Nasza planeta tonie w śmieciach, segregacja słabo nam wychodzi, a chyba jeszcze gorzej jest z odzyskiwaniem surowców. Produkty ekologiczne są droższe od tych wytwarzanych zwykłymi metodami i ich kupowanie wydaje nam się zwyczajną stratą pieniędzy. Tymczasem ekologia i pełniejszy portfel to połączenie oczywiste, jeśli tylko opanujemy kilka zdrowych nawyków, a nie będziemy dawać się wkręcać w reklamy producentów ekologicznych produktów. Jak żyć bardziej EKO? Oto dziesięć pomysłów jak dbać o środowisku i jednocześnie oszczędzać pieniądze. Zaczynamy!

„Ziemia nigdy nie oddaje bez procentu tego, co otrzymała”. – Cyceron (Marcus Tullius Cicero)

10 sposobów na to, jak być bardziej EKO i oszczędzać pieniądze

#01 Przesiądź się na rower

Samochód jest nie tylko szkodliwy dla środowiska, ale też kosztowny w utrzymaniu. Nie chodzi przecież tylko o koszt paliwa, ale też ubezpieczenia i naprawy. Rower to nie tylko tańsze, ale i zdrowsze rozwiązanie.

#02 Naucz się korzystać z biblioteki

Lubisz czytać? To bardzo ci się chwali. Tyle tylko, że aby przeczytać książkę nie musisz od razu jej kupować, bo wystarczy zapisać się do biblioteki. Nowości nie zawsze są dostępne? Zainwestuj w czytnik e-booków, to nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne rozwiązanie.

#03 Planuj zakupy spożywcze

Wyrzucanie żywności to nasza narodowa plaga, a wystarczy dobrze zaplanować zakupy, aby nic się nie zmarnowało. Większe zakupy raz w tygodniu naprawdę nie są skomplikowane, jeśli będziesz mieć plan posiłków na siedem dni.

#04 Nie kupuj reklamówek i opakowań

Nie zapominaj, że na tak zaplanowane zakupy musisz się wybierać z własnymi opakowaniami. Reklamówki sklepowe są drogie i do niczego niepotrzebne, a wielorazowe torby to praktyczne, ale i estetyczne rozwiązanie.

#05 Nie wyrzucaj opakowań

Jeśli kupisz reklamówkę, nie wyrzucaj jej bez namysłu do śmieci. Drugie życie zyska jako worek na śmiecie czy torebka na mrożonki. Podobnie jest ze szklanymi słoikami, które posłużą do przygotowania domowych przetworów. Pojemniki po lodach to doskonałe pudełka na lunch czy kanapki, które zabierasz do pracy.

#06 Naucz się czytać instrukcję obsługi

Producenci dwoją się i troją, aby ich urządzenia miały niskie zużycie energii i wody. Tylko nam nie zawsze się chce przeczytać instrukcję obsługi. Odruchowo korzystamy z jednego programu zmywania czy prania, nie zwracając uwagi na parametry. Czasem wystarczy uważnie przeczytać instrukcję, aby zaoszczędzić spore pieniądze na eksploatacji urządzeń.

#07 Zamontuj na kranach perlatory

Wody jest coraz mniej, a my nadal nie chcemy i nie umiemy dbać o jej niskie zużycie. Oprócz tego opłaty za wywóz odpadów powiązane są ze zużyciem wody w gospodarstwie domowym. Szybki prysznic zawsze będzie tańszy od kąpieli w wannie, a inwestycja w perlator, który dodatkowo napowietrza wodę, nie jest kosztowna.

#08 Staraj się ograniczyć jedzenie mięsa

Jedzenie mięsa nie do końca jest zdrowe, a jego przygotowanie i sama hodowla fatalnie wpływają na środowisko. Nikt z nas nie zostanie z dnia na dzień wegetarianinem, ale ograniczenie spożywania mięsa i jadanie sezonowych warzyw ma nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale i na nasz portfel.

#09 Wykorzystuj słońce

W optymalnej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych, którzy mogą zainwestować nie tylko w kolektory słoneczne, ale i fotowlataikę. Nie oznacza to, że w bloku nie możemy wspomagać się słońcem. Zupełnie bez potrzeby montujemy w oknach szczelne rolety i zasłony, bo promienie słoneczne potrafią po prostu dodatkowo ogrzać nasze mieszkania.

#10 Pomyśl o własnym ogrodzie

Ponownie, w optymalnej sytuacji są mieszkańcy domów, którzy bez trudu mogą założyć warzywniaki w ogrodach. Mieszkańcy bloków powinni rozważyć pomysł zainwestowania w działkę pracowniczą, czy choćby ogródek ziołowy na balkonie. W tym przypadku oszczędności pewnie nie będą ogromne, ale przyjemność obcowania z przyrodą z pewnością wynagrodzi poniesiony trud.

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu”.

Sprawdź też: Less waste – 10 sposobów na wprowadzenie w swoim życiu i zaoszczędzenie pieniędzy.

Podziel się w komentarzu swoimi pomysłami na dbanie naszą planetę i „bycie EKO”? 🙂