Robin S. Sharma to kanadyjski ekspert od rozwoju osobistego, samodoskonalenia i przywództwa. Mówca motywacyjny, autor licznych bestsellerów. Jedną z jego najbardziej znanych i najlepszych książek jest “Mnich, który sprzedał swoje ferrari“. To inspirująca opowieść o wewnętrznej przemianie, spełnianiu marzeń i poznawaniu sensu życia.

Jeśli uważasz, że będziesz szczęśliwy tylko wówczas gdy osiągniesz sukces w wymiarze materialnym i finansowych to książka “Mnich, który sprzedał swoje ferrari” i opisana w niej historia jest zwłaszcza dla Ciebie. Otwiera oczy na istotne w życiu aspekty, zachęca aby ocenić i przemyśleć swoją definicję sukcesu, sensu życia i prawdziwego szczęścia. Przyjrzyjmy się więc czego możemy się z niej nauczyć. Oto 7 życiowych lekcji od “Mnicha, który sprzedał swoje ferrari“.

O czym jest książka “Mnich, który sprzedał swoje ferrari”?

Mnich, który sprzedał swoje ferrari” nie jest typowym poradnikiem na temat sukcesu i rozwoju osobistego jakich wiele, to istny przewodnik po życiu. Książka napisana jest w formie prozy poetyckiej, która skłania czytelnika do refleksji. Niczym drogowskaz, podpowiada i wskazuje co jest naprawdę ważne, aby wzbogacić nasze życie i skierować je na właściwe tory. Mimo, że opisana w w niej historia to fikcja literacka, przedstawiona opowieść niesie za sobą wiele mądrości.

Dzięki życiowym lekcjom z “Mnicha, który sprzedał swoje ferrari“, dowiadujemy się, co to znaczy osiągnąć sukces w dwóch drastycznie różnych wymiarach. Z jednej strony w sensie zewnętrznym, materialnym i fizycznym, z drugiej wewnętrznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym.

Od zasad sukcesu Zachodu ku ponadczasowej mądrości Wchodu

Mnich, który sprzedał swoje ferrari” to historia o adwokacie, który wydaje się, że ma w życiu wszystko o czy można tylko marzyć. Wysoki status społeczny, uznanie, liczne sukcesy zawodowe, miliony na koncie. Jednak nie czuje się szczęśliwy, a szybkie tempo i tryb życia, który prowadzi, w końcu doprowadza go do ciężkiego zawału serca.

Po tym dramatycznym wydarzeniu, które o mało co nie zakończyło się śmiercią, główny bohater książki postanawia przemyśleć na nowo swoje życie. Poszukać odpowiedzi na fundamentalne pytania – po co i jak żyć? Chcąc odnaleźć sens życia, wyrusza w daleką podróż.

W poszukiwaniu mądrości i szczęścia sprzedaje swoją wielką posiadłość, drogie ferrari i udaje się w odległe obszary górskie Himalajów. Tam odkrywa prastarą kulturę i filozofię mędrców Sivany. Poznaje zasady i praktyki, które pozwalają wydobyć z człowieka drzemiące w nim siły umysłu, ciała i ducha. Na nowo uczy się życia z większą pasją, harmonią, radością i wewnętrznym spokojem.

Do kraju wraca zupełnie odmieniony w dobrym tego słowa znaczeniu. To czego się nauczył i zrozumiał na temat sensu naszej egzystencji stara się przekazać dalej. Chce, aby zdobyta przez niego wiedza i mądrość życiowa mogła kwitnąć i wzbogacać też życia innych ludzi. Spotyka się więc, ze swoim dawnym przyjacielem, z którym kiedyś w swoim “poprzednim życiu” pracował. W długiej przyjacielskiej rozmowie, objaśnia mu i przekazuje cenne wskazówki dotyczące istoty życia i poznanych od mędrców Sivany zasad, z których i my możemy skorzystać oraz wiele się nauczyć.

A oto 7 życiowych lekcji od mnicha, który sprzedał swoje ferrari:

#1 Pielęgnuj swój umysł

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potęgi swojego umysłu. Mamy w sobie ogromne możliwości mentalne, z których nie zawsze w pełni korzystamy. Powinniśmy doskonalić i pielęgnować nasz umysł, rozwijać nasz intelekt. Karmić go wartościowymi treściami, zamiast „papką” i głupotami. Pozytywnymi myślami i optymizmem, zamiast negatywnością i pesymizmem.

