Określenie „proste życie” dla każdego oznacza coś innego i ma inną wartość. Leo Babauta, chyba jeden z najbardziej znanych minimalistów, autor popularnego bloga i książek o minimalizmie uważa, że “proste życie” polega na “wyeliminowanie wszystkiego poza tym, co niezbędne, zapanowanie nad chaosem i osiągnięcie stanu spokoju poprzez robienie tego, co jest dla nas ważne“. Jak uprościć sobie życie? Dążenie do prostoty nie zawsze jest łatwym procesem. Jeżeli jesteś zainteresowany uproszczeniem swojego życia oraz chcesz poznać zasady minimalizmu oto cenne wskazówki i pomysły Leo Babauta, które pomagają osiągnąć prostotę. Zaczynamy!

“Żyj świadomie: prosto i szczęśliwie!”

Jak osiągnąć prostotę w życiu? Sztuka upraszczania życia. Wskazówki od praktycznego minimalisty Leo Babauta

#01 Zacznij od priorytetów. Określ co jest dla Ciebie najistotniejsze? Zrób listę 4-5 najważniejszych rzeczy w Twoim życiu.
#02 Przemyśl swoje zobowiązania. Wyrzuć wszystko, co kłóci się z 4-5 najważniejszymi rzeczami w Twoim życiu, które określiłeś.
#03 Przemyśl to, jak spędzasz czas. Zaprojektuj swój dzień na nowo.
#04 Uprość swoje zadania w pracy. Skup się na tych najważniejszych, pozbądź się reszty.
#05 Uprość obowiązki domowe. Pomyśl o rzeczach, które robisz w domu. Skup się na najważniejszych pracach, wyeliminuj albo deleguj pozostałe.
#06 Naucz się mówić „nie”. Nie bierzesz na siebie zbyt wiele i naucz się odmawiać. 
#07 Ogranicz swoją komunikację. E-mail, komunikatory, telefon, media społecznościowe sposobów komunikacji jest mnóstwo. Ogranicz liczbę kanałów komunikacji i ustal limity oraz pory dnia kiedy je sprawdzasz.
#08 Ogranicz korzystanie z mediów (telewizja, radio, internet, czasopisma itd..) Zmniejsz ilość informacji, którą konsumujesz. Świadomie wybieraj treści.
#09 Zrób przegląd swoich rzeczy. Zdecyduj co nie jest Ci potrzebne, sprzedaj je, oddaj albo wyrzuć.
#10 Pozbądź się dużych przedmiotów. Zacznij porządki od pozbycia się największych przedmiotów. W ten sposób od razu zauważysz zmianę i odzyskasz przestrzeń.
#11 Spójrz krytycznym okiem na swoje pokoje. Pozbądź się wszystkiego, co w nich jest niepotrzebne.
#12 Przejrzyj szafy i szuflady. Kiedy już posprzątasz  pokoje, weź się do porządkowania szaf i szuflad. Zalega w nich z pewnością wiele niepotrzebnych przedmiotów.
#13 Uprość swoją garderobę. Pozbądź się wszystkich rzeczy, których od dawna nie nosisz.
#14 Zapanuj nad swoim komputerem. Uporządkuj i pousuwaj zbędne pliki i programy.
#15 Zrób porządek w swoim świecie cyfrowym. Czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich aplikacji na telefonie? Zapanuj nad cyfrowym bałaganem.
#16 Stwórz swoją misję prostego życia. Wymyśl hasło przewodnie, które będzie mówić o Twoim dążeniu do prostoty. 
#17 Zapanuj nad swoimi nawykami związanymi z kupowaniem. Stosuj się do zasady: mniej przedmiotów w domu, mniej wydanych pieniędzy i mniej szaleństwa.
#18 Znajdź czas. Poszukaj sposobów na to, żeby mieć więcej czasu na ważne sprawy. Eliminuj zajęcia, których nie lubisz, które marnują Twój czas.
#19 Rób to, co kochasz. Kiedy już wygospodarujesz trochę dodatkowego czasu, koniecznie spędzaj go na robieniu rzeczy, które lubisz, a wręcz kochasz robić. Pamiętaj o swojej liście 4-5 najważniejszych rzeczy. Skup się na nich i na niczym innym.
