Czy wiesz, że według przeprowadzonych badań kobiety nadal wykonują większość obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i pracami domowymi, nawet gdy oboje rodzice pracują zawodowo na pełny etat. Aż 86% pracujących matek twierdzi, że zajmuje się większością obowiązków związanych z rodziną i gospodarstwem domowym. Okazuje się, że to zjawisko ma nawet nazwę – „niewidzialna praca”. Dlaczego niewidzialna? Ponieważ zazwyczaj nie jest dostrzegana przez partnerów. Też masz wrażenie, że cały dom jest na twojej głowie, lista rzeczy do zrobienia się nie kończy, a twój partner wykazuje wyjątkową beztroskę w kwestii wypełniania domowych obowiązków? Najwyższy czas to zmienić. Wyłóż karty na stół. Czas zacząć grać Fair Play w rodzinie!

Ukryte koszty robienia wszystkiego, czyli drugi etat „w domu”

Eve Rodsky, w swoim związku znalazła się w podobnej sytuacji nierówności sił w stosunkach pomiędzy kobietami a mężczyznami, w podziale obowiązków domowych. Postanowiła więc zgłębić ten temat, aby pomóc sobie oraz innym kobietom. Przeprowadziła wnikliwe badania i wywiady z ponad pięciuset osobami, by zrozumieć, na czym polega oraz jak ciężka jest praca w domu i w jaki sposób można wykonywać ją sprawniej i skuteczniej. Efektem jej pracy jest książka i gra w jednym – Fair Play w rodzinie – nowatorski system podziału obowiązków domowych.

“Oczekujemy od kobiet, że będą pracowały tak, jakby nie miały dzieci, i wychowywały dzieci tak, jakby nie pracowały”. – Amy Westervelt

Gra Fair Play w rodzinie – 100 kart, cztery zasady i święty spokój oraz czas dla siebie

Fair Play w rodzinie to gra stworzona dla par, które są w związku i wychowują razem dzieci. Celem gry jest przywrócenie równowagi, w życiu domowym, jeśli chodzi o podział obowiązków między obojgiem partnerów. Dzięki grze wspólnie ze swoją drugą połówką możesz usprawnić wykonanie obowiązków, a także przywrócić równowagę i spokój w życiu rodzinnym.

Pozwala to odbudować tzw. przestrzeń jednorożca. Przestrzeń, w której możesz odkryć lub rozwinąć swoje talenty i pasje. Odzyskać zainteresowania, dzięki którym jesteś sobą, które motywują cię do bycia lepszą wersją samej siebie i uszczęśliwiają cię jako jednostkę i osobę w związku. Dzięki czemu twoje życie nie ogranicza się jedynie do bycia partnerem i rodzicem.

Gra Fair Play w rodzinie składa się ze 100 kar, które reprezentują wszystkie niewidzialne obowiązki związane z prowadzeniem domu. Podzielone są na pięć zestawów domowego ekosystemu. To zestawy: domowy, poza domem, opiekuna, magiczny oraz dzikich kart. Ponadto talia zawiera również dwie karty z przestrzenią jednorożca – po jednej dla każdego gracza. W grze nie trzeba wykorzystywać wszystkich kart. Możesz zdecydować, które karty według ciebie i partnera są cenne i warte włączenia do talii.

Karty zadań rozdziela się strategicznie między dwóch graczy zgodnie z wyznawanymi w związku wartościami. Żaden z graczy nie ma automatycznie przypisanych do siebie kart. Obowiązki każdego są wyraźnie określone, a oczekiwania jednoznacznie zdefiniowane.

W grze Fair Play wygrywają oboje partnerzy. Celem jest szczęście dwojga ludzi, którzy czują się spełnieni i widzą sens życia zarówno w domu, jak i poza nim.

“„Wygrana” oznacza przywrócenie równowagi sił w życiu rodzinnym, uzdrowienie relacji i odzyskanie czasu na rozwijanie swoich talentów i pasji”.

4 zasady Fair Play w rodzinie

W grze Fair Play w rodzinie obowiązują cztery zasady do stosowania sekwencyjnego.

Zasada #1: czas każdego ma tę samą wartość

Zrozumienie i zaakceptowanie zasady numer 1: czas każdego ma równą wartość jest niezbędne, abyście ty i twój partner mogli naprawdę skorzystać ze zmian, jakie wniesie do waszego życia i związku system Fair Play.

Wymaga to od was obojga nowego spojrzenia na to, jaką wartość przykładacie do czasu, a następnie zobowiązania się do zrównoważonego podziału między sobą godzin przeznaczonych na obowiązki domowe.

Zasada #2: odzyskaj prawo do zainteresowań

Jeśli tęsknisz za wersją siebie sprzed czasów rodzicielstwa albo marzysz o nowej, jeszcze bardziej interesującej tożsamości, która tylko czeka na wyzwolenie to z entuzjazmem przyjmiesz zasadę numer 2: odzyskaj prawo do zainteresowań.

Zagadkowe “zniknięcie” interesującej osobowości przydarza się w związku zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Dlatego musicie odzyskać swoje prawo do bycia kimś więcej niż tylko wspaniałymi rodzicami i partnerami. Więcej czasu i przestrzeni nie pojawi się w magiczny sposób, trzeba je stworzyć. Oboje powinniście więc zażądać więcej czasu dla siebie i więcej przestrzeni, w której będziecie mogli egzekwować swoje prawo.

Tylko wtedy, gdy zażądasz czasu od partnera, rodziny i siebie, możesz wejść do, wspomnianej “przestrzeni jednorożca” – odkrywać siebie, rozwijać swoje talenty i pasje.

