Jak sens i cel ma Twoje życie? Subiektywnie nie ma sensu, jeśli Ty żadnego nie dostrzegasz. Jeśli nigdzie nie dążysz, jeśli nie wierzysz, że możesz coś po sobie zostawić na świecie, dokonać pozytywnych zmian. Wtedy odczuwasz pustkę i absolutny brak motywacji, żeby na przykład wstać z łóżka- no bo po co, skoro to nie ma znaczenia dla świata, czy wstaniesz, czy nie?

Ja często wstaję jak z procy, bo wiem, że to, co robię, ma znaczenie. Wierzę w sens. Ja go widzę. Ja go reprezentuję. Moje życie jest tak zbudowane, że gdybym nie widział sensu, to nie miałoby sensu. Niezłe, nie? Sam to wymyśliłem.

W każdym razie- sens to nie jest jakieś „mambo-dżambo” dla filozofów. Sens i cel w życiu to najpotężniejsza siła napędowa. To coś, co nadaje kierunek Twoim dążeniom, a Tobie- nieskończoną ilość motywacji.

Więc lepiej znajdź ten sens. Nie tylko dlatego, by czuć się lepiej. To okropnie samolubne, by żyć tylko dla siebie. Znając swój cel w życiu i sens istnienia, żyjesz dla innych, bo realizujesz misję, która odrobinę zmienia świat.

„Żeby przeżywać życie, trzeba widzieć w nim sens. Żeby chcieć rano wstać z łóżka, trzeba widzieć w tym jakiś cel”. – Janusz Leon Wiśniewski

Sens i cel w życiu- najpotężniejsza siła napędowa. Jak go wykorzystać, by zmienić świat na lepsze?

Nawet drobne zmiany znaczą wiele. Nie musisz być herosem w pelerynie, by realizować to, o czym piszę. Życie z sensem to nie jakieś spektakularne zmienianie świata w jeden dzień, jak na filmach, zatrzymując pociąg swoimi włosami z nosa czy małym palcem u stopy. Sens przejawia się w działaniach, które robisz dzień za dniem. Dzisiaj, jutro, pojutrze. I znowu, i znowu, i znowu… aż dojdziesz do momentu, w którym spojrzysz wstecz i powiesz- o matko, ja faktycznie zmieniłem życie wielu ludzi na lepsze! (A potem pewnie stwierdzisz, że to i tak za mało, zrobisz jeszcze więcej i zostaniesz kimś mega ważnym).

No dobra, ale załóżmy, że jednak Ci się udało i jesteś taki kozak, że nie musiałeś pracować na swój sukces i swój udział w losach świata zbyt długo.

Załóżmy, że NAGLE wymyślisz coś, co zmienia ludzi w ich lepsze wersje, poprawia ich życia w danym aspekcie, ułatwia coś.

To, co wymyślisz, to może być coś tak kreatywnego, tak nowego lub tak dobrego, by ludzie sami chcieli się tym dzielić. Czasami wystarczy nawet jedno mądrze wypowiedziane zdanie, które zawiera jakąś kolosalną, ważną, przydatną mądrość. Albo jeden super pomysł. Jedna koncepcja na zrobienie czegoś. Jedno ulepszenie tego, co już jest…

Podaj dalej swoją idee – wywołaj efekt lawinowy

Załóżmy, że powiesz to tylko JEDNEJ osobie, a ona to zrozumie i udoskonali. Pomyślisz- e tam, co mi po tej jednej osobie, skoro ja chcę zmienić świat?

No ale nie doceniasz poczty pantoflowej. Dobre nawyki, wartościowe myśli, rewolucyjne idee, pomysły zmieniające życia- ZAWSZE chcą być podawane dalej!

Ta jedna osoba przekaże to kolejnej, innej osobie w ciągu, załóżmy, jednego miesiąca. Zatem wiedzą o tym już 2 osoby. Znowu- te dwie osoby przekażą to kolejnym dwóm (każda osoba przekazuje to tylko jednemu znajomemu w miesiącu, to takie uogólnienie na potrzeby eksperymentu myślowego, a w realnym życiu to może zachodzić dużo, dużo szybciej)

Zatem są już 4 osoby- po dwóch miesiącach.