#20. Spędzaj czas z ludźmi, którzy wnoszą wartość do Twojego życia i których kochasz. 
#21. Spędzaj czas samotnie. Miej czas tylko dla siebie. Chwile spędzone ze sobą w samotności są bardzo cenne. Przebywając sam ze sobą jesteś w stanie w spokoju pomyśleć i odkryć, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.
#22 Jedz powoli. Delektuj się jedzeniem i smakiem potraw.
#23. Jeździj wolniej. Jeśli jesteś kierowcą zdejmij nogę z gazu. Szybka jazda poza tym, że jest bardziej niebezpieczna, może powodować większą złość, frustrację i stres.
#24 Bądź obecny. Nie uciekaj ciągle myślami do przeszłości czy przyszłości. Żyj tu i teraz w chwili obecnej. Żyjąc tu i teraz, w chwili obecnej, jesteś świadomy życia — tego, co się dzieje wokół Ciebie oraz w Twoim wnętrzu
#25 Usprawnij swoje życie. Często stosujemy złożone, nieprzemyślane systemy i procesy. Dlaczego? Bo zawsze tak robiliśmy i nie zastanawialiśmy się nad uproszczeniem. Spróbuj coś w nich poprawić, żeby stały się prostsze, skuteczniejsze i bardziej sensowne.
# 26 Stwórz prosty system zarządzania pocztą i dokumentami.
# 27 Stwórz prosty system obowiązków domowych np. jeśli z kimś mieszkasz stosujcie zasadę “każdy sprząta po sobie”.
#28 Posprzątaj biurko. Jeżeli masz bałagan na biurku to możesz mieć trudności z koncentracją uwagi i zorganizowaniem się, gdy przy nim pracujesz.
#29 Stwórz rytuały. Kluczem do prostego życia jest opracowanie prostej rutyny w różnych obszarach życia.
#30 Regularnie przeglądaj i opróżniaj skrzynkę odbiorczą. Uprościć swoje „życie pocztowe”.
#31 Naucz się żyć oszczędnie. Kupuj mniej i staraj się “zostawiać mniej śladów” po sobie na Ziemi
#32 Zaprojektuj swój dom czy mieszkanie  w minimalistycznym stylu. Tak aby zawierał wszystko, co potrzebne, i niewiele ponad to.
#33 Znajdź inne sposoby na to, żeby być minimalistą w różnych obszarach swojego życia.
#34 Pomyśl, czy nie kupić mniejszego mieszkania lub domu. Gdy pozbędziesz się wielu przedmiotów ze swojego życia, może nie będziesz potrzebował tyle przestrzeni. Możliwe, że jesteś w stanie żyć komfortowo w mniejszym domu, który będzie tańszy w utrzymaniu.
#35  Zastanów się nad kupnem mniejszego samochodu. Większy samochód, o dużej pojemności silnika więcej kosztuje, spala więcej benzyny, jest droższy w utrzymaniu i trudniej go zaparkować. 
#36 Dowiedz się, co to znaczy „wystarczająco”. Dzisiejsze społeczeństwo nastawione na materializm chce coraz więcej i więcej, a jego wymagania rosną bez końca. Odpowiedz sobie na pytanie: „Ile to jest wystarczająco dużo?”. A kiedy osiągniesz ten poziom, przestań kupować.
#37 Stwórz proste tygodniowe menu obiadów. Jeżeli codziennie się stresujesz, że nie wiesz, co ugotować na obiad następnego dnia, zastanów się nad stworzeniem menu na cały tydzień. Wymyśl siedem prostych obiadów na każdy dzień tygodnia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki obiad zrobić w danym dniu i jakich składników potrzebujesz, aby go przygotować.
#38 Zdrowo się odżywiaj. Bycie niezdrowym komplikuje życie, musisz chodzić do lekarza, brać lekarstwa i wiąże się z tym często wiele bólu i nieprzyjemnych doznań. Zdrowe odżywianie na dłuższą metę pomaga osiągnąć większą prostotę w tym obszarze życia.
