdy świadomie zaplanujesz i zapiszesz swoje afirmacje, aby pozostawały w zgodzie z tym, co chcesz osiągnąć i kim chcesz się stać, a także będziesz je codziennie powtarzał (najlepiej głośno), to wpłyną na twoją podświadomość.

Afirmacje zmienią twój sposób myślenia i odczuwania. Dzięki nim będziesz mógł przezwyciężyć ograniczające cię poglądy i podejście do wielu spraw. A co ważne, zastąpić je tymi, jakich potrzebujesz, aby odnieść sukces.

Ciągłe powtarzanie afirmacji sprawi, że umysł zacznie je akceptować, co poskutkuje zmianą sposobu myślenia, przekonań i postępowania. Przy dostatecznej liczbie powtórzeń afirmacja zapisze się w twojej podświadomości i zacznie się przejawiać w realnym świecie, popychając cię do działania.

“Powtarzanie afirmacji prowadzi do pewnego nastawienia. Gdy zaś to nastawienie staje się głębokim przekonaniem, coś się zaczyna dziać”. – Muhammad Ali

V jak Visualizations (wizualizacja celów lub idealnego życia).

Wizualizacja, znana również jako wizualizacja kreatywna albo próba myślowa, to praktyka mająca na celu wywołanie pozytywnych skutków w twoim świecie zewnętrznym przy pomocy wyobraźni, która tworzy
obrazy pożądanych zachowań i sytuacji w twoim życiu.

Wizualizacja polega na dokładnym wyobrażeniu sobie, co chciałbyś zrealizować lub osiągnąć, a następnie przeprowadzeniu próby myślowej, w której wcielasz swoje zamierzenia w życie. Ta metoda wykorzystywana jest np. przez sportowców, którzy przed zawodami, wyobrażają sobie swój start i idealny przebieg.

Tuż po przeczytaniu afirmacji – w których wyartykułowałeś swoje cele i skupiłeś się na tym, kim musisz się stać, aby przenieść swoje życie na wyższy poziom – przyszedł czas, abyś zwizualizował sobie, jak żyjesz
w zgodzie z tymi założeniami. Dołączenie wizualizacji do codziennie wygłaszanych formuł afirmacyjnych
zadziała ze zdwojoną siłą na twoją podświadomość.

Jeśli codziennie oddajesz się wizualizacji, dostrajasz myśli i uczucia do swojej wizji. Ułatwia to utrzymanie motywacji, której potrzebujesz do podjęcia koniecznych działań.

Wizualizuj swoje główne cele, najgłębsze pragnienia i najbardziej rozpalające twoją wyobraźnię marzenia. Zobacz, poczuj, usłysz, dotknij, posmakuj, powąchaj każdy szczególik twojej wizji. Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły, dzięki temu twoja wizualizacja stanie się skuteczniejsza. Im bardziej sugestywne będzie twoje wyobrażenie, tym chętniej podejmiesz konieczne działania, aby je urzeczywistnić.

Ważne, abyś zobaczył, jak osiągasz to, co sobie założyłeś, i doświadczył tego wspaniałego uczucia płynącego z własnych osiągnięć. Im bardziej obrazowo przedstawiasz sobie swój upragniony cel i im intensywniejszych doznajesz przy tym uczuć, tym bardziej prawdopodobne stanie się to, że uda ci się go osiągnąć.

“Zwyczajni ludzie wierzą tylko w to, co możliwe. Nieprzeciętni nie wizualizują tego, co możliwe lub prawdo podobne, a raczej niemożliwe. A wizualizując niemożliwe, zaczynają to postrzegać jako możliwe”. – Cherie Carter-Scott

E jak Exercise (ćwiczenia).

Poranne ćwiczenia powinny stanowić ważną część twojego codziennego rytuału. Nie sposób przecenić porannej gimnastyki. Tylko kilka minut każdego ranka da ci znaczny zastrzyk energii. Poprawi stan zdrowia, podniesie pewność siebie i dobrostan emocjonalny, a także rozjaśni myślenie i zwiększy koncentrację.

Możesz iść na spacer, pobiegać, pójść na siłownie albo zrobić szybki trening w domu. Od ciebie zależy, jaką aktywność wybierzesz. Jeśli chcesz być sprawniejszy zdrowszy i pełen energii musisz ćwiczyć.

