Po wysłaniu CV rekruter w końcu się do Ciebie odezwał i zaprosił do biura? To świetnie, teraz czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. To jeden z najważniejszych etapów rekrutacji, który może przeważyć o Twoim zatrudnieniu. Z tego względu warto się do niej dobrze przygotować. Jednak jak zrobić to efektywnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które po wdrożeniu w życie, pomogą Ci dostać upragnione stanowisko.

“Najlepszym przygotowaniem się do jutra jest robienie dzisiaj wszystkiego, co w twojej mocy.” H. Jackson Brown Jr

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

#01 Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Dowiedz się jak najwięcej o specyfice Twojego potencjalnego miejsca pracy. Poczytaj w Internecie o historii firmy, jej największych osiągnięciach oraz strukturach organizacyjnych. Przeszłość i sukcesy instytucji mają duże znaczenie, ponieważ gdy rekruter zapyta, dlaczego chcesz dla nich pracować, to możesz do nich nawiązać, sugerując, że chcesz być częścią ich przyszłych dokonań. Kiedy osoba przeprowadzająca rozmowę zobaczy, że zależy Ci na zatrudnieniu, to wzrosną szanse na pozytywny wynik rekrutacji. Pozostałe informacje natomiast pozwolą Ci poczuć się pewniej w nowym środowisku.

#02 Dowiedz się jak najwięcej o stanowisku, o jakie ubiegasz

Im więcej będziesz wiedzieć na temat wymagań oraz obowiązków kandydata na daną posadę, tym lepiej. Zastanów się, jakie Twoje umiejętności będą kluczowe w przyszłej pracy i wykorzystaj je podczas rozmowy. Pomyśl także o swoich mocnych i słabych stronach w kontekście aplikowanego stanowiska. Kiedy odpowiednio się przygotujesz, łatwiej będzie Ci pokazać się z jak najlepszej strony.

#03 Nie idź z pustymi rękami

Nie chodzi tutaj o kwiaty, czekoladki czy kawę. Weź ze sobą kopię CV i w razie potrzeby oddaj ją rekruterowi albo pracownikowi z działu kadr. Nawet jeśli teraz nie otrzymasz posady, to dokumenty aplikacyjne mogą stanowić Twoją przewagę w przyszłości. Ponadto, warto zabrać ze sobą wszystkie certyfikaty oraz dokumenty potwierdzające Twoje największe sukcesy zawodowe. W trakcie rozmowy o doświadczeniu możesz potwierdzić swoje słowa, przedstawiając odpowiednie zaświadczenia.

Nie zapomnij o długopisie i notatniku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, która będzie z Tobą rozmawiać, opowie o kwestiach, które łatwo zapomnieć. Zapobiegniesz temu, notując ważne informacje, a dodatkowo zostaniesz uznany za osobę zaangażowaną i profesjonalną. Pamiętaj, aby Twoje materiały piśmiennicze wyglądały stylowo. Dziecinny pamiętnik i branżowy długopis, reprezentujący konkurencję nie zrobią pozytywnego wrażenia.

#04 „Jak Cię widzą, tak Ci… płacą!”

To słynna i prawdziwa maksyma. Odpowiedni wygląd artykułów piśmienniczych to dopiero początek korzystnej prezencji. Zadbaj o to, aby Twoje ubrania były czyste, wyprasowane oraz w dobrym rozmiarze. Postaw na stonowany, wygodny, lecz gustowny strój. Im wyższe stanowisko, o które się ubiegasz, tym bardziej eleganckie ubranie należy włożyć.

Pamiętaj o odpowiednim obuwiu, ponieważ często to właśnie na tę część garderoby rekruterzy zwracają szczególną uwagę. Najlepiej, aby buty były w ciemnym kolorze bez zbędnych zdobień, a skarpetki nie odznaczały się od dolnej części stylizacji. Jeśli ubiegasz się o pracę o chłodnej porze roku, to pamiętaj, że okrycie wierzchnie również powinno pasować do całej stylizacji. Strój warto przygotować dzień wcześniej, wtedy masz czas na ewentualne poprawki.

#05 Przygotuj pytania i odpowiedzi

Nie chodzi tutaj o zaplanowanie całej rozmowy, bo to nie od Ciebie zależy. Dobrze jednak gdy przygotujesz sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Przećwicz, co powiesz o swoim doświadczeniu, oczekiwaniach zarobkowych, a także jak zareagujesz np. w niewygodnej dla Ciebie sytuacji podczas współpracy z klientem firmy, do której aplikujesz.

Często w trakcie rozmowy rekruter pyta o wątpliwości kandydata. Wtedy warto zadać kilka pytań. Jeśli nie wiesz, o co zapytać, to poproś, osobę przeprowadzającą rekrutację, aby opowiedziała Ci o typowym dniu pracy w ich firmie. To pomoże Ci się uspokoić, a jednocześnie pokazać, że jesteś profesjonalistą.

#06 Znajdź lokalizację firmy

Minimum dzień przed rozmową sprawdź, gdzie znajduje się siedziba Twojego potencjalnego miejsca pracy. Dowiedz się, jakim środkiem transportu najlepiej tam się dostać i ile zajmuje podróż. Może się okazać, że wokół budynku nigdzie nie ma parkingu lub przystanku autobusowego i będziesz musiał zmienić swój środek lokomocji. Warto też wziąć pod uwagę korki i opóźnienia, więc dodaj 10-15 minut do czasu, który potrzebujesz, aby dotrzeć na miejsce.

Uwagi końcowe

Teraz już wiesz, że nie tylko to, jak się zachowasz na rozmowie rekrutacyjnej, jest ważne, ale także to, jak się do niej przygotujesz. Wypełnij skrupulatnie wszystkie powyższe punkty, unikaj błędów, które możesz wyeliminować, a prawdopodobieństwo uzyskania wymarzonej posady znacznie wzrośnie. Powodzenia!

“Jest tylko jeden sposób, aby osiągnąć sukces praktycznie we wszystkim: Dać z siebie wszystko”.

Sprawdź też: Dress code: jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.