Dlaczego nie należy łączyć szczęścia z sukcesem? Z jednej strony to oczywiste, że aby odnieść sukces, trzeba mieć po swojej stronie Fortunę, ale nie należy uważać, że tylko ona odpowiada za osiągnięcia. Często jest dokładnie przeciwnie, bo przychodzi ona tylko do osób, które już mają potencjał i regularnie się nim wykazują. Łączenie osiągania sukcesu z różnych dziedzin ze szczęściem ma po części sens, ale takie myślenie może znacznie zmniejszać szanse na jego zdobycie.

“Szczęście ma miejsce, kiedy pojawia się okazja i jesteś na nią przygotowany”. – Denzel Washington

Dlaczego nie należy łączyć szczęścia z sukcesem?

Osiągnięcie sukcesu to ciężka praca, predyspozycje i znajomości. Ciężko jest wejść na szczyt bez chociaż jednego z powyżej wymienionych czynników. Są jednak osoby, które dodałyby do nich szczęście i nie byłoby to zupełnie bezzasadne posunięcie. Z kolei osoby, którym nie udało się w życiu lubią zwalać winę na przeciwności losu albo na pecha. I takie myślenie w wielu przypadkach nie będzie mijało się z prawdą. Problem jednak pojawia się, kiedy dana osoba zdaje sobie sprawę z tego, że pech, który ją spotkał, sprowadziła na siebie sama albo nie zareagowała na niego dostatecznie szybko, żeby zmienić go z szczęście.

Kiedy większą część swojego życia, czy to porażki, czy to sukcesy, przypisuje się działaniu losu, nie można spojrzeć na siebie obiektywnie. To bardzo popularny mechanizm wykorzystywany przez ludzkie umysły. Ma on za zadanie przede wszystkim chronić daną jednostkę przed odpowiedzialnością, a po drugie usprawiedliwiać wszelkie niepowodzenia. Takie podejście jednak sprawia, że nie można naprawić swoich błędów ani powtórzyć swoich dobrym ruchów. Jeśli wszystko jest dziełem przypadku, to realnie nic, co się robi, nie zmienia sytuacji. Tak, jakby wszystko było już z góry ustalone.

Takie twierdzenia są szkodliwe nie tylko dla osób, które trwają w nieciekawej sytuacji życiowej. Równie mocno mogą one oddziaływać na osobę, która odniosła w życiu sukces. Jeśli jest zbyt skromna, żeby nawet przed samą sobą przyznać, że to jej ciężka praca i umiejętności doprowadziły ją na szczyt, to nie będzie skłonna walczyć o swoją pozycję i szybko ją traci. Do tego nie będzie spierać się, jeśli tak potoczy się jej życie, bo skoro dostała coś dzięki szczęściu, to równie dobrze może to stracić. Nawet jeśli wierzy się w istotną rolę losu w swoim życiu, nie można zapomnieć, że indywidualna praca też jest ważna.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że nie każdy człowiek dostaje takie same szanse. Szczęście może być więc interpretowane jako lepsze urodzenie, bogatsi rodzice albo kolor skóry. Nie znaczy to jednak, że nie można pomóc sobie i sprowadzić na siebie odrobiny szczęścia. Kluczem do sukcesu jest ciężka praca, ale z głową. Czasami szczęście oznacza bowiem tylko przyciąganie do siebie okazji i łapanie ich w porę. Ludzie sukcesu wiedzą, że sami tworzą swoje szczęście.

Aby odnieść sukces, trzeba się znaleźć w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Trzeba też wiedzieć, że się tam znalazło. I trzeba DZIAŁAĆ!

“Zauważyłem, że szczęście jest przewidywalne. Jeśli chcesz mieć więcej szczęścia, łap okazje. Bądź bardziej aktywny. Częściej się pokazuj”. – Brian Tracy

Sprawdź: Jak osiągnąć w życiu sukces? Równanie Sukcesu Osobistego