Czy kiedykolwiek natknąłeś się na cytat czy sentencję, która Cię zmotywowała i wywołała w Tobie uczucie, że możesz spełnić wszystkie swoje marzenia? Czy po jej przeczytaniu powiedziałeś sobie „Nic nie jest w stanie mnie zatrzymać!”, jednak po chwili Twoja chęć do działania gdzieś wyparowała? Tak to niestety bywa z motywacyjnymi cytatami i sentencjami. Po chwilowym zastrzyku entuzjazmu, motywacja, którą mieliśmy po usłyszeniu, czy przeczytaniu inspirujących słów zaczyna słabnąć. Wracamy do rzeczywistości i jesteśmy w miejscu, w którym byliśmy przed chwilą. Większość motywacyjnych mantr sama w sobie jest raczej mało skuteczna, o ile nie zostaną wsparte konkretnym działaniem. Motywacyjne sentencje i płomienne słowa w połączeniu ze słomianym zapałem nie wystarczą, aby spełnić marzenia i osiągnąć jakiś ważny dla nas cel. Na końcu liczą się czyny, a nie słowa.

Nie skreślaj jednak jeszcze zupełnie motywacyjnych cytatów z listy swoich motywatorów, po które możesz sięgnąć, aby zdopingować się do działania. Niektóre motywacyjne sentencje i mantry mogą mimo wszystko być bardzo przydatne. Inspirować nas do samodoskonalenia. Pomagać w spełnieniu naszych marzeń i wspierać nas na drodze do sukcesu. Zresztą niektórzy ludzie, twierdzą, że swój sukces, zawdzięczają w pewnym stopniu motywacyjnym mantrom i afirmacjom, które sobie wciąż powtarzali. Przykładem może być tu nieżyjący już Steve Jobs, który każdego ranka patrząc w lustro zadawał sobie pytanie: „Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to co dzisiaj mam zamiar zrobić?”. I kiedykolwiek odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedziałem, że muszę coś zmienić!„. To jedno zdanie, wciąż powtarzane pomagało mu obrać właściwy dla niego kierunek i napędzało do pracy nad swoją wizją.

Niektóre z motywacyjnych sentencji i myśli dają większą moc, działają lepiej i dłużej od innych. Oto lista motywacyjnych sentencji, których efekty są bardziej trwałe. Dadzą Ci one siłę do działania i pozwoloną Ci zachować motywację na drodze do spełnienia Twoich marzeń i sukcesu.

„Pamiętaj! Motywacyjne cytaty nie zadziałają, jeśli nic nie zrobisz”

Oto skuteczne motywacyjne sentencje, które dają siłę do działania

#01 Nie zaszedłem tak daleko, żeby teraz zrezygnować

Ta sentencja jest doskonałym przypomnieniem tego, jak daleko zaszliśmy. Budząc się każdego ranka i powtarzając sobie tę mantrę, uświadomisz sobie jak wiele już zrobiłeś i jak wiele sukcesów już odniosłeś w swoim życiu. Doda Ci to motywacji i poczujesz, że jesteś gotowy na kolejny dzień by stawić mu czoła. Sprawi, że zdasz sobie sprawę, ile byś faktycznie poświęcił, gdybyś teraz zrezygnował. Wszyscy tak mamy, że czasem chcemy odpuścić. Pomyśl jednak o tym wszystkim co już zrobiłeś i osiągnąłeś, czy nie szkoda tej wykonanej pracy? Nie poddawaj się!

#02 Dostajesz to, na czym się koncentrujesz

Ta sentencja zachęca nas do tego, aby skupiać nasz umysł i nasze myśli na tym, co na prawdę ważne. Często mamy tendencję do wpadania w pułapkę negatywnego myślenia i zamartwiania się na zapas. A to przyciąga nieszczęście i staje się jak samospełniająca się przepowiednia. Negatywność odbiera nam radość życia. Ta mantra, powtarzana codziennie, może przypomnieć Ci o sile optymizmu i pozytywnego myślenia, które warto kultywować każdego dnia swojego życia. A także, o tym aby inwestować swoją uwagę w sprawy i zajęcia, które wniosą największą wartość i są dla nas priorytetem.

