Bycie fit można zdefiniować jako dążenie do osiągnięcia szczytowej sprawności i ogólnie dobrego samopoczucia. W tym celu musimy odpowiednio zaplanować dietę i treningi. Nie powinniśmy traktować bycia fit jako drogę do wymarzonej sylwetki, ale jako sposób na dłuższe życie w zdrowiu. Jest to styl życia, w którym staramy się zdrowo odżywiać, a także regularnie uprawiamy aktywność fizyczną. Zmiany, które wprowadzamy powinny zostać z nami do końca życia. Jak być fit i nie zwariować? Oto kilka wskazówek.

„Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale całość, która obejmuje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i duchowe”. – Sadhguru

Jak być fit i nie dać się zwariować?

#01 Dieta

Bycie fit powinniśmy zacząć od zmiany diety. To właśnie sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Na początku powinniśmy ograniczyć używki lub całkowicie z nich zrezygnować. Używki papierosy, alkohol itp, negatywnie wpływają na nasz organizm. Odstawienie ich pozwoli nam na dłuższe życie.

Warto również ograniczyć spożywanie cukrów prostych i fast-foodów. Fast-foody, słodycze i słodkie napoje dostarczają nam jedynie pustych kalorii. Zdecydowanie lepiej przygotować zdrowsze wersje ulubionych potraw. W Internecie znajdziemy wiele przepisów na zdrowsze alternatywy dla słodyczy czy fast-foodów. W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i minerały.

Dziennie zaleca się spożywać 3-5 posiłków w równych odstępach czasu. Nie zapominajmy także o śniadaniu, które często jest pomijane. Śniadanie to istotny posiłek w ciągu dnia. To właśnie poranny posiłek pobudzi nasz metabolizm, a także da nam energię niezbędną do wykonywania codziennych czynności. Jeśli spożywamy węglowodany to śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone. Ważnym aspektem w diecie jest spożywanie tłustych ryb morskich. Są one bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej.

„Jedz by żyć, nie żyj by jeść”. – Sokrates

Sprawdź: 5 prostych sposobów na motywację do odchudzania

#02 Suplementacja

Suplementacja jest ważna w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jednak pamiętajmy, że suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety. Nie powinniśmy również sugerować się reklamami. Producenci wielu suplementów obiecują szybkie budowanie masy mięśniowej lub spalanie tkanki tłuszczowej. Nie powinniśmy jednak ufać reklamom. Warto przed zakupem suplementów sprawdzić ich skład. Najlepiej wybrać te o naturalnym składzie. W okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D i C, co wpłynie na poprawę odporności. Na spalanie tkanki tłuszczowej dobrze sprawdzą się suplementy z piperyną lub kapsaicyną. Są to substancje naturalnie występujące w pieprzu i ostrych papryczkach. Kofeina i ekstrakty z zielonej herbaty również znajdziemy w spalaczach tłuszczu. Mają one działanie pobudzające i przyspieszają metabolizm.

Sprawdź: 4 suplementy warte stosowania które poprawią działanie Twojego mózgu

#03 Aktywność fizyczna

Prowadzenie zdrowego trybu życia wiąże się także z uprawianiem regularnej aktywności fizycznej. Bycie fit kojarzy się głównie z bieganiem. Jednak nie jest to sport dla każdego. Osoby z dużą nadwagą nie powinny biegać, gdyż ich stawy już są nadmiernie obciążone. Dodatkowo nie każdy lubi biegać. Najważniejsza jest regularność. Bieganie, treningi na siłowni czy te w domu przyniosą nam oczekiwane rezultaty dopiero po dłuższym czasie. Tutaj powinniśmy dobrać trening do naszego celu. Jeśli zależy nam na spalaniu tkanki tłuszczowej, to warto wykonywać treningi siłowe i cardio. Dobre będą również interwały. Dla osób, które chcą budować masę mięśniową przeznaczone są treningi siłowe.

„Jedzenie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym, natomiast ćwiczenia fizyczne najbardziej efektywnym, jednak najmniej docenianym antydepresantem”. – Bill Phillips

Sprawdź: Jak ćwiczenia wpływają na Twoje życie?

#04 Sen

W dbaniu o zdrowie ważny jest odpowiedni sen. Dziennie powinniśmy spać około 8 godzin. Jest to ważne, gdyż w czasie snu nasze ciało się regeneruje. Zbyt mała ilość snu powoduje zwiększony apetyt, a także negatywnie wpływa na progres treningowy. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, to możemy suplementować melatoninę przed snem. Kiedy jesteśmy wyspani mamy więcej energii w ciągu dnia, dzięki czemu nie musimy sięgać po wspomagacze w postaci kawy czy herbaty.

„Wspaniałe zdrowie zaczyna się od dobrego snu”. – Dan Go

Sprawdź: Zdrowy sen jako podstawa zdrowia. 7 korzyści płynących ze snu dla organizmu.

#05 Nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie jest ważne szczególnie w upalne dni. W sezonie letnim powinniśmy pić 3 litry wody dziennie. Zimą wystarczą 2 litry. Picie odpowiedniej ilości wody pozytywnie wpływa na stan skóry. Dodatkowo woda pozwala nam uniknąć podjadania między posiłkami.

„Zachowaj witalność. Życie bez zdrowia jest jak rzeka bez wody”. – Maxime Lagacé

Zdecyduj, że będziesz żyć zdrowiej. Znajdź swoje tempo i rytm. Nic na siłę i wbrew sobie. Bycie fit to podróż, a nie cel. Przestrzegaj zbilansowanej diety, ćwicz regularnie, zadbaj o odpoczynek i utrzymaj dobrą kondycję fizyczną. Twoje ciało Ci za to podziękuję. Bądź fit! Żyj w zdrowiu jak najdłużej!

„Niech twoje ciało będzie twoją świętą świątynią”. – Lailah Gifty Akita