Nie ma chyba wśród nas człowieka, który potocznie mówiąc, pogardziłby szczęściem. Jak więc wyrobić sobie dobre nawyki bycia szczęśliwym na co dzień? Jak wprowadzić szczęście do naszej codzienności i jak przeżywać szczęśliwe dni naszego życia?

Szczęście to coś, co wbrew pozorom, trudno jednoznacznie zdefiniować. Dobre samopoczucie daje nam poczucie szczęścia a także władzy nad naszym losem ale nie bierze się ono tylko z tego, co dzieje się na zewnątrz, dookoła nas. Szczęście to tak właściwie umiejętność radzenia sobie z różnymi odczuciami, które często się zmieniają lecz stale nam towarzyszą.

Warto zadbać by odczuwanie satysfakcji nie było świętem celebrowanym jedynie raz w roku… Jeżeli w naszej psychice i naszych rozbieganych niekiedy emocjach utrzymamy względną równowagę, ta równowaga będzie sprzyjać odczuwaniu w nas szczęścia. Potrzebna jest jednak do tego trwała zmiana. Uwierz, że jesteś w stanie ją zainicjować!

“Nasze szczęście zależy od nas samych”. – Arystoteles

Szczęście na co dzień. Dobre rady na szczęśliwe dni

Spokój po przebudzeniu

To, jakie będą dla nas pierwsze godziny zaraz po tym jak się przebudzimy, przyczyni się do tego jakie odczucia będą nam towarzyszyć w dalszej części dnia. Często rozpoczynamy dzień w stresie, napięciu, pod presją, którą nierzadko sami sobie narzucamy. Przed rozpoczęciem bieżących zadań przewidzianych na dany dzień, staraj się unikać stresu. Pomogą Ci w tym ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim zapewnisz sobie spokój ducha a wraz z nim dobre samopoczucie. Takie praktyki korzystnie działają również na tzw. jasność umysłu oraz wydajność w działaniu. Poranek to nie jest dobry czas na ściganie się z życiem. Życie to nie wyścig a dar, który dobrze jest pielęgnować każdego poranka.

Na dzień dobry – szklanka wody

W ciągu pierwszej godziny nowego dnia Twojego życia, wypij dużą (300-400 ml) szklankę wody. Woda to taki magiczny napój, który aktywuje mózg. Woda, wbrew powszechnemu przekonaniu, dodaje energii. Zapobiega pewnym istotnym chorobom, których lepiej unikać, poprawia trawienie i wspiera naturalną pielęgnację skóry. Dzięki niej nasze ciało a także umysł zyskują witalność a w nas uruchamia się poczucie bycia szczęśliwym. Bardzo proste i jednocześnie bardzo skuteczne.

Postawa pełna wdzięczności

Wdzięczność jest narzędziem, które bierze się z otwartości naszego umysłu. Zamknięty umysł nie wysili się na wdzięczność. Istnieje wiele rzeczy, dzięki którym możesz przeżyć szczęśliwie każdy kolejny dzień życia. Doceń je i poczuj za nie wdzięczność, bo nie każdy je ma a przynajmniej nie w takiej ilości. Praktykowanie wdzięczności możesz wyrazić pisaniem dziennika, w którym pod każdą kolejną datą będziesz pisać jedynie to, za co jesteś wdzięczny lub wdzięczna. możesz też do wielkiego słoika, specjalnie przeznaczonego na ten cel, każdego dnia wrzucać karteczki z treścią: “Dziś jestem wdzięczny/wdzięczna za…”

Gorzkie żale

Dzień, który mija nam pod znakiem narzekania to dzień nieszczęśliwy. Nie jest to też żaden dobry nawyk. Dlaczego? Osłabia on w nas zdolność do reagowania na rozmaite trudności w sposób przychylny. Stoi za tworzeniem mentalnej bariery a tę ciężko jest w późniejszym okresie czasu przełamać. Zamiast wylewać przysłowiowe gorzkie żale, czyli narzekanie, skoncentruj się na postępach, bo zawsze jakieś są i rozwiązaniach, bo zawsze jakieś się znajdą.