#03 Możesz znaleźć wymówkę lub możesz znaleźć sposób

W każdym kryzysie i sytuacji problemowej masz dwie możliwości: kontynuować działanie i walczyć do końca albo znaleźć wymówkę i poddać się. Zwykle, jeśli zdecydujemy się iść dalej, jesteśmy w stanie pokonać niemal każdą przeszkodę, która stoi przed nami. Znaleźć sposób na rozwiązane problemu. Jeżeli nie mamy do czynienia ze śmiercią, prawdopodobnie znajdziemy jakieś wyjście z sytuacji. Jednak, jeśli zdecydujemy się szukać wymówek i usprawiedliwiać nasze okoliczności, nieszczęścia i niepowodzenia, ostatecznie może się to skończyć rezygnacją i rzuceniem ręcznika na ring. Wymówki daleko Cię nie zaprowadzą w życiu. Masz albo wyniki, albo wymówki.

#04 Wstaję. Robię niesamowite rzeczy. Jestem życzliwy. Idę spać.

Mimo prostoty ta sentencja niesie ze sobą dużą siłę. Zawiera w sobie wszystko co jest ważne. Ostatecznym celem jest robienie rzeczy, które mają znaczenie i bycie najlepszym w tym, co robimy. To przynosi satysfakcję, spełnienie i zadowolenie w życiu. Jednak to, co daje nam szczęście, to również pomaganie innym ludziom i bycie życzliwym. Oczywiście po intensywnym dniu ważna jest też regeneracja sił i odpowiednia ilość snu. 😉

#05 Robię to dla siebie

Zbyt często w życiu jesteśmy ograniczani naszym strachem przed tym, co inni o nas pomyślą. Przejmujemy się, aż nadto opinią innych. Często jesteśmy też, tak pochłonięci tym, aby uszczęśliwiać innym by było im dobrze, że zapominamy o sobie. Odsuwamy nasze własne potrzeby i aspiracje na dalszy plan. Ta mantra nie ma na celu promowania egoizmu i bycia samolubem, ale przypomina nam, że najlepszym i jedynym sposobem, aby pomóc innym, jest przede wszystkim pomóc sobie. Podobnie jak w samolocie w sytuacji zagrożenia, najpierw zakładasz maskę z tlenem sobie, a dopiero później pomagasz innym, którzy mogą potrzebować Twojego wsparcia.

#06 Działanie zwycięża strach

To kolejna bardzo prosta, krótka i trafiona w punkt sentencja, która mówi sama za siebie. Strach powstrzymuje nas przed realizacją naszych marzeń. Pokonywanie strachu często wymaga działania. Działanie może czasami wiązać się z ryzykiem. Ryzyko, a w rezultacie działanie, jest naszym sposobem przezwyciężenia wszystkiego, czego się boimy. Strach to wytwór wyobraźni, często gdy zaczniemy już coś robić okazuje się, że nie było to takie straszne jak nam się wydawało.

Sprawdź: Strach – jakie obawy powstrzymują ludzi od sukcesu?

#07 Wczoraj mówiłeś jutro

Ile razy powiedziałeś sobie „Zrobię to jutro”. Jednym z naszych najgorszych wrogów jest przekonanie, że mamy więcej czasu niż w rzeczywistości mamy. Życie ludzkie jest wbrew pozorom krótkie. Cenny czas szybko upływa. Najlepszy czas, aby zacząć jest teraz! Skończ z prokrastynacją i odkładaniem życia na potem. Żyj chwilą i goń za swoimi marzeniami, póki jeszcze możesz.

#08 Nie marz o sukcesie, pracuj na niego

Ta sentencja ma pozwolić Ci zejść na ziemię za każdym razem, gdy zbytnio odpływasz ze swoimi myślami do świata fantazji. Zaczynasz snuć wizje tego jak wspaniale może wyglądać Twoje życie. Wyobraźnia i marzenia to wspaniała rzecz. Warto marzyć. Wszystko zaczyna się od myśli i marzeń. Jednak marzenia same się nie spełniają, trzeba je spełniać. Zamiast śnić na jawie i rozmyślać o niebieskich migdałach i o tym co by było gdyby, trzeba zacząć działać. Wiesz już czego chcesz, więc nie trać czasu na rozmyślania. Zamiast tego weź się do pracy. Różnica między sukcesem, a porażką to działanie, które podejmujesz dzisiaj.

