Nauka powszechnie kojarzy się z godzinami siedzenia nad podręcznikiem, przyswajania nie zawsze przystępnych dla nas informacji i próbami ich zapamiętania. Dlatego też, na samą myśl o dobrowolnej nauce na naszej twarzy zwykle pojawia się grymas. Od małego jesteśmy niepoprawnie uczeni samego „uczenia się”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że człowiek uczy się i rozwija nieustannie, nawet zupełnie nieświadomie. Wiele osób zastanawia się nad tym, w co warto w życiu inwestować. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji jesteśmy jednak my. Każde pieniądze i czas włożony w nasz rozwój będzie generował jedynie profity. Zobaczmy więc, czego tak naprawdę warto się nauczyć i z czego czerpać największe korzyści.

“Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie”. – Vernon Howard

Czego się uczyć? 7 rzeczy, których warto się nauczyć.

#01 Języki obce

Nikogo nie zdziwi chyba, że na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znajdą się języki obce. Bez dwóch zdań, prym wiedzie dziś język angielski. Wszędzie dookoła nas wymaga się go tak często, że powoli staje się on podstawowym językiem, z którego znajomością powinniśmy ukończyć obowiązkową edukację. Dlatego też oprócz angielskiego, warto przyswoić sobie przynajmniej w stopniu podstawowym jeden dodatkowy język.

Na pewno będziemy dużo bardziej atrakcyjni na rynku pracy, bowiem współpraca międzynarodowa powoli stanowi numer jeden jeśli chodzi o działania korporacji. Stworzy nam to również podstawę do znalezienia swojego miejsca na świecie poza granicami kraju ojczystego, ułatwiając drogę przez wszelkie formalności. Pamiętajmy, że pomimo powszechności angielskiego, wciąż jest duża grupa osób (szczególnie starszych), która nie jest w nim tak biegła. Znajomość języka ludzi, do których przyjeżdżamy rozpocząć swoje życie, będzie ogromnym atutem.

Sprawdź: 5 skutecznych sposobów jak szybciej nauczyć się nowego języka

#02 Negocjacje

Wydawać by się mogło, że negocjacje nie towarzyszą każdemu w codziennym życiu. Kojarzone są przede wszystkim z ogromnymi pieniędzmi, wielkimi biznesami i poważnymi decyzjami. Nic bardziej mylnego. Negocjacje są elementem codzienności każdego z nas i dlatego warto się tej sztuki nauczyć.

Do czego może się nam ona przydać? Warto zacząć od najbardziej trywialnej sytuacji, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna. Dzięki negocjacjom możemy zapewnić sobie lepszą stawkę lub wartościowe dla nas benefity. Podobne sytuacje mają miejsce podczas zakupu mieszkania, czy próby uzyskania podwyżki. Oprócz finansowych spraw negocjacje przydają się również w codziennym życiu. Możemy wynegocjować korzystniejszy podział obowiązków między nami a współlokatorem, czy przebieg wycieczki, na którą wspólnie się wybieramy. Ta umiejętność zdecydowanie poprawi jakość naszego życia.

Sprawdź: LANCER – Jak wygrać każde negocjacje?

#03 Zarządzanie sobą w czasie

Kolejną istotną rzeczą jest zarządzanie własnym czasem. Każdy z nas powinien znaleźć sposób na to, aby przejrzyście i skrupulatnie zarządzać rozkładem każdego dnia. Takie umiejętności pozwolą nam czerpać z życia jak najwięcej i nie marnować żadnej chwili.

Jest to bardzo przydatna umiejętność szczególnie dla tych, którym ciężko znaleźć czas na wspólny obiad z rodziną, czy chwilę odpoczynku dla samego siebie. Na rynku mamy ogrom pomocy w tym zakresie- od papierowych notatników, przez notatniki w telefonach, po specjalne programy i aplikacje ułatwiające rozplanowanie najważniejszych obowiązków. Każdy znajdzie wśród nich sposób dla siebie.

Sprawdź: Jak ludzie sukcesu zarządzają czasem? System E-3C zwiększ swoją osobistą wydajność dziesięciokrotnie!

#04 Odpoczynek

Skoro plan dnia został już wspomniany, warto również przejść do ważnego punktu w naszym rozkładzie- odpoczynku. Nieustannie pnący do przodu tryb życia sprawił, że naprawdę niewiele osób potrafi dziś efektywnie odpoczywać. Jest to niezwykle ważna umiejętność. Nasz sen bardzo często jest płytki, organizm nie regeneruje się, a następnego dnia, zamiast wypełniać oczyszczoną przestrzeń w mózgu nowymi informacjami, zapełnia jeszcze te, których nie zdążył przefiltrować.

Nawet jeśli praca jest Twoją pasją, to poczucie przytłoczenia nią mimo wszystko może się przyczynić do problemów ze zdrowiem emocjonalnym, jeśli nie zrównoważysz jej odpoczynkiem, kontaktem z bliskimi ludźmi i innymi relaksującymi czynnościami. Znajdźmy swój sposób na relaks, a nasze ciało i umysł będą nam za to wdzięczne.

