Problemy i kryzysy w związku są zjawiskiem bardzo naturalnym. O ile jesteśmy w stanie dobrać sobie drugą połówkę tak, że nasze charaktery są bardzo podobne, tak nie ma na świecie dwóch identycznych ludzi. Są kwestie, w których nie będziemy się ze sobą zgadzali, nasze zdania będą zupełnie różne, a zachowania nie będą ze sobą grały. Czy jest to powód do szukania innego partnera? Oczywiście, że nie. Żyjemy niestety w czasach, gdzie znacznie łatwiej znaleźć zastępstwo, niż powoli rozwiązać konflikt. Pamiętajmy jednak, że związki, które już nieco przeszły, są znacznie trwalsze i dużo bardziej wartościowe. Nikt chyba nie szuka towarzysza życia wyłącznie po to, żeby mógł się z nim ciągle zgadzać. Przecież różnice charakteru nadają związkom ciekawość i urozmaicenie. Zobaczmy więc, jakie problemy w związku statystycznie zdarzają się najczęściej i jak je rozwiązywać. Zaczynamy!

„Związek idealny nie przychodzi ot tak sobie. Związek idealny wymaga czasu, cierpliwości i dwojga ludzi, którzy przechodzą przez trudne chwile razem, a mimo to wciąż chcą być ze sobą”.

5 częstych problemów, jakie napotykamy w związku i sposoby, by im zaradzić

#01 Zazdrość

Niewątpliwą królową wśród problemów między dwojgiem żyjących ze sobą ludzi jest zazdrość. Może ona przybierać różne formy, jak i może być powodowana przez przeróżne zachowania i czynniki. Zazdrość jest często spowodowana negatywnymi doświadczeniami w naszej przeszłości, niską samooceną, różnicą charakterów oraz otoczeniem, w jakim nasza druga połówka na co dzień się znajduje. Jak sobie radzić z tym problemem?

Przede wszystkim sami nie dawajmy powodów do zazdrości. Spójrzmy obiektywnie na swoje zachowania i zastanówmy się, czy nasz partner nie mógłby mieć nam niczego do zarzucenia. Nie możemy również na siłę szukać powodów do zazdrości. Przeglądanie telefonu partnera, prześwietlanie jego polubień na portalach internetowych to kiepski pomysł.

Pamiętajmy, że on też może mieć różne zainteresowania i jemu też mogą podobać się inne kobiety. Polubienie zdjęcia nie oznacza, że myśli o zdradzie. Jeśli nasz partner pracuje w otoczeniu kobiet, które są powodem naszej zazdrości, poznajmy je. Poprośmy partnera, żeby zapoznał nas z ludźmi z pracy, a na pewno poczujemy się dużo lepiej, wiedząc, z kim ma na co dzień do czynienia. To samo dział w drugą stronę bo mężczyźni również bywają zazdrośni o swoje partnerki.

#02 Nuda i monotonia

Przychodzi dzień, w którym zauważacie, że nie cieszycie się sobą w tak dużym stopniu jak kiedyś? Mieszkanie razem i spędzanie wspólnie każdej wolnej chwili mogą spowodować, że waszym życiem zawładnie rutyna i popadniecie w pewnego rodzaju przyzwyczajenia. Warto wówczas po pierwsze- odzyskać nieco przestrzeni dla siebie. Sprawmy sobie nieco czasu w tygodniu, który poświęcimy wyłącznie sobie. Może to być samotne wyjście do kina, restauracji, na kawę.

Czas spędzony samotnie pozwala odzyskać niezależność i poczucie samodzielności. Znajdźmy nowe wspólne hobby. Jeśli jest kilka rzeczy, które robicie razem już parę lat, warto rozpocząć zainteresowanie czymś nowym. Pozwoli to wydobyć z partnera emocje, których dawno nie dostrzegaliście i poznać go „na nowo”. Taka zmiana na pewno przyniesie wiele korzyści.

