Co robić, aby ludzie nas lubili? Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi? Czy istnieje jakiś przepis na przyjaźń? Okazuje się że tak!

Jack Schafer zawodowo  zjednywał  sobie  ludzi. Pracując przez lata jako agent, specjalizował się w analizie behawioralnej, dzięki czemu nabrał wprawy w szybkim odczytywaniu ludzi, dobrze poznał naturę człowieka i wspólne nam wszystkim zachowania. Miał  rozmaite  zadania:  od  przekonywania innych,  by  szpiegowali i ujawnili  tajne  informacje,  po  wykrywanie  przestępców  i nakłanianie  ich  do  zeznań.  To  pozwoliło  mu  wypracować  niezwykle  skuteczne  metody,  pomocne  w zdobywaniu  ich  zaufania.

Początkowo nie dostrzegał, że schematy postępowania zawodowego bezpośrednio przekładają się na codzienne życie. Zauważył to dopiero pod koniec pracy w FBI. Kiedy zakończył działalność w FBI, zrobił doktorat z psychologii i podjął pracę na uniwersytecie. Wtedy dopracował strategię „Jak dać się lubić” pozwalającą nawiązywać udane kontakty w domu, w pracy i we wszelkich relacjach międzyludzkich. Oto Reguła Przyjaźni, czyli skuteczny przepis na przyjaźń i budowanie silnych relacji.

“Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli”. – Maya Angelou

Jak dać się lubić? Reguła Przyjaźni czyli przepis na przyjaźń

Reguła Przyjaźni składa się z czterech podstawowych składników: bliskość, częstotliwość, trwałość oraz intensywność. Te elementy można określić za pomocą równania przyjaźni:

 Przyjaźń = Bliskość + Częstotliwość + Trwałość + Intensywność

Jakość relacji można określić, patrząc na związki między elementami reguły przyjaźni. W zależności od nasilenia poszczególnych składników równania przyjaźni relacja może stawać się silniejsza lub się osłabiać.

“Pomyśl o Regule Przyjaźni jak o fundamentach, na których wznosisz dom. Budynek może przybrać dowolny kształt, podobnie jak przyjaźń, ale podwaliny są takie same. Niezależnie od tego, jakiego typu przyjaźni pragniesz (krótkiej, trwałej, luźnej lub intensywnej), zawsze będą na nią wpływać bliskość, częstotliwość, trwanie i intensywność”. – Jack Schafer

Bliskość

Pierwszym elementem przyjaźni jest bliskość. Bliskość to podstawowy element relacji osobistych.  Bliskość to dystans między tobą a drugą osobą i twoje otwarcie się na kontakty z tą osobą w ciągu określonego czasu.

Wystarczy przebywanie w tej samej okolicy co z daną osobą, by nawiązać z nią relację osobistą. Bliskość sprzyja narastaniu wzajemnej sympatii. Ludzie, którzy przebywają w jednej przestrzeni, bardziej się przyciągają, nawet jeśli nie zamienili ani słowa.

Kluczem do wyzwolenia siły bliskości jest bezpieczne otoczenie. Kiedy w pobliżu pojawia się nowy bodziec, mózg musi określić, czy odbiera to jako zagrożenie albo potencjalne zagrożenie. Jeżeli nowy sygnał jest odbierany jako zagrożenie, człowiek będzie się starał je wyeliminować lub zneutralizować, stosując taktykę „walcz lub  uciekaj”. Natomiast gdy nowy element nie jest postrzegany jako niebezpieczny, zaczyna budzić ciekawość. Człowiek chce się dowiedzieć więcej. Co to takiego? Skąd się wzięło? Czy mogę to wykorzystać dla własnej korzyści?

Częstotliwość i Trwałość

Drugi i trzeci element przyjaźni to częstotliwość i trwałość. Częstotliwość oznacza liczbę kontaktów z daną osobą w ciągu określonego czasu. Trwałość to czas, jaki spędzasz z tą osobą w pewnym okresie.

Staraj się zwiększyć częstotliwość spotkań i dodać trwałość, coraz dłużej przebywając w pobliżu osoby, z którą chcesz zbudować relację.

Intensywność

Ostatnim elementem jest w intensywność, kształtująca się w miarę upływu czasu.

Intensywność określa, w jakim stopniu możesz zaspokoić psychologiczne i fizyczne oczekiwania czy potrzeby drugiej osoby – za pomocą sygnałów werbalnych i niewerbalnych.

Uwagi końcowe

Teraz już znasz podstawowe elementy każdego związku. Bliskość, częstotliwość, trwałość i intensywność. Świadomie kontrolując te cztery czynniki możesz wpływać na daną relację  i jej jakość.

Jeżeli dostrzeżesz potrzebę wzmocnienia relacji, możesz użyć reguły przyjaźni, by osiągnąć pożądany rezultat. Możesz też zakończyć niechciany związek, zmniejszając natężenie każdego z podstawowych elementów reguły przyjaźni.

Daj się lubić. Na chwilę lub na zawsze. - Jack Schafer, Marvin Karlins
Daj się lubić. Na chwilę lub na zawsze. – Jack Schafer, Marvin Karlins

Umiejętności nawiązywania przyjaźni są jak każde inne, jeśli chcesz możesz się ich nauczyć. Pomoże ci w tym książka Daj się lubić. Na chwilę lub na zawsze. Dzięki wydawnictwu Kompania Mediowa i tłumaczeniu Małgorzaty Mariuszkin ten praktyczny poradnik po ludzkiej naturze i budowaniu silnych relacji dostępny jest po polsku. Poznaj sposoby pozawerbalne oraz metody komunikacji słownej, które sprawią, że otoczenie od razu cię polubi. Wykorzystując  opisane  w tej  książce  metody,  możesz  zyskiwać  przyjaciół,  uruchamiać  “Mechanizm  Sympatii”  i zjednywać  sobie  otoczenie.

Techniki, które przedstawiają Jack Schafer i Marvin Karlins, oparte są na wynikach najnowszych badań naukowych. Gdy zaczniesz je stosować w praktyce maksymalnie zwiększysz swoje szanse na zdobycie sympatii otoczenia.

To książka dla każdego kto chce poszerzyć grono przyjaciół, podtrzymać i ulepszyć istniejące już relacje, sprawić, by nawet przelotna znajomość dawała dużo radości obu stronom.

Pomyślne relacje osobiste są w twoim zasięgu. Sięgnij po nie i daj się lubić!

“Złota Reguła Przyjaźni – „Jeśli chcesz, by inni cię polubili, spraw, żeby poczuli się lepiej”” – Jack Schafer

Sprawdź też: Jak zjednać sobie ludzi? 10 metod od agenta FBI