Czym jest poczucie własnej wartości? Poczucie własnej wartości to nasze wyobrażenie o nas samych. Od niego zależy, jak dużą wartość przypisujemy własnemu życiu. Wysokie lub niskie poczucie własnej wartości odgrywa kluczową rolę w tym, jaką drogę obierzemy w obliczu codziennych wyzwań. Sprawia, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni lub przybici i bezwartościowi w różnych życiowych sytuacjach. Niskie poczucie własnej wartości może być problemem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, lecz kobiety stają przed szczególnymi wyzwaniami. Różne uwarunkowania społeczne, kultura czy predyspozycje genetyczne odbijają się na kobiecej samoocenie. Jak podnieść poczucie własnej wartości? 

Megan MacCutcheon jest pychoterapeutką i ekspertką w dziedzinie samooceny. Na przestrzeni lat, przy okazji terapii indywidualnej i warsztatów, spotkała wiele kobiet, które dzięki solidnej pracy znacznie podniosły poczucie własnej wartości. A dzięki temu odkryły ścieżkę do szczęścia i lepszej przyszłości. Megan na bazie swoich badań i zawodowych doświadczeń opracowała z myślą o kobietach pięciostopniowy program. Pomaga on odbudować i wzmocnić poczucie wartości. Dokładnie pisze o nim w swojej książce „Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości„. Oto najważniejsze etapy wzmocnienia samooceny.

„Adekwatne poczucie własnej wartości polega na zaakceptowaniu siebie takiego, jakim się jest, i zyskaniu wewnętrznego przeświadczenia, że jest się dobrą, godną osobą tylko dlatego, że jest się człowiekiem”. – Megan MacCutcheon 

Jak podnieść swoją samoocenę? 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości

#01 Poznaj siebie

Poznanie siebie to pierwszy krok na drodze do zbudowania poczucia własnej wartości. Tylko mając jasne pojęcie, kim jesteś dzisiaj, skąd przyszłaś i jakie doświadczenia ukształtowały twoją samoocenę, możesz dążyć do jej podniesienia. Samoświadomość umożliwi ci określenie obszarów, w których brakuje ci pewności siebie. Pozwoli zrozumieć, w jaki sposób niskie myślenie o sobie negatywnie wpływa na twoje życie, oraz umożliw wprowadzenie zmian na lepsze.

#02 Zadbaj o siebie

Dbanie o siebie jest znanym sposobem na osiągnięcie dobrego samopoczucia. Jednak znacznie rzadziej wymienia się je jako ważny czynnik w procesie budowania i utrzymania zdrowego poczucia własnej wartości. Troszcząc się o siebie pod względem fizycznym i emocjonalnym, wysyłasz sobie i innym jasny sygnał, że jesteś ważna i wartościowa.

#03 Szanuj siebie

Uświadomienie sobie, kim jesteś, i dbanie o siebie to podstawowe etapy na drodze do wykształcenia niezbędnego samozrozumienia i współczucia wobec siebie, które pozwalają odzyskać poczucie własnej wartości. Nie da się jednak prawdziwie rozwinąć i utrzymać zdrowej samooceny, jeśli nie żywi się fundamentalnego szacunku do siebie samego. To, co robisz, w jakiego rodzaju interakcje wchodzisz oraz jakich wyborów dokonujesz, odzwierciedla twój poziom poszanowania dla siebie. A to z kolei odbija się na twoim poczuciu własnej wartości.

#04 Zaakceptuj siebie

Kolejny krok na drodze do wyższej samooceny polega na autentycznym zaakceptowaniu tego, kim jesteś. To przełomowy etap. Wymaga pogodzenia się ze wszystkimi stronami człowieczeństwa. Uświadomienia sobie własnych braków i przyznania przed sobą, że utrzymanie zdrowej samooceny jest zadaniem na całe życie. Dopóki w pełni nie zaakceptujesz siebie, pozostaniesz podatna na niszczący wpływ twojego „wewnętrznego krytyka” i zniekształconych przekazów, które oddzielają cię od zdrowego poczucia własnej wartości.