Zasada #3: zacznij w punkcie, w którym znajdujesz się teraz

Za zasadą numer 3: zacznij w punkcie, w którym znajdujesz się teraz stoi przekonanie, że nie możesz ruszyć tam, gdzie chcesz się znaleźć, jeśli najpierw nie odpowiesz sobie na kilka pytań. Kim jestem? Z kim tak naprawdę tworzę związek?  Jak wiele obowiązków związanych z prowadzeniem domu i opieką na dziećmi spoczywa na moich barkach? Ile kart Fair Play obecnie trzymam w dłoni? W jakim celu przystępuję do gry?

Odpowiedzi na te kluczowe pytania oraz szczera ocena obecnej sytuacji posłużą za punkt odniesienia dla reguł Fair Play i osiągnięcia równowagi.

Zasada #4: ustal swoje wartości i standardy

Gdy już z partnerem zdecydujecie, które karty Fair Play pozostają w talii, bo mają wartość dla waszej rodziny, konieczne jest uzgodnienie, jak te karty mają być rozgrywane.

Zgodnie z zasadą numer 4: ustal swoje wartości i standardy ty i twój partner macie wyraźnie określić swoje oczekiwania. Pozwala to zminimalizować prawdopodobieństwo nieporozumień, frustracji i rozczarowań oraz pogłębia wzajemne zaufanie.

Czy chodzi o opiekę nad dziećmi, sprzątanie domu, czy też zarządzanie rodzinnym budżetem, każde zadanie z talii kart Fair Play powinno mieć wspólnie uzgodniony standard należytej staranności, który pozostaje w zgodzie z waszymi wartościami.

Gdy zapomnisz o ciągłej kontroli i zastąpisz ją zaufaniem, twój partner odzyska pewność siebie, gdyż ustalony wspólnie standard stanowi gwarancję sukcesu. I właśnie na tym polega obopólna wygrana.

Uwagi końcowe

Zamiast robić więcej albo dalej wierzyć w to, że musisz zrobić wszystko, uchroń się przed wypaleniem i zacznij stosować system Fair Play w rodzinie, dzięki któremu zostaniesz odciążona i będziesz mogła zacząć wieść życie, jakiego pragniesz.

Jeśli wydaje ci się, że ta gra Fair Play wiąże się z większym nakładem pracy i nie masz na nią czasu, bądź spokojna. Fair Play z założenia ma być prosta. Ma być też zabawna!

System Fair Play, o którym przeczytasz w książce Eve Rodsky sprawdził się w przypadku przeróżnych związków – nawet tych na skraju rozwodu. Ta książka-gra, która dzięki wydawnictwu Laurum i tłumaczeniu Doroty Gasper dostępna jest po polsku, da ci nowe spojrzenie na podział pracy w rodzinie. Książka zawiera wszystko czego potrzebujesz, aby od razu zacząć grać. Opis zasad, talie kart i cenne wskazówki, które warto wcielić w życie. 

Fair Play sprawdza się świetnie w każdym ekosystemie o zachwianej równowadze. Oferuje gotowe rozwiązania i zapewnia trwałą zmianę, by lepiej zorganizować czas, podzielić bardziej sprawiedliwie obowiązki domowe, a przy tym mieć bliższe relacje z partnerem. 

Fair Play w rodzinie - Eve Rodsky
Fair Play w rodzinie – Eve Rodsky

Dzięki Fair Play zapomnisz o:

  • górze niewydajnych rozwiązań w domu,
  • codziennym przeciąganiu liny z mężem i wyliczaniu rzeczy, które się zrobiło,
  • spełnianiu funkcji domyślnego rodzica, automatycznie
  • obarczanego wszystkimi obowiązkami,
  • uczuciu, że jest się nieznośną zrzędą,
  • poczuciu zawodu i żalu, gdy partner nie staje na wysokości zadania,
  • uczuciu wypalenia wynikającym z robienia wszystkiego.

Dzięki Fair Play zyskasz:

  • nowe słownictwo, które zmieni sposób myślenia i rozmawiania o życiu domowym,
  • system, który przygotuje ciebie i partnera do wygranej zarówno w związku, jak i na polu rodzicielstwa,
  • zrozumienie, co to znaczy być docenionym – zarówno przez siebie samą, jak i przez partnera,
  • zrozumienie, co oznacza wiara we własne siły, kontrola nad życiem i wsparcie,
  • luksus posiadania czasu na dbanie o siebie, pielęgnowanie przyjaźni i rozwijanie pasji, które wykraczają poza sferę rodzicielską i zawodową,
  • możliwość nawiązania kontaktu z osobą, którą się było przed urodzeniem dzieci,
  • więcej humoru i beztroski,
  • niepowtarzalną okazję do stanowienia zdrowego wzorca zachowań dla swoich dzieci.

Odkryj filozofię rodzicielstwa bliskości. W grze Fair Play każda para rozdaje karty według własnych potrzeb. Nie ma „zestawu startowego” ani „kart gwarantowanych”. Wszystko jest w waszych rękach.

Wyłóż karty na stół, podziel talię na dwóch graczy i przeprowadź kilka rozdań, wymieniając się z partnerem kartami, aby znaleźć taki podział pracy, który sprawdza się w waszym domu i zapewnia harmonijną równowagę.

Grajcie Fair Play i bawcie się dobrze! Cieszcie się waszą wspólną wygraną!

“Nie musisz rozgrywać gry z pełną talią kart. (…) Dokonaj świadomego wyboru, jak chcesz spędzać swój czas, i z namysłem buduj swoje życie”. – Eve Rodsky

Sprawdź też: Rodzicielstwo na etacie. 6 pułapek w które wpadają zapracowani rodzice

A Ty grasz Fair Play ze swoim partnerem?