Rola rodziny

W ludzkich relacjach, jak chociażby relacje z rodziną, istnieje coś takiego jak spirala dystansu. Odpowiadają za nią głównie zmartwienia a tych, z różnych źródeł, nam nie brakuje. Nie jesteśmy w stanie zauważyć tego, kiedy owa spirala narasta i negatywnie wpływa na kontakt z otoczeniem. Dbajmy więc, w byciu szczęśliwą osobą na co dzień a nie tylko od święta, by z rodziną spędzać wspólnie czas. Rozmowy, wspomnienia, śmiech w nieco większym gronie to bardzo dobry nawyk, który pielęgnuje naszą duszę. Ciało jest ważne, ale ciało to nie wszystko.

Przestrzeń osobista

To nie pieniądze, wbrew pozorom, są najcenniejszą rzeczą, którą posiadamy. To czas. Potrafimy napiąć nasz codzienny grafik do granic jego i naszej wytrzymałości i rezygnujemy z robienia rzeczy, które nas budują. To wielki błąd. Chcąc celebrować szczęście codziennie, powinieneś każdego dnia zaplanować czas swojej osobistej przestrzeni, czyli plan rozwijania naszych pasji. Robiąc tak możesz zmaksymalizować w sobie poczucie szczęścia a to chyba o to nam chodzi, nieprawda?

Szczęście w ruchu

Każdego dnia w naszym ciele mogą pojawić się napięcia, które, na dłuższą metę bywają uciążliwe. jak z nimi walczyć? Poprzez ćwiczenia fizyczne, choćby 15-30 minut dziennie. Skorzysta na tym nasze zdrowie, wzmocnimy nasze serce i poprawimy sylwetkę. Człowiek w ruchu to człowiek szczęśliwy! Warto spróbować.

Ważne sprawy – załatwiać

Jeżeli jakieś ważne wiadomości czekają aż na nie odpowiesz, zrób to za jednym razem. Jeżeli masz do załatwienia ważne sprawy, zajmuj się nimi na bieżąco. Nierozwiązane problemy wywołują zbędne zmartwienia. Ze zmartwień rodzą się natrętne myśli, które przeszkadzają. Niech Twój szczęśliwy dzień, zawsze mija Ci inaczej, w bardziej naturalny sposób. Wówczas sprzyjać to będzie odczuwaniu wysokich wibracji szczęścia.

Czas na pracę, czas na odpoczynek

Szczęśliwy dzień to harmonia wynikająca z podziału czasu na ten przeznaczony na pracę i ten przeznaczony na odpoczynek. Dziel pracę na etapy, łatwiej będzie Ci ją wykonać. Jeżeli nie będziesz odrywać się od swojego zajęcia poprzez zaglądanie w bezmiar internetowych treści, zwiększysz poczucie radości, która będzie Ci towarzyszyć w ciągu danego dnia. Stan zadowolenia, który miło jest odczuwać nie bierze się z powietrza a z lepszego wykorzystania czasu i tym samym, większej wydajności w pracy. Łatwiej jest wówczas osiągnąć zamierzone cele – zarówno te małe jak też te duże.

Dobranoc, czyli regenerujący sen

Pełny i głęboki odpoczynek zapewnia regenerujący sen, czyli 7 – 8 godzin na dobę w objęciach Morfeusza. Przynajmniej na półtorej godziny przed planowanym położeniem się spać warto wyłączyć elektronikę – komputer, tablet, telefon. Jest to czas na wyciszenie się i zrelaksowanie, który my często wykorzystujemy na pobudzanie dodatkowymi bodźcami, które później wpływają na nasz sen, zakłócając jego przebieg lub obniżając jakość. Sen jest narzędziem regeneracyjnym a wyspany człowiek to człowiek… szczęśliwy!

“Szczęście nie zdarza się przypadkiem. Nie jest też czymś, czego sobie życzysz. Szczęście to coś, co tworzysz”. – Jim Rohn

Sprawdź też: Czy jesteś szczęśliwy? Wzór na szczęście. Formuła Haidta

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!