Każdy pragnie być szczęśliwy, ale jest kilka uporczywych zachowań, które powielamy, a które mogą stanąć nam na drodze do szczęścia. Trzymamy się kurczowo tak wielu rzeczy, które sprawiają nam ból, powodują stres i cierpienie – zamiast pozwolić im odejść. Zamiast uwolnić się od presji i być po prostu szczęśliwym. Jakie zachowania odbierają nam radość życia? Co powinniśmy porzucić, aby być szczęśliwym? Luminita Saviuc blogerka, autorka książek i przewodniczka duchowa uważa, że jest 15 rzeczy, z których powinieneś zrezygnować, aby być szczęśliwym.

Kim jest Luminita Saviuc?

Luminita D. Saviuc, urodziła się i wychowała w Rumunii w brutalnym i pełnym przemocy środowisku. Jej pierwsze 12 lat życia było pełne traumy, przemocy i nadużyć, które odcisnęły głębokie piętno na jej podświadomości. Jednak pomimo traumatycznej przeszłości, zdołała uwolnić się od ran przeszłych wydarzeń i stworzyć dla siebie celowe życie. Przekształciła te rany w wewnętrzną siłę i rozwój.

Luminita wierzy, że szczęście jest nie tylko naszym prawem wrodzonym, ale także umiejętnością, którą każdy może nauczyć się kultywować, aby nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się, a mówi to jako osoba, która sama przeżyła przemoc i depresję.

W świecie, w którym każe się nam wierzyć, że szczęście, bogactwo i sukces pochodzą z bycia lepszym niż wszyscy inni, lub posiadania, robienia i wiedzenia więcej, Luminita udowadnia, że jest dokładnie odwrotnie. To właśnie w rezygnacji możemy odnaleźć szczęście, drogę powrotną do domu i brakujące elementy życia.

„Zamień swoje rany w mądrość, a swoje problemy w możliwości”. – Luminita D. Saviuc

Oto 15 rzeczy, z których powinieneś zrezygnować, aby być szczęśliwym

#01 Porzuć przeszłość

„Twoja przeszłość nie musi równać się twojej przyszłości, chyba że tego chcesz”.

Jeżeli trzymasz się przeszłości i ciągle używasz jej jako wymówki, aby nie iść dalej ze swoim życiem, to tak, twoja przyszłość będzie bardzo podobna do twojej przeszłości. Z drugiej strony, jeśli porzucisz przeszłość i pozwolisz sobie na bycie obecnym i zaangażowanym w swoje codzienne życie, jednocześnie mając jasną wizję tego, jak chcesz, aby wyglądała twoja przyszłość, wtedy twoja przyszłość nie będzie niczym podobnym do twojej przeszłości. Wszystko zależy od ciebie. Masz moc decydowania. Przyszłość twojego życia jest w twoich rękach.

#02 Porzuć swoje lęki

„Nie możesz trzymać się strachu i oczekiwać, że poczujesz się kochany”.

Jeśli chcesz być szczęśliwy, jeśli chcesz doświadczyć wielu cudów życia i jeśli chcesz poczuć, jak to jest być w pełni żywym, powinieneś pozbyć się strachu. Powinieneś zburzyć wszystkie mury, które zbudowałeś między sobą a otaczającym cię światem. Pozwolić sobie na bycie wrażliwym i w pełni zauważonym. Nie możesz służyć dwóm panom. Trzeba wybrać jednego – strach lub miłość – i na podstawie tego, którego wybierzesz, twoje życie będzie szczęśliwe albo nieszczęśliwe.

#03 Porzuć swoje ograniczające przekonania

„Przekonania stają się samospełniającymi się przepowiedniami”.

Przekonania stają się samospełniającymi się przepowiedniami. Kształtują naszą rzeczywistość, czynią nas tym, kim jesteśmy. I jeśli naprawdę chcemy stworzyć lepsze życie dla siebie i dla tych, których kochamy, musimy się upewnić, że przekonania, których się trzymamy, służą nam dobrze i nie sabotują naszego szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia.

#04 Porzuć swoje wymówki

„Wiele razy ograniczamy samych siebie z powodu licznych wymówek, których używamy”.

Zamiast wzrastać i pracować nad doskonaleniem siebie i naszego życia, utknęliśmy, okłamując się, używając wszelkiego rodzaju wymówek – wymówek, które w 99,9 procentach przypadków nie są nawet prawdziwe.

