Czy jesteś częścią zespołu? Działając zespołowo można osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę.  Bycie członkiem zgranego i skutecznego zespołu jest też niezwykle przyjemne i może dać wiele satysfakcji. Ale czy kiedyś zastanawiałeś się co tworzy wspaniały zespół? Może Cię to zdziwić ale to Ty! Bez Ciebie jako jednostki i jako osoby tworzącej grupę nie będzie zespołu. Wspaniałe zespoły składają się ze wspaniałych ludzi. Każde „Ja” w zespole wnosi wyjątkowe uzgodnienia i talenty, unikalny punkt widzenia widzenia i doświadczenia, które w połączeniu pomagają zespołowi zmierzać ku wielkości.

Michael G. Rogers jest prezesem Teamwork and Leadership, firmy wspierającej rozwój zespołów oraz liderek i liderów. Jako prelegent, instruktor i konsultant współpracował z setkami osób na stanowiskach kierowniczych, promując skuteczniejszą pracę zespołową i bardziej efektywne przywództwo. W swojej książce Zespół zaczyna się od Ciebie zwraca uwagę na sześć cech, które powinien posiadać i praktykować na co dzień każdy wspaniały członek zespołu. Dzięki nim Ty i Twój zespół będziecie zmierzać do wielkości!

„Dopóki każda z osób wchodzących w skład zespołu (czyli każde „ja”) nie będzie dążyć do doskonałości, dopóty grupa będzie napotykała problemy na drodze prowadzącej ją do świetności. Wspaniałe zespoły składają się ze wspaniałych członków!”. – Michael G. Rogers

Zespół zaczyna się od Ciebie! 6 wskazówek jak być wspaniałym członkiem zespołu

#01 Okazuj bezinteresowność

Pierwszą cechą jest stawianie potrzeb innych członków zespołu wyżej od własnych pragnień. Gdy służysz innym i stawiasz grupę oraz jej członków ponad cokolwiek innego, stajesz się osobą bezinteresowną. Dokładasz wszelkich starań, by twój zespół odniósł sukces. Ludzie bezinteresowni cieszą się ogromnym szacunkiem innych członków swoich zespołów.

„Za odnoszącym sukcesy zespołem kryją się przepełnione bezinteresownością i troską serca członków tej grupy”. – Michael G. Rogers

#02 Bądź osobą godną zaufania

Drugim elementem jest zaufanie. Zaufanie jest fundamentem pracy zespołowej. Jest ono również podstawą ludzkiego charakteru. Każda osoba godna zaufania ma pozytywny wpływ na współpracę i komunikację w swoim zespole. Gdy mówisz prawdę, postępujesz zgodnie ze swoimi deklaracjami i odbywasz szczere dyskusje z koleżankami i kolegami z zespołu. Dołączasz tym samym do grona niezawodnych członków swojej społeczności. Tacy ludzie są uważani za uczciwych i prawych, a inne osoby należące do grupy okazują im poważanie.

„Zaufanie buduje się nieraz latami, lecz zniszczyć je można w ciągu kilku minut”. – Michael G. Rogers

#03 Zachowuj skromność

Kolejna cecha to skromność. Pomaga ona w rozwoju każdej osobie należącej do zespołu. Dlatego że, skromni członkowie takiej grupy skupiają się na poprawie sytuacji całego zespołu, a nie tylko własnego położenia. Gdy poczuwasz się do odpowiedzialności, uczysz się na własnych błędach, zabiegasz o informacje zwrotne i okazujesz wdzięczność, zasługujesz jako członek zespołu na miano skromnego. Taka postawa jest doceniana przez współpracowników.

„Żeby stać się skromnym członkiem zespołu, musisz poświęcić na to sporo czasu oraz wysiłku; i nie zawsze bywa to miłe”. – Michael G. Rogers

#04 Przejawiaj pozytywne nastawienie

Zespoły, w których dominuje pozytywne nastawienie, mają więcej energii, która pozwala im dokonywać niezwykłych rzeczy. Członkowie zespołu okazujący indywidualnie pozytywne nastawienie mają też korzystny wpływ na energię okazywaną przez całą grupę. Jeśli rezygnujesz z negatywnych działań jak plotkowanie, komplementujesz innych i cieszysz się z sukcesów koleżanek i kolegów, stajesz się członkiem zespołu przejawiającym pozytywne nastawienie. Tego rodzaju osoby są uważane przez resztę zespołu za źródło dobrej i udzielającej się innym energii.

