Człowiek to istota społeczna, więc jest rzeczą naturalną, że chcemy dopasować się do otaczających nas ludzi i norm grupowych. Jednak wszystko to jest podszyte głębokim strachem. Strachem przed odstawaniem od reszty, przed podążaniem własną drogą bez względu na to co ludzie myślą. Strach to najstarsze i najsilniejsze odczucie znane człowiekowi, rządzi się własną samonapędzająca się dynamiką. Strach jako wrodzony instynkt może uratować nam życie w sytuacji zagrożenia. Jednak gdy ludzie ulegają strachowi i poddają się swoim lękom, mimo braku realnego niebezpieczeństwa, wtedy tracą energię i siłę do działania.

Przeciwieństwem strachu jest odwaga. Ludzie odważni – nieustraszeni –  potrafią przezwyciężyć swoje obawy. Często podziwiamy takich ludzi, bo są w stanie działać pomimo swoich obaw. W sytuacji, gdy większość osób jest zalękniona i woli się wycofać, „nieustraszeni” są gotowi do podjęcia ryzyka, działania i podejmowania nieszablonowych kroków. 

Robert Greene autorytet w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia, autor takich bestsellerów jak „48 praw władzy„, „Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości„ czy „Prawa ludzkiej natury„, na pewnym etapie swojej kariery podjął współpracę z raperem Curtisem Jacksonem, powszechnie znanym pod pseudonimem – 50 cent. Obserwując 50 centa i rozmawiając z nim Robert Green doszedł do wniosku, że źródłem sukcesu 50 centa i jego największą siłą jest odwaga. Zainspirowało to Roberta Greena do napisania wspólnie z 50 centem książki, której motywem przewodnim jest właśnie bycie odważnym człowiekiem. Tak powstała wyjątkowa, inspirująca i pouczająca książka „Prawo odwagi. Siła, która na zawsze odmieni Twoje życie„.

50 prawo – „Niczego się nie bój!”

50 cent dorastał w wyjątkowo brutalnej i niespokojnej okolicy. Na każdym etapie życia musiał stawiać czoła serii niebezpieczeństw, które wystawiały go na próbę, hartowały charakter i kształtowały jego osobowość. W każdym doświadczeniu życiowym, które wywoływało w nim strach, mógł polegać tylko na sobie. Jeśli nie chciał się bać, musiał nauczyć się przezwyciężać swój strach. Te wszystkie wydarzenia stanowiły rytuał inicjacyjny, wprowadzający go w odwagę, którą stopniowo w sobie wyrabiał.  50 cent wielokrotnie był wystawiany na sytuacje stymulujące lęk. Tego rodzaju testowanie i udowadnianie swojej odwagi dało mu z czasem poczucie ogromnej siły. Szybko poznał wartość odwagi i zaczął kierować się w życiu swoim własnym „50 prawem – prawem odwagi”.

Podstawa 50 prawa jest następująca: „jako ludzie mamy zasadniczo niewielki wpływ na okoliczności zewnętrzne„. 50 prawo mówi jednak, że „istnieje jedna rzecz, na którą możemy mieć naprawdę kontrole to nastawienie, z jakim reagujemy na różne wydarzenia„. Jeżeli jesteśmy w stanie pokonać nasz strach i zacząć podchodzić do życia z odwagą zaczyna się dziać coś dziwnego i niesamowitego. Rośnie zakres kontroli jaką mamy nad zewnętrznymi okolicznościami. W najlepszym przypadku możemy nawet sami je tworzyć, co stanowi źródło ogromnej siły. Ludzie którzy, wcielają 50 prawo w życie, mają pewne cechy wspólne skrajną odwagę, niekonwencjonalność, elastyczność i swoistą niecierpliwość, które dają im niezwykłą możliwość kształtowania rzeczywistości.

Ci którzy kierują się 50 prawem, nie boją się zmian ani chaosu, są na niej otwarci, starając się zachować jak największą elastyczność. Płyną z nurtem wydarzeń, a później nadają mu pożądany przez siebie kierunek, wykorzystując nadarzające się sposobności. Dzięki swojemu nastawieniu zamieniają to co negatywne – niespodziewane wydarzenia, w co pozytywne – nowe możliwości.

