Jakie wywierasz pierwsze wrażenie? Jak mówi stare powiedzenie, nigdy nie dostaniesz drugiej szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Niestety ludzie często oceniają nas po naszych pierwszych słowach i zachowaniu. A to oznacza, że jeśli nie robisz imponującego pierwszego wrażenia, tracisz szanse na większe szczęście i sukcesy w swoim życiu. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Istnieje wiele sposobów na to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. S. J. Scott, Rebecca Livermore autorzy książki Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka proponują 5 skutecznych strategii i sposobów nie tylko dla introwertyków, na zrobienie lepszego pierwszego wrażenia w sytuacjach towarzyskich.

“Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie”.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 5 skutecznych strategii

Pierwsze wrażenie jest jak filtr.

W czasie, kiedy powstaje pierwsze wrażenie, drugi człowiek dostaje tylko próbkę tego, jaką jesteś, widzi tylko ułamek twojego życia. Ponieważ jednak dysponuje tylko tą próbką, dla niego oznacza ona sto procent.  Oto jak inni tworzą sobie twój obraz:

  1. Przyswajają informację początkową – twoją mowę ciała, wypowiedzi i reakcja.
  2. Na postawie informacji początkowej tworzy się w nich wrażenie – wyrabiają sobie zdanie o tym, jaka jesteś i jak będziesz się zachowywać w przyszłości.
  3.  Od tej chwili patrzą na ciebie przez ten filtr i poszukują informacji, które potwierdzają ich pierwsze wrażenie, natomiast ignorują, a już na pewno nie poszukują informacji, które mogłyby tym wrażeniem zachwiać.

“Każdy człowiek lubi myśleć, że jest znawcą charakterów”. – Demarais Ann

5 skutecznych strategii na dobre pierwsze wrażenie

#01 Uśmiechnij się

Ta rada może się wydawać  oczywista, ale działa doskonale. Uśmiechnij się, gdy poznajesz kogoś nowego. Uśmiech to sygnał, że masz dobry nastrój. Jeżeli obdarowanie nieznajomej osoby szczerym uśmiechem sprawia Ci trudność, pomyśl o rzeczach, które lubisz albo o zabawnych rzeczach, które wywołują uśmiech na twojej twarzy.

#02 Nawiązuj kontakt wzrokowy

Niektórzy mogą czuć się niekomfortowo z patrzeniem komuś w oczy — zwłaszcza dla tych, którzy są nieśmiali. Jednak kontakt wzrokowy wcale nie musi długo trwać. Co więcej, uporczywe wpatrywanie się w drugą osobę podczas rozmowy też nie jest dobrze postrzegane. Dlatego gdy rozmówca spogląda w bok, powinniśmy potraktować to jako sygnał, żeby również zerwać kontakt wzrokowy.

#03 Mocno uściśnij dłoń rozmówcy

Stanowczy uścisk dłoni sugeruje pewność siebie — nawet gdy Ci jej brakuje. Choć wydaje się, że to prosty gest, uznawany i rozpoznawany na całym świecie, subtelne różnice w ułożeniu palców, długość uścisku oraz sposób podania ręki potrafią o Tobie wiele powiedzieć.

#04 Skup się na innych

Kiedy skupiasz się na innych, wcale nie musisz dużo mówić, a ludzie i tak uznają Cię za bardzo życzliwego i przyjaznego rozmówcę. Strategię tę szczegółowo opisuje ponadczasowa książka Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi autorstwa Dale Carnegie. Chociaż została napisana prawie 80 lat temu, jej główne zasady nie zdezaktualizowały się i obowiązują również podczas współczesnych interakcji społecznych.

#05 Przygotuj sobie krótką autoprezentację

Krótka autoprezentacja trwa od 7 do 15 sekund w sytuacjach towarzyskich i od 15 do 30 sekund podczas nawiązywania nowych znajomości. W tym czasie przedstawiasz najważniejsze informacje
na swój temat.

  • Kim jesteś?
  • Jakie są Twoje wyjątkowe cechy lub osiągnięcia?
  • Co może na tym zyskać druga osoba? Te informacje mogą przykuć jej uwagę.
  • Opowiedz coś zabawnego o sobie — może to być jakaś autoironiczna
    uwaga.

Warto nawet nauczyć się na pamięć krótkiej autoprezentacji, ponieważ to pomaga uniknąć
krępującej ciszy, gdy poznajemy kogoś nowego. Pamiętaj, że Twoja autoprezentacja nie musi być długa. Wystarczy poruszyć kilka kwestii, które posłużą jako tematy do dalszej rozmowy.

“Dobre pierwsze wrażenie to takie, które odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś. Jeżeli pokazujesz najlepszą część siebie, tę, z którą chcesz wyjść do świata, wtedy robisz właściwe wrażenie – właściwe w twoim przypadku”. – Demarais Ann

Słowo końcowe

Pierwsze wrażenie robisz raz i trudno je zmienić. Zaprezentuj swoją wartość ale też uważnie słuchaj swoich rozmówców. Nie możesz przez cały czas przechwalać się swoimi osiągnięciami — musisz też być aktywnym słuchaczem. Wczuj się w rozmowę, reaguj pozytywnie na to, co mówią inni, i zadawaj pytania.

Jak mówi Anny Demarais drugi człowiek będzie się dobrze czuł w twoim towarzystwie, jeśli docenisz to, jakim jest, jeśli znajdziesz coś, co was łączy, jeśli podniesiesz go na duchu i pobudzisz go opowiastką o czymś, czego do tej pory nie wiedział. To będą twoje dary dla niego, a takie dary spełniają swoją rolę niezależnie od sytuacji.

Jeśli pozwolisz, żeby rozmówcy dużo opowiadali o sobie, poprawisz im samopoczucie — i sprawisz, że bardziej Cię polubią. Mogą wręcz stwierdzić, że jesteś niewiarygodnie fascynującą osobą.

“Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi”— Ann Landers

Źródła:
Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka S. J. Scott, Rebecca Livermore, Sensus 2022

Pierwsze Wrażenie Anna Demarais, Valerie White, Klub dla Ciebie 2007

Sprawdź też: Autoprezentacja – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?