#39 Ćwicz regularnie. Podczas ćwiczeń redukujesz stres i poprawiasz swoje samopoczucie. Aktywność fizyczna na dłuższą metę pomaga osiągnąć większą prostotę w życiu, podobnie jak zdrowe odżywianie.
#40 Posprzątaj, zanim się zabierzesz do układania. Wiele osób popełnia błąd, wyjmując wszystko z szafy czy szuflady, a następnie próbując to wszystko z powrotem poukładać. Pozbądź się najpierw niepotrzebnych rzeczy, a nie będziesz musiał niczego układać.
#41 Miej miejsce na wszystko i wszystko na miejscu. Zadbaj o to, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Dzięki temu łatwiej utrzymasz porządek. Odkładaj wszystko na przeznaczone do tego miejsce. Oczywiście dopiero po tym, jak pozbędziesz się wszystkiego, co niepotrzebne.
#42 Znajdź wewnętrzną prostotę. Nie musisz wyznawać określonej religii czy być mocno uduchowioną osobą. Jednak, gdy spędzasz czas ze swoim wewnętrznym “ja”, możesz osiągnąć stan błogiej prostoty, która pomoże Ci zapanować nad chaosem i dezorientacją. Mogą to być modlitwa albo msza, medytacja, pisanie dziennika, próby poznania samego siebie albo czas spędzony na łonie natury. Znajduj czas na refleksję i na to, by zajrzeć w głąb siebie.
#43 Naucz się rozluźniać po stresującej sytuacji. Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Bez względu na to, jak bardzo uprościsz swoje życie, czasami będziesz go odczuwać. Naucz się radzić sobie ze stresem i rozładować negatywne emocje.
#44 Spróbuj funkcjonować bez samochodu. Masz do wyboru kilka opcji: spacery, rower albo transport publiczny. Dzięki temu zmniejszysz wydatki. Możesz też zyskać dodatkowy czas na czytanie czy inne aktywności, których nie możesz wykonywać kierując samodzielnie autem.
#45 Znajdź kreatywny sposób na wyrażenie samego siebie. Może to być np. pisanie książek lub wierszy, malowanie, szkicowanie, nagrywanie filmów, projektowanie stron internetowych, taniec, jazda na deskorolce itp. 
#46 Uprość swoje cele. Zamiast określać sobie wiele celów, uprość je do jednego, większego. Dzięki temu będziesz mniej zestresowany, a jednocześnie zyskasz poczucie, że odnosisz większe sukcesy. Będziesz mógł się skupić na tym jednym celu i skierować na niego całą swoją energię. A to znacznie zwiększy Twoje szanse na sukces.
#47 Bądź jednozadaniowcem. Nie wykonuj kilku czynności na raz. “Multitasking” jest skomplikowany i stresujący, a do tego obniża wydajność. Dlatego rób tylko jedną rzecz naraz.
#48 Uprość swój system przechowywania dokumentów. Trzymanie papierów na jednym dużym stosie jest nieefektywne. Wymyśl prosty system prowadzenia dokumentacji.
#49 Ćwicz opanowanie. Jeżeli mało znacząca sytuacja jest w stanie cię zestresować albo rozzłościć, Twoje życie nigdy nie będzie proste. Naucz się dystansować od tego, co się dzieje wokół Ciebie, i staraj się odczuwać większy spokój wewnętrzny.
#50 Ogranicz kontakt z reklamami. Znajdź sposób na to, żeby rzadziej napotykać reklamy: drukowane, wyświetlane w Internecie, emitowane w telewizji oraz wszystkie inne. Dzięki temu będziesz pragnąć dużo mniejszej liczby rzeczy, z których większości i tak nie potrzebujesz.
