Często padamy ofiarą przyzwyczajenia. Robimy coś tylko dlatego, że za­wsze to robiliśmy. Nasze złe nawyki mogą mieć niestety negatywne konsekwencje i sprawić, że będziemy czuć się z sobą źle. Mogą niszczyć zdrowie, utrudniać relacje, a nawet ranić innych ludzi. Powszechne złe przyzwyczajenia w tej kategorii to palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, odwlekanie decyzji, spóźnianie się, obgadywanie ludzi, nadmierne wydawanie pieniędzy czy objadanie się. Kiedy twoje przyzwyczajenia mają negatywne konsekwencje, czas je zmienić. Jak pozbyć się złych nawyków?

Trwała zmiana nawyków nie następuje z dnia na dzień. Dr Denis Waitley światowej sławy mówca motywacyjny, autor książek i uznawany autorytet w sprawach sukcesu, wskazuje, że zmienianie złych nawyków składa się z trzech etapów. Prześledźmy je po kolei. Zaczynamy!

“Niemal wszystko w życiu oparte jest na wyborze”. – Dr Denis Waitley

Jak pozbyć się złych nawyków? 3 etapy trwałej zmiany negatywnych przyzwyczajeń 

Etap #1 Pragnienie zmiany

Kontrolowanie impulsów, jak każde inne samodoskonalenie wymaga gotowości do zmiany. Jest to wstępny warunek skuteczności działań.

Zanim będziesz mógł wykorzenić złe nawyki, musisz głęboko odczuć pragnienie zmiany. Czyjaś krytyka lub rada nie wystarczą. Oprócz tego musisz zaangażować się w zmianę i zaakceptować fakt, że trwała zmiana wymaga czasu i wysiłku.

Etap #2 Zrozumienie przyzwyczajenia

Etap 2 polega na gruntownym poznaniu złego przyzwyczajenia. Aby zmienić jakiekolwiek zachowanie, najpierw trzeba je zrozumieć. Jaką “nagrodę” za nie otrzymujesz? Kiedy, gdzie i z kim zdarza ci się to zachowanie? Dlaczego stało się ono przyzwyczajeniem? Zadaj sobie pytania:

  • Kiedy ulegam złemu przyzwyczajeniu?
  • Gdzie ulegam złemu przyzwyczajeniu?
  • Kto jest obecny przy tym, jak ulegam złemu przyzwyczajeniu?
  • Jak się czuję tuż przed tym, zanim ulegnę złemu przyzwyczajeniu?
  • Jak się czuję tuż po tym, gdy poddam się złemu przyzwyczajeniu?

Pierwsze trzy pytania pomagają zrozumieć okoliczności, w jakich pojawia się zły nawyk. Dwa ostatnie pytania pomagają zrozumieć, dlaczego ulegasz temu przyzwyczajeniu.

Etap #3 Zastępowanie przyzwyczajenia

Teraz, kiedy już znasz swoje przyzwyczajenie i wiesz, dlaczego się pojawia, możesz podjąć działanie. Etap 3 polega na zastąpieniu złego przyzwyczajenia dobrym. Zastępowanie złego nawyku jest łatwiejsze niż pozbywanie się go od razu całkowicie. Przyzwyczajenia są naturalną reakcją na pewne sytuacje, stresory i emocje. Dlatego musisz znaleźć nowy, zdrowszy sposób uwolnienia emocji i energii, które wywołują przyzwyczajenie.

Na przykład chcesz wyeliminować nawyk jedzenia słodyczy. Bardziej prawdopodobne jest, że stopniowo przełamiesz przyzwyczajenie, zamieniając batonik na zdrową prze­kąskę, na przykład warzywa lub owoce, niż jeśli będziesz próbował je zignorować.

Kiedy już podejmiesz decyzję o zastąpieniu starych sposobów myślenia i działania, będziesz musiał powtarzać nowe zachowania wiele, wiele razy. Dlatego że, tak często ulegaliśmy złym przyzwyczajeniom, musimy równie często powtarzać próby ich przełamania.

Postanów sobie, że nie będziesz zadręczać się, jeśli zdarzy ci się, że powtórnie zejdziesz na złą drogę. To, że wracamy do złego przyzwy­czajenia, jest normalne, szczególnie kiedy myślimy, że już je prawie pokonaliśmy. Zastępowanie złych nawyków dobrymi, to wyzwanie i proces, który wymaga wytrwałości i czasu.

Uwagi końcowe

Samodyscyplina jest ważnym narzędziem zmiany. Nigdzie nie jest jednak bardziej potrzebna niż podczas dokonywania jednej z najtrudniejszych zmian – zmiany złego przyzwyczajenia.

Kiedy już zastąpisz stare przyzwyczajenie nowym, powinienieś bez­ustannie pracować nad wyćwiczeniem pozytywnego zachowania. Pracując nad zmianą przyzwyczajenia, wspieraj się pozytywną rozmową z sobą. Rozmowa z sobą wywiera silny wpływ na podświadomy umysł. Wielu znanym złym nawykom – takim jak odwlekanie decyzji, palenie, objadanie się, zbyt długie spanie czy spóźnianie się – można w ten sposób zaradzić. Pozytywna rozmowa z sobą pomaga stworzyć obraz siebie, w którym stary zwyczaj został zastąpiony nowym.

Twój wysiłek z pewnością się opłaci. Wkrótce naprawdę pozbędziesz się złego nawyku i zastąpisz go pozy­tywnym.

“Przyzwyczajenia nie da się tak po prostu wyrzucić przez okno. Trzeba je stopień po stopniu spychać po schodach”. – Mark Twain

Sprawdź też: 5 nawyków, które pozwolą Ci zostać lepszą wersją samego siebie.

A Ty jakiego złego nawyku chcesz się pozbyć?