To co osiągasz w życiu i jak odbierasz otaczającą Cię rzeczywistość zależy w znacznej mierze od Twojego umysłu i nastawienia. Jakość Twojego życia zależy od jakości Twoich myśli.

W książce główny bohater zmienił się z nieszczęśliwego, przygnębionego, schorowanego prawnika w pełnego życia, witalnego, optymistycznego i szczęśliwego człowieka. A to wszystko m.in. przez zapanowanie nad własnymi myślami i umysłem. Powiesz to tylko zmyślona historia. To prawda, ale jednak wiele w niej życiowej prawdy.

Twój umysł to Twoja siła. Wyobrażając sobie swoje marzenia, dajesz umysłowi moc do ich kultywowania, a poprzez działanie do urzeczywistniania.

Nie istnieją błędy, są tylko lekcje.

Opanowanie własnego umysłu oznacza też postrzeganie trudności, niepowodzeń, porażek jako okazji i szans do rozwoju oraz postępu. Każde doświadczenie daje Ci lekcję i tylko od Ciebie zależy jak ją wykorzystasz.

Niektórzy uważają, że popełnianie błędów to jedna z gorszych rzeczy jaka może ich spotkać. Wolą nie ryzykować, grać bezpiecznie niż narazić się na błąd i porażkę. Jednak prawdziwą porażką jest nie mieć odwagi spróbować. Nie ma niczego złego w popełnianiu błędów. Są one częścią życia, niezbędną do rozwoju. Powinniśmy działać tak, jakby porażka była niemożliwa, a sukces pewny.

Wielu ludziom trudno jest też pozbyć się negatywnych myśli. Szczególnie obawiają się krytyki i nieprzychylnej opinii ze strony innych ludzi. Co tym bardziej wywołuje u nich strach przed błędem.

Jak na ironię nasz umysł może koncertować się na raz tylko na jednej myśli. Skupiając się na negatywnych myślach, ucieleśniasz je i manifestujesz. Czynią one Twoje życie równie negatywnym. Ta mentalność może jedynie utrudniać Twój rozwój osobisty.

Mamy moc wyboru, o czym będziemy myśleć w każdym momencie. Tak więc wypełniaj swój umysł podnoszącymi na duchu, pozytywnymi myślami. Zobaczysz wówczas, że siła kultywowania bogatej mentalności pomoże ci manifestować pozytywną energię i da Ci siłę, której potrzebujesz, aby osiągnąć pożądany przez siebie sukces. Doskonaląc umysł, doskonalisz całe życie.

„Tajemnica szczęścia jest bardzo prosta: przekonaj się co tak, naprawdę lubisz robić, a potem skieruj ku temu całą swoją energię. Od tej chwili, Twoje życie nabierze treści, a wszystkie Twoje pragnienia ziszczą się łatwo i przyjemnie”. – Robin Sharma

#2 Celem życia jest życie z celem

Wyobraź sobie że odkryłeś mapę, która prowadzi cię bezpośrednio do skrzyni ze skarbami, o których zawsze marzyłeś. Co wtedy czujesz? Tak ekscytujące będzie, gdy odkryjesz cel swojego życia. Właściwy cel nadaje życiu sens.

Jednak Twój cel może wydawać Ci się nierealnych, odległy i nieuchwytny. Możesz mieć wątpliwości czy zdołasz go osiągnąć.

Oto kroki, które możesz podjąć, aby urzeczywistnić swoje pragnienia i osiągnąć swój cel:

  • Miej jasną wizję tego czego chcesz osiągnąć. Stwórz w myślach wyraźny obraz swojego celu i końcowego rezultatu, który chcesz uzyskać
  • Wywrzyj na sobie pozytywną presję, aby mieć utrudniony powrót do swoich złych nawyków i wątpliwości czy warto. Presja może nas zainspirować do wielkich osiągnięć. Jednym ze sposobów na presję jest publiczne zobowiązanie – komunikujesz innym co chcesz osiągnąć.
  • Zawrzyj umowę z samym sobą i określ harmonogram. Nigdy nie stawiaj sobie celów bez ściśle określonego czasu, trzeba określić termin ich realizacji.
  • Buduj dobry nawyk, podejmując odważny krok każdego dnia, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj: nawet małe kroki w dobrym kierunku to wciąż kroki, które przybliżają Cię tam gdzie chcesz dojść. Kiedy wprowadzasz jakąkolwiek czynność do swoich rutynowych zajęć poprzez wykonywanie jej każdego dnia w ten sam sposób i o tej samej porze stanie się ona Twoim nawykiem.
  • Naucz się czerpać zadowolenie z samego procesu osiągania celu. Dzień bez śmiechu lub dzień bez miłości to dzień bez życia. Najważniejsze jest aby mieć przyjemność z podążania do swojego celu. Rozwój i to kim się stajesz po drodze do celu, jest często bardziej wartościowe niż cel sam w sobie.

