Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w naszym życiu jedyną stałą rzeczą są właśnie zmiany. I pomimo tego, że zdanie na pierwszy rzut oka wydaje się być zawiłe i raczej skłaniające nas do głębszych przemyśleń, dość szybko dochodzimy do wniosku, że jest w nim wiele prawdy. Naturalne jest to, że my jako ludzie rozwijamy się. Nasze otoczenie się zmienia. A doskonaląc samych siebie, doprowadzamy do tego, że nie jesteśmy już tacy jak kilka lat temu.

Dlaczego, pomimo tego, że zdajemy sobie z tego sprawę, zmiany tak bardzo nas przerażają? Często wychodzą one bowiem poza naszą strefę komfortu, którą stworzyliśmy, kreując życie takim, jakie jest. Każde, nawet najmniejsze wyjście ze swojej strefy komfortu powoduje u nas stres. Większy lub mniejszy, w zależności od temperamentu i sytuacji. Nie jesteśmy jednak w stanie doskonalić swoich umiejętności, kształtować charakteru oraz dążyć do osiągania konkretnych celów bez zmian. Jak więc przestawić myślenie i uzmysłowić sobie, że nasze życie i tak nigdy już nie będzie wyglądało tak samo, jak właśnie w tej sekundzie? Dlaczego nie warto bać się zmian?

“Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni”. – Tony Robbins

Dlaczego nie warto bać się zmian?

#01 Zmiany wzbogacają nasze życie

Zmiany są dobre. Bez względu na to, co za sobą niosą – są dobre. Zmiany wzbogacają nas o doświadczenia. Dzięki nim nasze życie zyskuje na spontaniczności i wyzwala w nas uczucie radości i ekscytacji. Ciężko jest czerpać radość z rzeczy, która jest niezmienna od zawsze. Przyzwyczajamy się do niej i szybko nam powszechnieje. Tak samo jest z życiem w ujęciu ogólnym. Jeśli niewiele w nim zmieniamy, możemy szybko popaść w marazm, stracić humor i przestać się nim cieszyć każdego dnia. A nie o to tutaj w tym wszystkim chodzi. Dopiero gdy coś się w naszym życiu zmienia, podejmujemy różnego rodzaju przygodę, która przynosi nam nowe doświadczenia i poszerza horyzonty nawet w małych, trywialnych sprawach. Nawet mała zmiana na plus, to dobra zmiana.

#02 Zmiany pomagają kreować nowy system zachowań

W momencie, kiedy mamy problem z pewnego rodzaju sytuacjami, zmieniając podejście do nich, możemy wykreować nowy system zachowań, którego trzymanie się znacznie ułatwi nam życie. Dla jednych może to być rozmowa z obcym człowiekiem. Dla innych rozmowa telefoniczna z panią z urzędu, A dla jeszcze innej grupy ludzi- wyjście z domu bez makijażu. Zmieniając swój sposób myślenia i podejście do małych rzeczy, jesteśmy w stanie znacznie ułatwić sobie życie.

#03 Zmiany rozwijają nasz charakter i umiejętności

Musimy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie rozwijać naszego charakteru i umiejętności bez zmian. To one stawiają przed nami nowe wyzwania. Zmuszają do odnajdywania się w nowych sytuacjach, a przez to do nauki. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. To właśnie dzięki nim możemy znaleźć się wśród ludzi o innej kulturze, z inną rutyną dnia i przekonaniami. Nawet najlepsza książka nie nauczy nas radzenia sobie w konkretnej sytuacji lepiej, niż po prostu znalezienie się w niej. Zmuszając się do rozmowy w innym języku, kształtujemy go. Uczymy się, że mając zupełne podstawy, jesteśmy w stanie porozumieć się z drugim człowiekiem i rozwiązać problem nawet poza granicami naszego kraju.

#04 Zmiany pomagają lepiej radzić sobie w trudnych momentach

Nierzadko spotykamy na swojej drodze przeszkody, które wymagają od nas nie lada wysiłku, aby zaadaptować się do nowej sytuacji. Jeśli w swoim życiu dbamy o to, aby zmiany były w nim obecne, wówczas będziemy w stanie dużo lepiej i łatwiej odnaleźć się nawet w tych trudnych momentach. Kiedy jesteśmy przygotowani na to, że nasze życie może zmienić nieco swój kierunek w najbardziej nieoczekiwanym momencie, dużo łatwiej przyjdzie nam zaakceptowanie nawet tych negatywnych jego stron. Znalezienie wyjścia z sytuacji ze świeżą głową, nowym doświadczeniem i poczuciem, że jesteśmy w stanie sobie w niej poradzić.

#05 Zmiany nas uszlachetniają i uczą

Zmiany nas mocno uszlachetniają i pozwalają dostrzec to, co mamy i co było nam dane doświadczyć. Często doceniamy różne rzeczy dopiero po tym, jak je stracimy lub kiedy zaczyna nam ich brakować. Co prawda nie zawsze warto iść drogą, która pozwoli nam te wszystkie rzeczy odzyskać, natomiast jesteśmy zmuszeni do wyciągania różnych wniosków. Dzięki temu dostajemy na przyszłość nauczkę, która przy kolejnej okazji sprawi, że docenianie tego co mamy, przyjdzie nam z łatwością.

Spoglądając na siebie sprzed kilku lat, wyraźnie możemy zauważyć, co uległo zmianie nie tylko w kwestii wyglądu, ale także zachowania i życiowych decyzji. Widzimy wówczas, jak wiele rzeczy na nas wpłynęło i które z zachowań w dniu dzisiejszym wyglądałoby zupełnie inaczej. Jest to całkowicie normalny proces. Tylko dzięki temu człowiek może się rozwijać i dojrzewać. Nie popełniamy błędów z przeszłości dlatego, że zmieniliśmy do pewnych rzeczy podejście i patrzymy na nie zupełnie z innej strony.

Uwagi końcowe

Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. To dzięki nim człowiek ewoluuje i przystosowuje się lepiej do obecnej rzeczywistości. Już nie tylko w kwestiach biologicznych zmiany mają ogromne znaczenie, ale także w sferze naszej psychiki. Zmiany umożliwiają rozwijanie skrzydeł, poszerzanie horyzontów i odnajdywanie rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Dlaczego więc nie pogodzić się z myślą, że będą nam towarzyszyły do końca życia? Takie poczucie znacznie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, a może nawet zachęci do rozwijania się w kierunku, który do tej pory był dla nas nieosiągalny, wyłącznie ze względu na bariery, które samy w swojej świadomości sobie wytworzyliśmy.

“Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” – Elif Şafak

Sprawdź: Pozytywne zmiany, które pomogą Ci zmienić życie na lepsze

A Ty jaką pozytywną zmianę wprowadzisz w swoim życiu? Napisz w komentarzu.