Sprawdź: Zabiegany świat – jak odpocząć od ciągłego nadmiaru bodźców?

#05 Pierwsza pomoc

Czynność, którą przerabia się praktycznie na każdym szczeblu edukacji, natomiast wciąż nie jest ona na tyle intuicyjna, aby wykonywać ją bez zastanowienia – pierwsza pomoc w nagłych przypadkach.

Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której zmuszeni będziemy udzielić pomocy drugiej osobie. Problem zacznie się wówczas, gdy nie będziemy wiedzieli co zrobić. W takiej sytuacji możemy nie dać drugiemu człowiekowi szans na przeżycie. Zapewne nikt nie chce znaleźć się w takim położeniu, natomiast jeśli już się tak stanie, dobrze wiedzieć, co wtedy zrobić. Kilka podstawowych kroków pierwszej pomocy, przypominanych co jakiś czas naprawdę pomoże w momencie, kiedy będzie ona najbardziej potrzebna,

#06 Szybkie czytanie

Chociaż lubimy wiedzieć dużo i lubimy tę wiedzę pozyskiwać, z reguły zniechęca nas czas, jaki musimy poświęcić, aby coś przyswoić. Na ratunek przychodzi jednak umiejętność szybkiego czytania. Najlepsi dochodzą nawet do momentu, w którym spoglądając na środek wersu wiedzą, co dokładnie jest napisane i doskonale to zapamiętują. Wizja poznania magicznych światów z książek nie byłaby tak przytłaczająca już na samym początku. Cenny czas zaoszczędzony na czytaniu możemy przeznaczyć na wcielanie zdobytej wiedzy w życie.

#07 Planowanie domowego budżetu.

O ile planowanie dnia jest już dość mocno rozpropagowane, tak planowanie finansów osobistych wciąż w niektórych osobach budzi grozę przed skrupulatnym liczeniem każdego grosza. Owszem, jeśli mamy pieniędzy pod dostatkiem, być może nie musimy się przejmować tak błahymi rzeczami. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z naszą wypłatą i jak drogą torebkę możemy kupić w tym miesiącu, warto wrzucić wydatki i przychody do najprostszej tabeli, zapisywać wszystko i po czasie zorientować się, z czego możemy zrezygnować, a gdzie tych pieniędzy przydałoby się zainwestować więcej.

Sprawdź: Finanse pod kontrolą. Jak zaplanować prosty budżet domowy?

Uwagi

Chociaż to szkoła powinna po części przygotować nas do życia w społeczeństwie, nie zawsze spełnia powierzoną jej rolę. Oprócz wsparcia rodziny warto również samemu zainteresować się swoim rozwojem. Wcielając w życie 7 powyższych przykładów rzeczy, których warto się nauczyć, sprawiamy, że nie tylko stajemy się ciekawszymi ludźmi, ale także poradzimy sobie w wielu naprawdę trudnych sytuacjach.

Chce uczyć się szybko i skutecznie? Odkryj naukowe metody zapamiętywania i doskonalenia wiedzy

Błyskawiczne zgłębienie umiejętności – to brzmi jak oksymoron. Najczęściej proces nauki ma formę bierną – jak w standardowym środowisku szkolnym. Wymaga czasu i wysiłku, ale nie dogłębnego zrozumienia materiału. Tymczasem przyswajanie wiedzy i nowych umiejętności jest fascynującym procesem: dzięki temu możesz zmienić siebie, swoje otoczenie, a nawet własne życie. Co więcej, we współczesnym świecie dostęp do potrzebnych materiałów i narzędzi jest niezwykle prosty. Jeśli więc chcesz się czegokolwiek nauczyć, musisz się jeszcze dowiedzieć, jak to zrobić, aby osiągać swoje cele i czerpać z tego ogromną satysfakcję!

Błyskawiczne przyswajanie umiejętności. Naukowe metody zapamiętywania i doskonalenia wiedzy. - Peter Hollins
Błyskawiczne przyswajanie umiejętności. Naukowe metody zapamiętywania i doskonalenia wiedzy. – Peter Hollins

Książka Błyskawiczne przyswajanie umiejętności, której autorem jest Peter Hollins, jest dobrym źródłem wiedzy i naukowo potwierdzonych technik, dzięki którym przekujesz swoje talenty w mistrzowskie umiejętności.

Dzięki książce Błyskawiczne przyswajanie umiejętności dowiesz się:

  • czym w istocie jest szybkie przyswajanie umiejętności
  • jak zaplanować i przygotować proces błyskawicznej nauki
  • dlaczego praktyka i głębokie rozumienie są podstawą
  • na czym polega szukanie połączeń, czyli “kombinowanie” umiejętności
  • jak ukształtować środowisko sprzyjające szybkiej nauce

Naucz się, jak się uczyć – szybko, skutecznie, z pełnym sukcesem!