Wszyscy kupujemy i będziemy kupować, bo po prostu nie sposób tego uniknąć. Codziennie wydajemy pieniądze, tylko nie zawsze robimy to rozsądnie i z umiarem. Efekt jest przewidywalny: wyrzucamy swoje pieniądze w błoto i nie mamy żadnych oszczędności. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby poprawić stan swoich finansów, oszczędzając na codziennych zakupach. Oto dobre nawyki zakupowe, które poprawią stan twojego domowego budżetu. Zaczynamy!

“Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy, niż ilość posiadanych pieniędzy”. – T.Harv Eker

10 dobrych nawyków zakupowych, które poprawią stan twojego budżetu

#01 Porównuj ceny

To podstawa. Naprawdę rozbieżności bywają ogromne i szczególnie w przypadku większych zakupów warto sprawdzić, czy faktycznie kupujesz najtaniej. Zanim kupisz coś w sklepie stacjonarnym, spokojnie sprawdź, czy produkt nie jest dostępny w innej cenie w sklepie internetowym.

#02 Zakupy rób z listą

To dość oczywiste, a mimo wszystko nadal nie dotyczy każdego z nas. Na zakupy spożywcze powinniśmy chodzić z listą i to zrobioną spokojnie, po starannym przejrzeniu zapasów, które mamy w domu. Kupowanie „na wszelki wypadek” potrafi skończyć się tym, że w naszej szafce zalega już piąta torebka mąki, z którą nie bardzo wiemy co zrobić. Lista to także skuteczne przeciwdziałanie tysiącom osaczających nas promocji. Szczególnie wystrzegajmy się tych „trzy w cenie dwóch”, bo to one najczęściej doprowadzają do marnowania żywności.

#03 Korzystaj z promocji

Wcale nie oznacza to, że promocje są złe, pod warunkiem, że umiemy z nich korzystać. Strony z rabatami czy programy lojalnościowe sklepów to bardzo dobre rozwiązanie, które przynosi profity. Nawet niewielkie kwoty bonusów potrafią zebrać się w sporą sumkę w ciągu roku.

#04 Kupuj poza sezonem

Jest grupa przedmiotów, które przydają się tylko w określonym sezonie, a poza nim są zdecydowanie tańsze. Dobre planowanie pozwala sporo zaoszczędzić i warto sięgnąć po nie wtedy, gdy jeszcze nie są potrzebne, aby spokojnie poczekały na swój dzień. Kupienie jesienią opon zimowych to standard, ale zakup w tym samym czasie opon letnich może oznaczać znaczącą oszczędność. Podobnie jest ze sprzętem narciarskim, który warto kupować w końcówce marca itp.

#05 Nie bój się rzeczy używanych

Coraz więcej rzeczy trafia do drugiego obiegu: odzież, akcesoria, zabawki, meble czy sprzęt. Zakup z drugiej ręki to nie tylko znacząca oszczędność, ale też troska o środowisko. Jeśli możesz kupić używany samochód, co blokuje cię przed zakupem wózka dla dziecka z drugiej ręki? Nie zapominaj, ze część wydanych pieniędzy możesz odzyskać, jeśli w momencie, gdy przestanie ci być potrzebny, zdecydujesz się na odsprzedaż.

#06 Nie kupuj pod wpływem impulsu

Nie ma nic gorszego niż kupowanie tylko po to, aby poprawić sobie nastrój lub dlatego, że zupełnie nagle stwierdzamy, że coś nam się podoba. Takie zakupy potrafią doprowadzić nasz budżet do ruiny.

#07 Stosuj zasadę 3-7-14

To bardzo zdrowa zasada, która odnosi się głównie do ubrań i dodatków. Jeśli w trzy dni po zakupieni, nie założysz danej rzeczy, zacznij myśleć, czy ci potrzebna. Jeśli nie przyda ci się w ciągu tygodnia, poczekaj jeszcze tydzień, a potem oddaj do sklepu. Nie przyda ci się na pewno, bo to po prostu nietrafiony zakup.

#08 Kupuj za oszczędności

Nigdy nie ulegaj pokusie skorzystania z zakupu na raty czy z odroczonym terminem płatności. Jeśli poświecisz czas i energię na odłożenie pieniędzy na konkretną rzecz, zyskasz pewność, że naprawdę jest ci potrzebna.

#09 Kupuj na spółkę

To szczególnie ważne dla tych, którzy mieszkają w domkach z działkami i potrzebują sprzętu do drobnych napraw czy pielęgnacji ogrodu. Naprawdę spokojnie można dogadać się z sąsiadem, że jeden z was kupi nożyce do żywopłotu, a drugi sekator do rosnących wysoko gałęzi i pożyczać sobie potrzebne narzędzia. Używamy ich przecież sporadycznie.

#10 Nie zapominaj o jakości

Chytry dwa razy traci, mówi stare przysłowie i trzeba przyznać, że jest w nim sporo racji. Naprawdę, oszczędzanie na jakości i kupowanie kiepskich rzeczy oznacza, że za chwilę znowu będziemy musieli kupić kolejny zamiennik. Zdecydowanie lepiej wydać jednorazowo więcej i mieć pewność, że dana rzecz posłuży nam dłużej.

“Większość ludzi nie uzmysławia sobie tego, że w życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy się ZArobi, tylko o to, ile się zachowa.”  – Robert T. Kiyosaki

Sprawdź: 10 sposobów jak być bardziej EKO i oszczędzać pieniądze

A Ty jakie masz dobre nawyki zakupowe?