Czym naprawdę jest odpowiedzialność, zarówno w życiu osoby, jak i organizacji? Poczucie odpowiedzialności to nie sposób działania, poczucie odpowiedzialności to sposób myślenia. Poczucie odpowiedzialności to dotrzymywanie zobowiązań wobec ludzi, a zobowiązanie podejmujemy Bez względu na wszystko, mówi Sam Silverstein, który działa na rzecz tworzenia bardziej odpowiedzialnego świata.

Silverstein jest autorem kilku książek w tym Bez względu na wszystko, w której zawarł dekalog poczucia odpowiedzialności. Wygłasza prelekcje na całym świecie, współpracuje z zespołami w firmach, agencjami rządowymi, społecznościami i organizacjami, zarówno ogromnymi, jak i małymi. Jego zdaniem odpowiedzialność to najwyższa forma przywództwa.

“Możecie stać się liderami jedynie wtedy, gdy poczuwacie się do odpowiedzialności”. – Sam Silverstein

Poczucie odpowiedzialności nie odnosi się do zadań, raportów, opisu obowiązków czy terminów. Dotyczy tego, w jaki sposób myślisz o ludziach. Prawdziwa potęga odpowiedzialności ujawnia się w relacjach międzyludzkich – a te relacje rozkwitają – kiedy podejmuje się zobowiązania i ich dotrzymuje.

“Odpowiedzialność to dotrzymywanie waszych zobowiązań wobec ludzi”. – Sam Silverstein

Czym jest zobowiązanie?

Kiedy definiujemy odpowiedzialność jako „dotrzymywanie zobowiązań wobec innych”, łatwo zbagatelizować słowo „zobowiązanie”. Myślimy: Jasne, wiem, czym jest zobowiązanie. Każdy to wie. Podejmujemy je, kiedy mówimy “tak”, “zrobię to”, albo wręcz “ślubuję”.

W rzeczywistości ludzie różnie postrzegają zobowiązania. Zobowiązanie to niezwykle mocne słowo. Bez zdefiniowania go, poddajemy w wątpliwość samą definicję odpowiedzialności.

“Zobowiązanie jest bez względu na wszystko” – Sam Silverstein

Według Silverstein zobowiązanie jest bez względu na wszystko. Nawet jeśli przeżywasz ciężkie chwile, nie oznacza to, że czas ruszyć dalej albo zrezygnować. Zobowiązanie to przyrzeczenie. To obietnica. Nie jakieś “może”, “miejmy nadzieję” czy “prawdopodobnie”. Zdecydowanie. Bez względu na wszystko.

Jeśli zamierzasz się do czegoś zobowiązać:

  • Musisz wierzyć, że jest to ważne
  • Musisz wierzyć, że jest to właściwe
  • Musisz wierzyć, że to właśnie powinieneś zrobić.

W zobowiązaniu i postawie Bez względu na wszystko kryje się moc!

Ze zobowiązaniem wiąże się pewna moc. Cóż to za moc? Moc to siła, której nie widać. Zawsze przynosi rezultaty i jest stuprocentowo gwarantowana. Moc zaangażowania was nie zawiedzie. Niezależnie od tego, do czego się zobowiążecie, uzyskacie rezultaty. Fakt, że jesteście zaangażowani, skutkuje pozytywnymi rezultatami. To właśnie ta moc. Moc zobowiązań umożliwia zmiany. Może zmieniać nas, ludzi z naszego otoczenia, nasze organizacje, a nawet świat“. – Sam Silverstein

Bez względu na wszystko! 10 najważniejszy zobowiązań lidera – dekalog poczucia odpowiedzialności

Według Silversteina odpowiedzialny lider bierze na siebie dziesięć konkretnych zobowiązań wobec ludzi, którym przewodzi. Dotyczy to nie tylko przywództwa w firmie, ale również przywództwa w rodzinie i społeczności. Oto dziesięć zobowiązań odpowiedzialności:

#01. Zobowiązanie do prawdy

Poczucie odpowiedzialności i prawda idą w parze. Odpowiedzialność i kłamstwo nie łączą się ze sobą. Nie uda ci się uformować odpowiedzialnych ludzi twojej organizacji, jeśli sam nie będziesz budował na prawdzie. Prawda zapewni ci zdecydowanie inną przyszłość niż kłamstwo i oszustwo. Prawda zaowocuje przyszłością pełną wspaniałych relacji, znaczenia i poczucia celu. Zobowiązanie się do prawdy bez względu na wszystko jest pierwszym krokiem do prowadzenia odpowiedzialnego życia.

