Pieniądze są wszędzie mają wpływ na każdego z nas, na ciebie również czy się nimi interesujesz czy nie. Każdy myśli o pieniądzach nieco inaczej i ma swój zbiór przekonań na temat pieniędzy. Większość ludzi sądzi, że finanse to dziedzina oparta na matematyce, ze swoimi regułami i prawami. Liczby, tabele, wykresy, analizy techniczne, śledzenie trendów itp. Wstawiasz dane do wzoru, który mówi ci, co i jak masz robić, aby w odpowiednim momencie zainwestować i stać się bogatym. Jednak czy aby takie myślenie i podejście do pieniędzy jest słuszne? Morgan Housel inwestor, autor nagradzanych tekstów biznesowych i bestsellera Psychologia pieniędzy, widzi to inaczej.

Morgan Housel uważa, że sukces finansowy nie zależy tylko od tego, czy masz konkretną wiedzę. Bo jest to umiejętność miękka, co oznacza, że Twoje zachowanie jest ważniejsze od tego, co wiesz. Tę umiejętność miękką nazywa psychologią pieniędzy. Po prostu sama wiedza na temat tego, co należy robić, nie pomaga przewidzieć, co będzie się działo w twojej głowie, gdy rzeczywiście spróbujesz to zrobić.

“Arkusze kalkulacyjne mogą nam pomóc w obliczeniu historycznej częstotliwości wielkich spadków cen na giełdach. Jednak nie mogą przekazać tego, co czuje człowiek, który patrzy na swoje dzieci po powrocie z pracy i zastanawia się, czy jego ostatnie decyzje nie wpłyną negatywnie na ich życie. Kiedy uczysz się o historii, zaczynasz mieć poczucie, że coś rozumiesz. Ale dopóki czegoś nie przeżyjesz i nie poczujesz konsekwencji na własnej skórze, możesz nie zrozumieć tego wystarczająco dobrze, żeby wpłynęło to na Twoje zachowanie”. – Morgan Housel

Jak lepiej zarządzać własnymi finansami biorąc pod uwagę psychologię z jej emocjami i niuansami? Jak mądrzej myśleć o pieniądzach? Zdaniem Morgan Housel istnieją uniwersalne prawdy dotyczące pieniędzy, mimo że ludzie w różny sposób wykorzystują je w odniesieniu do własnych finansów. Oto kilka praktycznych lekcji na temat pieniędzy, które być może pomogą ci w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych.

Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu według Morgana Housel

#01 Znajdź w sobie pokorę, wybaczenie lub współczucie

Znajdź w sobie pokorę, gdy dobrze ci idzie, a wybaczenie lub współczucie, gdy sprawy pójdą nie po twojej myśli. Nigdy nie jest tak dobrze ani tak źle, jak ci się wydaje. Świat jest wielki i złożony. Szczęście i pech są realne i trudne do zidentyfikowania. Postępuj w ten sposób, oceniając siebie i innych. Szanuj potęgę szczęścia i pecha, a łatwiej będzie ci skupić się na rzeczach, nad którymi rzeczywiście masz kontrolę. Wzrosną też szanse na to, że znajdziesz kogoś, kto będzie dla ciebie odpowiednim wzorem do naśladowania.

#02 Mniejsze ego to większy majątek

Oszczędzanie pieniędzy jest tym, co dzieli twoje ego od dochodów, a zamożność jest tym, czego nie widać. Budujesz majątek, rezygnując z tego, co możesz kupić dzisiaj, po to, aby w przyszłości mieć więcej rzeczy albo więcej opcji. Bez względu na to, ile zarabiasz, nigdy nie zbudujesz majątku, dopóki nie wyznaczysz granicy, która będzie określać, jak bardzo możesz się zabawić dzięki swoim pieniądzom teraz, dzisiaj.

#03 Zarządzaj swoimi pieniędzmi tak aby spać spokojnie w nocy

Jest to nieco inne podejście niż porada, aby dążyć do jak największych zwrotów albo oszczędzać określony procent swoich dochodów. Niektórzy nie potrafią zasnąć, dopóki nie upewnią się, że osiągnęli najwyższy możliwy zwrot. Inni natomiast są w stanie spać spokojnie tylko wtedy, gdy wiedzą, że zainwestowali swoje pieniądze w bezpieczny sposób.

Każdy ma inne preferencje. Jednak fundament w postaci pytania: “Czy dzięki temu będę spać spokojnie w nocy?” jest najlepszym uniwersalnym kierunkowskazem we wszystkich finansowych decyzjach.

#04 Czas jest najpotężniejszą siłą w inwestowaniu

Jeżeli chcesz osiągać większe sukcesy jako inwestor, to najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zwiększenie horyzontu czasowego. Czas jest najpotężniejszą siłą w inwestowaniu. Sprawia, że małe rzeczy rosną do dużych rozmiarów, a duże błędy tracą na znaczeniu. Czas nie jest w stanie zneutralizować szczęścia i pecha, ale zwiększa szanse na to, że ostateczny efekt będzie bliższy temu, na co zasługujesz.