Wdrażanie 50 prawa w życie wytwarza odmienną dynamikę. Otwiera nowe możliwości, pozwala na swobodę działania i pomaga nabrać w życiu rozpędu.

Jakie są zatem kluczowe elementy odwagi? Co robić, aby rozbudzić w sobie męstwo i stać się człowiekiem nieustraszonym?

Oto 10 składników, które prowadzą do odwagi i bycia człowiekiem nieustraszonym

#01 Realizm intensywny – zobacz to co jest

Rzeczywistość potrafi być okrutna. Twoje dni są policzone i trzeba ciągle walczyć, żeby odnaleźć i obronić swoje miejsce w tym bezwzględnym i pełnym rywalizacji świecie. Ludzie bywają zdradliwi, wszczynają ciągłe walki w Twoim życiu. Powinieneś oprzeć się pokusie i przestać ciągle żałować, że nie jest inaczej. Zamiast tego odważnie zaakceptuj wewnętrzne okoliczności, a nawet przyjmij je z otwartymi ramionami.

Koncentrując się na tym, co się wokół ciebie dzieje, zaczniesz uświadamiać sobie z wielką jasnością, dlaczego niektórzy odnoszą sukces, a inni zostają w tyle. Jeśli przejrzysz manipulacje innych, będziesz w stanie je odwrócić. Im mocniej się osadzisz w rzeczywistości, tym łatwiej będziesz mógł ją zmienić według własnych potrzeb.

Rzeczywistość ma swoją własną moc. Możesz odwracać się do niej plecami, ale ostatecznie i tak cię odnajdzie. A to że nie umiałeś sobie z nią poradzić, stanie się początkiem twojego końca. Czas przestać spać, czas się obudzić – ocenić siebie, ludzi wokół i kierunek w jakim zmierzasz w jak najostrzejszym świetle. Bez strachu.

Prawdziwa poezja i piękno w życiu biorą się ze ścisłego związku z rzeczywistością we wszystkich jej odsłonach. realizm to tak naprawdę ideał, do którego powinniśmy dążyć, najwyższy stopień ludzkiej racjonalności. – 50 Cent & Robert Greene

#02 Samodzielność – niech wszystko będzie Twoje

Kiedy pracujesz dla innych, zdajesz się na ich łaskę. Stają się właścicielami twojej prac. Stają się właścicielami twojej osoby. Twoja kreatywność zostaje stłamszona. Trzymasz się takiego stanowiska, bo boisz się, że albo utoniesz albo będziesz musiał popłynąć samodzielnie.

Bardziej powinieneś jednak bać się tego, co się z tobą stanie, jeśli dalej będziesz uzależniony od innych. Każde twoje życiowe posunięcie powinno mieć na celu posiadanie. Zabezpieczenie własnej pozycji. Kiedy coś jest twoje, od ciebie zależy, czy to stracisz. Jesteś wtedy lepiej zmotywowany. Bardziej kreatywny. Bardziej ożywiony. Najwyższą forma władzy w życiu jest pełna niezależności. Możliwości bycia w pełni sobą.

Jedyny sposób, żeby zyskać samodzielność lub jakiegoś rodzaju kontrolę, to włożyć w to dużo wysiłku i praktyki. Nie wolno uznać, że wysiłek taki jest czymś strasznym lub nudnym; to proces uzyskiwania kontroli nad samym sobą, który daje największą satysfakcję, bo uświadamia że krok po kroku zaczynasz wznosić się ponad pełne zależności masy. – 50 Cent & Robert Greene

#03 Oportunizm – zamień gówno w cukier

Każda negatywna sytuacja kryje w sobie dobry potencjał, jakąś szansę. Wszystko zależy, jak na nią spojrzeć. Brak środków materialnych może być zaletą, bo wymusi na tobie większą pomysłowość, niezależnie od tego, mało posiadasz. Przegrana w bitwie pozwala Ci stać się życzliwym słabeuszem.

