Komunikacja w związku, to temat poruszany najczęściej w książkach oraz artykułach poświęconych relacjom międzyludzkim. Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ jako społeczeństwo dojrzewamy i przestajemy patrzeć na małżeństwo, jak na instytucję. Zaczynamy tworzyć relacje oparte na partnerstwie, dlatego poszukujemy podpowiedzi, jak stworzyć związek partnerski z prawdziwego zdarzenia.

Trochę teorii na początek 

W komunikacji możemy wyróżnić m. in.:

  • Krytykę – czyli nacechowane negatywnie wypowiedzi, oceniające daną osobę przez pryzmat jej zachowania. Przykładami takiej krytyki mogą być następujące wypowiedzi: Brzydko dziś wyglądasz. Jesteś głupia! Nie znasz się, to po co zabierasz głos? 
  • Informację zwrotną – czyli neutralną wypowiedź, odnosząca się do konkretnego zachowania, a nie osoby. Przykłady: Według mnie zareagowałaś zbyt impulsywnie na wczorajszym spotkaniu. Proszę, żebyś następnym razem nie podnosił na mnie głosu.

Krytyka nie wnosi niczego pozytywnego do życia osoby krytykowanej. Często osoby krytykujące chcą pomóc, ale nie znają innego sposobu, jak właśnie krytyka. Jest to bardzo destrukcyjny schemat, ponieważ tak naprawdę pogłębia krytykowane problemy i sprawia, że dana osoba zamyka się coraz bardziej na ewentualną pomoc z zewnątrz.

Jest bowiem odbierana jako atak personalny, a nie odnoszący się do konkretnego zachowania. To z kolei może prowadzić nawet do agresywnej riposty, szczególnie w przypadku gdy krytyka ma formę ciągłego strofowania i zwracania uwagi.

Informacja zwrotna, to tzw. krytyka konstruktywna. Tutaj nie odnosimy się personalnie do danej osoby, ale do konkretnego zachowania. To ono jest przedmiotem krytyki, a nie osoba. Nie dokonujemy tu oceny tej osoby przez pryzmat jej zachowania. Udzielamy informacji, co nie podobało nam się w danym zachowaniu lub wypowiedzi i uzasadniamy.

Dzięki temu nasz rozmówca nie czuje się atakowany, a to z kolei sprawi, że chętniej nas wysłucha. Dodatkowo informacja zwrotna wnosi wartość dodaną do życia danej osoby. Może ona skorygować nieprawidłowe schematy zachowań lub po prostu przemyśleć swoje zachowanie, biorąc pod uwagę inny punkt widzenia.

Każda akcja powoduje reakcję 

We wszechświecie nic nie ginie, dlatego każda akcja powoduje reakcję. Jeżeli kogoś krytykujemy, spodziewajmy się riposty w podobnym stylu. To bardzo destrukcyjny model komunikacji w związku. Powoduje bowiem eskalację konfliktu, a nawet generuje nowe nieporozumienia. Łatwo wpaść w takim przypadku w błędne koło wzajemnego obwiniania się o wszystko.

W ten sposób nie ma możliwości znalezienia satysfakcjonującego dla obu stron rozwiązania konfliktu. Rozmowa oparta na krytyce, przypomina przeciąganie liny, a nie o to chodzi przecież w związku. Tutaj obydwoje gracie do jednej bramki, którą jest Wasza wspólna i szczęśliwa przyszłość. W przeciwnym wypadku, jedno z Was może nie wytrzymać fali krytyki i zdecydować się na definitywne zakończenie relacji.

Podstawowe zasady konstruktywnej komunikacji w związku 

  • Mów szczerze o tym, czego oczekujesz i jakie są Twoje potrzeby. Nie zarzucaj partnera wyliczanką tego, czego dla Ciebie nie robi. Być może nie zdaje sobie sprawy z Twoich potrzeb? Czy kiedykolwiek wcześniej rozmawialiście o swoich oczekiwaniach w tej relacji? Jeżeli nie, to najwyższa pora na szczerą rozmowę. Krytykanctwo, to nie najlepsza forma komunikacji szczególnie, gdy druga strona nie miała żadnych szans, aby wcześniej poznać źródło niezadowolenia partnera.
  • Mów wprost i dokładnie to, co leży Ci na sercu. Nie snuj długich opowieści, nie owijaj w bawełnę. Rozmawiasz przecież z jedną z najbliższych Ci osób, więc szczerość to podstawa. Nie bój się swoich uczuć, nawet jeżeli mogą one zaszokować Twojego partnera. Nie musicie wszystkiego omówić podczas jednej rozmowy. Komunikacja to długofalowy proces i nie polega na wyrecytowaniu wierszyka, jak ma to miejsce podczas szkolnego apelu. Tu każde słowo ma znaczenie i może skłaniać do głębszej refleksji.
  • Wybierz odpowiedni czas na tego typu rozmowę. Warto, aby żadne z Was się wtedy nie śpieszyło i mogło w pełni skupić się na temacie rozmowy. Może podczas piątkowej kolacji tylko we dwoje? Albo podczas wspólnego wypadu weekendowego? Niech to będzie przestrzeń tylko dla Was i Waszej relacji. Dzięki temu każde z Was będzie miało czas na zebranie myśli i ustosunkowanie się do słów partnera. Zadbajcie, aby żadne z Was nie czuło presji. Jeżeli to konieczne, powróćcie do rozmowy następnego dnia, a nawet kilka dni później. Często lepiej przemyśleć coś w samotności niż rzucać słowa na wiatr.
  • Trzymajcie się jednego tematu rozmowy. Nie starajcie się omówić wszystkiego na raz. Macie przecież przed sobą całe życie! Wygospodarujcie czas tylko i wyłącznie na Wasze związkowe sprawy, bez odnoszenia się do dzieci, rodziców, czy budżetu domowego. Sprawy organizacyjne możecie omówić przy innej okazji. Tu chodzi przecież o podwaliny Waszego związku.

Nie bój się prosić o pomoc! 

Jeżeli czujesz, że samodzielnie nie zdołasz poprawić sposobu komunikowania się z Twoim partnerem, nie wstydź się prosić o pomoc. Terapeuta pomoże Wam obojgu wypracować zasady komunikacji w związku. Przepracuje z Wami także temat kłótni, których nie da się co prawda uniknąć, ale można je wykorzystać do dalszej pracy nad związkiem.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, konflikt w związku to nie tylko wzajemne wymówki i agresja słowna. Wybuch emocji może mieć wymiar pozytywne, o ile obydwoje będziecie wiedzieli, jak zarządzać konfliktem.

Komunikacja w związku - pudełko dla par
Komunikacja w związku – pudełko dla par

Jeżeli trudno Wam się przełamać lub nie wiecie, jak zacząć rozmowę o swoich potrzebach i pragnieniach, być może wyjściem będzie dla Was gra planszowa dla par – Pudełko dla par. Ta gra dla dwojga pomoże Wam otworzyć się i pozbyć zakłopotania. Jest też doskonałą okazją do lepszego poznania samego siebie. Skłania do refleksji nad własnym zachowaniem i poszukiwaniem źródeł konkretnych schematów czy reakcji. To nieoceniona wiedza, która pozwoli Wam lepiej się porozumiewać i zrozumieć mechanizm działania partnera. Atmosfera zabawy i rywalizacji dodatkowo sprzyja szczerości i otwartości na to, co nowe.

Relacje w związku pomoże Wam odbudować Psycholog Aleksandra Mroczko: https://aleksandramroczko.pl