#09 Doskonałość nie wymaga perfekcji

Kiedy bardzo nam na czymś zależy i działamy z pasją, niepowodzenia i niedoskonałości, które się pojawiają mogą nas irytować i zniechęcać. Czasem mamy tendencję do perfekcjonizmu, chcemy, aby wszystko było bez skazy idealne. Ta mantra przypomina nam, aby nie dążyć za wszelką cenę do perfekcji, ale zamiast tego skupić się na ciągłym doskonaleniu. Rzadko kiedy wszystko jest idealne i wspaniałe za pierwszym razem. Błędy i niepowodzenia to element rozwoju. Istotne jest wyciąganie wniosków z ewentualnych porażek i stałe poprawianie siebie.

Sprawdź: Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

#10 Nasze intencje tworzą naszą rzeczywistość

Można w to wierzyć lub nie, ale otrzymujemy dokładnie to, czego chcemy w życiu i dostajemy dokładnie to, co zamierzamy uzyskać. Sposób, w jaki myślimy i postrzegamy rzeczywistość, może wpływać na nasze życie i świat wokół nas. Jak jesteś taki jak byś chciał być, to dostajesz to co chcesz. Świat spełnia Twoje oczekiwania i często nieświadome pragnienia. Problem polega jednak na tym, że często nasze myśli są tak negatywne, że to właśnie wnosimy do naszego życia: negatywność. Zacznij myśleć pozytywnie i podejmij decyzje, aby wykorzystać swoje życie najlepiej jak potrafisz. Bądź wielkim człowiekiem. Zmiana rzeczywistości zaczyna się wewnątrz nas, w naszych myślach.

#11 Jeśli jesteś zmęczony zaczynaniem od nowa, to przestań się poddawać

Zmiany na lepsze często wymagają czasu. To proces przez, który trzeba przejść. Sukces z reguły nie przychodzi z dnia na dzień. Jeśli nie widzisz od razu rezultatów, nie rezygnuj. Wykaż się cierpliwością i działaj konsekwentnie. Zobaczysz, że efekty przyjdą prędzej czy później. Zamiast rzucać wszystko i szukać czegoś innego, działaj mimo przeciwności. Wykorzystaj to co już zrobiłeś. Jeśli coś nie działa, wprowadź zmiany – ale nigdy się nie poddawaj. Poddanie się i rezygnacja to na prawdę ostateczność. Ważne, aby iść wytrwale do przodu w kierunku naszego celu, nawet jeśli idziemy powoli i wykonujemy małe kroki. Nie trać siły i nadziei. Życie jest stałym wyzwaniem.

#12 Poznaj swoje ograniczenia i staw im czoła

Jednym z ważniejszych aspektów sukcesu obok poznania swoich talentów i mocnych stron jest świadomość swoich ograniczeń. Gdy wiesz, w czym jesteś słaby, możesz opracować plan pokonania tych słabości. Nie unikaj swojej słabości, ale zamiast tego pokonaj wszystko, z czym możesz się zmagać. Każdy z nas ma swoje ograniczenia, ale każdy z nas może przesuwać ich granice.

#13 Jeden rok to 365 okazji

Siła tej sentencji, polega na tym, że skupiasz swoje wysiłki na jednym dniu na raz. Zbyt często koncertujemy się tylko na perspektywie długoterminowej. Widzimy gdzieś odległy cel, który chcemy osiągnąć. Jednak aby do niego dojść, trzeba skupić swoje wysiłki na bieżącym dniu. Liczy się to co robimy dzisiaj. Każdy dzień to kolejna szansa, aby zbliżyć się do tego o czym marzymy i czego pragniemy. Jeśli dziś Ci się coś nie uda, nie trać wiary. Jutro też jest dzień i możesz być bardziej skuteczny. Każdy rok daje Ci 365 okazji, aby doskonalić siebie i poprawiać swoje życie.

#14 Pudłujesz 100% strzałów, których nie oddajesz

Czasem, aby coś uzyskać po prostu trzeba się pojawić. Jeśli rezygnujesz na starcie, nawet nie podejmując próby już przegrałeś. Twoja szansa na porażkę wynosi wtedy 100%. Trzeba korzystać z nadarzających się okazji i samemu je tworzyć. Spróbujesz i się nie uda? No i co z tego. Podejmując próbę, zdobędziesz doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości. Jeśli nie spróbujesz to nigdy się nie dowiesz, czy dasz radę i czy było warto.

