Decydując się w dzisiejszych czasach na dziecko, wybieramy sobie niezwykle trudne zadanie do wykonania. Dzieci mają teraz dostęp niemal do wszystkiego. Bardzo szybko się uczą, a czasem w nowinkach technologicznych przewyższają nawet dorosłych. Rodzic musi nie tylko pomagać przy lekcjach, ale także doglądać podczas czasu wolnego i poświęcać swojemu dziecku bardzo dużo czasu. Rozmowa i dobra komunikacja są bowiem w dzisiejszych czasach kluczem do rozwiązania wielu problemów. A przede wszystkim do zapobiegania ich powstawania. Czy bycie rodzicem z góry jest więc skazane na porażkę? Nic bardziej mylnego. Może to być wymagająca, lecz piękna przygoda. Należy pamiętać jednak o tym, jakie wartości przekazywać swojemu dziecku w miarę rozwoju, a co ważniejsze – czego nie robić. Dlatego, że raz popełniony błąd może odcisnąć piętno na rozwoju dziecka. A jego efekt może okazać się trudny lub niemożliwy do odwrócenia.

„Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli”. – Janusz Korczak

7 błędów których nie możesz popełnić podczas wychowania dziecka

#01 Brak czasu dla dziecka

Rodzice są niezwykle dumni, kiedy dziecko samo odrabia prace domowe, uczy się wierszyków na konkurs, czy chodzi na zajęcia dodatkowe i świetnie się na nich spisuje. Pamiętajmy jednak, że dzieciństwo to czas, w którym człowiek kształtuje się najszybciej i najtrwalej. W czasie nastoletnim, kiedy potencjalne problemy przybiorą większą rangę, rodzic powinien być osobą, do której dziecko przychodzi, kiedy coś go trapi. Jeśli zaniedbamy czas spędzony na rozmowie z dziećmi od momentu, kiedy są bardzo małe, wówczas ciężko będzie je namówić, żeby zwracały się do nas, kiedy napotka ich jakiś problem. Nie będą wiedziały, jak ich rodzic zareaguje, ponieważ nigdy tak naprawdę nie miały okazji się o tym dowiedzieć.

#02 Zbyt duży nacisk na sukcesy

Oczywiście, to niezwykle budujący i pełen dumy moment, kiedy nasza pociecha zdobywa pierwsze miejsce w konkursie, do którego się długo przygotowywała. Musimy jednak dać dziecku do zrozumienia, że jeśli zdobędzie miejsce poza podium, również będziemy z niego dumni. Wymaganie od dziecka samych szóstek w szkole i wygrywania wszystkich konkursów nie tylko wzbudzi w nim frustrację, ale w późniejszym życiu znacznie ciężej będzie znosiło porażki, które zdarzają się każdemu.

#03 Brak ustalenia granic

Bezstresowe wychowanie wiedzie prym w dzisiejszych czasach, bowiem dzieci, które stresu doświadczają rzadko, są bardziej zrelaksowane i zdecydowanie weselsze. Niestety, wychowanie bez czynników stresogennych często mylone jest z wychowaniem bez żadnych granic. Dziecko, które nie wie, do jakiego momentu może się posunąć, nie ma w głowie wyrysowanych zasad, które ograniczają jego działania. W ten sposób nawet zaszkodzenie drugiej osobie nie będzie dla niego przeszkodą. Dlatego, że nie dostało nigdy informacji, że tak robić nie wolno. Brak wyraźnie postawionych zasad pociągnie za sobą szereg problemów w późniejszym czasie.

#04 Przemoc

Punkt, który wydaje się być aż tak oczywisty, że jego obecność może zdziwić niektórych czytających. Wiadomo, że dzieci bić nie można. Jest to zasada prosta, której należy się trzymać bezwzględnie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że biciem dzieci jest również tzw. klaps wychowawczy. Dla dorosłych jest on lekkim klepnięciem dziecka. Natomiast samemu dziecku nie sprawia różnicy to, czy ktoś uderzy go mocno, czy lekko. Bowiem za każdym razem jego psychika odbierze to w ten sam sposób. Bicie dzieci po dłoniach, kiedy dotykają czegoś, czego nie powinny, również jest złą praktyką. Unikajmy tego typu zachowań nawet kiedy to nerwy biorą górę nad naszym zachowaniem.

#05 Wyręczanie dziecka kiedy brakuje nam cierpliwości

Musimy pamiętać, że jeśli dziecko uczy się wykonywania codziennych czynności, to uczy się czegoś, czego nigdy nie umiało. To nie jest tak, jak z jazdą na rolkach, kiedy mieliśmy kilka lat przerwy. Wystarczy wtedy, że damy sobie kilka minut i znów jeździmy jak kiedyś. Dziecko uczy się wykonywania tych wszystkich czynności po raz pierwszy, od samego początku. Jeśli wykonanie danej czynności jest już dla naszego dziecka odpowiednie, dajmy mu na to czas i nie wyręczajmy go w tym. Jeśli potrzebuje kilku minut lub kilku dni więcej, aby przyswoić konkretne rzeczy, nie ma w tym nic złego, a tym bardziej dziwnego. Każde dziecko uczy się też w różnym tempie. Dlatego też, nie powinniśmy porównywać naszej pociechy z dzieckiem sąsiadki, które jest w tym samym wieku. Dajmy mu czas na nauczenie się wszystkich rzeczy zgodnie ze swoimi możliwościami.

#06 Ignorowanie opinii dziecka

Już od najmłodszych lat dzieci potrafią wyrażać swoją opinię. Najwcześniej uczą się to robić płaczem, czynami, później słowami. Nie ignorujmy słów dziecka, kiedy mówi, że coś mu się nie podoba lub nie smakuje. Nie bądźmy też obojętni, jeśli uważa, że kolor w kolorowance nie jest zgodny z jego preferencjami. Pytajmy często, co myśli o konkretnej rzeczy. W ten sposób uzmysłowimy mu, że jego zdanie jest ważne i nie będzie się bał wyrażać go głośno w przyszłości.

#07 Brak konsekwencji

Niestety, dzieci oprócz bycia uroczymi istotami, potrafią pokazać rogi i dać się rodzicom we znaki. Kiedy już trzymamy się ustalonych przez nas granic, warto też uzmysłowić dziecku, że za ich przekroczenie będzie go czekała odpowiednia kara. Jeśli już nasza pociecha okaże się być bardzo ciekawska i przekroczy ustaloną granicę, pamiętajmy o tym, aby zmierzyła się z konsekwencjami swojego uczynku. Pamiętajmy również, aby kara nie była przesadzona. Egzekwujmy ją, aby dać dziecku do zrozumienia, że nie rzucamy słów na wiatr i że wszystko, co powiemy, powinno odbierać poważnie. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, nasze dziecko w przyszłości nie będzie miało żadnych skrupułów, aby łamać jakiekolwiek ustalenia panujące w domu.

Uwagi końcowe

Wychowanie dziecka na dobrego człowieka jest niezwykle trudną pracą. Trzeba poświęcić mu ogrom czasu, a i tak na pewne rzeczy nigdy nie będziemy mieli wpływu. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, jesteśmy w stanie sprawić, aby nasza pociecha rozwijała się prawidłowo i utrzymywała z nami odpowiednie relacje przez całe swoje życie.

“Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą”. – Janusz Korczak

Sprawdź też: Rodzicielstwo na etacie. 6 pułapek w które wpadają zapracowani rodzice