Odkrycie i realizacja swojego życiowego powołania daje poczucie spełnienia. Tak jak latarnia morska prowadzi statki do portu, zobaczysz, że posiadanie jasnego celu swojego życia jest sekretem sukcesu i szczęścia. Wyznacz swoje cele i miej odwagę je realizować.

„W żadnym razie nie zapomnij, by żyć z zachwytem. Nie zapominaj dostrzegać wyjątkowego piękna w każdej żywej istocie. Każda chwila, jaka nam dano, jest ogromnym darem. Bądź zawsze uduchowiony, radosny i ciekawy świata. Skup się na dziele swojego życia i bezinteresownej służbie innym. Wszechświat zadba o całą resztę”. – Robin Sharma

#3 Samodoskonalenie jest podstawą mistrzostwa życia

Dlaczego warto budować silny charakter, być zdyscyplinowanym i optymistycznym? Dlatego, że kiedy poświęcisz czas na zbudowanie swojego charakteru i wypełnienie go siłą i energią, możesz mieć wszystko i robić wszystko, co chcesz. Ponieważ nie można czynić dobra, gdy samemu nie czujemy się dobrze.

Sukces na zewnątrz zaczyna się od wewnątrz. Jeśli chcesz naprawić swój świat zewnętrzny, musisz wpierw naprawić swój świat wewnętrzny. Najlepszą metodą, aby to zrobić jest kaizen – stałe nigdy nie kończące się samodoskonalenie. Samodoskonalenie i rozwój osobisty to najlepsze co możesz dla siebie zrobić.

Rób to czego się boisz…

Strach może pożreć energię, kreatywność i ducha jeśli na to pozwolimy. Najlepszym sposobem, na pokonanie strachu jest po prostu zrobienie tego, czego się boimy.

Kiedy identyfikujesz rzeczy, które cię powstrzymują, powinieneś stawić im czoła. Rób to, czego się boisz, ponieważ budujesz w ten sposób fundament sukcesu i przywództwa w sobie. Dobre kierowanie wpierw sobą daje innym poczucie pewności, że jesteś w stanie ich również prowadzić.

Buduj więc silny charakter, działaj uczciwie i kieruj się sercem. Stawiaj czoła swoim słabościom i lękom. Nieustannie doskonal się pod każdym względem.

„Wszechświat hołubi odważnych. Kiedy raz postanowisz wynieść swoje życie na najwyższy poziom, siła Twej duszy zaprowadzi Cię w magiczne miejsce z niezwykłymi skarbami”. – Robin Sharma

#4 Dyscyplina

Potrzeba odwagi, aby pielęgnować samodyscyplinę, ponieważ nie jest to łatwe.

W obecnym świecie, który “nigdy nie śpi” i jest ciągle „on line”, wiele osób ulega pokusie i jest rozproszona przez hałasy wywołane przez nasze smartfony i różne urządzenia elektroniczne oraz ludzi, z którymi codziennie wchodzimy w interakcję. Zewsząd atakują nas rożne bodźce i domagają się naszej uwagi.

Jednak kiedy znajdziesz w sobie siłę i dyscyplinę, by zachować koncentrację i skupienie, być czymś więcej niż Twoje otoczenie, ostatecznie wygrasz i uwolnisz się z mentalnego więzienia.

Niezłomna siła woli i dyscyplina są cechami tych wszystkich, którzy mają silny charakter i wspaniałe życie.

Sprawdź: Siła koncentracji – praca głęboka super umiejętność XXI wieku

Jaki jest sposób na wzmocnienie siły woli?

Jedną z metod, o której jest mowa w książce jest korzystanie z mantr. Powtarzanie wielokrotnie w ciągu dnia mantry: „Jestem więcej niż wydaje mi się być. Moc i siła całego świata spoczywają we mnie”. Dzięki jej powtarzaniu wzmacnia się samokontrolę i buduje siłę woli. Możesz mieć wątpliwości czy to ma sens. Jednak słowa są werbalizacją mocy. Gdy wypełniasz umysł słowami nadziei, zaczynasz mieć nadzieję. Wypełniając umysł słowami odwagi, zyskujesz odwagę.