#15 Początek jest tym, co zatrzymuje większość ludzi

Najtrudniej jest zacząć. Często patrzymy zbyt daleko do przodu i widzimy, tylko to jak daleko jesteśmy obecnie od miejsca, w którym chcemy się znaleźć. Zamiast tego powinniśmy rozpocząć działanie i zrobić pierwszy nawet mały krok. Nie musimy widzieć od razu całego obrazu i znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Ważne jest aby zacząć. Często, gdy już zaczniemy pojawi się motywacja i pierwsze sukcesy. Każde kolejne działanie będzie przybliżać nas do tego, wydawać by się mogło, odległego i niemożliwego do osiągnięcia celu.

#16 Najważniejszy projekt, nad którym pracujesz – to Ty

Najlepszą inwestycją jest inwestycja w samego siebie. Opłaca się najbardziej i przyniesie Ci największe korzyści. Jeśli chcesz coś poprawić w swoim życiu np. swoje relacje, karierę, sytuację finansową itp., najlepszym sposobem na to jest najpierw poprawa samego siebie. Jak powiedział kiedyś Ghandi: „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie„. Ważne jest, aby ciężko pracować nad tym co chcemy osiągnąć, ale nigdy nie wolno nam zapominać o ciężkiej pracy i doskonaleniu nas samych.

#16 Pracuj ciężej

Ta sensacja jest prosta i bezpośrednia: pracuj ciężej. Jeśli nie jesteśmy tam, gdzie chcemy być często najlepszym rozwiązaniem, jest po prostu cięższa praca i dodatkowy wysiłek, który musimy włożyć. Dawanie z siebie więcej. Tu warto dodać, że nie tylko trzeba pracować ciężko, ale również mądrze. Efektywnie wykorzystywać czas, zasoby i zdolności, aby maksymalizować rezultaty.

#17 Twój los kształtuje się w momencie podejmowania decyzji

Ta sentencja pozwoli Ci pozbyć się mentalności ofiary. To gdzie jesteś ze swoim życiem, przeważnie nie ma nic wspólnego z fartem, losem czy czymkolwiek w tym rodzaju. Twoja obecna sytuacja z reguły wynika w dużej mierze z Twoich decyzji i działań, które podjąłeś. Przestań czekać, aż rzeczy przyjdą same do Ciebie. Weź odpowiedzialność za swoje życie oraz konsekwencje swoich decyzji i działań.

#18 Trudne czasy nie trwają wiecznie, zaś twardzi ludzie tak

Ta mantra powstrzyma Cię przed poddaniem się, gdy czasy będą trudne i pojawią się różne problemy. Twardy człowiek zawsze pokona ciężkie czasy. Więc bądź twardy i nie poddawaj się, gdy sprawy nie idą tak, jak chcesz, aby szły. Po prostu kontynuuj swoje wysiłki, a dojdziesz do miejsca, w którym chcesz być. Nie módl się o łatwe życie – a o to byś był silniejszym człowiekiem.

#19 Jestem zdolny. Jestem silny. Wierzę w siebie.

Ta pozytywna afirmacja pozwala Ci myśleć o wszystkich dobrych rzeczach na Twój temat. W świecie, który może być wymagający, okrutny i pełen negatywności, ta mantra pozwala zablokować to wszystko, abyś mógł skupić się na byciu najlepszą wersją samego siebie w swoim codziennym życiu. Jesteś zdolny osiągać wielkie rzeczy, masz w sobie siłę i pewność siebie, która poprowadzi Cię do sukcesu.

#20 Nie bój się być wielkim

Czasami możemy myśleć, że nie zasługujemy na sukces. Możemy mieć przekonanie, że nie urodziliśmy się do wielkich rzeczy, a ludzie, którzy odnoszą sukcesy, są inni niż my, a my nigdy tacy nie będziemy. To nie może być dalej od prawdy i to właśnie potwierdza ta sentencja. Możesz być wielki i będziesz wielki, jeśli będziesz wytrwale i ciężko pracował, aby uzyskać to czego pragniesz. Mając odpowiednie zdolności i umiejętności, angażując się w działanie możesz osiągnąć bardzo wiele. Nie poznasz granic swojego potencjału jeśli nie zaczniesz go odkrywać i wykorzystywać.