#02. Zobowiązanie wobec tego, co cenimy

Nasze wartości mają moc. Wartość to coś, co jest dla was niezwykle ważne. Życie w pełni wartościami to zobowiązanie do prawdy o tym, kim jesteś jako jednostka i jako organizacja. Liderzy w pełni rozumieją, że jedynie z tego powodu, że sami są bezwzględnie wierni tym wartościom, mogą się spodziewać, że ludzie, którym przewodzą, również będą im oddani. Podstawą twoich decyzji muszą być wartości, które uznajesz. Wartości stają się fundamentem wszelkich działań. Twoje decyzje muszą zawsze, w każdej chwili, odwoływać się do tych wartości, bo inaczej to nie będą twoje wartości. Pamiętaj, zobowiązanie to ma status Bez względu na wszystko.

#03. Zobowiązanie do „Chodzi o nas wszystkich”

Słowo “pomoc” oznacza więcej niż tylko “asysta”. Oznacza również “użyczać siły”. Kiedy użyczasz innym siły, podejmujesz szczery wysiłek, by im pomóc w tym, co starają się osiągnąć. Czują się inaczej, kiedy jest ktoś, kto im pomaga. Wszystko to łączy się z relacjami. “Chodzi o nas wszystkich” polega na jedności, relacjach, byciu zespołem i traktowaniu się z wzajemnym szacunkiem. Kiedy ludzie zobowiązują się do “Chodzi o nas wszystkich”, zobowiązują się jednocześnie do satysfakcjonujących relacji. Prezentują postawę: “Wspólnie odnosimy sukcesy. Wspólnie ponosimy porażki. Jesteśmy razem w tej podróży”.

#04. Zobowiązanie, by trwać przy tobie, kiedy rozpęta się piekło

Nasze życie nie zawsze będzie toczyło się gładko i nie zawsze będzie różowo. Owszem, większość z tego, czego doświadczamy w życiu, może być wspaniała i piękna, ale nie uchronimy się przed wyzwaniami. Życie to czasem dosłownie przechodzenie od jednej trudności do kolejnej i radzenie sobie z nimi. Liderzy rozumieją, że błędy będą się zdarzać. Nie ma sensu obwinienie kogokolwiek. Musicie zrozumieć i naprawić to, co poszło źle, aby się nie powtórzyło. Zobowiązanie, by trwać przy kimś, kiedy rozpęta się piekło, jest dla wszystkich dookoła zapewnieniem, że będziesz z nimi na dobre i na złe. Że są bezpieczni, nawet jeśli zawiodą, a ty będziecie wspierać proces ich nauki, poprawy i rozwoju.

#05. Zobowiązanie w przypadku błędów i porażek tak samo jak w przypadku możliwości i sukcesów

To zobowiązanie w dużej mierze zależy od indywidualnego charakteru. Chodzi o nieprzywiązywanie wagi do błędów i porażek innych osób. Ponieważ nikt nie jest doskonały, wszyscy popełniamy błędy. Czasem błędy te przekładają się na słabe rezultaty. Łatwo popaść w pułapkę osądzania i wyszukiwania błędów u innych. Prawdziwi liderzy skupiają się bardziej na sukcesach współpracowników. Są widoczni, kiedy czasy są ciężkie, a gdy pojawiają się sukcesy, trzymają się z tyłu, za innymi ludźmi, kierując na nich światła reflektorów. Prawdziwi liderzy przyjmują na swoje barki winy i wady. Mają serce do swoich ludzi i pilnują, by to oni otrzymali uznanie za swoje sukcesy. Potrafią szybko wskazać własne niedostatki, ale jeszcze szybciej dostrzec i docenić mocne strony oraz wkład osób ze swego otoczenia.