3 miesiące- 4 x 2= 8
4 miesiące- 16 osób
5- 32
6- 64
7- 128

Potem 256, 512, 1024, 2048,

4096 osób po roku!

potem prawie 10 tysięcy (zaokrągliłem dla oszczędzenia czasu)

Następnie- 20 000

40 000

80 000

160 000

320 000

640 000

1,28 miliona

2,6 miliona

5 milionów

10 milionów

20 milionów- w dwa lata

40 milionów

Następnie- 80, 160, 320, 640, 1,28 miliarda, 2,6 miliarda, 5,2 miliarda…

Gratulacje. Właśnie zmieniłeś cały świat. W 3 lata!

Pamiętaj, że to, co przekażesz innym, nie musi być rewolucyjne. Czasem jedna wartościowa informacja, która zostanie podana miliony razy dalej, jest w stanie zmienić świat. Każdy człowiek, który dziś istnieje, jest rezultatem działań ludzi, którzy istnieli setki lat przed nami.

Czym jest sens życia?

Sens życia to moim zdaniem misja, którą masz. Jeśli nie masz misji, Twoje życie nie ma sensu. Jeśli chcesz, by miało- znajdź misję. To może być Twoja indywidualna droga po coś wielkiego, albo ściślej mówiąc- budowanie czegoś wielkiego z mniejszych elementów. Z drugiej strony, jak wspomniałem wcześniej, warto iść do jakiegoś celu wraz z innymi, szczególnie, jeśli jeszcze nie odkryłeś swojego indywidualnego. Sukces grupowy to nadal sukces, a grupowa zmiana świata to nadal zmiana której częścią jesteś Ty.

Protip: jeśli masz naprawdę wysoką charyzmę lub duże zdolności przywódcze/ motywujące- zostań liderem grupy, która ma jakiś wielki cel, który zmieni świat na lepsze. W ten sposób nie będziesz nawet musiał pracować nad zmianą świata, bo po prostu zachęcisz do tego innych. Odpowiednio ich zmotywuj, a zmiany dokonają się ich rękami, ale Twoim umysłem.

Dla wielu ludzi życie to tylko dni, które mijają od weekendu do weekendu. Dla mnie każdy dzień to szansa, by uczynić, odkryć, zrozumieć, zacząć, skończyć, doskonalić lub wymyślić coś wspaniałego. Żyję tak, jakbym chciał uratować świat- dlatego go uratuję. Zmieniając ludzi w ich lepsze wersje.

Wykorzystaj tę wiedzę:

Sprawiaj nie tylko, by całe Twoje życie miało sens. Dawaj sens i wiarę ludziom.

Zrozum, że ludzie UWIELBIAJĄ mieć wiarę i być częścią czegoś większego od nich. Lubią czuć, że ich działania mają sens. Daj im sens. Bądź tym, który pokrzepia, motywuje, zachęca do osiągania celów. Nie musisz, a czasem nie możesz wskazywać ludziom celów, bo to oni muszą wybrać własne. Ale masz prawo stanowczo ich zachęcać, by byli lepszymi wersjami siebie. Rozsiewaj ziarno pozytywnego myślenia, dawaj przykład. Gdy staniesz się kimś, kto aż kipi sensem, wiarą w siebie i swój cel i entuzjazmem, ludzie będą Cię uwielbiać. Kupią Twoje książki czy obrazy, bo będzie stała za nimi wartość. Będą oglądać Twoje filmy lub słuchać Twoich piosenek, bo będzie przez nie przemawiać ambicja. Będą szanować Twoje słowa, bo będzie od nich biła nadzieja na lepsze jutro.

Bądź kimś, kto reprezentuje nowy, lepszy świat.

Co ważne- nie możesz tylko udawać albo co gorsza- używać ludzi do złego celu. Ludzie są dziś mądrzejsi, niż kiedykolwiek wcześniej. Naturalnie odpycha ich przemoc i zło, zaś lgną do dobra. Pokaż im dobro, a w Ciebie uwierzą. Pokaż im sens życia, a także korzyści, jakie za sobą niesie- a uwierzą również w ten cel.

Nie ważne, czy chcesz osiągać cele sam, czy z innymi, czy płacąc innym za to i będąc liderem- musisz znaleźć swój SENS i zawsze go reprezentować.

„Dbaj o to, aby Twoje życie miało zawsze sens”.

Sprawdź też: Twój cel istnienia – życiowa misja – jak ją odkryć?