„Pozytywna energia w zespołach zaczyna się od jednej pozytywnie nastawionej osoby – zadbaj o to, by być tym kimś!” – Michael G. Rogers

#05 Traktuj innych z szacunkiem

Członkowie, którzy okazują szacunek swoim zespołom, mają korzystny wpływ na relacje panujące w takich grupach. Przejawianie szacunku pozwala budować w zespole zaufanie, jedność i więzi. Na miano osoby okazującej innym szacunek zasługujesz wtedy, gdy traktujesz ludzi z życzliwością. Starasz się ich zrozumieć i przejawiasz empatię. Osoby okazujące innym szacunek są lubiane i szanowane przez swoje zespoły.

„Gdy starasz się okazywać szacunek innym członkom twego zespołu, te osoby zaczną zachowywać się tak samo wobec ciebie”. – Michael G. Rogers

#06 Dąż do wielkości

Wybitni członkowie zespołów wykazują cechy liderskie i pokazują drogę innym. Skupianie się na dążeniu do wielkości jest dla osób w różnych zespołach świetną okazją, by brać na siebie obowiązki przywódcze i motywować swoje grupy do rozwoju. Robiąc dużo więcej niż to, co do ciebie należy, zachowując świadomość wizji i celów swojego zespołu, przedstawiając rozwiązania problemów, przeznaczając czas na własny rozwój i stanowiąc dla innych źródło inspiracji, wcielasz się tym samym w rolę lidera. Stajesz się tym samym wspaniałym członkiem zespołu.

„Wielkość osiągamy dzięki konsekwentnemu podejmowaniu drobnych i nieskomplikowanych działań”. – Michael G. Rogers

Uwagi końcowe

Bycie wspaniałym członkiem zespołu to w takim samym stopniu kwestia tego, kim się stajesz, jak i tego, jak bardzo pomagasz w rozwoju innym osobom. Masz możliwość wniesienia do zespołu czegoś naprawdę szczególnego. Pracując nad tym, by w większym stopniu okazywać bezinteresowność, być osobą godną zaufania, zachowywać skromność, przejawiać pozytywne nastawienie, okazywać innym szacunek i dążyć do wielkości, zmieniasz zarazem na lepsze siebie i swój zespół. 

Zespół zaczyna się od CIEBIE - Michael G. Rogers
Zespół zaczyna się od CIEBIE – Michael G. Rogers

Aby dowiedzieć się więcej jak rozwinąć w sobie te sześć cech wybitnych graczy zespołowych sięgnij koniecznie po książkę Zespół zaczyna się od Ciebie. Dzięki wydawnictwu Studio Emka i tłumaczeniu Krzysztofa Krzyżanowskiego ta pełna mądrych wniosków i praktycznych rad książka dostępna jest po polsku. To świetne źródło wiedzy i inspiracji dla każdego zespołu i liderów.

Opisane w Zespół zaczyna się od Ciebie wskazówki przyniosą Ci korzyści nie tylko w życiu zawodowym ale też osobistym. Bo zasady zawarte w tej książce, znajdują zastosowanie we wszystkich relacjach międzyludzkich. Praktykując je staniesz się nie tylko lepszym członkiem zespołu, ale również lepszym człowiekiem. A Twoja wybitność może się stać wzorem do naśladowania!

 

„Wszystko zaczyna się jednak od CIEBIE. Twój sukces stanie się sukcesem całej grupy, ponieważ właśnie tak działają zespoły!”. – Michael G. Rogers

Sprawdź: 5 dysfunkcji pracy zespołowej. Jak budować zaangażowane zespoły?

A Ty jakim członkiem zespołu jesteś?