Nie czekaj ze strachu na lepszy moment ani nie stawaj się konserwatywny. Jeśli zdarzy się coś, nad czym nie masz kontroli, wyciągnij z tego jak najwięcej dla siebie. Najwyższy stopień wtajemniczenia to zdolność przekształcania tego typu negatywów w siłę, w coś dobrego.

Oportunizm jest tak naprawdę wielką sztuką. Oportunizmowi towarzyszy system przekonań, który jest nadzwyczaj pozytywny i potężny. Zgodnie z tą filozofią każde wydarzenie po prostu miało się zdarzyć. Kiedy narzekasz na różne okoliczności zewnętrzne, tracisz łączność z naturalnym stanem rzeczy; żałujesz że wszystko nie układa się inaczej. Musisz raczej przyjąć, że nic nie dzieje się bez przyczyny i że jesteś w stanie dostrzec w tym coś pozytywnego. Twój mentalny żar pochłania wszystkie zewnętrzne okoliczności i zamienia je w nowe możliwości. Nikt ani nic nie zrani człowieka, których to wierzy. – 50 Cent & Robert Greene

#04 Świadomy rozmach – bądź w ciągłym ruchu

Obecnie ciągle zachodzą jakieś zmiany jest mnóstwo rzeczy, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Jeśli próbujesz nad wszystkim zapanować, na dłuższą metę jeszcze bardziej tracisz kontrolę.

Trzeba sobie odpuścić i iść z chaosem, który się przed tobą wyłania. Kiedy znajdziesz się w jego środku, odkryjesz źródło nieskończonych możliwości, których większości ludzi nie dostrzega. Nie daj się przygwoździć w miejscu. Idź i zmieniaj się tak, żeby dopasować się do środowiska. Jeśli natkniesz się na mur lub granicę przyciśnij się obok. Nie pozwól, żeby cokolwiek zatrzymało twój pęd.

Podchodź do okresów stabilności i porządku z nieufnością. Wtedy bowiem w twoim życiu i umyśle panuje bezruch. Z drugiej strony okresy zmian i pozornego chaosu pozwalają ci rozkwitać. Ożywiają twój umysł i duszę. jeśli dojdziesz do takiego punktu, zyskasz olbrzymią siłę. – 50 Cent & Robert Greene

#05 Agresja – musisz wiedzieć kiedy postępować źle

Zawsze znajdziesz się wśród osób agresywnych i pasywno-agresywny, które będą cię chciały w jakiś sposób skrzywdzić. Musisz przezwyciężyć strach, jaki cię może ogarnąć na myśl o konfrontacji z ludźmi. Bo w przeciwnym razie będzie ci bardzo ciężko zaznaczyć własne stanowisko w obliczu bardziej przebiegłych i bezwzględnych osób.

Musisz się dowiedzieć kiedy i jak być „złym”, zanim będzie za późno. Jak w odpowiednich momentach oszukiwać, manipulować i otwarcie używać siły. Gdy w grę wchodzi interes własny, każdy nagina swoje zasady moralne – trzeba to tylko robić bardziej świadomie i skutecznie.

Musisz zaakceptować ludzką naturę i myśl, że ludzie uciekają się do agresji. Ludzie mają w życiu sprzeczne interesy mają swoje własne sprawy, własne plany, które kolidują z twoimi. Zamiast brać to do siebie albo zamartwiać się zamiarami innych, musisz po prostu działać tak, żeby się chronić i żeby posuwać się do przodu bez względu na całą tę rywalizację, na krwawe jatki. – 50 Cent & Robert Greene

#06 Autorytet – przykład idzie z góry

Osoba przewodząca dowolnej grupie zawsze świadomie bądź nieświadomie nadaje ton. Jeśli przywódcy są uzależnieni, boją się podjąć ryzyko albo za bardzo przejmują się sobą i swoją reputacją, wówczas postawa taka zawsze przesiąknie do całej grupy i uniemożliwi skuteczne działanie. Zmuszanie ludzi do większego wysiłku za pomocą narzekania i krytyki przynosi efekty przeciwne do zamierzonych.