Kiedy przez większość swojego życia żyłeś w środowisku, w którym wymówki były częścią codziennej egzystencji i gdzie większość ludzi postrzegała siebie jako ofiary swoich okoliczności, może być dość trudne, aby nie postrzegać swoich wymówek, lęków i ograniczeń jako prawdy. Ale musisz być skłonny do porzucenia swoich wymówek, jeśli chcesz stworzyć coś nowego, coś świeżego i coś lepszego.

#05 Porzuć swój opór przed zmianą

„Osoba, która nic nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym i niczym się nie stanie”.

Życie ma być w pełni doświadczane, z tym co dobre i złe, zarówno z wzlotami jak i upadkami, a im bardziej starasz się powstrzymać życie poprzez opór i walkę ze zmianą, tym bardziej będziesz cierpiał i tym nieszczęśliwsze będzie twoje życie.

Zmiana jest naturalnym procesem. Nie można od niej uciec, tak jak nie można uciec od życia. A jeśli spróbujesz, przegapisz życie i stracisz wielką szansę na poznanie siebie, bycie autentycznym sobą i pokochanie siebie.

#06 Porzuć obwinianie

„Najlepsze lata twojego życia to te, w których decydujesz, że twoje problemy należą do ciebie. Nie obwiniasz swojej matki, ekologii czy prezydenta. Zdajesz sobie sprawę, że kontrolujesz swoje życie.”.

Porzuć swoją potrzebę obwiniania innych za to, co masz lub czego nie masz, za to, co czujesz lub czego nie czujesz. Zdaj sobie sprawę, że kontrolujesz własne przeznaczenie i weź odpowiedzialność za swoje życie.

Nie ma spokoju w wytykaniu palcem i czynieniu innych odpowiedzialnymi za to, jak się czujesz i jak wygląda twoje życie. W oddawaniu swojej mocy siłom zewnętrznym i czynieniu ich odpowiedzialnymi za jakość twojego życia. Nie ma spokoju z przekazywaniu swojego życia w ręce innych ludzi i oczekiwanie, że będą je przeżywać za ciebie.

Jeżeli będziesz kontynuował obwinianie zewnętrznych okoliczności za to, jak się czujesz i jeżeli będziesz nadal składał swoje życie w ręce innych ludzi, to wciąż będziesz na ich łasce i nadal będziesz ofiarą swoich okoliczności.

#07 Porzuć narzekanie

„Narzekanie nie tylko rujnuje dzień wszystkim innym, rujnuje też dzień narzekającemu”.

Narzekanie, tak samo jak obwinianie i krytykowanie, wysysa nas do cna. Utrzymuje nas w ciemnych miejscach i wciąż podsyca fałszywe przekonanie, że nasze życie nigdy nie stanie się lepsze, dopóki okoliczności zewnętrzne nie zaczną się zmieniać. Prawda jest jednak taka, że to nie świat zewnętrzny decyduje o tym, jak czujemy się w środku, ale raczej to, jak czujemy się w środku, decyduje o tym, jak postrzegamy świat zewnętrzny.

#08 Porzuć krytykowanie

„Każdy głupiec może krytykować, potępiać i narzekać, ale wymaga charakteru i samokontroli, aby być wyrozumiałym i przebaczającym”.

Porzuć swoją potrzebę krytykowania rzeczy, wydarzeń oraz ludzi, którzy są inni niż ty. Wszyscy jesteśmy różni, a jednak na swój sposób wszyscy jesteśmy tacy sami.

Ludzie wzrastają razem z miłością i wdzięcznością, a nie winą, osądem i krytyką. Związki rozkwitają, gdy między zaangażowanymi osobami jest szacunek, zrozumienie i wsparcie, a giną, gdy tych rzeczy brakuje.

Naszym zadaniem nie jest krytykowanie tego, co robią inni. Naszym zadaniem jest skupienie naszej energii na uzdrawianiu, akceptowaniu, kochaniu i obejmowaniu wszystkiego, czym jesteśmy. Ponieważ w momencie, gdy osiągniemy pokój z samym sobą, osiągniemy również pokój z tymi wszystkimi rzeczami, ludźmi, miejscami i doświadczeniami, które kiedyś sprawiły, że czuliśmy się zranieni, niekochani i zaniedbywani.

