autor dr Grzegorz Kuśnierz

Zaczyna się kolejny rok szkolny, a Ty bardzo chciałabyś czy chciałbyś, żeby tak bardzo Ci się chciało, jak Ci się nie chce? Tych 10 motywacyjnych cytatów zainspiruje Cię do osiągnięcia wszelkich wymarzonych celów – a szczególnie do nauki języka angielskiego!

Po co Ci język angielski?

Być może to truizm, ale znajomość języka angielskiego naprawdę pomaga w życiu! Liczne badania naukowe dowodzą, że ludzie posługujący się językiem angielskim:

  • łatwiej dostają lepszą pracę
  • zarabiają więcej nawet na tym samym stanowisku co ludzie nie znający angielskiego
  • są zdrowsi (Alzheimer, demencja itd.)
  • łatwiej im podróżować i nawiązywać kontakty
  • mają nieograniczony dostęp do wiedzy w internecie, którego większość jest po angielsku.

Takie są naukowe fakty. A co na to słynni ludzie?

10 cytatów motywujących do nauki języka angielskiego

Poniżej 10 cytatów motywujących do nauki języka angielskiego – oczywiście po angielsku! Ale również z polskim tłumaczeniem i komentarzem:

#01 “Perfect is the enemy of good.” – Voltaire

“Doskonałe jest wrogiem dobrego”

Jeśli będziesz czekać na to, aż doskonale nauczysz się całej angielskiej gramatyki i wykujesz wszystkie słówka, nigdy nie zaczniesz mówić po angielsku! Popełnianie błędów jest nieodzownym elementem nauki! Ważne, żeby się dogadać, ponieważ jak mówi Michał Anioł:

#02 “I’m still learning.” – Michelangelo

„Ciągle się uczę”

Każdy, nawet najlepszy nauczyciel angielskiego cały czas jest w procesie uczenia się, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Również w przypadku native speakerów, którzy wcale tak dobrze nie znają swojej gramatyki czy ortografii, jak mogłoby się to nam czasami wydawać (tak samo jak nam zdarza się przecież robić błędy w języku polskim). Dlatego nigdy nie spoczywaj na laurach, ponieważ stanie w miejscu jest cofaniem się!

Tym bardziej, że…

#03 Life is a journey, not a destination.” – Ralph Waldo Emerson

„Życie jest podróżą, a nie celem”

Tak samo jest nauką. Nie ma co za bardzo zafiksowywać się na jakiś cel, ponieważ zepsuje nam to całą przyjemność z nauki. Cele są ważne, ale niekoniecznie najważniejsze. Ważne jest, że się rozwijamy i z każdym dniem stajemy się lepszą wersją siebie!

#04 “Yesterday I was clever, so I changed the world. Today I am wise, so I am changing myself.” – Rumi

„Wczoraj byłem sprytny (inteligentny), więc zmieniałem świat. Dziś jestem mądry, zmieniam więc siebie”.

Nauka języka angielskiego jest istotnym elementem samorozwoju każdego człowieka. A zmieniając siebie, zmieniasz cały świat!

#05 “You don’t have to be great to start, but you have to start to be great.” – Zig Ziglar

„Nie musisz być wielki, żeby zacząć, lecz musisz zacząć, aby być wielkim”.

Każdą, nawet najdłuższą drogę zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku! I cieszyć się podróżą!

#06 “Nothing will work unless you do.” – Maya Angelou

Ten motywujący cytat opiera się na grze słownej. Angielski czasownik to work ma dwa znaczenia: pracować oraz zadziałać. Dlatego na polski cytat ten przetłumaczyć możemy jako:

„Nic nie będzie działać, jeśli Ty na to nie zapracujesz”.

Tak samo z językiem angielskim – nawet najlepsza metoda nauki języka angielskiego nie sprawi, że nauczy się on za Ciebie sam!

#07 “Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it. The time will pass anyway.” – Earl Nightingale

„Nigdy nie porzucaj marzenia tylko z powodu czasu, jaki zajmie Ci jego zrealizowanie. Czas upłynie tak czy owak”.

Pomyśl co by było, gdybyś zaczęła lub zaczął regularnie uczyć się języka angielskiego, programowania, zarządzania czy czegokolwiek, czego chcesz się nauczyć parę lat temu. Prawdopodobnie byłabyś lub był dziś w tym ekspertem!

Nie ma co jednak płakać nad rozlanym mlekiem – przed Tobą jeszcze kilka ładnych lat życia! Dlatego zacznij naukę języka angielskiego teraz – a Ty z przyszłości podziękujesz sobie za tę decyzję!

#08 “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty.” Henry Ford

„Każdy kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to czy ma dwadzieścia czy osiemdziesiąt lat”.

Uczenie się jest tym, co sprawia że Twój umysł zachowuje świeżość, inteligencję i przytomność!

#09 “Change is the end result of all true learning.” Leo Buscaglia

„Zmiana jest efektem końcowym prawdziwej nauki”.

Prawdziwa nauka to nie samo przyswajanie wiedzy. To rozwój, który sprawia, że stajemy się lepszym człowiekiem na wielu różnych poziomach rozwoju osobistego.

#10 “Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.” – Mahatma Gandhi

„Żyj jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się jakbyś miał żyć wiecznie”.

Piękny, motywacyjny cytat, jeden z moich ulubionych. Życie lubi płatać figle i warto jest cieszyć się każdą jego chwilą, zamiast tylko czekać na szczęście w nieokreślonej przyszłości. Natomiast uczyć się warto zawsze, ponieważ uczenie się jest elementem dobrze przeżytego życia!

Nauka języka angielskiego z cytatów

Cytaty mogą nas nie tylko motywować, ale mogą również być świetnym sposobem nauki języka angielskiego, ponieważ uczą praktycznego zastosowania gramatyki i słownictwa w praktycznych zdaniach! A na dodatek możesz błysnąć którymś z takich motywacyjnych cytatów w międzynarodowym towarzystwie!

Jeśli podoba Ci się taka metoda, zapraszam do lektury podobnych tekstów na moim blogu kursu języka angielskiego online Speakingo, takich jak: