“Każdy z nas musi zrozumieć czasy, w których żyje, i odpowiednio się do nich dostosować. Możliwe, że będziemy musieli — niczym feniksy—dokonać całkowitej rekonstrukcji samych siebie”. – Brian Tracy

Świat nie stoi w miejscu a tempo zmian jest coraz większe. Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że aby osiągnąć sukces trzeba wciąż „wymyślać siebie na nowo”. Zazwyczaj chodzi o wygląd zewnętrzny, ale zmiana wizerunku to tylko niewielki aspekt całego procesu — i zdecydowanie nie najważniejszy. Chcesz uzyskać efekty, które będą inne i lepsze niż wszystkie Twoje dotychczasowe rezultaty. Musisz podobnie jak mityczny feniks odrodzić się do nowego życia. Jak przejść taką transformację?

Brian Tracy fenomen i ekspert w dziedzinie  rozwoju osobistego i życiowego sukcesu w swojej kolejnej inspirującej książce Przemiana Feniksa opisał dwanaście ważnych cech, które pomogą Ci osiągnąć niezwykłe rzeczy. Czy to są jakieś sekretne sztuczki i tajemne triki? Nie, to powszechnie znane zasady, jednak ponieważ mało kto ich przestrzega, równie dobrze mogłyby być sekretnymi sztuczkami. Tylko niewielka grupa ludzi stosuje te koncepcje w swoim życiu. Łączy ich jedno: odnoszą sukcesy w każdym obszarze swojego życia.

“Nieważne kim się urodziłeś, ważne kim chcesz zostać” – Brian Tracy

Jak wymyślić siebie na nowo? Przemiana Feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą Ci się odrodzić

#01 Rozumieją potęgę umysłu i jej używają.

Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie. Najbardziej niezwykłe źródło mocy, o jakim kiedykolwiek słyszała ludzkość: umysłu.

Twój umysł daje Ci dostęp do największej siły, jaka istnieje we wszechświecie. Pierwszym krokiem do zapanowania nad tą potężną siłą jest skupienie uwagi na tym, czego pragniesz, a nie na tym, czego nie chcesz

Możesz zmienić rzeczywistość, zmieniając swoje myślenie. Aby zadbać o swoją sprawność intelektualną, regularnie karm swój umysł pozytywnymi treściami. Twoim zadaniem jest odblokować potęgę swojego umysłu.

#02 W pełni wykorzystują swój potencjał, skupiając się na tym, czego pragną.

Twój potencjał jest większy niż ci się wydaje. Im więcej go wykorzystujesz, tym bardziej jest dla Ciebie dostępny. Nie masz pojęcia, co jesteś w stanie osiągnąć, dopóki nie zaczniesz przesuwać swoich granic. Możesz osiągnąć dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej pod względem tego, kim jesteś, co robisz i co masz.

#03 Mają optymistyczne podejście, które pomaga im zmotywować się do osiągnięcia maksymalnej wydajności.

Wydajność przeciętnej osoby wynosi mniej niż 50 procent. Dla tego jeśli odpowiednio się zmotywujesz, jesteś w stanie uzyskać dużo więcej od siebie i od życia. Ludzie sukcesu mają optymistyczne podejście wierzą, że najszczęśliwsze i najradośniejsze momenty dopiero ich czekają. A każdy problem traktują jak okazję do nauczenia się cennej lekcji.

#04 Potrafią zdobyć szacunek i sympatię innych ludzi.

Około 85 procent sukcesu zależy od Twojej umiejętności skutecznego komunikowania się z ludźmi. Prawie wszystko, co osiągasz, jest w jakiś sposób związane z innymi osobami. Ludzie są odpowiedzialni za 85 procent Twojego szczęścia i osiąganych wyników. Dlatego też jakość Twojej komunikacji wpływa na jakość wszystkich Twoich relacji, a co za tym idzie, na jakość Twojego życia. Na szczęście komunikacja jest umiejętnością, której możesz się nauczyć dzięki praktyce.

