Jeśli myślisz, że twój profil w mediach społecznościowych to wyłącznie twoja sprawa, musisz wiedzieć, że jesteś w dużym błędzie. Choć faktycznie nasze zdjęcia powinny być prywatne, sami z tego rezygnujemy, jeśli tylko umieszczamy je w sieci. Co więcej, jeśli naszą intencją jest zostanie ekspertem w określonej dziedzinie lub po prostu twoim zamiarem jest stworzenie profesjonalnego wizerunku, musisz liczyć się z tym, że twoje zdjęcia obejrzą przyszli klienci i pracodawcy. Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe? Jakich błędów nie wolno popełnić? Oto kilka wskazówek. Zaczynamy!

„Twój profil to twoja wizytówka. Pokaż się z najlepszej strony.”

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe? 10 błędów, które popełniasz robiąc zdjęcie profilowe

#01 Szerokie kadry

Zastanów się, o co chodzi w zdjęciu profilowym. O pokazanie ciebie, prawda? To powód, dla którego pozowanie na planie choćby najpiękniejszego krajobrazu czy zabytku jest zupełnie niepotrzebne. Dobre zdjęcie profilowe pozwala każdemu na rozpoznanie cię na ulicy. Najlepsze jest zbliżenie twarzy lub zdjęcie od pasa w górę.

#02 Zdjęcia z innymi osobami

Zdjęcie profilowe, a więc twoje. Naprawdę nie chodzi o to, aby pokazać na nim bardzo przystojnego męża, twoje słodkie dzieciątko czy ukochanego pieska. Naprawdę, oni wszyscy i to łącznie z kotkiem czy pieskiem, mogą mieć własne profile.

#03 Jaskrawe, mocne tła

Ponownie, to ty masz być najważniejszy na zdjęciu, nie mocne, jaskrawe tło, które bardziej zwraca uwagę. Po prostu musi być neutralne i nierzucające się w oczy.

#04 Unikanie patrzenia wprost

Utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą to podstawa kontaktów interpersonalnych. Nie od dziś mówi się o bliskim kontakcie wzrokowym, wiarygodności spojrzenia, czy patrzeniu prosto w oczy. Szczere spojrzenie jest szczególnie ważne w kontaktach biznesowych i wpływa na budowanie zaufania i bliskości relacji. Nie zapomina o utrzymaniu kontaktu wzrokowego także z tymi, którzy obserwują cię w social mediach. Pamiętaj, że leciutkie zmrużenie daje wrażenie pewności siebie.

#05 Brak uśmiechu

Człowiek sukcesu ma zawsze dobry humor, prawda? Dlatego na zdjęciu warto być uśmiechniętym, nawet tym uśmiechem, który odsłania zęby. Tylko uśmiech ma być szczery i niezbyt szeroki. To wyważenie balansu jest trudne: z jednej strony musimy pokazać swój dobry nastrój i pewność siebie, a z drugiej nie wyjść na niepoważnego wesołka.

#06 Kiepska jakość

Słaba jakość zdjęcia, rozmywające się piksele, czy po prostu złe oświetlenie to wszystko psuje odbiór zdjęcia. Najlepiej wypadają zdjęcia w naturalnym oświetleniu, choć w określonych przypadkach naprawdę warto zainwestować kilka złotych i powierzyć wykonanie zdjęcia profesjonalistom, którzy zrobią je w dobrze wyposażonym studio.

#07 Nieodpowiedni strój

Podstawa to właściwy strój dobrany do celu, jakiemu ma służyć twój profil. Jeśli chcesz wydawać się osoba wpływową i mającą coś do powiedzenia, ubierz się formalnie, ale nie sztywno. W końcu nie jesteś pracoholikiem, który spędza życie w biurze.

#08 Nieaktualne zdjęcie

W zdjęciu profilowym chodzi o to, aby można cię było rozpoznać. Nieaktualne zdjęcie tego nie ułatwi, chociaż jego zmienianie co miesiąc lub częściej także jest błędem, bo obcy ludzie nie zdąża cię skojarzyć.

#09 Foto zbyt sexy

Uroda jest ważna i nie ma się co oszukiwać, ładnym żyje się prościej. Tylko epatowanie seksem jest po prostu nieprofesjonalne.

#10 Brak charakterystycznego elementu

Zastanów się, ile jest profili w social mediach i ile pięknych zdjęć, krąży w Internecie. Dlaczego ktokolwiek ma zapamiętać właśnie ciebie? Postaw na ciekawy element, logotyp, motto, stylistykę. Chodzi o to, aby na nieco dłużej przykuć wzrok obserwatora.

Sprawdź też: Jak stworzyć i mieć idealny profil na LinkedIn? oraz Personal branding. Jak skutecznie zbudować silną markę osobistą?