#09 Porzuć życie zgodnie z oczekiwaniami innych osób

„Życie potrzebuje Ciebie, abyś był SOBĄ – unikalną istotą, którą się urodziłeś, niczym mniej”.

To prawda, że nasze rodziny, przyjaciele i wiele osób wokół nas oczekuje od nas wielu rzeczy, ale prawdą jest również to, że mamy własne serce do zadowolenia i własny życiowy cel do spełnienia.  Jeśli marnujemy nasze życie, próbując być tym, czego wszyscy od nas oczekują, nie możemy już dłużej szanować związku, jaki mamy z naszym własnym sercem i duszą, z naszą wewnętrzną boskością, i nie możemy już dłużej wypełniać naszego własnego przeznaczenia.

#10 Porzuć negatywny dialog wewnętrzny

„Ty i ja nie jesteśmy tym, co jemy; jesteśmy tym, co myślimy”.

Nie wierz we wszystko, co podpowiada Ci Twój umysł – zwłaszcza jeśli jest to negatywne i samoograniczające. Jesteś lepszy niż Ci się wydaje.

Toksyczny umysł ma moc tworzenia toksycznego życia. Ma moc sabotowania naszego szczęścia, naszych związków i naszego życia. Ma moc ciągłego odtwarzania tych samych bolesnych doświadczeń, albo w tych samych miejscach z tymi samymi ludźmi, albo z zupełnie innymi ludźmi i w zupełnie innych miejscach.

Wszystko zaczyna się od ciebie. Zaczyna się od tego, jak myślisz o sobie, jak mówisz do siebie i o sobie, a także od tego, jak oczekujesz, że będziesz traktowany przez tych, którzy cię otaczają i przez samo życie. A kiedy porzucisz swój autodestrukcyjny dialog wewnętrzny, kiedy oczyścisz swoje własne myśli i swoje serce, świat wokół ciebie w cudowny sposób również się oczyści.

#11 Porzuć kontrolę

„Nasze życie nie ma być trudne, ale czynimy je takim poprzez ciągłe wątpienie w siebie i zakłócanie naturalnego przepływu życia”.

Bądź gotów zrezygnować z potrzeby kontrolowania wszystkiego, co dzieje się z tobą i wokół ciebie – sytuacji, wydarzeń, ludzi itp.

Życie wie o wiele więcej niż my, ponieważ życie jest o wiele mądrzejsze od nas. I nawet jeśli nasze umysły mogą próbować nas przekonać, że musimy kontrolować wszystko i wszystkich, i musimy się upewnić, że rzeczy zawsze idą po naszej myśli. Prawda jest taka, że życie jest po to, by je przeżyć, a nie kontrolować. Ludzie są po to, by ich kochać, a nie kontrolować. Uczucia są po to, by je odczuwać, a nie kontrolować. Rezygnując z kontroli i pozwalając, by życie nas prowadziło, będziemy w stanie doświadczyć, zrozumieć i poznać tę prawdę.

Sprawdź: Mit kontroli. 3 rzeczy, które jesteś w stanie kontrolować w życiu

#12 Porzuć potrzebę posiadania zawsze racji

„Nie pozwól, aby twoje ego stanęło na przeszkodzie”.

Jest tak wielu z nas, którzy nie mogą znieść myśli, że się mylą – chcą mieć zawsze rację – nawet ryzykując zakończenie wspaniałych związków.

Nie ma nic uzdrawiającego w kłóceniu się z kimś o to, kto ma rację, a kto się myli. W niszczeniu jakości naszych związków i powodowaniu ogromnego stresu i cierpienia w nas samych i innych, tylko po to, abyśmy mogli mieć rację i przykleić drugiej osobie etykietkę, że jest w błędzie.

Kłótnie z ludźmi o to, kto ma rację, a kto się myli, to nic innego jak strata czasu i energii. Życie nie polega na robieniu rzeczy, które mają sens i wydają się właściwe dla innych. Życie polega na robieniu rzeczy, które mają sens dla nas i pozwalają innym aby robili to samo dla siebie.

#13 Porzuć potrzebę imponowania innym

„Ty już jesteś wystarczający”.