#51 Żyj bardziej świadomie. Każdą pracę wykonuj powoli, ze spokojem, zwracając całą swoją uwagę na to, co robisz.
#52 Każdego dnia sporządzaj listę Najważniejszych Zadań. Zdefiniuj maksymalnie 3 ważne cele, które chcesz osiągnąć w danym dniu. Wystarczy krótka lista trzech rzeczy, dzięki której pod koniec dnia będziesz mieć poczucie, że coś osiągnąłeś.
#53 Stwórz poranną i wieczorną rutynę. Określ swoje rytuały na początek i koniec każdego dnia.
#54 Stwórz rytuał codziennego pisania. Przelewaj swoje myśli na papier. 
#55 Naucz się nic nie robić. Nicnierobienie od czasu do czasu powinno być częścią życia każdego człowieka.
#56 Przeczytaj książkę Walden Henry’ego Davida Thoreau. Jest to bardzo ważne dzieło opowiadające o prostocie..
#57 Stawiaj na jakość, a nie na ilość. 
#58  Przeczytaj książkę Zatrzymaj świat i wysiądź, Elaine St. James, autorka pisząca o upraszczaniu życia. Zatrzymaj świat i wysiądź, to propozycja dla każdego na odnalezienie się w chaosie współczesności. To sposób na odzyskanie naturalnej wewnętrznej prostoty i odkrycie, co świat ma nam do zaoferowania
#59 Wypełnij swój dzień prostymi przyjemnościami. Sporządź listę prostych przyjemności i rozjaśniaj sobie nimi każdy dzień.
#60 Uprość swój strumień RSS (Really Simple Syndication – prosta dystrybucja). Jeżeli subskrybujesz dziesiątki kanałów ogranicz się tylko do tych, które są rzeczywiście wartościowe. Podobnie z newsletterami, które otrzymujesz na swój e-mail. Wypisz się z tych, które tylko zabierają Ci czas.
#61 Ale zapisz się do Unclutter. Jest to jeden z lepszych blogów poświęconych tematyce upraszczania obowiązków i rutynowych zajęć oraz oczywiście odwiedzaj blog Zen Habits – Leo Babauta
#62 Jeśli masz ogród, zadbaj o to, żeby był prosty w utrzymaniu i pielęgnowaniu.
#63 Czy Twoje kieszenie są wypchane po brzegi? Albo Twoja torebka jest pełna różnych przedmiotów? Noś przy sobie mniej rzeczy. Pomyśl, które z rzeczy są absolutnie niezbędne, a pozostałych się pozbądź.
#64 Uprość swoje życie w Internecie.
#65 Dąż do tego, aby zautomatyzować swoje dochody. Nie jest to proste zadanie, ale możliwe do wykonania. Pomyśl jak możesz mieć dochód pasywny. 
#66 Uprość swój budżet. Wiele osób w ogóle nie nie przygotowuje budżetu, a to bardzo ważne, aby mądrzej zarządzać swoimi finansami. Bez budżetu masz mniejszą kontrolę nad tym na co idą Twoje pieniądze.
#67 Uprość swoje życie finansowe np. automatyzuj płatności, korzystaj ze zleceń stałych itp.
#68 Naucz się pakować tak, aby Twoje walizki podróżne były lekkie.
#69 Zwiększ swoją produktywność korzystając z systemu minimalistycznej wydajności –  Zen To Done.
#70 Zarezerwuj czas wolny między zadaniami, jakie planujesz wykonać w ciągu dnia. Bez względu na to, czy to są spotkania, czy różne sprawy do załatwienia, nie planuj ich bezpośrednio po sobie. Zostaw trochę miejsca między pracami, które planujesz wykonać, żeby być przygotowanym na nieprzewidziane okoliczności. Dzięki temu będziesz dużo bardziej zrelaksowany przez cały dzień.
#71 Postaraj się mieszkać bliżej miejsca pracy, aby nie tracić czasu na dojazdy. Albo jeśli masz taką możliwość pracuj zdalnie z domu w trybie “Home Office”