#05 Pokochaj siebie

Ostatni element na drodze do zbudowania zdrowego poczucia własnej wartości to miłość do siebie. Idea miłości do siebie może się wydawać czymś bardzo prostym, lecz często jest to jeden z najtrudniejszych kroków. Gdy prawdziwie kochasz siebie, potrafisz traktować się z wyrozumiałością, elastycznością i czułością. A to jest niezbędne do utrzymania poczucia własnej wartości przez całe życie. Akceptując i kochając siebie miłością płynącą z wnętrza, będziesz w stanie budować zdrowe, serdeczne związki oparte na obustronnym szacunku. Gdy kochasz siebie i innych, możesz w pełni czerpać z dobrodziejstw zdrowej samooceny.

Uwagi końcowe

Oto 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości i podniesienia samooceny. Te pięć kroków są ze sobą powiązane i opierają się jeden na drugim. Mają zastosowanie do wszystkich kobiet, niezależnie od tego, gdzie znajdują się na skali poczucia własnej wartości i z jakimi problemami borykają.

Poczucie własnej wartości wpływa na niemal każdą sferę ludzkiego życia. Odbija się na tym, jak dobrze lub źle o sobie myślimy, jak skutecznie wchodzimy w interakcje z innymi i czy odnosimy sukcesy w życiowych przedsięwzięciach.

„Kluczami do podniesienia poczucia własnej wartości, są szacunek do samego siebie, przekonanie o swoich zaletach oraz praca nad zdolnością czucia się „dostatecznie dobrze” takimi, jakimi jesteśmy, niezależnie od tego, co się dzieje w naszym życiu”. – Megan MacCutcheon

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie!

Jeśli zależy ci na dobrym samopoczuciu psychicznym, chcesz poprawić swoją samoocenę, i zyskać więcej pewności siebie to koniecznie sięgnij po książkę Megan MacCutcheon 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości. Dzięki wydawnictwu Zwierciadło i tłumaczeniu Katarzyny Iwańskiej ten praktyczny poradnik dostępny jest po polsku. To obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, która chce mieć zdrową samoocenę i czuć się dobrze z tym kim jest.

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości. - Megan MacCutcheon
Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości. – Megan MacCutcheon

Napisana jest z myślą o kobietach stojących przed wyzwaniami związanymi z niską samooceną. A także dla tych, które pragną zyskać pewność siebie i większą wewnętrzną siłę. Stanie się również wsparciem dla każdej kobiety, która czuje się zniechęcona lub ma poczucie niespełnienia w jakiejś sferze życia.

Książka dostarczy ci cennych informacji na temat tego, czym jest poczucie własnej wartości. A co najważniejsze – w jaki sposób jego podniesienie może pomóc ci wieść szczęśliwsze, pełniejsze życie.

Każdy może zyskać dzięki zwiększeniu poczucia własnej wartości, niezależnie od tego, z jakiego poziomu startuje. Nieważne, jak wysokie lub niskie masz o sobie mniemanie, w książce 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości, znajdziesz tu metody i informacje, które pomogą ci podnieść ogólną jakość twojego życia.

Gdy przejdziesz przez wszystkie pięć kroków stworzysz ściślejszą więź z własnym „ja”. Wyzwolisz swoją wewnętrzną siłę, która będzie twoim najpotężniejszym narzędziem w drodze do większej pewności siebie i wyższego poczucia własnej wartości. Otworzy ci to drogę do uwolnienia swojego pełnego potencjału i bardziej satysfakcjonującego życia.

Do wszystkich kobiet, które sięgną po tę książkę: Mam nadzieję, że znajdziecie w niej mądrość, klucz do odkrycia siebie i wewnętrzną siłę, które pokierują was w stronę lepszej przyszłości”. – Megan MacCutcheon

A jak Twoje poczucie własnej wartości? Czy czujesz się dobrze ze sobą? Jeśli nie, koniecznie to zmień!