“Czas jest najpotężniejszą siłą w inwestowaniu”.

czas-jest-najpoteżniejszą-sila-w-inwestowaniu-psychologia-pieniedzy-ponadczasowe-lekcje-o-bogactwie-Morgan-Housel

#05 Pogódź się z tym, że wiele rzeczy może pójść nie po twojej myśli

Sprawy nie zawsze idą tak jak zakładałeś. Możesz się mylić w połowie przypadków, a mimo to zarobić fortunę, ponieważ niewielka mniejszość rzeczy powoduje większość rezultatów.

Bez względu na to, co robisz ze swoimi pieniędzmi, staraj się nie przejmować wszystkimi rzeczami, które ci nie wychodzą. Tak po prostu funkcjonuje świat. Zawsze oceniaj swoje osiągnięcia, uwzględniając cały portfel, a nie tylko indywidualne inwestycje. To zupełnie normalne, że znalazło się w nim sporo słabych inwestycji i kilka wspaniałych.

#05 Wykorzystaj pieniądze do tego, aby zyskać kontrolę nad swoim czasem

Wykorzystaj pieniądze do tego, aby zyskać kontrolę nad swoim czasem. Dlatego, że brak takiej kontroli jest potężnym i uniwersalnym hamulcem uniemożliwiającym odczuwanie szczęścia. Zdolność do robienia tego, co chcesz, kiedy chcesz, z kim chcesz i jak długo chcesz, przynosi największe dywidendy, jakie istnieją w świecie finansów.

#06 Bądź miłą osobą i nie staraj się imponować innym.

To, co posiadasz, na nikim nie robi takiego wrażenia jak na tobie. Być może wydaje ci się, że marzysz o luksusowym samochodzie, ładnym zegarku czy okazałej willi. Ale prawdopodobnie tym, czego naprawdę pragniesz, są szacunek i podziw ludzi. Zdobędziesz je dużo łatwiej dzięki uprzejmości i skromności niż dzięki liczbie obnoszeniu się ze swoim majątkiem.

#07 Oszczędzaj. Po prostu oszczędzaj.

Nie potrzebujesz żadnego konkretnego celu, żeby odkładać pieniądze. Wspaniale jest odkładać na mieszkanie, samochód albo nieplanowaną operację. Jednak oszczędzanie na rzeczy, których nie da się przewidzieć ani zdefiniować, jest jednym z najlepszych powodów, dla których warto odkładać pieniądze.

Życie każdego z nas to łańcuch niekończących się niespodzianek. Oszczędności, które nie są przeznaczone na konkretny cel, to twoje zabezpieczenie przed nieuniknionymi niespodziankami, którymi życie potrafi zaskoczyć w najgorszym możliwym momencie.

#08 Zdefiniuj koszt sukcesu i bądź gotów go zapłacić.

Nic, co ma wartość, nie jest za darmo. Pamiętaj, że większość kosztów finansowych nie ma dołączonej metki z ceną. Niepewność, zwątpienie i żal to typowe koszty w świecie finansów. Często warto je ponieść. Musisz jednak traktować je jak koszty. Cenę, którą warto zapłacić, żeby dostać coś wartościowego, a nie jak karę – wydatki, których należy unikać.

#09 Zapewnij sobie miejsce na błędy.

Luka pomiędzy tym, co może się zdarzyć w przyszłości, a tym, co musiałoby się wydarzyć, żeby przynieść ci sukces, jest tym, co daje ci wytrzymałość. Wytrzymałość zaś sprawia, że namnażanie może z czasem zdziałać cuda. Zostawianie miejsca na błędy często wydaje się konserwatywnym, zachowawczym podejściem. Ale jeśli dzięki temu nie wypadniesz z gry, może ci się opłacić z nawiązką.

#10 Unikaj skrajności, gdy podejmujesz decyzje finansowe.

Unikaj skrajnych form planowania finansowego. Cele i pragnienia z czasem się zmieniają, a im bardziej ekstremalne były twoje decyzje w przeszłości, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz ich żałować, gdy ewoluujesz.

#12 Spróbuj polubić ryzyko, bo z czasem zaczyna się ono opłacać.

Jednocześnie przyjmij paranoiczne nastawienie do katastrofalnego ryzyka. Takie nastawienie sprawia, że zaczynasz z większą ostrożnością podchodzić do bardzo ryzykownych inwestycji, licząc złudnie na zyski w długim okresie.

Cała sztuka polega na tym, żeby przekonać samego siebie, że inwestowanie jest warte swojej ceny. To jedyny sposób na to, żeby uporać się z nieprzewidywalnością i niepewnością — nie chodzi o to, żeby je tolerować, lecz aby uświadomić sobie, że jest to cena wstępu, którą warto zapłacić. Poznaj cenę, a potem ją zapłać.

