Przywództwo to wpływ i działanie a nie stanowisko. Nie trzeba mieć tytułu, aby być liderem. Lider wytycza drogę i wskazuje kierunek innym. Za autentycznym przywódcą ludzie idą z powodu tego kim jest i co sobą reprezentuje. Jak być liderem bez tytułu – co robić, aby w pełni wykorzystywać wrodzony potencjał, wspinać się na nowe wyżyny możliwości i dokonywać w życiu rzeczy, o których potem można by myśleć z dumą i satysfakcją? Jak przekonuje Robin Sharma w swojej książce Lider bez tytułu:

Każdy człowiek na tym niesamowitym świecie może odmienić losy swojej organizacji i świata, jeśli tylko odpowie na głos powołania i odkryje drzemiącego w nim lidera, a potem dołoży wszelkich starań, aby wszystko, z czym się styka, pozostawiać lepsze, niż było”.

Lider bez tytułu. Nowa filozofia przywództwa

Robin Sharma to jeden z najbardziej poważanych na świecie doradców w sprawach związanych z przywództwem organizacyjnym i osobistym. Jest też autorem wielu bestselerów jak Mnich, który sprzedał swoje Ferrari czy Klub 5 rano. W swojej kolejnej inspirującej książce Lider bez tytułu, napisanej w formie opowieści, Sharma niesie w świat swoją ideę i filozofię przywództwa bez tytułu.

To zupełnie nowe postrzeganie przywództwa stanowi zdaniem Robina Sharmy najważniejsze źródło przewagi każdej światowej klasy organizacji, klucz do wybitnych dokonań i fundament każdego nadzwyczajnego życiorysu.

Jak więc odnaleźć swoją drogę w świecie dynamicznych zmian, rosnących wymagań i zaniku wartości? Jak pokierować sobą i innymi? Jak stać się liderem bez tytuł? Oto najważniejsze zasady przywództwa bez tytułu. Zaczynamy!

„Światem można wstrząsnąć nawet w bardzo subtelny sposób”. – Mahatma Gandhi

#01 IMAGE – NIE TRZEBA MIEĆ TYTUŁU, ŻEBY BYĆ LIDEREM.

„Pieniądze, wpływy i pozycja bledną w obliczu potęgi umysłu, zasad, energii i wytrwałości”. – ORISON SWETT MARDEN

 • Innowacje – Lider bez tytułu doskonali swój umysł, podnosi umiejętności i stale zadaje sobie pytanie: „Co mogę dzisiaj usprawnić?”. Przez cały czas szuka sposobu na to, aby różne rzeczy zostawić choć odrobinę lepszymi, niż je zastał. Wie, że w innowacji chodzi o to, żeby dzisiaj było lepsze od wczoraj.
 • Mistrzostwo – Lider bez tytułu ciągle dąży do biegłości i doskonałości we wszystkim co robi. Kieruje się podejściem: „Bądź tak dobry, żeby ludzie nie mogli cię olać”.
 • Autentyczność. – Lider bez tytułu w pełni wykorzystuje swój potencjał i stara się w jak najszerszym zakresie rozpoznać własny geniusz. Wie, kim  jest i co się sobą reprezentuje. Czuje się bezpiecznie we własnej skórze i ufa sobie na tyle, aby w życiu i pracy kierować się własnymi wartościami, mówić swoim prawdziwym głosem i dawać z siebie wszystko. Ma odwagę być sobą zawsze sobą.
 • Głos – Lider bez tytułu, wykazuje się determinacją i odwagą, umie zabrać głos, kiedy trzeba. Przywództwo bez tytułu wymaga niewiarygodnej wręcz wytrwałości i szalonej odwagi. Głośno mówi o szansach wtedy, gdy inni dostrzegają tylko wyzwania, i namawia do szukania lepszych rozwiązań wtedy, gdy inni już spoczywają na laurach.
 • Etyka – Lider bez tytułu to człowiek prawy, który nie pozwala sobie na nic, co mogłoby położyć się cieniem na jego wizerunku. Nie brakuje mu odwagi, aby czynem dowodzić siły swoich przekonań. To, co mówi,  znajduje przełożenie w jego postępowaniu.  Wie, że sukces przywódczy znajduje się na skrzyżowaniu doskonałości i honoru.