#03 Wspólne mieszkanie

Bardzo często decydując się na zamieszkanie razem, nie przewidujemy wielu problemów, które na naszej drodze się pojawią. Trzeba wziąć pod uwagę, że nasz partner może mieć zupełnie różne przyzwyczajenia niż my i zupełnie odmienne wyobrażenie o prowadzeniu wspólnego miejsca zamieszkania.

Jeśli już na początku widzimy, że wynoszenie śmieci, wyprowadzanie psa, czy opieka nad dzieckiem to punkty sporne, ustalmy zasady, spisując je na kartce lub zróbmy harmonogram. Na pewno są obowiązki domowe, które każdy z nas lubi wykonywać. Podzielmy się nimi i sprawmy, żeby dla nikogo nie były one uciążliwe. Jeśli funkcjonowanie to się sprawdzi, to po pewnym czasie lista nie będzie nam zupełnie potrzebna.

#04 Seks

Niedopasowanie w łóżku to kolejny problem. Każdy człowiek jest inny i każdy również będzie posiadał inne potrzeby seksualne. Utarło się stwierdzenie, że jeśli psuje się atmosfera w sypialni, to również związek chyli się ku końcowi. Nie musi to dotyczyć jedynie par, które dopiero zaczęły ze sobą być, bowiem rutyna w łóżku występuje również u par z większym stażem.

Nieodzowną pomoc niesie tutaj rozmowa. Mamy prawo do przedstawiania partnerowi naszych potrzeb i fantazji. Dlaczego ludzie decydują się na zdrady? Między innymi dlatego, że boją się przedstawić drugiej połówce swoje fantazje seksualne, a z osobą, z którą nie żyją na co dzień, nie jest to tak trudne.

Możemy również udać się z prośbą o pomoc do seksuologa. Jeśli nie mamy odwagi przyznać się partnerowi do tego, co mogłoby nas uszczęśliwić lub zwyczajnie nie wiemy, jak o tym rozmawiać, to może wizyta u specjalisty będzie stanowiła pozytywny bodziec do otwarcia się.

#05 Brak komunikacji w związku.

Zaniedbywanie rozmów to jeden z najczęściej występujących problemów par i małżeństw. To właśnie z tym zmagają się specjaliści, do których takie osoby się zgłaszają. Jeśli nie umiemy rozmawiać o swoich problemach, pragnieniach, czy decyzjach, to będzie to powodowało mnóstwo konfliktów. Warto uświadomić sobie, że żyjemy z partnerem, którego wybraliśmy sobie na towarzysza życia. To właśnie ta osoba ma nam pomagać w problemach dnia codziennego i to właśnie jej powinniśmy zaufać.

Jeśli czujemy, że rozmawiamy ze sobą wyjątkowo rzadko lub ta umiejętność gdzieś zanikła możemy zwrócić się do specjalisty, lub skorzystać z pomocy szeroko dostępnych teraz gier dla par. Gry te polegają na zadawaniu sobie istniejących już pytań i odpowiadaniu na nie szczerze. Co ciekawe- zawarte są tam również kwestie, na które my sami byśmy nie wpadli, a które tworzą nam jeszcze inny obraz naszego partnera.

Uwagi końcowe

Problemy w związku są czymś, co napotyka praktycznie każdą parę. Nie muszą od razu powodować potrzeby zmiany partnera na innego lub całkowitego odizolowania się od niego. Jeśli chcemy dać naszemu związkowi szansę i wzmacniać to, co wspólnie budujemy, spójrzmy na to, jak możemy wyjaśnić sporne kwestie, aby żyć w związku pełnym zgody, zrozumienia i miłości.

„Związek powinien być twoją bezpieczną przystanią, a nie polem walki. W życiu musisz stoczyć wystarczająco wiele bitew a dom jest po to, by od nich odpocząć i nabrać sił”.

Sprawdź: Kochać i być kochanym. 10 zasad miłości i budowania trwałych związków