Sprawdź: Motywacyjne sentencje i mantry, które dają siłę do działania

Inny sposób na budowanie dyscypliny i siły woli to np. śluby milczenia. Milczenie jest ćwiczeniem dyscypliny.  Zachowując milczenie przez cały dzień, zmuszasz swoją wolę do podporządkowania się Twoim rozkazom. Aby wzmocnić ten efekt można mantry połączyć z praktyką kreatywnej wizualizacji zamierzeń. Więcej o tych technikach przeczytasz w książce.

Każdy bez względu na to jak obecnie jej słaby może z czasem wyrobić w sobie dyscyplinę. Dyscyplinę budują konsekwentnie realizowane małe akty odwagi. To może być wcześniejsze wstawanie, wyłączenie telewizora i sięgnięcie po książkę, rezygnacja z deseru do obiadu itp. Im częściej praktykujesz samodyscyplinę, tym szybciej ona dojrzewa, a Twoja siła woli rośnie. Małe zwycięstwa sprawiają, że nabierasz rozpędu, a to inspiruje i zachęca do coraz większych kroków na drodze do rozwoju.

Sprawdź: Samodyscyplina kluczowy nawyk i najważniejsza z dyscyplin ludzi sukcesu

„Wydaj wojnę konformistycznym myślom, jakie wpełzły do Twojego umysłu. Zobaczą, że niepożądane odejdą niczym nieproszony gość”. – Robin Sharma

#5 Szanuj swój czas

Ci, co budują swoje wyjątkowe życie, różnią się od tych, co żyją byle jak, tylko sposobem, w jaki zarządzają swoim czasem.

Czas jest najcenniejszym dobrem. Jak delektować się życiem w pełni i nie marnować ani jednej chwili swojego czasu? Trzeba mieć mentalność „łoża śmierci”. Pomyśl sobie, że dzisiaj może być Twoim ostatnim dniem życia. Co być dziś robił, gdyby to był Twój ostatni dzień? Skup się więc na tym co jest dla Ciebie najważniejsze. Nie marnuj ani minuty ze swojego dnia.

Najwyższy czas przestać akceptować życie w przeciętności. Wytęż siły i zacznij urzeczywistniać marzenia. Tchnij energię, zapał i ducha we wszystko co robisz. Miej odwagę sięgnąć po swoją wielkość.

Jedynym sposobem, aby doświadczyć więcej, jest zmuszenie się do robienia więcej. Ponieważ szacunkowo tylko ok. 20% czasu poświęconego na codzienne działania przynosi trwałe rezultaty, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia.

Skuteczne panowanie nad swoim czasem oznacza również konieczność bycia bezwzględnym. Musisz mieć odwagę powiedzieć „nie”. Strzeż się złodziei czasu. Pokazując innym, jak bardzo cenisz swój czas ludzie będą Cię bardziej szanować. Zrozumieją, że Twój czas jest cenny i będą się z tym liczyć. Odwaga mówienia „nie” w małych życiowych sprawach, może dać Ci siłę powiedzenia „tak” w dużych.

Stosuj też praktykę prostoty i upraszczania w każdym aspekcie życia dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu. Mistrzostwo wykorzystania czasu równa się mistrzostwu wykorzystania życia. Szanuj czas, bo nie da się go już odzyskać.

Sprawdź: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

„Czas prześlizguje się nam między palcami jak piasek i nigdy nie wraca. Ci którzy od najmłodszych lat rozsądnie dysponują swoim czasem, dostają nagrodę w postaci bogatego, owocnego i szczęśliwego życia”. – Robin Sharma

#6 Codziennie praktykuj czynienie dobra

Podnosząc do wyższego poziomu życie innych ludzi, wpływasz także pozytywnie na swoje życie.

Wymaga to zmiany perspektywy, przejścia od mentalności „brania” na mentalność „dawania”. Możesz pomyśleć, że na tym stracisz. Jednak kiedy pracujesz z pożytkiem dla innych, Ty również na tym zyskujesz. Bezinteresowna służba innym wnosi wartość do Twojego życia.

Powinniśmy starać się przestać postrzegać siebie tylko jako jednostkę i zacząć widzieć się jako część społeczności. Odrzucić egoizm i uświadomić sobie jak ważne jest dawanie i pomoc innym. Starać się uczynić świat nieco lepszym. W finalnym rozrachunku wartość Twojego życia zależy od tego jakie wartości do niego wnosisz.

