Zazwyczaj na każdej rozmowie o pracę pada pytanie, na które nie wiemy, jak odpowiedzieć. Często nasze zaskoczenie deprecjonuje nas i ostatecznie wypadamy gorzej, niż byśmy tego chcieli. Z tego względu warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania.

„Dyplomacja to połączenie zdrowego rozsądku z uprzejmością.” – Slobodan Šnajder

6 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi poradzić?

#01 Dlaczego chce Pan zmienić pracę?

Pod żadnym pozorem nie wypowiadaj się negatywnie na temat Twojej obecnej posady. To źle o Tobie świadczy, a rekruter może stwierdzić, że o ich firmie również będziesz wyrażać się niepochlebnie. Lepiej, abyś powiedział, że praca w nowym miejscu pozwoli Ci na poszerzenie zakresu Twoich umiejętności oraz szansy na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami. Możesz również dodać, że dzięki nowej pracy dojazdy staną się krótsze lub nawiąż, że pragniesz pracować zdalnie, jeśli w ogłoszeniu podano taką możliwość. Zadbaj o to, by te aspekty były tylko poboczne, a nie stanowiły głównej argumentacji.

#02 Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej pracy?

W przypadku, gdy sam się zwolniłeś, postaraj się określić swoje powody, jak najbardziej dyplomatycznie. Jeśli nie otrzymywałeś pensji na czas, powiedz, że firma miała problemy z płynnością finansową, a Ty nie mogłeś dłużej pracować za darmo. Jeśli popadłeś w konflikt ze współpracownikami, to wyjaśnij, że Twoje poglądy i wizje na rozwój firmy nie były zbieżne z innymi. Jednak jeżeli miałeś problemy zdrowotne i musiałeś poświęcić czas na powrót do formy, wspomnij o tym, ale zapewnij rekrutera, że obecnie wszystko jest w porządku, a Ty jesteś gotowy do pracy. Przez cały czas odpowiedzi na pytanie miej na uwadze, aby to, co mówisz, stawiało Cię w pozytywnym świetle.

#03 Dlaczego wybrał Pan naszą firmę?

Najgorsze co możesz powiedzieć, to, że szukasz pracy, a w tej instytucji jest prowadzona rekrutacja. W zamian nawiąż do historii i wartości firmy, z którymi się utożsamiasz. Poszukaj punktów wspólnych. Być może wspieracie te same organizacje charytatywne lub przedsiębiorstwo chętnie pomaga miłośnikom sportu, a Ty jesteś jednym z nich. Warto również dokładnie przejrzeć wymagania zawarte w ogłoszeniu. Podkreśl, że spełniasz wszystkie warunki i wytłumacz, że zależy Ci obustronnym rozwoju i wzajemnym dobru. Jeśli jesteś lub kiedykolwiek byłeś klientem firmy, do której aplikujesz, wykorzystaj to. Opowiedz o transakcji i nawiąż do otrzymanych korzyści.

#04 Gdzie widzi się Pan za 5 lat?

Odpowiedzią na to pytanie pokaż, że masz plan na swoją karierę. Z tego względu upewnij się, że stanowisko, o jakie ubiegasz, jest zgodne z Twoją ścieżką kariery. Powiedz, że chcesz stale się rozwijać, lecz masz świadomość, że wymaga to sporo czasu i pracy. Możesz napomknąć, że za parę lat chcesz otrzymać wyższe stanowisko, ale nie przesadzaj z nadmierną ambicją, ważne by Twoje cele były realne. Podczas udzielania odpowiedzi nie zapominaj, że rekruter chce, aby ich przyszły pracownik został z nimi na dłużej. Jeśli powiesz, że za 5 lat widzisz się na wysokim stanowisku w konkurencyjnej firmie, Twoje szanse na zatrudnienie drastycznie zmaleją.

#05 Jakie są Pańskie wady?

Najłatwiej i pozornie najlepiej powiedzieć, że nie ma się żadnych wad, ewentualnie jesteś pracoholikiem. Niestety taka odpowiedź postawi Cię w złym świetle. Wymień te słabości, które w przyszłej pracy nie będą miały znaczenia. Przykładowo, jeśli ubiegasz się o stanowisko korektora, to brak empatii nie wyklucza rzetelnego wykonywania obowiązków, ale w pracy pielęgniarza bądź opiekuna już tak. Poza tym możesz nawiązać do tych wad, które już wyeliminowałeś. To pokaże Twoją pracę nad sobą i jednocześnie pozwoli Ci na sprawne ominięcie tematu.

#06 Dlaczego to właśnie Pana powinniśmy zatrudnić?

Jedno z najtrudniejszych pytań, ale i z nim można sobie dobrze poradzić. W tym celu nawiąż do wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu i powiedz, że spełniasz wszystkie warunki. Swoje słowa poprzyj wynikami z poprzedniej pracy. Odnieś się do swoich mocnych stron oraz posiadanych kompetencji miękkich. Unikaj bardzo popularnych odpowiedzi typu: Zależy mi na tym stanowisku. Nie mów także, że masz dosyć swojej obecnej pracy, w której zostało Ci już tylko kilka dni do końca umowy. Jeśli dana firma uzna Cię za dobrego kandydata, to jest gotowa poczekać na Ciebie nawet kilka tygodni.

Uwagi końcowe

Niewygodne pytania padają na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, jednak by wyjść z opresji, najpierw należy się dobrze przygotować. Poznaj dokładne oczekiwania względem kandydata i pokaż, że je spełniasz. Unikaj niepochlebnej wypowiedzi na temat obecnej lub poprzedniej pracy, a w zamian skup się na korzyściach, jakie możesz uzyskać zarówno Ty, jak i nowa firma, dzięki Twojemu zatrudnieniu.

„Dyplomacja to sztuka powiedzenia komuś by poszedł diabła, w taki sposób, że poczuje narastające podniecenie na myśl o zbliżającej się wyprawie.” Winston Churchill

Sprawdź też: 8 rad, które przyniosą Ci sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.