Sukces zostawia ślady. Jeśli chcesz odnieść sukces w jakiejś dziedzinie, dowiedz się co inni ludzie sukcesu przed Tobą robili w tym obszarze. Ucz się i korzystaj z doświadczeń innych. Wyciągaj wnioski zarówno z ich porażek i błędów, jak też zwycięskich strategii. Przełóż stosowane przez nich metody i zasady sukcesu na swoją sytuację. Może to pomoc zaoszczędzić Ci sporo czasu i ciężkiej pracy. Co zrobić, aby nie zatracić się w drodze do sukcesu? Oto 7 zasad zdrowego i zrównoważonego sukcesu, o których warto pamiętać.

„Odnieść sukces, to kłaść się spać z wewnętrznym spokojem.”

Oto 7 zasad zdrowego i zrównoważonego sukcesu

#1 Wdzięczność

Ludzie sukcesu często są pod dużą presją. To z reguły osoby ambitne, które mają jasno określone cele, które chcą osiągnąć. Praktykowanie wdzięczności to jeden z lepszych sposobów na zmniejszenie stresu i niepokoju. Pomaga skupić umysł na tym co działa dobrze i co już jest w naszym życiu, a także pomaga dostrzec oraz tworzyć nowe możliwości.

Ludzie sukcesu czasem mają zbyt krytyczne podejście do życia czy biznesu, stawiają sobie bardzo wysokie wymagania. Z jednej strony pomaga im to realizować cele i osiągać sukces, jednak, ta ciągła potrzeba coraz lepszych wyników, czasem odbiera radość i dobrą jakość życia.

Wdzięczność to jedna z tych rzeczy, która sprawia, że Twoja przeszłość jest świetna, teraźniejszość radosna, a Twoja przyszłość jest jasna.

„Wykształć w sobie postawę pełną wdzięczności i bądź wdzięczny za wszystko co Cię spotyka, wiedząc, że każdy krok jest po to, żeby osiągnąć coś znacznie większego, lepszego niż Twoja obecna sytuacja”. – Brian Tracy

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym oraz Cytaty o wdzięczności

#2 Empatia i umiejętność wybaczania

Próbując nowych rzeczy zdarza się, że popełniamy błędy. Również ludziom, z którymi współpracujemy zdarzają się pomyłki. To jest coś czego praktycznie nie można całkowicie uniknąć. W pierwszej kolejności trzeba nauczyć się wybaczać sobie, aby być szczęśliwszym. Jeśli nie potrafimy wybaczyć sobie, tym trudniej będzie nam wybaczać innym.

Umiejętność odpuszczenia tego co się wydarzyło w przeszłości to klucz to tego, aby pójść dalej i by być skupionym w pełni na chwili obecnej – tu i teraz. Na teraźniejszych wyzwaniach i możliwościach. Żal lub noszenie w sobie urazy absorbuje naszą mentalną przestrzeń.

Wybaczanie innym oraz sobie jest silnie powiązane z inteligencją emocjonalną i zrozumieniem, dlaczego pewne działania zostały podjęte, bądź nie oraz rozwijania w sobie empatii.

„Nie osądzaj nikogo, dopóki nie staniesz przy jego kowadle i nie popracujesz jego młotem”. – Rick Riordan

Sprawdź: Empatia w biznesie fanaberia czy konieczność?

#3 Odpowiedzialność

Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje życie, bez względu na to, co się stanie. Jeśli jesteś odpowiedzialny, masz kontrolę. Zadaj sobie pytanie: Co zrobiłem, aby przyciągnąć tę sytuację w moim życiu i czego mogę się z niej nauczyć?

Niektórzy uwielbiają obwiniać innych i zewnętrzne okoliczności za to, co poszło źle. Zawsze szukają winnych niepowodzeń i starają się odsunąć odpowiedzialność jak najdalej od siebie. Co zabawne, z drugiej strony gdy tylko pojawia się sukces, są pierwsi do przyjmowania zaszczytów i przypisywania sobie wszystkich zasług. Uwielbiają być odpowiedzialni za dobre rezultaty, gdy tylko jest to możliwe.

Sukces w życiu i biznesie zaczyna się od stwierdzenia, że jesteś w 100% odpowiedzialny za wyniki, które tworzysz. Oznacza to, że zdajesz sobie sprawę, że masz kontrolę. To daje Ci szansę na zmianę sytuacji, podjęcie działań i uzyskanie tego czego chcesz.

„Kiedy bierzemy życie we własne ręce, dzieje się rzecz straszna: nie ma na kogo zwalić winy”. – Erica Jong

#04 Podążanie za swoim potencjałem daje szczęście

Cieszenie się dążeniem do możliwie pełnego wykorzystania swojego potencjału daje nam poczucie szczęścia. Nie chodzi tylko o końcowy wynik jaki uzyskujesz, ale o drogę i działania, które mają na celu wykorzystanie potencjału, który w sobie masz. To przynosi spełnienie w biznesie i życiu osobistym.

Żaden wartościowy rezultat nigdy Cię nie zadowoli, jeśli droga do jego uzyskania nie jest dla Ciebie wyzwaniem. Trud jest potrzebny. To, co przychodzi nam zbyt łatwo, nisko cenimy. Wyzwania powodują, że wzrastasz, uczysz się, wychodzisz poza strefę komfortu i rozwijasz się w nowszą oraz lepszą wersję siebie. Jeśli tylko próbujesz osiągać cel po celu licząc, że to da Ci spełnienie, a w głębi duszy nie czujesz się spełniony, to będziesz czuć się wiecznie nieszczęśliwy. Radość i szczęście trzeba umieć odnajdywać w podróży do celu, a nie samym wyniku. Trzeba doceniać i czerpać radość z procesu jego osiągania.

Dotrzesz do najwyższych poziomów swoich możliwości i sukcesów, jednak aby osiągnąć ten cel nie możesz zniechęcać się na samym początku. Od razu spodziewać się nie wiadomo czego. Odwrotnie musisz się cieszyć samym procesem rozwoju i postępu. Jak na ironię, bywa tak, że im mniej myślisz o wynikach, tym szybciej one następują.

„Szczęście jest wynikiem wykorzystania naszego potencjału poprzez robienie czegoś, co jest dla nas ważne i znaczące”. – Saa Wasmund

#5 Oddziel szczęście od wyniku

Sukces nie jest czarno-biały. Naucz się oddzielać siebie od wyniku i cieszyć się procesem. Ludzie sukcesu uwielbiają mierzyć swoje postępy i uzyskiwane wyniki. Mają skłonność do porównywania się i wiązania swojej wartości jako osoby z rezultatami, które uzyskują. Powoduje to u nich emocjonalny rollercoaster. Skoncentruj się na swoich wysiłkach i na tym jak możesz pogratulować sobie, że dałeś z siebie wszystko co najlepsze. Naucz się docenić proces dojścia do celu, a nie sam cel.

„Szczyt jest tym, co nas napędza, ale liczy się sama wspinaczka”.

#6 Jesteś wystarczająco dobry jeśli dajesz z siebie wszystko

Lubisz siebie? Proste pytanie. Tak albo nie. To co o sobie myślimy jest bardzo ważne. Jesteśmy tacy jak sami o sobie myślimy.

Zadaj sobie pytanie, co próbujesz udowodnić sobie lub światu poprzez wszystkie sukcesy i cele, które osiągasz? Czy czujesz się niegodny lub niewystarczająco dobry, kiedy nie uzyskujesz określonych wyników?

Ludzie ambitni, często mają potrzebę bycia akceptowanymi i docenionymi. Jeśli przeciętność nie jest dla Ciebie opcją, zapytaj się, skąd pochodzi Twoja motywacja do działania. Czy ten powód Ci służy, czy też stoi na Twojej drodze do osiągnięcia spełnionego życia?

Rozwój i doskonalenie siebie jest bardzo ważne. Warto być coraz lepszym, ale nie może się to odbywać kosztem nas samych, ludzi wokół i naszego szczęścia.

„Zawsze dawaj z siebie wszystko, wtedy nie będziesz się zastanawiał, czy mogłeś zrobić coś lepiej”.

#7 Panuj nad Ego

Wygórowane ego zawsze musi mieć rację. Nasze ego chce, abyśmy czuli się lepsi. Musi czuć się wyróżnionym, docenionym i chce zdobyć uznanie. Wyniosłe ego to przekonanie, że jesteśmy wszechmogący, a inni są po to, aby zachowywać się tak, jak sobie życzymy. Podsycanie ego prowadzi do zwiększenia dystansu dzielącego nas od innych. Powoduje brak wewnętrznej harmonii i zabijają wewnętrzny spokój. Praca nad opanowaniem naszego ego sprzyja tworzeniu więzi z innymi i światem wokół nas, pozwala nam być napędzanym przez nasze pasją, zamiast lęk i przemoc.

Uwolnij się od potrzeby bycia lepszym od innych. Nie przywiązuj się do swoich osiągnięć i sukcesów. Myśl również o sukcesach innych. Aby odkryć więcej satysfakcji, szczęścia i dobrego samopoczucia, musisz zmienić swoje podejście i wyjść poza chęć osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę.

Jeśli chcesz w sobie rozwinąć odporność, zrównoważoną wydajność i rozwijać się, musisz odejść od idei, że wyniki, które dostarczasz, sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Odłącz się od wyniku i ciesz się dążeniem do wykorzystania swojego potencjału. Życie opiera się na doświadczeniach. Przestań pozwalać, aby Twoje ego stawało na drodze do bycia zadowolonym i szczęśliwym.

„Im większa Wiedza, tym mniejsze Ego. Im mniejsza Wiedza, tym większe Ego”. – Albert Einstein

Oto poznałeś 7 zasad bardziej zdrowego i zrównoważonego sukcesu. Nad którą z tych zasad powinieneś popracować? Napisz w komentarz.