#06. Zobowiązanie do rozsądnych zasad finansowych

Zobowiązanie do rozsądnych zasad finansowych będzie miało wpływ na życie twoje oraz osób z twojego otoczenia. Bez takiego zobowiązania być może nie będziesz w stanie wieść życia, jakiego chcesz, na jakie zasługujesz i jakiego pragniesz. Bez tego zaangażowania być może nie będziesz w stanie pobłogosławić innych własną hojnością. Zobowiązanie się do rozsądnych zasad finansowych jak uczciwa praca, rozwój osobisty, oszczędzanie, inwestowanie, nie życie ponad stan, obdarowywanie czy wdzięczność będzie miało wpływ na twoje życie, na życie ludzi, z którymi pracujecie, oraz z pewnością na życie twojej rodziny i osób z twojej społeczności.

#07. Zobowiązanie do pomagania jednostkom w realizacji ich potencjału i w stawaniu się najlepszą wersją siebie

Kiedy ktoś w ciebie wierzy, to może zdziałać cuda. Wiara innych w nas to podstawowa potrzeba. Dostrzeganie cudzego potencjału to wielka sprawa. Ta jedna rzecz oddziela zdolność bycia w czymś dobrym od osiągnięcia wspaniałości w danej dziedzinie. Ludzie nie zawsze sami dostrzegają w sobie potencjał. Jeśli dostrzeże go w nas lider lub trener, łatwiej stać się najlepszą wersją siebie. Każdy, kto widzi twój potencjał, pomaga ci być najlepszą wersją siebie; a kiedy to ty dostrzegasz potencjał w kimś innym i pomagasz mu go zrealizować, również przyczyniasz się do tego, by stawał się najlepszą wersją siebie. Lider nieustannie szuka potencjału. Nie zajmuje się tym od czasu do czasu. Musisz być bezinteresowny, by dostrzec potencjał w innych. Musisz rozumieć, że nie chodzi tylko o ciebie i twój sukces.

#08. Zobowiązanie do zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy

Wiele organizacji skupia się na bezpieczeństwie fizycznym pracowników, a zapomina o ich bezpieczeństwie emocjonalnym i duchowym. Kiedy zobowiązujesz się do bezpiecznego miejsca pracy, wiąże się to z dbałością o ludzi, ich ochroną i wspieraniem. W bezpiecznym miejscu pracy panuje wolność. Wolność myślenia, innowacji i kreatywności. W bezpiecznym miejscu pracy możesz odkryć to, co w tobie najlepsze, ponieważ możesz być naprawdę sobą. Kiedy jesteś prawdziwie, autentycznie sobą, zawsze będziesz działać na najlepszym możliwym poziomie. Rozwój duchowy, umiejętność szukania i zrozumienia, kim jesteś, zachodzi w bezpiecznym miejscu.

#09. Zobowiązanie, że twoje słowo jest wiążące

Więź to przysięga, obietnica, coś, co spaja rzeczy. Coś solidnego i mocnego, coś, co wytrzyma. Nic jej nie złamie. Kiedy twoje słowo jest wiążące, mówisz: “Jeśli to powiedziałem, mówiłem poważnie!”. Twoje słowo jest wiążące i nic tego nie zmieni. W ten sposób nie tylko potwierdzasz zobowiązanie wobec własnych słów, ale tworzysz również więź pomiędzy tobą a drugą osobą. Ta więź stanowi zobowiązanie do relacji, a to relacja jest tutaj stawką. Zobowiązanie, zgodnie z którym twoje słowo jest wiążące, świadczy o twoim charakterze. Ludzie, których słowa są wiążące, uważają, że właściwą rzeczą jest dotrzymanie tego, do czego się zobowiązali. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Kiedy jesteś wiarygodny, ludzie ci ufają i wierzą w to, co mówisz. Jeśli nie dajesz innym powodów do kwestionowania twojej wiarygodności, twoja pozycja staje się niezwykle mocna.

#10. Zobowiązanie do dobrej reputacji.