#02 SPARK – WYBITNI LIDERZY OBJAWIAJĄ SIĘ W BURZLIWYCH CZASACH

„Życie rozpoczyna się tam, gdzie przebiega twoja granica komfortu”. – NEALE DONALD WALSCH

 • Szczerość – Lider bez tytułu powinien komunikować się w sposób przejrzysty i szczery, a przy tym inspirujący.
 • Priorytety – Lider bez tytułu potrafi utrzymać uwagę na tym, co najważniejsze. Pozostaje wierny misji i swoim podstawowym wartościom, a w swojej pracy i w życiu kieruje się prostą zasadą: ważny jest najwyższy cel, a wszystko inne nie.
 • Alternatywa – Lider bez tytułu ma umiejętność postrzegania każdego niepowodzenia jako źródła nowych możliwości. To człowiek, który potrafi wykorzystywać trudności do własnych celów, który w przeszkodzie potrafi dostrzec szansę.
 • Reakcja – Lider bez tytułu w obliczu presji zachowuje spokój. Przejmuje inicjatywę. Nie zamartwia się tym wszystkim, na co nie ma wpływu, a skupia się na tych działaniach, w których rzeczywistość zależy od niego.
 • Kudos – Lider bez tytułu inspiruje i podnosi na duchu ludzi na co dzień żyjących w świecie, w którym kładzie się nacisk na różne okropieństwa. „Niesie ludziom światło”.

#03 HUMAN – GŁĘBOKIE RELACJE TO SILNE PRZYWÓDZTWO

„Nie zostanie wybitnym liderem ktoś, kto chce wszystko robić sam i sobie przypisywać wszystkie zasługi z tego tytułu”. – ANDREW CARNEGIE

 • Hołubienie – Lider bez tytułu potrafi bardzo wprawnie równoważyć współczucie z odwagą. Można być życzliwym i stanowczym jednocześnie. Na pewno na pierwszym planie należy postawić relacje. To jednak nie oznacza, że nie można oczekiwać od ludzi wytężonej pracy, pełnego zaangażowania czy doskonałych wyników. Można być jednocześnie troskliwym i wymagającym. Lider bez tytułu „hołubi” ludzi. Dba to, aby po rozmowie z nim ludzie czuli się lepsi, szczęśliwsi i bardziej zaangażowani niż przed jej rozpoczęciem.
 • Uważne słuchanie – Lider bez tytułu uważnie słucha. Bo aby budować głębokie relacje, trzeba nie tylko stale wyrażać gotowość do pomocy, ale także, koniecznie i bezwzględnie, słuchać na tyle uważnie, aby rzeczywiście rozumieć ludzi.
 • Między ludźmi – Lider bez tytułu dba o siłę i przejrzystość relacji.  Podtrzymuje relacje z kolegami i rozszerza sieć kontaktów wśród potencjalnych klientów. Jest w ciągłym ruchu i przebywa wśród ludzi. Jeśli ludzie cię widują, to o tobie pamiętają. Mają poczucie, że cię znają. Zaczynają cię lubić. A pamiętać trzeba, że ludzie najchętniej robią interesy z tymi, których lubią.
 • Atrakcje – Lider bez tytułu dba o dobrą atmosferę. Chwila radości, uśmiechu i dobrej zabawy podczas ciężkiej pracy to świetny sposób na poprawę produktywności. Gdy praca wydaje nam się atrakcyjna, mamy większą motywację, aby się w nią zaangażować.
 • Niesienie pomocy – Lider bez tytułu jest pomocny. Wie, że aby osiągnąć poziom mistrzowski w działalności przywódczej, trzeba zawsze robić więcej niż tylko to, za co się pobiera wynagrodzenie.

#04 SHINE – TYLKO WIELKI CZŁOWIEK MOŻE BYĆ WIELKIM LIDEREM

„Jeśli ktoś z przekonaniem zmierza w kierunku swoich marzeń i próbuje żyć życiem, które sobie wymarzył, to osiągnie całkiem spektakularny sukces”. – HENRY DAVID THOREAU

 • Sytuacja – Lider bez tytułu umie dobrze rozeznawać się w okolicznościach i warunkach, w których przyszło mu funkcjonować. Każdy z nas ma własny „witraż” i na różne elementy otaczającej nas rzeczywistości patrzy przez jego szkiełka jak przez filtr. Lider bez tytułu przełamuje ograniczenia własnego umysłu i czerpie z najgłębszych pokładów swojego ducha. Bo przywództwo to przede wszystkim budowanie samoświadomości i ciągłe zastanawianie się nad rzetelnością naszego subiektywnego obrazu świata.
 • Homeostaza – Lider bez tytułu dbać również o aktywność i siłę fizyczną. Zdrowie jest jak maszt w namiocie, bo to na nim wspiera się wszystko inne. Zadbaj więc o zdrowie, a wtedy wszystko inne, w tym w szczególności jasność myślenia w sytuacjach kryzysowych, ale także poziom wyników i nastroje, będziesz mógł dociągnąć do jego poziomu.
 • Inspiracja – Lider bez tytułu kieruje się zasadą, że dzień bez inspiracji to dzień nie w pełni wykorzystany. Życie codziennie stawia przed nami wyzwania, które uszczuplają zasoby inspiracji. Trzeba więc zadbać o to, aby je na bieżąco uzupełniać. Jak miałbyś inspirować współpracowników i zachęcać klientów do zakupów, jeśli sam nie będziesz potrafił niczego z siebie wykrzesać? Zrób, co tylko w twojej mocy, by zawsze tryskać inspiracją.
 • Najbliżsi – Lider bez tytułu troszczy się i nie zaniedbuje tych, którzy są dla niego ważni. Po co ci wielkie sukcesy, jeśli nie masz ich z kim dzielić? W ostatecznym rozrachunku człowiekowi nie potrzeba do szczęścia wiele. Wystarczy mu praca, z której mógłby czerpać dumę, jedzenie, którym mógłby się codziennie posilić, dobre zdrowie i towarzystwo ukochanych ludzi.
 • Elegancja – Lider bez tytułu wie, że styl życia ma zasadnicze znaczenie, jeśli chce się dobrze spożytkować czas, który jest nam dany. Każdego dnia postaraj się więc zrobić coś, aby żyło ci się lepiej. Tak naprawdę ważne jest, by mieć to, co się chce, ale nie zostać niewolnikiem rzeczy. Każdy z nas ma tylko jedno życie, dlaczego więc miałby nie czerpać z niego tyle radości, ile tylko się da. Liderowi bez tytułu nie chodzi o to, aby gromadzić rzeczy. Nie zapomina jednak by cieszyć się życiem.

Słowo końcowe

„Miarą sukcesu nie jest to, co zdobyłeś,.. Miarą sukcesu jest to, co dałeś innym. Nawet najdłuższe życie to tylko króciutka chwila w kontekście całej historii istnienia wszechrzeczy”.

Tołstoj napisał wspaniałe opowiadanie zatytułowane Czy dużo człowiekowi trzeba ziemi? Morał z tej historii jest taki, że ostatecznie nie ma znaczenia nic z tego, o co przez całe życie tak usilnie zabiegamy, bo na koniec tak naprawdę wystarczy nam niewielki grób. Wtedy zaś liczyć się będzie to, co po sobie pozostawimy.

Lider bez tytułu każdego dnia myśli o tym, co zostawi po sobie innym. Zastanawia się, jak zostanie zapamiętany. Rozmyśla nad tym, jak się przysłużyć kolejnym pokoleniom. Chce stać się takim człowiekiem, żeby jego życie mogło zostać podane za wzór doskonałości, sensu i potęgi. Chce zostawić po sobie wspaniałe dziedzictwo.

Byłoby wielką stratą dla świata, gdybyś nie wypełnił swojego posłannictwa jako lider bez tytułu i nie dał z siebie innym wszystkiego, co masz im do zaoferowania.

