Elastyczność w sposobie myślenia, to jedna z najważniejszych cech jaka będzie ci potrzebna, aby odnosić sukcesy w dzisiejszym świecie. Elastyczność odnosi się do twojej chęci zmiany i spróbowania nowych rzeczy. Oznacza przede wszystkim, że kiedy potrzeba, potrafisz odrzucić stare, niedzisiejsze założenia na rzecz nowych, skuteczniejszych.

„Elastyczność i adaptacja wiążą się z życiem, a sztywność i niezmienność idą ręka w rękę ze śmiercią”. – Laozi

Czy jesteś człowiekiem elastycznym?

Bycie człowiekiem elastycznym jest bardzo przydatne w wielu dziedzinach życia. Umiejętność dopasowania się do panującej w danym momencie sytuacji, reakcji na nią, zgranie się i zharmonizowanie się z otoczeniem to tylko niektóre z bardzo przydatnych możliwości elastyczności. Jakie są jeszcze jej zalety?

Elastyczność zapewnia przede wszystkim lepszy komfort w działaniach – i co niezmiernie ważne, wspiera sukces. Jest niczym klucz uniwersalny pasujący do wszystkiego. Co w efekcie przynosi więcej korzyści osobie, o której można powiedzieć, że jest elastyczna. Daje to również większe pole do działania i w zasadzie zwiększa możliwości zrealizowania jakiegoś celu i odniesienia sukcesu.

„Elastyczność jest potężną energią. Wiele badań wskazuje, że to jedna z najważniejszych umiejętności przyszłości. To umiejętność błyskawicznego dostosowania się do zmieniających się warunków. W dobie internetu i niesamowitego rozwoju cywilizacji staje się ona kluczowa. W elastyczności pojawia się również przekonanie, że wszystko jest okazją. A dzięki temu przekonaniu ludzie w sposób efektywniejszy generują dobra, pomnażają zyski i osiągają sukces”.  – Mateusz Grzesiak

Elastyczność to przydatna cecha

Osoby, które działają w sposób sztywny, jednoliniowy, jednowymiarowy zamykają sobie tak naprawdę wiele bram do innych możliwości bądź rozwiązań. Trzymanie się własnych zasad, posiadanie własnego zdania, stanowiska i postawy odnośnie wielu spraw w życiu jest jak najbardziej w porządku. Oczywistą sprawą jest, że każdy powinien posiadać własne zdanie i opinię. Jednak zamykanie się przez to na inne możliwości, rozwiązania, pomysły oraz to, co mają do przekazania inni, nie do końca może wyjść na dobre. Tzw. jednoliniowość może narobić sporych szkód.

Kiedy przydaje się elastyczność?

Elastyczność niewątpliwie przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Jedną z nich jest budowa i wzmacnianie relacji.

Spójrz na to w ten sposób. Kiedy rozmawiasz z drugą osobą to przeważnie masz zamiar zbudować dobrą relację oraz zyskać zaufanie. Chcesz też, żeby rozmowa przebiegała bezkonfliktowo i aby każda ze stron mogła odnieść z niej korzyść. O ile łatwiej jest to zrobić, będąc otwartym na punkt widzenia drugiej osoby na daną sprawę, bądź sytuację. Dopasowanie się do rozmówcy, nienarzucanie własnego zdania, poszerzenie nieco przestrzeni po to, żeby przyjąć to, co ktoś ma do powiedzenia, przyniesie o wiele lepszy rezultat niż zamknięcie się na to i siedzenie we własnym kokonie.

Podobnie sprawa się ma, kiedy dołączysz do jakiejś grupy, teamu. Będąc elastycznym i wpasowując się tam nie dość, że sam odniesiesz korzyść to i grupa na tym zyska. Teraz pomyśl, co by się stało, gdybyś nie był kooperatywny z grupą, ponieważ masz tylko własne „widzimisię”. Nikt by nie zyskał i skończyłoby się to katastrofą.

To tylko dwa proste przykłady, jednak elastyczność ma zastosowanie w zasadzie wszędzie. Dzięki niej można się odnaleźć w nowym otoczeniu, rzeczywistości, reagować na pojawiające się sytuacje i zdarzenia. Ma to jeszcze i inne zalety. Dzięki elastyczności jest miejsce na improwizację bądź pomysłowość i kreatywność. A jest to to czego brakuje u osób postępujących wedle jednego ustalonego schematu niczym zaprogramowane roboty. Jeśli pragniesz zwiększyć swoje szanse po to, aby odnieść sukces i osiągnąć własny cel to pamiętaj te słowa:

Elastyczność jest Twoją siłą!

Jeśli jesteś osobą wykazującą tę cechę to świetnie. Oznacza to, że bez problemu odnajdziesz się wszędzie, a każde powstałe zdarzenie czy okoliczności nie będą dla ciebie żadną przeszkodą, bo będziesz w stanie odpowiednio zareagować i dopasować się, zamiast panikować.

Uwagi końcowe

Wielu ludzi przeznacza dużą ilość czasu na kłócenie się, racjonalizowanie i uzasadnianie swoich zachowań. Są zdeterminowani, by stale robić wszystko w ten sam, stary sposób, nawet jeśli mają absolutną jasność, że ten sposób już się nie sprawdza. Sposobem na uniknięcie tej skłonności jest pozostanie elastycznym, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś święcie przekonany, że masz rację.

Bycie elastycznym oznacza bycie nieskrępowanym i nieograniczanym. To swoboda pozwalająca na działanie w sposób często niekonwencjonalny bądź odbiegający od norm. To tzw. większa przestrzeń, która pozwala pomieścić więcej opcji, możliwych rozwiązań, innego punktu widzenia itd. I co również ciekawe ta przestrzeń stale się powiększa dzięki byciu elastycznym. Dlatego, że jej granice są luźne i płynne, co pozwala na swobodę w działaniu.

Żeby uwolnić swój pełny potencjał, powinieneś przede wszystkim pragnąć wydostać się z pułapki ograniczonego myślenia. Bądź osobą otwartą, niezamykającą się tylko i wyłącznie na jedną możliwość. Poznawaj, doświadczaj, kreuj, improwizuj, nie bój się własnej pomysłowości. Elastyczność to twoja zaleta i miej tego świadomość. Zobaczysz, o ile jest łatwiej zrealizować cel i osiągnąć sukces będąc osobą elastyczną.

„Postępuj zgodnie z zasadami, ale bądź elastyczny. Pamiętaj, że nic nie jest absolutne”.