Less waste to ograniczenie wytwarzany odpadów do niezbędnego minimum. Duże zmiany najlepiej zaczynać od rzeczy łatwych, które można osiągnąć niskim nakładem pracy. Less waste jest łagodniejszą formą zero waste i dlatego jest łatwiejsza do wprowadzenia do swojego codziennego życia. Less waste – jak zacząć? Oto 10 prostych sposobów, aby mniej wyrzucać, a przy tym oszczędzać pieniądze. Zaczynamy!

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. – Florian Plit

Less waste – 10 sposobów na wprowadzenie w swoim życiu i zaoszczędzenie pieniędzy.

#01 Kupuj tylko niezbędne rzeczy.

Wielu z nas kupuje nowy telefon, czy kolejną parę butów, mimo że faktycznie ich nie potrzebuje, a to oznacza niepotrzebne generowanie kolejnych odpadów. Dlatego, zanim coś kupisz, dobrze się zastanów, czy na pewno tego potrzebujesz. I dotyczy to wszystkich produktów: elektroniki, ubrań, obuwia, domowych akcesoriów, żywności itd.

#02 Oszczędzaj wodę i prąd.

Świadome zarządzanie wodą i prądem, korzystnie wpłynie na środowisko oraz Twoje rachunki. Wymień żarówki na energooszczędne lub ledowe, gaś światło po wyjściu z pomieszczenia i wyłączaj nieoglądany przez nikogo telewizor. Pamiętaj również o wodzie. Najprostsze sposoby na jej oszczędzanie to: zlikwidowanie wszystkich przecieków, perlator założony na wszystkie krany, prysznic zamiast kąpieli wody, zakręcenie wody przy myciu zębów i zbieranie deszczówki.

#03 Noś ze sobą kubek wielokrotnego użytku lub termos.

Kupowanie kawy na wynos, to dobrodziejstwo naszych czasów – pozwala na szybki zastrzyk energii i pyszny smak kawy w dowolnym miejscu. Jednak oznacza to ogromne ilości jednorazowych opakowań, które wyrzucane są każdego dnia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich akcesoriów, wśród których najpopularniejszy jest: kubek wielorazowy do kawy na wynos, kubek termiczny i termos. Następnie wystarczy zamówić kawę na wynos, którą obsługa naleje do naszego pojemnika. Większość kawiarni nie robi z tym żadnego problemu, a dodatkowo w niektórych można liczyć na zniżkę z tego powodu.

#04 Zrezygnuj z reklamówek foliowych.

Reklamówki i woreczki foliowe to prawdziwe przekleństwo naszych czasów. Zużywane są w ogromnych ilościach, zaśmiecając okoliczne lasy, jeziora i stwarzając zagrożenie dla wielu zwierząt. Dlatego to jedna z podstawowych rzeczy, z których każdy z nas powinien zrezygnować w pierwszej kolejności. Zamiast kupować reklamówek, pamiętaj, aby zawsze do sklepu zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku, woreczki bawełniane na produkty sypkie (np. owoce i warzywa), a drugie śniadanie pakuj w papier śniadaniowy lub najlepiej w pojemniki wielokrotnego użytku.

#05 Używaj wielorazowych naczyń.

Wszelkie posiłki w plenerze takie jak pikniki, grille, czy ogniska sprzyjają generowaniu znacznej ilości śmieci, z których przynajmniej część można ograniczyć. Przede wszystkim należy zacząć używać naczyń wielokrotnego użytku lub kupić talerze, kubki i sztućce biodegradowalne, które nie zaszkodzą środowisku.

#06 Naprawiaj, zamiast wyrzucać.

Łatwy dostęp do wielu rzeczy sprawia, że wiele z nich wyrzucamy i kupujemy nowe, zamiast spróbować je naprawić. Tymczasem w Internecie jest wiele poradników i filmów, jak samodzielnie naprawić większość rzeczy. Wciąż są również rzemieślnicy i specjaliści, którzy naprawiają odzież, obuwie, czy sprzęt elektroniczny. Dlatego, zamiast od razu wyrzucać zepsutą rzecz upewnij się, czy nie można jej naprawić i przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.

#07 Daj rzeczom drugie życie.

