Wszyscy pragniemy panować nad swoim otoczeniem, okolicznościami, stylem życia i przyszłością. Jednak kontrola to mit. Kontrola to złudzenie i iluzja. Nie zawsze możemy kontrolować to, co dzieje się w naszym życiu. Spójrz na sytuację z pandemią COVID-19. Niemal z dnia na dzień nasz świat diametralnie się zmienił. Planujesz, przygotowujesz się, ubezpieczasz i chronisz. Jednak i tak zdarza się, że pomimo największych wysiłków dobrych ludzi spotykają złe rzeczy. Optymizm to wspaniała postawa życiowa. Warto oczekiwać najlepszego, ale trzeba być przygotowanym na najgorsze. Co można kontrolować w życiu? Na co tak prawdę masz wpływ? W życiu są trzy kluczowe rzeczy, które jesteś w stanie kontrolować. To one oddziałują na co robisz, wiesz, posiadasz i doświadczasz. To one często przesądzają o sukcesie i jakości Twojego życia. Oto 3 rzeczy, które są pod Twoją całkowitą kontrolą. Zaczynamy!

„Klimat jest tym, czego oczekujemy; pogoda tym, co dostajemy” – Mark Twain

Co możesz kontrolować w życiu? 3 rzeczy, które jesteś w stanie kontrolować

#01 Twoje wybory

Co możesz kontrolować w życiu? Wybory

Wszyscy korzystamy z wyborów dokonanych w przeszłości albo padamy ich ofiarą. Niemal wszystko co zdarza się w Twoim życiu zawodowym i osobistym, jest konsekwencją wcześniejszych decyzji. Musisz zdać sobie sprawę z tej odpowiedzialności. Tylko wtedy będziesz szedł przez życie ze świadomością, że Twoja przyszłość będzie wynikać z wyborów, których dokonasz dzisiaj. Owszem nie zawsze masz wpływ na to, co przydarzy Ci się  w życiu. Zawsze jednak możesz postanowić, co z tym zrobisz. Ludzi dotykają różne nieszczęścia, wielu napotyka na życiowe burze. Jednak są wśród nas osoby, które mimo wszystko potrafią je przezwyciężyć. Znajdują w sobie siłę by żyć dalej mimo katastrofy, której doznali. Postaraj się dokonywać lepszych wyborów, podejmuj mądrzejsze decyzje.

„Twoje życie jest wynikiem wyborów. Jeśli nie lubisz swojego życia może nadszedł czas aby zacząć dokonywać lepszych wyborów”.

Sprawdź: Jak szybciej podejmować mądrzejsze decyzje? oraz Co czyni człowieka silnym? 7 filarów odporności psychicznej – tajemnica wewnętrznej siły

#02 Twoja postawa

Co możesz kontrolować w życiu? Postawa

Nic bardziej nie wpływa na Twoje życie i odnoszone sukcesy niż Twoja postawa. Twój sposób myślenia i nastawienie, decyduje o tym jak podchodzisz do życia. Postawa jaką przyjmujesz jest punktem wyjścia do wszystkiego co robisz w życiu. Możesz przyjmować rolę ofiary, która robi wymówki i szuka winnych swojej sytuacji. Albo przyjąć postawę właścicielską. Wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Z Twojej postawy wynikają Twoje możliwości, zachowania i działania. Możesz być właścicielem. Tworzyć siebie, kreować swój świat i swoje życie. Masz wybór i możliwości. Jeśli tylko się zdecydujesz możesz z nich skorzystać. Przestań być ofiarą okoliczności i bierz za siebie odpowiedzialność. Zacznij świadomie tworzyć swoje życie. Stań się tym kim chcesz. Zdobądź to co chcesz mieć. Odpowiednia postawa, przełoży się na to co osiągasz i na wspaniałe życie, które możesz mieć. 

„Nieważne czy myślisz, że możesz lub nie, w obu przypadkach masz rację”. – Henry Ford

Sprawdź: Sukces to sposób życia. Jak rozwinąć nastawienie umysłu na sukces?

#03 Twój wysiłek 

Co możesz kontrolować w życiu? Wysiłek

Wiele osób oczekuje efektów bez zaangażowania. Szuka dróg na skróty, trików, szybkich i łatwych sposobów na sukces. Takie podejście to jest droga donikąd. Liczy się natomiast jedno pięcioliterowe słowo, które może doprowadzić Cię to sukcesu. Domyślasz się już co to za słowo? To „PRACA”. Natychmiastowy sukces to mit. Bez działania i pracy nie ma rezultatów. Praktycznie wszyscy ludzie sukcesu włożyli w jego osiągnięcie niesamowity wysiłek. Droga do miejsca, w którym teraz są często wymagała wyrzeczeń, poświęceń i niestrudzone, żmudnej pracy.

Własną pracą i wysiłkiem możesz dojść do wszystkiego, przezwyciężysz wszelkie przeszkody losu, jeśli tylko będziesz dążył do celu wytrwale i dasz wszystko z siebie. A nawet jeśli z jakiegoś powodu Ci się nie uda, to przynajmniej nie będziesz miał sobie nic do zarzucenia. Lepsza jest gorycz porażki, z której można się czegoś nauczyć, niż smak żalu, że nie podjąłeś działania i szansa przepadła. Mądra, codzienna pełna wysiłku praca to klucz do spełnienia wszystkich Twoich marzeń i celów.

„Mistrzostwo w każdej dziedzinie wymaga pracy, pracy i jeszcze raz pracy…” – William Clement Stone

Sprawdź: Jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca?

Porzuć obawy i troskę o rzeczy, nad którymi nie masz władzy. Skup się na tym, co jest w Twojej mocy i na co masz wpływ. Panuj nad swoim wyborami, postawą i wysiłkami, a nie będzie dla Ciebie rzeczy niemożliwych! Siła jest w Tobie!

A Ty masz kontrolę na swoim życiem?