Każdy miłośnik trekkingu posiada w swojej kolekcji przynajmniej jedną parę odpowiednich butów do pieszych wędrówek. Dobre obuwie w dużym stopniu wpływa na komfort podczas chodzenia, a dodatkowo odpowiednio zabezpiecza stopę przed zróżnicowanym podłożem oraz kontuzją. Inwestycja w dobre buty turystyczne pozwala na pokonywanie wielokilometrowych tras po górskich i płaskich terenach bez obaw o pojawienie się bólu stóp czy obtarć. Czym wyróżniają się odpowiednie buty turystyczne? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podeszwa butów turystycznych – co warto wiedzieć?

Wiele fanów pieszych wędrówek szuka odpowiedzi na pytanie o naprawdę dobre buty trekkingowe. Jednym z kluczowych parametrów, który decyduje o ich wysokiej jakości jest podeszwa. Jej odpowiednia grubość wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas pokonywania szlaków. W dużej mierze budowa podeszwy decyduje też o właściwej przyczepności stopy do podłoża, na przykład podczas maszerowania po mokrym, śliskim terenie. Buty turystyczne z odpowiednim wykończeniem doskonale amortyzują stopę przed każdego rodzaju, nawet trudnym podłożem, na przykład kamienistym lub piaszczystym.

Jednym z najbardziej polecanych rodzajów podeszw do butów trekkingowych jest model Vibram. Podeszwa Vibram jest bardzo trwała, antypoślizgowa oraz odporna na pękanie i ścieranie podczas chodzenia. Wysokiej klasy buty turystyczne w modnych fasonach można znaleźć w sklepie sklep.jack-wolfskin.pl.

Najlepszy materiał i membrana na butach turystycznych

Czym wyróżniają się dobrej jakości buty trekkingowe? Buty turystyczne najczęściej wykonywane są z trzech rodzajów materiałów, czyli skóry licowej, zamszu lub nabuku. Solidne obuwie trekkingowe zostają zaprojektowane z wszystkich trzech komponentów, aby zapewnić im odpowiednią trwałość, wygodę, ale też niewielką wagę. Pozwala to zapewnić stopie najwyższy komfort, dzięki czemu piesza wędrówka może odbywać się bez bólu i uczucia niewygody.

Drugą kwestą, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie dobrych butów turystycznych jest obecność membrany, Membrana jest specjalistyczną powłoką, która z zewnątrz ochrania obuwie przed wnikaniem wody, natomiast od wewnątrz zapewnia odpowiedni przepływ i cyrkulację powietrza i właściwie odprowadza wilgoć. Dzięki temu, nawet podczas wielogodzinnej wędrówki stopa nie będzie się pocić, co mogłoby doprowadzić po obtarć, odparzenia i pęcherzy.

Jaki rozmiar butów trekkingowych wybrać?

Równie ważną kwestią, co odpowiednia podeszwa, membrana i materiał jest odpowiednie dopasowanie butów trekkingowych do swojego rozmiaru stopy. Dobranie właściwej długości obuwa nie doprowadzi do pojawienia się bólu palców podczas marszu, a także otarć na pietach. Buty turystyczne posiadają nieco inną budowę niż klasyczne, sportowe obuwie, dlatego też podczas zakupu nie należy sugerować się posiadanym numerem buta.

Do przymiarki warto zakładać sportowe, grube skarpety, które przeznaczone są do trekkingu, co pozwoli najlepiej dobrać długość modelu. Warto wiedzieć, że podczas wędrówki, na stopach często pojawia się opuchlizna, na skutek zbierania się wody i wysiłku, dlatego też na zakupy warto wybierać się pod koniec intensywnego dnia. Przed wyjściem w pierwszą trasę w nowych butach, warto jej dodatkowo solidnie rozchodzić w domu.

Dobrze dopasowane, wysokiej jakości buty turystyczne są gwarancją udanej, pieszej wycieczki. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż ich jakość decyduje o komforcie i bezpieczeństwie podczas pokonywania szlaków.