Obudź w sobie wewnętrznego lidera i uwolnij siłę przywództwa!

Robin Sharma przekonuje, że istnieją pewne umiejętności i postawy, które pozwalają osiągnąć nadzwyczajny sukces.

Każdy z nas ma moc i każdy może wziąć na siebie odpowiedzialność za wypracowywanie nadzwyczajnych rezultatów swojej pracy, a przez to za budowanie światowej klasy organizacji, która będzie na światowym poziomie służyć klientom, społeczności i szerzej pojętemu zewnętrznemu otoczeniu.

Nikt nie jest nieważny,  Nie ma na świecie żadnych zbędnych ludzi. Każdy człowiek ma znaczenie i każde stanowisko pracy ma znaczenie. Każdej pracy można nadać sens, jeśli się ją wykonuje zgodnie z filozofią przywództwa bez tytułu.

Cztery siły naturalne:

 • Pierwsza siła naturalna: Każdy, kto w tym momencie żyje, może codziennie iść do pracy i dać z siebie wszystko. Nie potrzeba do tego żadnego tytułu.
 • Druga siła naturalna: Każdy, kto w tym momencie żyje, może inspirować, kształtować i uwznioślać każdego, kogo spotka, ofiarowując mu dar w postaci wzoru do naśladowania. Do tego nie potrzeba żadnego tytułu.
 • Trzecia siła naturalna: Każdy, kto w tym momencie żyje, może z zapałem wdrażać pozytywne zmiany nawet w niesprzyjających warunkach. Nie potrzeba do tego żadnego tytułu.
 • Czwarta siła naturalna: Każdy, kto w tym momencie żyje, może poznać prawdę na temat przywództwa i zacząć traktować wszystkich wokół siebie z szacunkiem, uznaniem i życzliwością, a w ten sposób przyczynić się do doskonalenia kultury organizacji. Nie potrzeba do tego żadnego tytułu.

Stań się silnym liderem gotowym na miarę czasów! 

Lider bez tytułu. Jak kierować sobą i innymi w życiu i biznesie - Robin Sharma
Lider bez tytułu. Jak kierować sobą i innymi w życiu i biznesie – Robin Sharma

Filozofia przywództwa bez tytułu w książce Robina Sharmy Lider bez tytułu jest wpleciona w ramy opowieści, której bohaterami są Blake Davis i jego niesamowity mentor Tommy Flinn. Wspólnie odwiedzają oni czterech nauczycieli, którzy pomagają adeptowi nowej filozofii odmienić życie zawodowe i prywatne. To wszystko postaci fikcyjne, zrodzone mocą wyobraźni autora. Jednak, w przeciwieństwie do nich sam system, a także jego założenia i wszystkie wskazane w książce narzędzia i taktyki to rozwiązania najzupełniej prawdziwe, które pomogły już setkom tysięcy ludzi w wielu najskuteczniejszych organizacjach na świecie.

Zastosowanie opisywanej w książce Lider bez tytułu koncepcji przywództwa pozwoli ci wykonać zupełnie nieoczekiwany skok w pracy zawodowej. Twoja organizacja zyska całkiem nowy potencjał innowacyjny, odnotuje wyraźną poprawę wyników i zaskarbi sobie lojalność klientów.

Wiele zmieni się również w twoim życiu osobistym i w twoich relacjach ze światem. Przyswojenie pomysłów Tommy’ego i nauczycieli przyniesie ci poczucie szczęścia, wewnętrznego spokoju i spełnienia.

Nie musisz mieć tytuły, żeby być liderem!

„Niech ci nigdy nie zabraknie odwagi, aby czynem dowodzić siły swoich przekonań. To, co mówisz, zawsze powinno znajdować przełożenie na twoje postępowanie”. – Robin Sharma

Źródło: Lider bez tytułu. Jak kierować sobą i innymi w życiu i biznesie Autor: Robin Sharma, wydawnictwo Kompania Mediowa, tłumaczenie Magda Wit­kow­ska

Sprawdź: Robin Sharma i jego 101 lekcji o życiu

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!