Nie jest łatwo korzystnie pożyczyć pieniądze… Mimo że banki kuszą propozycjami i reklamami, podkreślając niskie prowizje i marże na preferencyjnych warunkach, przekonując, że to właśnie w tej placówce znajdziesz tani kredyt gotówkowy, na drodze do podpisania umowy czeka cię mnóstwo pułapek. Podpowiadamy, jakie parametry kredytu gotówkowego trzeba sprawdzić, aby wybrać najlepszą opcję.

1. Co wziąć pod uwagę, by znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

2. Oprocentowanie stałe czy zmienne, rata równa czy malejąca – ważne kredytowe pytania

3. Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego

Pamiętaj, że oferty promocyjne nie zawsze oznaczają okazję, z której warto korzystać. Zanim podejmiesz decyzję, zapytaj o kredyt i sprawdź szczegóły każdej propozycji, na przykład korzystając z porównywarek, takich jak porównywarka kredytowo.org. Sprawdzi się także aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Co wziąć pod uwagę, by znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Na jakie parametry kredytu gotówkowego zwracać uwagę przede wszystkim? Na szczęście odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Głównym wyznacznikiem powinien być całkowity koszt kredytu. To od niego zależy kwota do spłaty, a więc wysokość miesięcznej raty oraz odsetek.

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego składają się:

  • oprocentowanie kredytu gotówkowego,
  • prowizja banku,
  • opłaty dodatkowe, na przykład za rozpatrzenie wniosku,
  • ubezpieczenia.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz porównywać każdej pozycji osobno. Wystarczy spojrzeć na parametr, jakim jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Uwzględnia ona wszystkie obciążenia związane z danym zobowiązaniem i pozwala wygodnie porównać jedną ofertę kredytu gotówkowego z drugą.

O tanim kredycie gotówkowym więcej przeczytasz na https://kredytowo.org/tani-kredyt-gotowkowy/.

Oprocentowanie stałe czy zmienne, rata równa czy malejąca – ważne kredytowe pytania

Zanim złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, ustal, jaka propozycja tak naprawdę będzie dla ciebie najwygodniejsza. Ostatnio w mediach sporo mówi się o ofertach ze stałym oprocentowaniem. Mimo że najczęściej w centrum zainteresowania stoi kredyt hipoteczny, kredyty gotówkowe także wpisują się w ten schemat, zwłaszcza gdy zadłużenie rozłożone jest na dłuższy czas.

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego oznacza brak ryzyka zmiany wysokości raty w perspektywie kolejnych miesięcy. Mimo że początkowe oprocentowanie jest nieco wyższe, daje poczucie bezpieczeństwa. Czy zawsze warto wybrać taką opcję? Niekoniecznie. Jeśli pożyczasz pieniądze na kilka miesięcy lub wiesz, że spłacisz zobowiązanie wcześniej, wygodniej będzie wybrać propozycję, w której maksymalna kwota kredytu gotówkowego wiąże się z możliwie najniższymi kosztami. W przypadku kredytu gotówkowego na wiele lat, warto się zabezpieczyć.

Możesz także zaciągnąć kredyt gotówkowy w wariancie z ratą równą lub malejącą. W pierwszym przypadku zobowiązanie co miesiąc jest identyczne, w drugim – z każdą ratą będzie maleć, gdyż co miesiąc spłacisz proporcjonalną część kapitału oraz odsetki naliczane od malejącej sumy. Raty malejące są niewątpliwie korzystniejsze w perspektywie kosztów całkowitych, jednak nie każdego stać na to, by spłacać wyższe sumy na starcie.

Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego

Pamiętaj, że całkowite koszty kredytu gotówkowego to także dodatkowe prowizje, opłaty i ubezpieczenia. Podnoszą one sumę zobowiązania, jednak banki często proponują ich obniżenie lub w ramach promocji rezygnują z nich. Sprawdź, ile zyskasz, wyłączając polisy – zastanów się jednak, czy w twojej sytuacji nie warto przy nich pozostać.

Sprawdź też: Jak mieć zawsze pieniądze? 10 zasad aby nigdy nie zabrakło pieniędzy w portfelu