#05 Wyznaczają sobie cele i wytrwale dążą do ich osiągnięcia.

Sukces to cele, a cała reszta to komentarz. Jednym z najważniejszych kluczy do sukcesu jest uświadomienie sobie, czego pragniemy, i obiecanie sobie, że to zdobędziemy. Aby niechcący nie zejść z obranej drogi, musisz więc  wyznaczyć swoje cele i wytrwale do nich dążyć. Określ dokładnie, co chcesz osiągnąć w każdym z kluczowych obszarów swojego życia. Twoje życie staje się cudowne, gdy dokładnie definiujesz, czego pragniesz, tworzysz plan, jak to osiągniesz, a następnie realizujesz go dzień po dniu.

#06 Zarządzają swoim czasem w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną efektywność.

Jednym z najważniejszych zagadnień w kontekście osiągania celów — albo też odnoszenia dowolnych innych sukcesów w życiu—jest zarządzanie czasem. Najbardziej podstawowa zasada brzmi: zarządzanie czasem to tak naprawdę zarządzanie życiem i zarządzanie sobą. Guru biznesowy Peter Drucker powiedział: „Nie da się zarządzać czasem; można tylko zarządzać sobą”. Ludzie sukcesu to ci, którzy najlepiej zarządzają sobą. Jakość zarządzania czasem wpływa na jakość całego życia.

#07 Wiedzą, jak zdobyć bogactwo.

Ludzie, którzy dorobili się wielkiej fortuny, wcześnie wykształcili nawyk czerpania radości z procesu oszczędzania i gromadzenia pieniędzy, a nie z wydawania wszystkiego, co mają, na bieżąco. Odkładanie pieniędzy daje im prawdziwą przyjemność. Cieszą się, gdy widzą, jak ich inwestycje rosną — nie tak jak większość ludzi, dla których źródłem przyjemności jest szastanie pieniędzmi na prawo i na lewo.

“W całej historii ludzkości nigdy nie było lepszego czasu na to, żeby się urodzić. Pomimo krótkotrwałych wzrostów i kryzysów gospodarczych i politycznych żyjemy w cudownym okresie w historii. Możemy osiągnąć dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej pod względem tego, kim jesteśmy, co robimy i co mamy”. – Brian Tracy

#08 Są na drodze do osiągnięcia niezależności finansowej.

W ciągu najbliższych kilku lat więcej ludzi osiągnie finansową niezależność (albo dołączy do grona milionerów) niż w ciągu ostatnich dwustu lat razem wziętych. Postaw sobie za cel, aby być jednym z nich. Nie szukaj łatwych pieniędzy i nie daj się zwieść pomysłom i schematom szybkiego wzbogacenia się. Nie licz na to, że zarobisz pieniądze bez pracy. A także nie oczekuj, że ktoś inny zrobi to za Ciebie: Ty za to odpowiadasz.

#09 Znają klucze do przedsiębiorczości i ich używają.

W dzisiejszych czasach istnieje więcej dróg do zdobycia bogactwa niż kiedyś, jednak podstawowe zasady dotyczące tego, jak zostać milionerem, są zawsze takie same. Przede wszystkim – wydawaj mniej, niż zarabiasz. Po drugie bądź przedsiębiorczy i dawaj wartość. Większość ludzi sukcesu, którzy dorobili się fortuny własną pracą, to przedsiębiorcy. A to oznacza, że założenie własnej firmy daje największe szanse na sukces finansowy. Zdecydowana większość najbogatszych ludzi na świecie zdobyła swój majątek dzięki otwarciu własnej działalności i dostarczeniu na rynek produktów lub usług, które były unikalne albo dużo lepsze od innych.

#10 Wyróżniają się wysoką samodyscypliną.

Jeśli wyrobisz w sobie nawyk samodyscypliny, przyczyni się on do Twojego sukcesu w większym stopniu niż jakakolwiek inna cecha charakteru. Samodyscyplina oznacza samokontrolę, opanowanie to umiejętność zmuszenia się do zrobienia tego, co należy zrobić, wtedy, gdy trzeba to zrobić, bez względu na to, czy mamy na to ochotę, czy nie. Każda próba ćwiczenia samodyscypliny wzmacnia wszystkie inne Twoje pozytywne cechy, a każde osłabienie samodyscypliny osłabia Cię także w innych aspektach.

#11 Mają doskonale rozwiniętą umiejętność rozwiązywania problemów.

Czasami można odnieść wrażenie, że problemy są istotą naszego życia. Ledwo rozwiążemy jeden, w jego miejsce pojawia się następny. Wydaje się, że ten proces nie ma końca — i bardzo możliwe, że rzeczywiście tak jest. Bez względu na to, kim jesteśmy i co robimy, wszyscy zmagamy się z problemami, trudnościami, niespodziewanymi zmianami i kryzysami, które zakłócają naszą równowagę i często zagrażają naszemu przetrwaniu. I właśnie dlatego rozwiązywanie problemów jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie trzeba posiąść, żeby odnieść sukces.

#12 Upraszczają sobie życie, skupiając się na tym, co sprawia im przyjemność.

W dzisiejszym świecie wszyscy mają za mało czasu i za dużo do zrobienia. Czujemy się przytłoczeni obowiązkami, zadaniami i powinnościami. Dlatego powinniśmy uprościć sobie życie w taki sposób, aby spędzać więcej czasu na robieniu rzeczy, które są dla nas najważniejsze, a mniej na robieniu tego, co jest bez znaczenia.

Punktem wyjścia do uproszczenia sobie życia jest dokładne określenie, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jakie są Twoje wartości? Jakie masz najgłębsze przekonania? Na czym zależy Ci bardziej niż na czymkolwiek innym? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci ułożyć swoje życie, aby było w nim więcej rzeczy, które dają Ci największą radość i satysfakcję, a jak najmniej takich, które Ci je odbierają.

Słowo końcowe

Przemiana Feniksa. - Brian Tracy
Przemiana Feniksa. – Brian Tracy

Najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadawać przez całe życie (i regularnie na nie odpowiadać), brzmi: „Co tak naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?”.

Być może najważniejszym naszym życiowym obowiązkiem — wobec siebie i wobec innych — jest
wykorzystywanie w pełni swojego potencjału po to, aby cieszyć się szczęściem, sukcesami i osiągnięciami.

Czujesz, że brakuje Ci poczucia celu? Nie jesteś w pełni zadowolony ze swojego obecnego życia? Chcesz uzyskać efekty, które będą inne i lepsze niż wszystkie Twoje dotychczasowe rezultaty? To książka Briana Tracy’ego Przemiana Feniksa jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niej przejdziesz prawdziwą transformację i odrodzisz się niczym Feniks z popiołów!

Jeżeli przeczytasz opisane w niej zasady, przemyślisz je i zaczniesz je regularnie stosować, Twoje życie zmieni się z mało satysfakcjonującego na wypełnione rzeczami, które są dla Ciebie ważne.

“Twoim najważniejszym celem powinno być osiągnięcie spokoju ducha. Poukładaj sobie życie właśnie z myślą o tym celu. Wszystko, co daje Ci spokój, satysfakcję, radość oraz poczucie, że jesteś wartościowym i ważnym człowiekiem, jest dla Ciebie właściwe. A wszystko, co wywołuje stres, rozprasza Twoją uwagę, unieszczęśliwia Cię albo irytuje, jest dla Ciebie nieodpowiednie. Musisz mieć odwagę i tak ułożyć sobie życie, aby było w nim więcej rzeczy, które dają Ci największą radość i satysfakcję, a jak najmniej takich, które Ci je odbierają”. – Brian Tracy

Źródło: Przemiana Feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą Ci się odrodzić i ruszyć do przodu w pracy i życiu prywatnym, autor Brian Tracy, Onepress 2022, tłumaczenie Joanna Sugiero

Sprawdź też: Jak zdobyć bogactwo? Nawyki milionerów warte miliony