Ćwicz z rana zanim przytłoczą cię codzienne obowiązki, zanim poczujesz się naprawdę zmęczony, zanim będziesz miał czas na znalezienie nowych wymówek.

Ćwiczenia wykonywane tuż po przebudzeniu poprawiają twoje życie na wiele sposobów. Pomagają ci się obudzić, rozjaśniają w głowie i dodają energii na cały dzień.

“Jeśli nie masz czasu na ćwiczenia, prawdopodobnie będziesz musiał go mieć na chorobę”. – Robin Sharma

R jak Reading (czytanie książek na temat samodoskonalenia).

Czytanie to szybka droga do pozytywnej zmiany. To najbardziej bezpośrednia metoda zdobycia wiedzy i strategii, których potrzebujesz, aby osiągnąć najwyższy poziom we wszystkich sferach życia.

Ważne, aby uczyć się od ekspertów, a więc od osób, którym już się udało to, co ty dopiero zamierzasz zrobić. Po co wyważać otwarte drzwi? Najszybszą metodą na sukces jest naśladowanie ludzi, którzy już coś osiągnęli. Książek na każdy możliwy temat jest nieskończenie wiele, więc poprzez codzienną lekturę stosunkowo niskim kosztem możesz posiąść cenną wiedzę.

Bez względu na to, czy pragniesz uzdrowić swój związek, zwiększyć pewność siebie, poprawić umiejętności komunikacyjne lub perswazyjne, dowiedzieć się, jak stać się bogatym, czy poprawić dowolną sferę swojego życia znajdziesz mnóstwo książek na każdy interesujący cię temat, który chciałbyś zgłębić.

“Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała i modlitwa dla duszy. Stajemy się tym, co czytamy”. – Matthew Kelly

S jak Scribing (pisanie).

Kolejną praktyką jest pisanie. Przelewając na papier swoje myśli, możesz w nie zajrzeć, co wcale nie jest takie oczywiste, jeśli istnieją wyłącznie w twojej głowie. Zapisywanie czegoś zmusza do dokładniejszego przemyślenia tego, o czym piszemy, a więc do głębszego zrozumienia.

Robienie notatek i prowadzenie dziennika pozwala ci dokumentować chwile olśnień, pojawiające się
znienacka myśli, przełomowe odkrycia, zamierzenia, sukcesy, wszystko to, czego się nauczyłeś, ale też nowe możliwości, postępy na drodze rozwoju osobistego itp.

Codzienne prowadzenie dziennika przynosi wielorakie korzyści. Pisanie w dzienniku pozwoli ci rozeznać się we własnych myślach i uporządkować je.  Pomaga w rozwijaniu własnych pomysłów, ale chroni też przed utratą ważnych idei, które mogą ci się przydać w przyszłości. Umożliwia ci powtórzenie tego wszystkiego, co przeżyłeś, czego się nauczyłeś oraz pomaga uświadomić sobie własne postępy.

Zdecyduj, o czym będziesz pisać. Dziennik może dotyczyć najrozmaitszych aspektów twojego życia. Możesz pisać o swoich celach, snach, planach, rodzinie, postanowieniach. O tym, czego się nauczyłeś, co ci się udało. O wszystkim tym, co jest dla ciebie ważne i na czym chciałbyś się w życiu skoncentrować. Czas o poranku możesz też wykorzystać na pisanie bloga, czy nawet własnej książki.

Codzienne zapiski i związana z tym zaplanowana strategia umożliwiają ci skupienie się na tym, co zrobiłeś, za co czujesz wdzięczność i co jutro chciałbyś zrobić lepiej. Dzięki temu każdy dzień sprawi ci większą radość. Będziesz się cieszył ze swoich drobnych postępów i z jasnym umysłem szybciej zmierzał do celu.

“Frapujące idee mogą pojawić się znienacka i nie wiadomo skąd. Gorzej z zapisywaniem ich w pamięci – ten atrament szybko blaknie”. – Rolf Smith

Uwagi końcowe

Oto poznałeś poranną rutynę Hala Elroda – Miracle Morning. Sześć sprawdzonych i skutecznych praktyk rozwoju osobistego Life S.A.V.E.R.S. Stosując się do nich, zdobędziesz dostęp do potężnych sił, które w tobie drzemią i które pomogą ci zmienić lub zmodyfikować każdą sferę twojego życia.

Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie. - Hal Elrod
Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie. – Hal Elrod

Aby dowiedzieć się więcej o metodzie Miracle Morning, praktykach Life S.A.V.E.R.S. i mieć bardziej produktywne poranki koniecznie sięgnij po książkę Fenomen poranka. Dzięki wydawnictwu Galaktyka i tłumaczeniu Beaty Otockiej dostępna jest po polsku.

Fenomen poranka da ci impuls i wskaże drogę jak wznieść swoje życie na wyższy poziom! Ta książka pełna jest bardzo praktycznych i przede wszystkim konkretnych porad na poprawę swojego życia. Znajdują się w niej konkretne i praktyczne wskazówki co robić, co zmienić i jak monitorować swoje postępy w procesie zmiany.

A co najlepsze, metody, które proponuje Hal Elrod w Fenomenie poranka dają się w 100% dostosować do indywidualnych potrzeb. Nie istnieją żadne granice, które nie pozwalałyby tak zmodyfikować opisanych praktyk, by pasowały do twojego trybu życia. Możesz swobodnie dopasować je do siebie by pomagały ci w osiąganiu najważniejszych celów i to szybciej niż do tej pory. 

“Praktyki Life S.A.V.E.R.S. są idealne, aby poprawić zdolność koncentrowania się na swoich celach i szybciej zrealizować marzenia.” – Hal Elrod.

Jak zwykle wyglądają twoje poranki?

Czy poświęcasz rano choć trochę czasu, aby wprowadzić się w odpowiedni stan, dzięki któremu gładko przeżyjesz resztę dnia? Czy opisując swoje poranki, użyjesz takich słów, jak: spokojny, odprężony, wypoczęty? A może raczej pośpieszny, gorączkowy, pełen stresu, a nawet chaotyczny? Który z tych scenariuszy najtrafniej opisuje twoje poranki?

Najlepsza rada, jaką mogę ci dać: wstań wcześniej! Dzięki temu będziesz miał chwilę spokoju i odpowiednie przygotowanie do całego dnia.

To, jak spędzasz pierwszą godzinę dnia, jest kluczem do rozwijania twojego potencjału i realizacji
celów, do których zmierzasz. Zainwestuj pierwsze 30-60 minut każdego dnia w rytualne czynności, które wzmocnią twoje ciało, umysł i ducha. 

Być może nie będzie ci łatwo stać się “rannym ptaszkiem“. Z dnia na dzień zacząć wstawać wcześnie rano, jeśli do tej pory tego nie robiłeś, ale zdecydowanie warto. Wypracuj własne poranne rytuały, które dadzą ci więcej energii i pozwolą działać z większą celowości. Możesz skorzystać ze sprawdzonych praktyk S.A.V.E.R.S lub opracować własne. Dzięki przejęciu kontroli nad porankami i zaczynaniu dnia z przytupem możesz lepiej uzmysłowić sobie obrane cele i dostosować do nich swoje działania.

Zmień swoje poranki zmień swoje życie!

Wykorzystanie siły jaka tkwi we wczesnym wstawaniu i porannej rutynie pozwala zmienić bieg całego dnia, a z czasem – całego życia.

Twoje poranne wstawanie i związane z tym przyzwyczajenia (lub ich brak) mają ogromny wpływ na twoje osiągnięcia dosłownie w każdej dziedzinie życia. Owocne, zorganizowane i udane poranki przechodzą w równie owocne, zorganizowane i udane dni. A z tych niechybnie rodzi się udane życie. Na tej samej zasadzie bezowocne, chaotyczne i byle jakie poranki przechodzą w takie same dni. Ostatecznie tworząc nijakie życie. Zmieniając tylko swój sposób wstawania, jesteś w stanie dokonać zmian w każdej sferze życia i to szybciej, niż ci się wydaje.

Wykorzystaj fenomen poranka! Obudź się i do dzieła!

“Albo Ty pokierujesz dniem, albo dzień pokieruje Tobą”. – Jim Rohn

Sprawdź też: 6 sposobów, aby budzić się rano i czuć się niesamowicie

A Ty o której zwykle wstajesz? Jak wygląda Twoja poranna rutyna?