“Zawsze pytaj: “Czy to uprości moje życie?”. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, przemyśl daną sprawę jeszcze raz”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś praktyczne sposoby jak możesz uprościć swoje życie wprowadzać zasady minimalizmu. Oczywiście nie każda wskazówka Leo Babauty sprawdzi się w Twoim przypadku. Każdy z nas ma nieco inne potrzeby i oczekiwania. Weź z tej listy takie, które do Ciebie przemawiają i są możliwe do zastosowania w Twoim życiu. Nie musisz stosować wszystkich pomysłów na prostsze życie na raz. Wybierz sobie jedną wskazówkę i skup się na niej. Kiedy skończysz, przejdź do następnej rady. Sprawdź co sprawdza się u Ciebie, a co nie.

Minimalizm niekoniecznie sprowadza się do tego, by wszystkiego było mniej. Nie jest też celem samym w sobie. Jest drogą, na której możesz zyskać więcej wolności, czasu, miejsca na to, co naprawdę się liczy. Chyba warto spróbować, prawda?

Pamiętaj dwa podstawowe kroki do uproszczenia sobie życia to. Po pierwsze określ, co jest dla Ciebie najważniejsze. A po drugie, gdy już znasz swoje priorytety wyeliminuj wszystko inne.

“Minimalizm i dążenie do prostoty życia to podróż, a nie cel”.

Aby dowiedzieć się więcej o minimalizmie, zasadach upraszczania sobie życia sięgnij po książki Leo Babauty i zajrzyj na jego bloga Zen Habits. Książki są dostępne po polsku dzięki polskim wydawnictwom i tłumaczom. Natomiast blog Leo Babuty jest po angielsku, ale jeśli znasz ten język to nie będzie to dla Ciebie przeszkodą. 

Oto 3 książki od Leo Babauty, które warto na początek przeczytać:

Minimalizm

Minimalizm - Leo Babauta
Minimalizm – Leo Babauta

Minimalizm to sposób na ucieczkę od nadmiaru, jakim żyje dzisiejszy świat: konsumpcjonizmu, przedmiotów materialnych, bałaganu, obowiązków, dystrakcji, hałasu, a nawet długów. Jest sposobem na powstrzymanie się od tego, co nie jest w życiu prawdziwie istotne, po to, by można było skupić się na tym, co dla nas ważne, co nadaje naszemu życiu sens i czyni nas szczęśliwymi.
Z książki Minimalizm Leo Babauty dowiesz się m.in.:
– jakie są zasady minimalizmu?
– jak uprościć to, co robisz?
– jak usuwać nieporządek?
– jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć?
– jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy?
– co to znaczy “minimalistyczny komputer”?
– jak podróżować minimalistycznie?

Nawyki zen. Mała książka na resztę życia.

Nawyki zen. Mała książka na resztę życia - Leo Babauta
Nawyki zen. Mała książka na resztę życia – Leo Babauta

Nawyki Zen to książka, która jest zbiorem znakomitych artykułów o tym, jak stać się szczęśliwszym człowiekiem z pomocą minimalizmu. Zawarte w niej teksty opublikowano pierwotnie na blogu Zen Habits. Opisana w książce filozofia opiera się na upraszczaniu życia, nabieraniu dobrych nawyków i zwiększaniu własnej produktywności przy mniejszym stresie.
W książce Nawyki Zen znajdziesz między innymi:
– strategie osiągania prostoty w życiu;
– techniki nicnierobienia i oczyszczania umysłu;
– sposoby osiągania lepszej wydajności;
– metody odchodzenia od materializmu;
– jak uwierzyć w siebie, w ludzkość i potęgę życzliwości.

 

Zen To Done. Proste sposoby na zwiększanie efektywności

Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności Leo Babauta
Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności Leo Babauta

Jak sam wspomina Leo Babuta był kiedyś osobą niezwykle nieuporządkowaną. Na jego biurku zalegały stosy papierów, jego skrzynkę e-mail zalewały setki wiadomości, na które nie był w stanie odpowiedzieć (czasem nawet nie wiedział, że je otrzymał!), a lista zadań „na dziś” nie miała końca. Był zły, zestresowany i brakowało mu poczucia mocy. Sfrustrowany, odkrył metody Davida Allena i jego systemem Getting Things Done i… uprościł ten system. Tak powstał najprostszy sposób porządkowania spraw do załatwienia, który Leo Babauta nazwał Zen To Done. W drodze do prostszego życia skuteczne i efektywne działanie jest niezwykle cenną umiejętnością.

Podkręć swoją produktywność w stylu ZEN!

 

A Ty jakie masz sposoby na uproszczenie sobie życia?