Musisz zastosować odwrotną metodę. Rozbudzić w szeregach odpowiednie nastawienie poprzez własne działania, a nie słowa. Ludzie zobaczą, że pracujesz najciężej ze wszystkich. Stosujesz względem siebie najwyższe standardy. Nie wahasz się podjąć ryzyka i trudnych decyzji. Taka postawa inspiruje grupę i jednoczy ją. Trzeba wcielać swoje słowa w czyn.

Twoje osiągnięcia mówią same za siebie. Mimo atmosfery panującej w obecnych czasach ludzie w głębi serca , pragną żeby poprowadził ich silną ręką ktoś, kto wie, dokąd zmierza. Ciągła dekoncentracja i błąkanie się jest męczące. Członkowie twojej grupy będą cię darzyć szacunkiem i uznają za swój autorytet, jeśli zasłużysz sobie na niego jako autor i twórca. Jeśli ludzie ci nie ufają i sprzeciwiają się twojemu autorytetowi, możesz za to winić wyłącznie samego siebie. – 50 Cent & Robert Greene

#07 Łączność – poznaj swoje otoczenie od podszewki

Większość ludzi myśli w pierwszej kolejności o tym, co chcę powiedzieć albo zrobić, a dopiero potem szuka odbiorców swoich pomysłów. Ty musisz zacząć od przeciwnej strony i najpierw zastanowić się nad swoimi odbiorcami. Musisz się skupić na ich zmiennych potrzebach, na fazach, przez które przechodzą zaczynając od popytu możesz zapewnić to czego chcą.

Nie bój się krytyki. Bez tego typu informacji zwrotnej twoja praca będzie zbyt osobista i pełna złudzeń. Jeśli twoja praca nie znajduje oddźwięku w innych, musisz uznać, że to twoja wina. Twoje pomysły nie były wystarczająco jasne i nie udało ci się zbudować więzi emocjonalnej z odbiorcami. Oszczędzi ci to rozgoryczenia i złości, które mogą być wywołane czyjąś krytyką.

Musisz pozostawać w jak najbliższym kontakcie ze swoim otoczeniem i wyczuwać od środka co się wokół ciebie dzieje. Nie trać łączności ze swoim fundamentem.

Znajomość ludzkiej natury i czynników społecznych – to, co jest często dla nas najcenniejsze – zależy od tego, żeby poznać ludzi i sieci społeczne od środka, żeby poczuć, czego doświadczają. Najlepiej zrobić to przez zaangażowanie i udział, w przeciwieństwie do pseudo naukowej pozy intelektualisty uzależnionego od badań, cytatów i danych liczbowych, które mają potwierdzić jego odgórnie przyjęte założenia. W kwestiach społecznych musisz polegać na wiedzy od środka. To dzięki niej będziesz mógł oddziaływać na ludzi. – 50 Cent & Robert Greene

#08 Biegłość – szanuj proces

Głupcy chcą, żeby w życiu wszystko przychodziło szybko i łatwo – pieniądze, sukces, zainteresowanie. Nuda jest ich największym wrogiem i postrachem. Wszystko co uda im się osiągnąć, wymyka im się z rąk równie szybko, jak się w nich pojawiło. Ty natomiast chcesz przeżyć swoich konkurentów. Tworzysz podstawy czegoś, co będzie stale się rozwijać.

Aby to osiągnąć, musisz odbyć praktykę. Musisz jak najszybciej nauczyć się, jak znosić długie godziny ćwiczeń i harówki, wiedząc że na koniec cały ten czas zapewni Ci przyjemność wyższego rzędu. Doskonałą znajomość danej dziedziny i siebie samego. Musisz dążyć do tego, aby osiągnąć najwyższy poziom wiedzy i biegłość. Intuicyjnie wyczuwać to, co należy zrobić w następnej kolejności

Musisz wybrać taki zawód lub działalność, które będą wzbudzać w tobie głębokie emocje. Nie możesz oddzielać pracy od przyjemności. Musisz czerpać przyjemność z samego działania i zaangażowania umysłowego, którego ono wymaga. – 50 Cent & Robert Greene

Sprawdź: Jak zostać mistrzem? Trening doskonałości. Droga do biegłości i siły

#09 Wiara w siebie – pokonaj swoje ograniczenia

To, kim jesteś będzie decydować o twoich działaniach i o tym, do czego dojdziesz w życiu. Jeśli uważasz, że masz ograniczone możliwości, że w obliczu licznych trudności okazujesz się zazwyczaj bezradny, że najlepiej nie mieć zbyt wybujałych ambicji – wówczas nie dostaniesz więcej, niż się spodziewasz.