#13 Zdecyduj, w jaką grę grasz

Niewiele rzeczy związanych z pieniędzmi ma większe znaczenie niż zrozumienie własnego horyzontu czasowego i nieuleganie wpływom działań i zachowań ludzi, którzy grają w inną grę niż ty. Najważniejszą rzeczą, jest zrobienie wszystkiego, co w twojej mocy, żeby dokładnie sprecyzować, w jaką grę ty grasz. Nie podejmuj żadnych działań pod wpływem osób, które grają w inną grę.

#14 Miej respekt dla bałaganu.

Nawet sprytni, dobrze poinformowani i rozsądni ludzie mogą się nie zgadzać ze sobą w kwestiach finansowych, ponieważ mają różne cele i pragnienia. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi; liczą się tylko te rozwiązania, które działają u ciebie.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś cenne wskazówki o pieniądzach od Morgana Housel. Umiejętne obchodzenie się z pieniędzmi ma niewiele wspólnego z inteligencją, a bardzo dużo wspólnego z zachowaniem. A zachowania trudno się nauczyć, nawet tym z nas, którym naprawdę nie brakuje inteligencji. Geniusz, który traci kontrolę nad emocjami, może wywołać finansową katastrofę. Ta sama zasada działa również na odwrót. Zwykli ludzie, niemający żadnego finansowego wykształcenia, mogą się wzbogacić, jeśli będą mieli zestaw behawioralnych umiejętności, które nie mają nic wspólnego z formalnymi metodami mierzenia inteligencji.

Chce podejmować lepsze decyzje finansowe? Chcesz mądrzej myśleć o pieniądzach? Dowiedz się na czym polega psychologia pieniądzy!

Chcesz lepiej zrozumieć zasady, które rządzą pieniędzmi? Chcesz wiedzieć, dlaczego podejmujemy takie a nie inne decyzje finansowe i jak mądrzej myśleć o pieniądzach? W wydanej przez Onepress i przetłumaczonej przez Joannę Sugiero książce Psychologia pieniędzy Morgan Housel wyjaśni ci jak zbudować lepszą relację z pieniędzmi i podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Zamiast udawać, że ludzie są maszynami optymalizującymi zwrot z inwestycji, pokazuje, jak twoja psychologia może pracować dla ciebie albo przeciw tobie.

Psychologia pieniędzy Morgana Housela koncentruje się na tym, jak ludzie postrzegają pieniądze, dlaczego zaciągają długi i jak mogą tworzyć i zachować bogactwo. W przeciwieństwie do innych książek, które mówią o stopach procentowych, giełdach, funduszach wysokiego ryzyka itp., książka Morgana mówi:

“Aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie wpadają w długi, wcale nie trzeba analizować zagadnień związanych z kredytami i stopami procentowymi; zamiast tego musisz poznać historię chciwości, braku poczucia bezpieczeństwa i optymizmu. Aby zrozumieć, dlaczego inwestorzy sprzedają swoje udziały w okresie największego spadku cen, nie musisz zgłębiać wiedzy matematycznej z zakresu oczekiwanych zwrotów z inwestycji; zamiast tego musisz pomyśleć o udręce, jaką odczuwa inwestor, gdy patrzy na swoją rodzinę i zastanawia się, czy swoimi działaniami może narazić ją na niebezpieczeństwo. – Morgan Housel

Psychologia pieniędzy. Poznaj ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu.

Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu - Morgan Housel
Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu – Morgan Housel

Książka Psychologia pieniędzy składa się z 20 rozdziałów. Każdy z nich opisuje jedną z najważniejszych zdaniem Morgana Housela cech psychologii pieniędzy, które często są sprzeczne z tym, co podpowiada intuicja. Tematyka tych rozdziałów kręci się wokół wspólnego wątku – pieniędzy. Każdy z nich jednak omawia odrębne zagadnienie i może być czytany niezależnie od pozostałych.

Ta książka co prawda nie powie ci co masz zrobić ze swoimi pieniędzmi, bo ta decyzja należy do ciebie. Pozwoli ci jednak zrozumieć ponadczasowe mechanizmy i psychologie pieniędzy. Da ci potrzebną wiedzę, wiele cennych wskazówek i praktycznych rad na temat finansów. Dzięki nim będziesz mógł mądrzej postępować ze swoimi pieniędzmi. Wskaże ci też lepsze zachowania, które pomogą Ci osiągnąć sukces w realizacji Twoich celów finansowych.

“Największą rzeczywistą wartością pieniędzy — której nie da się przecenić — jest to, że dają nam możliwość kontrolowania własnego czasu. Dzięki niewydanym środkom powoli zyskujemy coraz wyższy poziom niezależności i autonomii, który daje nam coraz większą kontrolę nad tym, co robimy i kiedy to robimy”. – Morgan Housel

 

Sprawdź też: Jak zdobyć bogactwo? Cenne rady od najbogatszego człowieka w Babilonie

A Ty jak myślisz o pieniądzach?