Wiele przedmiotów pozornie niepotrzebnych lub zniszczonych można ponownie wykorzystać. Stare firanki świetnie sprawdzą się do stworzenia woreczków zakupowych na produkty sypkie. Niepotrzebne koce z polaru mogą posłużyć do zrobienia zabawek dla psów: szarpaka lub maty węchowej. Wiele rzeczy można również wykorzystać do kreatywnych zabaw z dzieckiem typu DIY. Ze starych koszulek można zrobić torbę, a materiał z podniszczonej pościeli może posłużyć do stworzenia sukienek dla lalek.

#08 Używaj naturalnych kosmetyków.

Kosmetyki naturalne są bardziej wydajne, a dodatkowo są pakowane w sposób ekologiczny. Ponadto nie zanieczyszczają tak wody, jak zwykłe kosmetyki drogeryjne. Dzięki temu nie tylko ograniczysz ogromną ilość wytwarzanego plastiku, ale również lepiej zadbasz o skórę i włosy. Postaraj się przy okazji ograniczyć ilość używanych kosmetyków.

#09 Pij wodę z kranu.

Woda z kranu jest całkowicie bezpieczna i można ją bez problemu pić bez przegotowania, a to oznacza, że przestaje się kupować ogromne ilości wody butelkowej. To jedna z najprostszych rzeczy, które można zrobić, aby ograniczyć wytwarzanie plastiku. Jeśli jednak obawiasz się pić wody z kranu, warto kupić dzbanek z filtrem, filtr na kran lub butelki z filtrem. Zdecydowanie będą one lepszym rozwiązaniem niż butelki jednorazowe.

#10 Kupuj z drugiej ręki.

Kupowanie ubrań i elektroniki z drugiej ręki pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a jednocześnie sprawia, że wyrzucamy mniej rzeczy jako społeczeństwo. Dlatego jak potrzebujesz nowych spodni czy koszulki, to w pierwszej kolejności odwiedź sklepy z używanymi rzeczami lub portale z lokalnymi ogłoszeniami. Pamiętaj również o odsprzedawaniu lub oddawaniu potrzebującym niepotrzebnych rzeczy. To co na Ciebie nie pasuje lub Ci się znudziło może być prawdziwym skarbem dla innej osoby. Warto też pamiętać, że to właśnie przemysł tekstylny powoduje jedne z największych zanieczyszczeń powietrza.

Uwagi końcowe

Wprowadzenie tych 10. zasad pozwoli na znaczne ograniczenie generowania śmieci w Twoim gospodarstwie domowym. W dodatku nie dość, że zadbasz o planetę, to jeszcze zaoszczędzisz sporą ilość pieniędzy.

Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej. Żyj lepiej!

Masz dość śmieci? Nie ma znaczenia, czy chcesz zredukować ilość produkowanych przez siebie odpadów w umiarkowanym, czy w ekstremalnym stopniu. Jeśli chcesz śmiecić mniej, a dzięki temu żyć lepiej to książka Zero Waste autorstwa Amy Korst Ci w tym pomoże. Dzięki niej szybko odkryjesz, że prowadzenie bezśmieciowego stylu życia jest wykonalne, niesie za sobą wiele korzyści i jest niezwykle satysfakcjonujące.

Styl życia Zero Waste - Amy Korst
Styl życia Zero Waste – Amy Korst

Styl życia Zero Waste to praktyczny poradnik, który podpowie, co zrobić, aby żyć oszczędniej, produkować mniej odpadów, nie tracąc na wygodzie i zyskując przy tym więcej czasu na cieszenie się życiem!

Amy Korst, która ekologiczny styl życia opanowała do perfekcji, radzi, jak ograniczyć produkcję śmieci w każdym pomieszczeniu w domu, pracy, samochodzie, a także w podróży.

Dzięki Zero Waste dowiesz się:
  • Jak krok po kroku wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu, aby wyrobić w sobie nowe, zdrowsze nawyki.
  • Jak być świadomym konsumentem i na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.
  • Jak zaprowadzić porządek w swoim domu.
  • W jaki sposób żyć ekologicznie, nie wydając fortuny, a wręcz oszczędzając pieniądze.

Poznaj sposoby na ponowne wykorzystanie odpadów i ograniczenie śmieci w swoim domu, dzięki którym będziesz żyć oszczędniej i zaczniesz skutecznie dbać o planetę!

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu”.

A czy Ty wiesz ile produkujesz śmieci? Co zrobisz, aby było ich mniej?