Będąc świadomym takiej dynamiki musisz uczyć się odwrotnej postawy. Żądać więcej, mierzyć wysoko i wierzyć, że jesteś przeznaczony do wielkich rzeczy. Twoje poczucie własnej wartości wypływa z ciebie. Nigdy nie zależy od opinii innych. Kiedy zaczniesz coraz bardziej wierzyć we własne możliwości, zaczniesz podejmować ryzyko, które sprawi że będziesz miał większą szansę na sukces. Ludzie podążają za tymi, którzy wiedzą dokąd idą, więc zadbaj o to, żeby otaczała cię aura pewności siebie i odwagi.

Ludzie, którzy mają silne poczucie własnej wartości i czują się ze sobą pewnie, potrafią patrzeć na świat z większym obiektywizmem. Potrafią być bardziej taktowni i troskliwi, bo potrafią wyjść poza samych siebie. Ludzie o silnym ego stawiają granicę – ich duma nie pozwoli im zaakceptować tego, że ktoś nimi manipuluje Albo ich krzywdzi. Lubimy przebywać w towarzystwie takich osób. Ich pewność siebie i siła są zaraźliwe. Silne ego powinno być ideałem, do którego dąży każdy z nas. – 50 Cent & Robert Greene

#10 Wzniosłość – skontaktuj się ze swoją śmiertelnością

W obliczu tego, że każdego z nas czeka śmierć, możemy zrobić jedną z dwóch rzeczy. Możemy za wszelką cenę starać się uciekać przed tą myślą i żyć złudzeniem, że nasz czas jest nieograniczony. Albo możemy skonfrontować się z rzeczywistością, zaakceptować ją a nawet ją przyjąć. Zamieniając świadomość, że umrzemy, na coś pozytywnego i twórczego.

Z tak odważnym nastawieniem nadajemy życiu odpowiednie proporcje. Umiemy oddzielić błahostki od naprawdę ważnych spraw wiedząc, że nasze dni są policzone. Czujemy, że nie ma czasu do stracenia i że mamy misję. Wiedząc, że życie nie będzie trwać wiecznie, tym bardziej je cenimy. Jeśli pokonamy lęk przed śmiercią już niczego nie będziemy się bać.

Jeśli boimy się śmierci, boimy się życia. Musimy zmienić perspektywę i spojrzeć na wszystko od środka, znaleźć sposób, żeby uznać śmierć za część życia. Tylko takie stanowisko pozwoli nam zacząć pokonywać strach przed własną śmiertelnością, a w dalszej kolejności wszystkie pomniejsze lęki, które dręczą nas w życiu”. – 50 Cent & Robert Greene

Uwagi końcowe

Być może myślisz że ulica, która ukształtowała z 50 centa i jego życiowy kodeks, który sam dla siebie stworzył, mają niewiele wspólnego z Twoim światem, ale wbrew pozorom możesz się od niego wiele nauczyć.

Twoje nastawienie może kształtować rzeczywistość na dwa różne sposoby. Tak by cię ograniczać i więzić w strachu lub tak by otwierać nowe możliwości i zapewniać swobodę działania z odwagą.

Prawo odwagi. Siła, która na zawsze odmieni Twoje życie - Robert Greene, 50 Cent
Prawo odwagi. Siła, która na zawsze odmieni Twoje życie – Robert Greene, 50 Cent

Prawo odwagi, którą wspólnie napisali Robert Greene i 50 cent to książka o filozofii życiowej, którą można podsumować następująco:

„Twoje lęki to więzienie, które zamyka Cię w obrębie ograniczonych działań. Im mniej będziesz się bać, tym będziesz silniejszy i tym pełniejsze będzie Twoje życie”.

Prawo odwagi zainspiruje Cię do tego, żeby odnaleźć w sobie podobną siłę!