Zastanawialiście się kiedyś nad pojęciem “motywacji”? Czym jest motywacja? Słowo prawdopodobnie znane większości z nas, ale tak właściwie co konkretnie kryje się pod często słyszanym oraz powtarzanym hasłem, jakim jest “motywacja”?

Czym jest motywacja? Motywacja stylem życia

Przypływ energii, impuls do działania, chęć… Wszystko się zgadza. Jednakże tak naprawdę motywacja to siła, która napędza nas a także nasze działania do tego, byśmy osiągnęli zamierzone cele a te nigdy nie są abstrakcyjne… Motywacja to podejście do życia, które opiera się na fundamencie tego by chciało się chcieć. Jest to połączenie wiedzy i lat, kiedy się tę wiedzę praktykuje.

Gdy słyszymy o motywie pewnie mamy na myśli sprawcę jakiegoś przestępstwa. Motyw to inaczej powód a jeżeli mamy powód by coś zrobić, wówczas podejmujemy określoną aktywność, która pomaga nam osiągnąć zamierzony cel czyli uzyskać końcowy efekt. Wśród wielu lub niewielu naszych działań są i takie, które są działaniami instynktowymi. Należą do nich: oddychanie, jedzenie, chronienie się przed zimnem. Do nich specjalnie motywować się nie musimy. Nasze ciało z automatu reaguje na te bodźce, które płyną do nas ze środowiska. Motywacja do tego, by podjąć inne działania, czyli takie od których nie zależy nasze życie czy zdrowie wymaga, po pierwsze, świadomego wysiłku, czego następstwem jest podjęcie określonych decyzji oraz wyborów, które się z nim wiążą.

“Motywacja pochodzi z pracy nad rzeczami, na których nam zależy”. – Sheryl Sandberg

Motywacja zewnętrza i wewnętrzna

Czym jest więc motywacja? Motywacja jest świadomą energią, której potrzebujemy, żeby rozpocząć konkretne działanie ale również w nim wytrwać. Istnieje coś takiego jak motywacja wewnętrzna i motywacja zewnętrzna.

Pierwsza z nich to nasze własne pragnienia i potrzeby, które chcemy zrealizować, które planujemy doprowadzić do skutku. Mając wewnętrzną motywację realizujemy te z naszych działań, których efektem niekoniecznie są korzyści materialne. Ona daje nam przede wszystkim satysfakcję z samego osiągnięcia zamierzonego celu, jakikolwiek on jest.

Jeżeli chodzi o motywację zewnętrzną, to jej motorem np. mogą być pieniądze, czyli to, co posiadamy, jakby nie patrzeć, na zewnątrz. Zarabiamy pieniądze, bo mamy do opłacenia rachunki. Kluczowym elementem jest tutaj nagroda, czyli jeżeli przepracowałem jakiś konkretny okres czasu, to po tym okresie dostanę wypłatę i to jest moja nagroda. Zewnętrzny czynnik motywacyjny może stanowić też poczucie straty lub kary – nie zarobię to nie zapłacę rachunków i stracę dach nad głową, gaz lub prąd, niezbędne do życia i codziennej egzystencji.

“Motywacja jest jak lokomotywa ciągnąca za sobą przepełnione wagony pragnień”. – Lidia Szafrańska

Motywacja negatywna i pozytywna

Najprostszym podziałem motywacji to motywacja pozytywna i motywacja negatywna. A wydawać by się mogło, że w motywowaniu się nie ma niczego negatywnego… Motywacja pozytywna to korzystanie z dodatnich a negatywna, z ujemnych bodźców. Nie jest tajemnicą, że o wiele lepsze efekty końcowe osiągamy wówczas, kiedy wykazujemy większe zadowolenie oraz zainteresowanie tym co robimy. Motywacja negatywna jest budowniczym lęku a także poczucia zagrożenia. By zmotywować się do osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu, warto nadać sobie ramy czasowe oraz podzielić nasze wysiłki na etapy, ale też pomocnym w tym zakresie jest pozytywnie sformułować nasze dążenie.

Negatywne koncepty są z zasady szkodliwe, ponieważ mówiąc, że coś się nie uda, że nam to nie wyjdzie, automatycznie wysyłamy do naszego mózgu przeciwny komunikat. Można to określić mianem sabotażu. On zdecydowanie oddala nas od realizacji naszego zadania. Naturalnym zjawiskiem jest podążanie za tym co sprawia nam przyjemność, budząc przy okazji wachlarz pozytywnych emocji a unikamy tego co sukcesywnie odbiera nam szczęście.

Motywacja a Zasada Parkinsona

Zasada Parkinsona głosi, iż praca, którą mamy wykonać rozszerza się dokładnie w taki sposób, by zapełnić czas, który założymy do jej wykonania. Efektem tego jest działanie na ostatnią chwilę a nawet prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na później, w nieskończoność. Należy jednak mieć świadomość tego, że nie zawsze da się coś zrobić w stosunkowo krótkim terminie, np. tygodnia czy miesiąca. Jeżeli się na to uprzemy, może to mieć opłakane dla nas skutki, zarówno fizyczne jak i emocjonalne a porażka zadziała na nas demotywująco. W takiej a nie innej sytuacji bardziej złożony cel czyli cel strategiczny rozłożony na mniejsze etapy i dłuższy okres czasu, będzie pomocnym a także skutecznym rozwiązaniem.

Uwagi końcowe

Za pojęciem motywacji kryje się także a może przede wszystkim realizacja naszej wizji, naszej własnej misji. Brak nadrzędnego celu oznacza brak motywacji. Idea musi być większa niż to kim jesteśmy. Czemu by nie założyć, że wszystko jest możliwe i nie istnieją żadne ograniczenia? Czemu nie wyobrazić sobie świata, takiego stricte naszego, w którym chcielibyśmy żyć? Nasze życie może być takim właśnie światem a co za tym idzie, naszym darem dla innych. Dzięki niemu inni ludzie będą mogli żyć w lepszym świecie, przyglądając się temu jak my żyjemy i funkcjonujemy na co dzień.

Jeżeli wizja jest już gotowa, warto zastanowić się nad misją. Pojawia się pytanie, w jakim obszarze skoncentrujemy nasze działania? Dziedzin do ogarnięcia jest wiele. Określenie misji jest o tyle ważne, że daje nam wiedzę na temat tego, na czym się skupiać. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na inne kwestie. Motywacja może stać się stylem życia, kiedy już odnajdziemy naszą misję i będziemy mieli jej wizję, które to (zarówno misja jak i wizja) będą spójne z wartościami, jakie są nam bliskie.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności

“Warunkiem motywacji jest motyw – odpowiedź dlaczego i dogłębne „tak!” palące nas w środku i pozwalające nam powiedzieć „nie” sprawom błahym”. – Stephen Covey

Sprawdź też: Twój cel istnienia – życiowa misja – jak ją odkryć?