#21 Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć

Błędem, który czasem popełniamy jest zakładanie z góry, że nie możemy czegoś mieć lub czegoś osiągnąć. Narzucamy sami na siebie ograniczenia. Fakt jest taki, że jeśli ciężko pracujemy i poświęcamy się czemuś, możemy bardzo wiele osiągnąć. Niezależnie od tego, czy jest to nasze życie osobiste czy zawodowe, możemy wiele zdziałać, jeśli tylko pozbędziemy się negatywnego myślenia, o tym że nie damy rady.

#22 Nic się nie zadzieje, jeśli nic nie zrobisz

W życiu jeśli będziemy ciężko i mądrze pracować, możemy mieć prawie wszystko. Jednak ta sentencja patrzy na sytuację od drugiej strony. Jeśli nie będziemy podejmować działania, pracować na nasz sukces, nic się nie wydarzy. Więc następnym razem, gdy poczujesz, że dopada Cię lenistwo, ta mantra pomoże Ci pozostać zmotywowanym.

#23 Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że nie poniesiesz porażki?

Każdego dnia zadawaj sobie i odpowiadaj na to hipotetyczne pytanie, a następnie podejmij działanie, aby zrealizować swoją odpowiedź. Ta sentencja powstrzymuje nas od strachu przed porażką, która tak często zatrzymuje ludzi przed podążaniem ze swoimi marzeniami. Pozwala nam przejść przez nasz dzień z wiarą, odwagą i pewnością siebie, że uda nam się osiągnąć wszystko, co zamierzamy zrobić.

#24 W życiu nie ma porażek są tylko lekcje

Nawiązując do poprzedniego punktu, nawet jeśli poniesiesz porażkę i doznasz niepowodzenia możesz się z tego wydarzenia wiele nauczyć. Czy porażki są przyjemne? Oczywiście, że nie. Nikt nie lubi przegrywać. Jednak często do sukces prowadzi wiele porażek. Porażki to lekcje, z których możemy wyciągnąć wnioski i uczyć się, aby działać bardziej skutecznie w przyszłości.

#25 Będziesz miał czas na odpoczynek po śmieci

Memento mori…. Ta sentencja może wydawać się dość ponura, ale niestety każdy z nas kiedyś umrze. Do dziś nie ma sposobu na nieśmiertelność. Ta mantra przypomina nam, że nie żyjemy wiecznie. Staraj się osiągać wszystko, o czym marzysz i nie odkładaj ważnych rzeczy na później. Czas upływa, a my nie będziemy żyć wiecznie. Jeśli masz ambicje i śmiałe wizje lepszej przyszłości, realizuj je i nigdy nie przestawaj, dopóki Twój cel nie zostanie osiągnięty.

Uwagi końcowe

Motywacyjne cytaty nie wykonają za Ciebie pracy, mogą w nas jednak wywołać pozytywne emocje i dać bodziec do działania. Dobrze jest mieć w swoim arsenale kilka sentencji i mantr motywacyjnych, po które zawsze możemy sięgnąć, aby dodać sobie animuszu. Kiedy je przeczytamy, możemy znaleźć iskrę inspiracji, której czasem potrzebujemy, by zrobić następny krok.

Miej odwagę, aby podążać za swoimi marzeniami. Znajdź swoja ulubiona mantrę, która doda Ci siły, gdy będziesz tego najbardziej potrzebował. Może być to jedna z powyższych sensacji, ale możesz też skorzystać z innej, którą lubisz lub wymyślić swoją własną. Używaj jej, aby się inspirować, zmotywować i zebrać w sobie całą siłę, której potrzebujesz na drodze do Twojego sukcesu.

Pamiętaj motywacyjne cytaty i mantry nie zadziałają, jeśli nic nie zrobisz. Bądź proaktywny i idź po to, co należy do Ciebie: spełnione marzenia i sukces.

Niezależnie od tego, czy marzysz o utracie zbędnych kilogramów, awansie w pracy, poprawieniu swoich relacji, czy rozpoczęciu własnego biznesu, podejmij działanie i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby tak się stało.

„Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć”.

A jaki jest Twój ulubiony cytat czy sentencja motywacyjna? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych