Skóra to ważny element wyglądu każdej osoby. Skóra jest też zwierciadłem tego, co dzieje się w organizmie. Negatywne zmiany chorobowe, problemy z funkcjonowaniem narządów, a także inne potencjalne problemy zdrowotne – mogą ujawniać się właśnie w tkankach skóry. Jeśli Twoja skóra jest obwisła, pozbawiona koloru oraz matowa, wówczas zdecydować się na rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji. Poniżej podpowiadamy jakie preparaty warto przyjmować, by poprawiły kondycję Twojej skóry. Dowiesz się także jakie witaminy i minerały mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tkanek skóry oraz dlaczego warto o nią dbać każdego dnia.

Witaminy i ich wpływ na ludzką skórę 

Stan skóry zależy w dużym stopniu od podstawowych wyznaczników stylu życia. Istotna jest między innymi dieta, która powinna obfitować w świeże produkty spożywcze, bogate w mikro i makroskładniki, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz inne kluczowe do życia elementy. Ponieważ wiele osób ma problem z codziennym kultywowaniem zdrowej diety, sięgają właśnie po dedykowane do jej uzupełnienia suplementy. Jakie preparaty warto wybierać i stosować, by ich beneficjentem była skóra? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obecność kluczowych witamin. Do grupy witamin mających wpływ na kondycję skóry zaliczają się: A, grupa B, C, D oraz E. Witamina A pomaga w normalizacji wydzielania łoju oraz poprawia nawilżenie skóry. Witaminy z grupy B przyspieszają gojenie mikrourazów oraz podrażnień, uczestniczą w procesie podziału komórek oraz mają działanie przeciwzapalne. Witamina C jest przeciwutleniaczem stymulującym syntezę kolagenu oraz redukującym przebarwienia. Witamina D pomaga w redukcji ilości produkowanego sebum. Witamina E chroni natomiast przed wpływem wolnych rodników oraz pomaga w walce z trądzikiem.

Mikroelementy i ich suplementacja 

Wybierając preparat na skórę, warto też zwrócić uwagę, czy w jego składzie znalazły się kluczowe mikroskładniki. Również one mają olbrzymi wpływ na gospodarkę komórkową oraz prawidłowy rozwój tkanek skóry. Najważniejsze mikroelementy to przede wszystkim cynk, selen, krzem oraz siarka. Preparaty zawierające je w składzie oferuje sklep internetowy: https://vitamanature.pl/suplementy-diety/.

Cynk jest składnikiem pomagającym w absorpcji nadmiaru sebum. Poprawia także wygląd skóry oraz jest niezastąpiony w walce z trądzikiem. Cynk ma także właściwości bakteriostatyczne – zatrzymuje przyrost szkodliwych drobnoustrojów. Selen jest składnikiem antyseptycznym o działaniu przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym. Krzem wraz z siarką biorą natomiast udział w procesach złuszczania się naskórka. 

Objawy złego stanu skóry 

Kiedy należy sięgać po suplementy dedykowane do skóry? Przede wszystkim, gdy jej wygląd zewnętrzny zaczyna budzić Twój niepokój. Najczęstszymi objawami skłaniającymi do suplementacji są: nadmiernie sucha i szorstka skóra, nieprawidłowy przebieg procesu rogowacenia naskórka, zwisająca skóra, przebarwienia oraz zaczerwienienia. 

Również skóra zbyt łatwo ulegająca różnego typu uszkodzeniom może skłaniać do rozpoczęcia odpowiedniej suplementacji. Mowa głównie o osobach z tendencją do opuchlizn, pokrzywek, wysypek oraz łatwo zapadających na alergie skórne.