autor Anna L

Dopadło Cię wypalenie zawodowe? Szukasz nowej pracy? A może dopiero skończyłeś studia i potrzebujesz pierwszego zatrudnienia? Praca zarobkowa, zwłaszcza na etacie, to istotna sprawa w życiu – bez niej trudno o cel i motywację do działania, nie wspominając o dochodach. Jeśli zaś szukasz porządnej pracy, to sprawdź, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, bo – wbrew pozorom – to niezwykle ważne.

Ubranie ma znaczenie!

Strój się liczy przy ocenie kandydata do pracy. Oczywiście ważne są umiejętności i doświadczenie, ale pierwsze wrażenie ma znaczenie. Już po pierwszych 10 sekundach rekruter wyrobi sobie o Tobie zdanie, choć będzie to podświadome. Dlatego warto dać sobie szanse na każdym polu, by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu – ubierz się stosownie do okazji. Czyli jak?

Przede wszystkim: elegancko, komfortowo i schludnie

Elegancja przede wszystkim. Podstawowa zasada jest taka, że lepiej stawić się na rozmowie kwalifikacyjnej odzianym zbyt elegancko niż ubranym zbytnio codziennie czy na luzie. Ta zasada dotyczy rozmów w każdej placówce, chyba że wyraźne jest zaznaczone, że strój ma być casualowy. Jeśli jednak nie ma żadnej adnotacji o stroju, przyjmuje się, że ma być elegancki. Ponadto musi być schludny i czysty. Zwróć uwagę zwłaszcza na wypastowanie butów, o czym często się zapomina. Szczegół, który może robić różnicę. Do tego pamiętaj, by strój był wygodny, bo jeśli będzie ci mało komfortowo, to nie skupisz się na udzielaniu odpowiedzi rekrutowi.

Uwaga na kolory!

Kolejną ważną kwestią jest kolor ubrania. Nie należy zakładać ubrań w jaskrawe barwy oraz kolorowe wzory. Polecane są za to kolory:

  • Szary
  • Granatowy
  • Czarny
  • Brązowy
  • Beżowy
  • Pastelowe.

Kolorystycznie ważny jest minimalizm, ale także w kwestii dodatków. Nie powinno się zakładać krzykliwej, dużej biżuterii.

Efektywna praca z domu

Prace zdalne z wykorzystaniem połączeń wideo stają się coraz bardziej popularne. Nawet w takich sytuacjach pracownik musi zwrócić uwagę na swój wygląd i zachowanie podczas video konferencji. Bardzo często w branży e-commerce ludzie komunikują się za pośrednictwem komunikatorów oraz video rozmów aby utrzymać dobre stosunki między pracownikami i zwiększyć efektywność i mobilizację do pracy. Branża iGaming jest jedna z nich. Jeśli ktoś szuka recenzji na temat kasyn, przykładowo może  przeczytać o Kasynie Wazamba, za których recenzje jest odpowiedzialny zespół ekspertów z różnych części świata. Jest to praca zdalna w 100%. Wbrew pozorom nie oznacza to, że nie musimy się do takiej pracy przygotować. Codzienna organizacja i rutyna jest bardzo ważna.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną: porady dla kobiet

Co mogą założyć kobiety, by wyglądać elegancko na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakich zasad powinny przestrzegać?
  • Kostium, czyli damski odpowiednik garnituru. Wybierz klasyczny krój. Kostium najlepiej założyć, gdy ubiega się o wysokie stanowisko, np. dyrektorskie. Na rozmowy na kreatywne posady można dodać trochę ekstrawagancji do klasycznego kostiumu, np. założyć model z delikatnym akcentem kolorystycznym.
  • Garsonka, czyli spódnica i marynarka z tego samego materiału. Zestaw, który zawsze wygląda elegancko, o ile spódnica jest długości trochę powyżej kolan. Krótsze modele nie są wskazane. Garsonka jest mile widziana w branżach usługowych czy bankowości.
  • Koszula i spodnie lub spódnica. Koszula powinna być dobrze skrojona, nie marszczyć się, nie odstawać. Najlepiej wybierz gładką i pamiętaj, by dekolt nie był duży. Koszula nada się na rozmowy na posadę w biurze, ale na wyższe stanowiska nie powinno się zakładać samej koszuli, bez marynarki.
  • Koniecznie załóż rajstopy, nawet, gdy jest ciepło.
  • Muszą zakrywać palce, a maksymalny dopuszczalny obcas to do 8 cm.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną: porady dla mężczyzn

Jakie zasady dotyczą stroju mężczyzn na rozmowę kwalifikacyjną?
  • Najbardziej klasyczny strój na rozmowę i najlepszy wybór na rozmowę kwalifikacyjną. Powinien mieć prosty krój i stonowane kolory. Marynarkę zapnij na jeden guzik, rozepnij tylko, gdy siedzisz.
  • Koszula musi być idealnie skrojona, ani za duża, ani za mała. Biały kolor sprawdzi się doskonale, zwłaszcza przy ubieganiu się o wysokie stanowiska w firmach.
  • Krawat koniecznie musi być na miejscu, jeśli starasz się o kierownicze stanowiska. Na posady na niższych szczeblach, krawat można ominąć. Krawat nie powinien mieć dużych wzorów, a jego kolor musi być ciemniejszy niż koszuli. Nie rozluźniaj krawatu, nawet gdy atmosfera na rozmowie zrobi się przyjazna.
  • Skarpetki i buty. Skarpetki dopasuj kolorem do stroju, zatem szare do czarnych butów i garnituru zdecydowanie odpadają. Pamiętaj by wypastować buty.
  • Biżuteria. Mężczyźni też mogą dodać sobie trochę prestiżu właściwą biżuterią, a konkretnie zegarkiem i spinkami do mankietu. Oczywiście można też mieć obrączkę, jednak inną biżuterię – kolczyki, bransolety, sygnety – zdecydowanie zostaw w domu.