Jak szybciej nauczyć się nowego obcego języka? Nauka nowego języka to trudne wyzwanie, ale możemy sprawić, by było przyjemne i przebiegało szybko oraz gładko. Kiedy z jakichś powodów nie zdecydowaliście się jeszcze na zapisanie do szkółki językowej i chcecie uczyć się samodzielnie, warto wykazać się odrobiną kreatywności i robić to na różne sposoby, by ćwiczyć różne umiejętności związane z tym językiem. Znam na przykład wiele osób, które mówią po angielsku, ale nie potrafią poprawnie pisać. Albo doskonale rozumieją ten język, lecz nie potrafią złożyć i wypowiedzieć poprawnego zdania. Innym dobrym posunięciem jest stosowanie odpowiedniego wspomagania mózgu, aby ten lepiej przyswajał wiedzę. Zastosuj przedstawione w tym artykule metody, a zyskasz wszechstronność, a także przyspieszysz swoją naukę języka. Zapraszam do czytania!

5 skutecznych sposobów jak szybciej nauczyć się nowego obcego języka

#01 Seriale lub filmy

Całkiem dobrą metodą nauki nowego języka jest oglądanie czegoś na Netflixie po polsku, ale z napisami w interesującym Cię języku. Nauczysz się dzięki temu szybkiego czytania i wysilisz swój mózg, który będzie się starał przetłumaczyć poszczególne słowa.

Można też ustawić dźwięk w języku obcym i czytać polskie napisy. Jednak to już wymaga nieco większej niż podstawowa znajomości tego języka. Jest to dobry patent dla osób, które chcą tylko doszlifować swoje zdolności. Jeśli chcesz wejść na jeszcze wyższy poziom ze swoją nauką, złap za pilota i za każdym razem, gdy ktoś zada jakieś pytanie, zatrzymuj film i odpowiadaj na nie w danym języku.

W ten sposób nauczysz się szybkiego i płynnego formułowania swoich myśli, co bardzo przydaje się, kiedy na przykład chcesz wyjechać za granicę. Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć, poszukaj odpowiednich słów w tłumaczu Google lub słowniku i staraj się je zapamiętać.

#04 Aplikacje na telefon

Jest dużo aplikacji służących do nauki języków, na które wystarczy przeznaczyć 15 minut dziennie i rezultaty będą widoczne szybciej, niż myślisz. Jedną z godnych polecenia jest Duolingo. Ma ona bardzo bogaty zasób lekcji i słówek oraz przyjemną formę, a także profesjonalne wykonanie. Najlepiej uczyć się z takich aplikacji przed snem, bo wtedy przyswajamy najwięcej wiedzy albo po wysiłku fizycznym, kiedy mózg jest dobrze dotleniony.

#03 Książki

Zakup książkę napisaną w danym języku i czytaj chociaż jedną stronę dziennie. Jeśli kompletnie nie masz pojęcia, co jest tam napisane, bo nie znasz nawet podstaw tego języka- tłumacz skrupulatnie, zdanie po zdaniu, używając np. tłumacza Google, DeepL albo słownika jak WordreRerence. Zajmie Ci to maksymalnie pół godziny dziennie, a poznasz mnóstwo nowych słówek. Zobaczysz, że te najbardziej przydatne, czyli używane na co dzień, będą się powtarzać i je w końcu zakodujesz. Jeśli to zadanie Cię przerasta, kup książki dla dzieci lub komiksy z małą ilością tekstu i będzie Ci łatwiej.

#04 Rozmowy

Masz znajomego, który mówi w języku, którego się uczysz? Świetnie! Zaproponuj mu, że przez jakiś czas w ciągu dnia będziecie mówić do siebie tylko w tym języku. Gdy zaś nie zrozumiesz, zapytasz go po prostu, co to znaczy. Nawet gdybyś początkowo dukał i nie umiał znaleźć odpowiednich słów (co swoją drogą da wam obu kupę śmiechu), będziesz w tym coraz lepszy. Nauczysz się zarówno rozumienia mowy, jak i formułowania myśli.

#05 Odpowiednia dieta

Zacznij stosować produkty, które wspomagają pracę mózgu. Takie jak oliwa z oliwek i awokado, które zawierają zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Arbuza, buraczki, paprykę chilli, kurkumę i imbir, które wspomagają funkcje kognitywne przez poprawę ukrwienia mózgu. Czy też pestki dyni i siemię lniane, które zawierają dużo tryptofanu, z którego organizm produkcję serotoninę, czyli neuroprzekaźnik dobrego nastroju i skupienia.

Ponadto wszystkie pestki i orzechy mają magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Warto też wspomagać się zieloną herbatą. Zawarta w niej l-teanina wpływa korzystnie na poziom serotoniny.

A jeśli chcesz jeszcze lepszego wspomagania, możesz wypróbować  dziurawiec zwyczajny i rożeniec górski. Redukują stres, dodają energii i motywacji oraz poprawiają funkcje mentalne. Pamiętaj tylko, że pod żadnym pozorem nie wolno ich łączyć z lekami, bo z wieloma wchodzą w niebezpieczne interakcje. Dziurawiec zaleca się stosować zimą. Dlatego, że zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne i może powodować efekt fotouczulający.  Jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Uczysz się angielskiego sprawdź: Motywacyjne cytaty do nauki języka angielskiego oraz Fast Languages. Jak i dlaczego warto uczyć się języków obcych?

A Ty jakiego języka obcego się uczysz? Co pomaga Ci w nauce?