Nie możesz przewodzić, nie posiadając dobrej reputacji. Ludzie nie będą za tobą podążać całym sercem, jeśli jej nie masz. Mogą iść za tobą z obowiązku. Dlatego że muszą zarabiać. Jednak nigdy nie wezmą cię w obronę i odwrócą się od ciebie przy pierwszej nadarzającej się okazji. Kiedy ktoś wierzy w twoją dobrą reputację, chce być jej częścią i pójdzie za tobą. Będzie chronił twoją dobrą reputację, walczył za nią. Będzie uzyskiwał wyniki o takiej jakości, którą trudno sobie nawet wyobrazić, a tym bardziej osiągnąć. Nasiona dobrej reputacji rozwijają się w wybieranych przez ciebie wartościach oraz w sposobie, w jaki się tymi wartościami kierujesz. Szczególnie istotna jest skromność. Skromność to główna cecha, która prowadzi do dobrej reputacji. Skromność oznacza, że nie motywuje cię egoistyczna ambicja. Oznacza, że jesteś pewny siebie, ale nie zadufany w sobie. Nie myślisz o sobie lepiej niż powinieneś, skupiasz się na tym, co dobre, i szukasz dobra w każdym.

“Zobowiązania nie są łatwe, ale zapewniają rezultaty. Wraz z podjęciem zobowiązania zaczynacie budować relację, zaufanie, współpracę, pracę zespołową oraz innowację. Zobowiązania mogą okazać się trudne, ale nie doświadczycie radości, jaka pojawia się wtedy, gdy się z nich wywiązujemy, jeśli poddacie się w połowie drogi. Wszystko zawsze sprowadza się do następującej kwestii: czy dążycie do tego, by się zaangażować, czy rozglądacie się za drogą odwrotu?” – Sam Silverstein

Słowo na zakończenie

Oto dekalog stanowiący sedno przywództwa. Jeśli lider to robi, wszyscy będą to robili!

To, że ktoś piastuje dane stanowisko, nie czyni go tym samym liderem. Dopiero kiedy uznasz, że przywództwo to odpowiedzialność oraz że przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za ludzi, którym przewodzisz, wstąpisz na drogę, która doprowadzi cię do roli Odpowiedzialnego Lidera. A z nastawieniem Bez względu na wszystko możesz zmieniać świat i czynić go lepszym!

Czas, abyśmy wszyscy przyjęli Dziesięć Zobowiązań Odpowiedzialności, by żyć odpowiedzialnie i oczekiwać odpowiedzialności od osób z naszego otoczenia. Czas, aby nastawienie Bez względu na wszystko stało się integralną częścią tego, w co wierzymy i jak działamy“. – Sam Silverstein

Bez względu na wszystko - Sam Silverstein
Bez względu na wszystko – Sam Silverstein

Przywództwo to moc i zdolność prowadzenia ludzi. Przywództwo wykracza poza to, co fizyczne. To moc. To coś duchowego. Przywództwo łączy się bezpośrednio z docenianiem ludzi, budowaniem z nimi relacji, podejmowaniem wobec nich zobowiązań i zawsze ze stawianiem ludzi, którym przewodzicie, na pierwszym miejscu.

Dziesięć Zobowiązań Odpowiedzialności dotyczy właśnie tego procesu doceniania ludzi oraz podejmowania wobec nich zobowiązań, bez względu na wszystko!

Jeśli chcesz stać się Odpowiedzialnym Liderem w życiu zawodowym i osobistym to książka Bez względu na wszystko jest dla Ciebie.

Opanuj dekalog poczucia odpowiedzialności! Potęga zobowiązania Bez względu na wszystko uwolni cię i wzmocni. Bez względu na wszystko może pozytywnie odmienić twoje życie.

Ta książka jest dedykowana potencjałowi drzemiącemu w ludziach. Odkrywa się go albo poprzez przyjęcie Dziesięciu Zobowiązań Odpowiedzialności, albo przez stawanie się Odpowiedzialnym Liderem. Bądź też dzięki temu, że ma się to szczęście, jakim jest obecność Odpowiedzialnego Lidera w naszym życiu“. – Sam Silverstein

Źródło: Bez względu na wszystko – Sam Silverstein, wydawnictwo Studio Emka, tłumaczenie Małgorzata Małecka

Sprawdź też: Liderzy co ich wyróżnia i jak stać się wielkim przywódcą?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!