Żyjemy w świecie, który uczy nas szukać zewnętrznej miłości i aprobaty – w świecie, który wmawia nam, że aby poczuć się naprawdę szczęśliwym, musimy zadowolić otoczenie, zachowując się w określony sposób i otaczając się wszelkiego rodzaju drogimi i błyszczącymi rzeczami. W rezultacie „kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, aby zaimponować ludziom, których nie lubimy„, jak trafnie zauważył Dave Ramsey.

Przestań tak bardzo starać się być kimś, kim nie jesteś, tylko po to, by inni cię lubili. To nie działa w ten sposób. W momencie, gdy przestaniesz tak bardzo starać się być kimś, kim nie jesteś, w momencie, gdy zdejmiesz wszystkie swoje maski, gdy zaakceptujesz i uznasz prawdziwego siebie, przekonasz się, że przyciągniesz do siebie właściwych ludzi.

Twoim zadaniem tutaj na ziemi nie jest spędzenie życia na robieniu wrażenia na tych, którzy cię otaczają. Twoim zadaniem jest być sobą, autentycznie i bezpretensjonalnie, żyć swoim życiem w sposób, który ma dla ciebie sens – kochać siebie i szanować siebie bardziej niż dbać o to, by imponować tym, którzy cię otaczają.

#14 Porzuć etykietowanie

„Jeśli nadasz mi etykietę, to mnie negujesz”.

To prawda, że żyjemy w świecie, w którym etykiety muszą być używane, aby nie było wokół nas chaosu i szaleństwa. I to prawda, że wiele z tych etykiet, których używamy, ma nam pomóc w zarządzaniu i kierowaniu naszym postępowaniem, w podejmowaniu wielu decyzji, które musimy podjąć i przyczynić się do jasnej i zdrowej komunikacji między nami. Ale prawdą jest również to, że etykiety często mają nas od siebie oddzielać, tworząc fałszywe poczucie separacji między nami, powodując, że postrzegamy niektórych ludzi jako ważniejszych i bardziej wartościowych od innych.

Wszyscy jesteśmy w tym razem. Ta planeta należy do nas wszystkich i nie ma na tej ziemi człowieka, który bardziej zasługiwałby na to niż inny. Przestań etykietować rzeczy, ludzi lub wydarzenia, których nie rozumiesz jako dziwne lub inne. Spróbuj otworzyć swój umysł i poszerzyć swój sposób myślenia.

#15 Porzuć przywiązanie

„Uczenie się życia to uczenie się odpuszczania”.

Wielu ludzi myli przywiązanie z miłością, ale miłość i przywiązanie nie mają ze sobą nic wspólnego. Kiedy trzymasz się zbyt mocno wszystkiego i wszystkich, gdy desperacko próbujesz trzymać się rzeczy, ludzi, miejsc i doświadczeń, odbierasz im życie i nie pozwalasz, aby życie zabrało cię tam, gdzie powinieneś się udać. Wszystko w życiu się zmienia. Nic nie pozostaje takie samo. I im bardziej próbujesz trzymać się rzeczy, za wszelką cenę próbując kontrolować i zmieniać naturalny bieg życia, tym bardziej będziesz cierpieć i tym bardziej nieszczęśliwe będzie twoje życie.

W momencie kiedy odłączasz się od wszystkiego stajesz się tak spokojny, tak tolerancyjny, tak miły i tak pogodny. Dojdziesz do miejsca, w którym będziesz w stanie zrozumieć wszystkie rzeczy, nawet nie próbując. To stan wykraczający poza słowa.

Uwagi końcowe

Nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. Nigdy nie jest za późno, by upomnieć się o swoje prawo do życia i szczęścia. Nieważne, gdzie byłeś, nieważne, jak życie potraktowało cię w przeszłości. Bez względu na to, ile razy zostałeś zraniony i skrzywdzony psychicznie, emocjonalnie lub fizycznie, jeśli nadal tu jesteś, możesz zacząć od nowa. Wypełnij swoje serce miłością. Przebacz i pozwól odejść. Zrezygnuj z tego co ci nie służy i bądź szczęśliwy.

„To właśnie w odpuszczaniu odnajdujemy szczęście, naszą drogę powrotną do domu i brakujące kawałki życia” – Luminita D. Saviuc

Sprawdź też: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

A Ty z czego powinieneś w życiu zrezygnować, aby poczuć się bardziej szczęśliwy?