Praktykowanie wdzięczności i poświęcenie czasu na akt dawania może pomóc ci znaleźć swój cel na świecie. Wyrażając wdzięczność codziennie zasadzasz w sobie ziarno, że każdy dzień jest święty. Znajdź w swoim życiu rzeczy za które możesz być wdzięczny. Zdrowie, rodzina, przyjaciele, jedzenie, dach nad głową i wiele innych. Dziękuj codziennie za wszystkie dary materialne i duchowe, które są już w Twoim życiu.

Dla uczczenia każdego dnia staraj się służyć ludziom. Im bogatsze relacje budujesz wokół siebie, tym więcej dostaniesz obfitości. Nie chodzi tu tylko o dawanie pieniędzy biednym i potrzebującym. Twój czas i energia są dwoma cennymi zasobami, które możesz zaoferować każdemu.

Usuń ideę życia tylko dla siebie i skup się na jakości swojego wkładu dla innych. Gdy codziennie praktykujesz dobro, Twoje życie staje się bogatsze i pełniejsze. Współczucie i codzienne wyrazy dobroci bardzo wzbogacają życie.

„Najszlachetniejszą rzeczą, jaką możesz dokonać, jest dawanie innym. Skup się na tym wyższym celu”. – Robin Sharma

#7 Doceniaj teraźniejszość

Radosne i szczęśliwe życie osiąga się dzięki praktyce – „żyj tu i teraz”. Przeszłość minęła, a przyszłości jeszcze nie ma. To co się naprawdę liczy to chwila właśnie teraz. Trzeba żyć w niej i w pełni ją doceniać.

Nigdy nie poświęcaj szczęścia dla sukcesu i kolejnego osiągnięcia. Po co np. wspinać się po stopniach sukcesu, jeśli przez to zaniedbujesz bliskich i rodzinę, przegapiłeś pierwsze kroki własnych dzieci i ważne dla nich wydarzenia.

Wielu ambitnych ludzi nastawionych na osiąganie sukcesów czasem może mieć dylemat. Czy poświęcić teraz czas spędzony z bliskimi by dać im wszystko, co można kupić za pieniądze. A może jednak zostać z rodziną, poświęcając obietnicę zagwarantowania im materialnych dóbr? Nie ma na to jednej słusznej odpowiedzi, chodzi jednak oto, by w pogoni za ważnym nie stracić z oczu najważniejszego. Pod koniec dnia Twoje szczęście jest wyborem, który musisz dokonać i jest to podróż, którą musisz podjąć.

Zegar i kalendarz nie powinny przysłaniać faktu, iż każda chwila życia jest cudem i tajemnicą. Żyj tu i teraz – doceniaj teraźniejszość. Przestań gonić za wielkimi przyjemnościami, ignorując te małe. Szczęście to podróż, a nie przystanek docelowy. W imię sukcesu nie odkładaj szczęścia na później. Już dziś trzeba żyć pełnią życia! Żyj dniem dzisiejszym, bo już się nie powtórzy. Nigdy nie odkładaj życia na potem!

„My wszyscy jesteśmy tutaj z jakiejś określonej przyczyny. Wyzwól się z przeszłości. Stań się architektem własnej przyszłości”. – Robin Sharma

Uwagi końcowe

Oto poznałeś cenne życiowe lekcje od “Mnicha, który sprzedał swojej ferrari“.

Oczywiście dobrze jest mieć pieniądze i rzeczy, które możemy za nie kupić, ale równie dobrze jest od czasu do czasu upewnić się, czy nie zatraciliśmy przy okazji tego, czego nie da się kupić za pieniądze.

Aby dowiedzieć się więcej i jeszcze lepiej poznać siedem ponadczasowych cnót oświeconego życia koniecznie sięgnij po książkę “Mnich, który sprzedał swoje ferrari“, której autorem jest Robin S. Sharma. Zrób pierwszy krok w kierunku zmiany sposobu myślenia o istocie życia dzięki niesamowitym lekcjom, zasadom i technikom, które są w niej opisane. Czas, który poświęcisz na ich zrozumienie i zastosowanie w swoim życiu z pewnością nie pójdzie na marne.

Odkryj swoje prawdziwe powołanie i pomyśl jak możesz innym dać coś od siebie. Wejdź na szczyty, na które zawsze chciałeś się wspiąć!

A według Ciebie, która z tych lekcji jest szczególnie ważna? Napisz w komentarzu.