Znasz to uczucie… Masz mnóstwo rzeczy do zrobienia, ale za nic nie potrafisz skupić się na pracy. Wszystko cię rozprasza. Jedna wiadomość w telefonie albo jeden e-mail sprawia, że natychmiast tracisz zainteresowanie tym, nad czym właśnie pracujesz. A potem strasznie ciężko jest ci wrócić na właściwe tory i nabrać rozpędu w pracy.

Każdy z nas chce poprawić swoją produktywność i efektywność pracy. Doskonalenie metod zarządzania uwagą jest jedną z najpewniejszych dróg do osiągnięcia tego celu. W dzisiejszym świecie zagrożeń dla naszej koncentracji jest coraz więcej. I ciągle się mnożą! Jeśli chcesz być produktywny i osiągać skutecznie swoje cele nie możesz pozwolić sobie na zbyt częste rozkojarzenie. W przeciwnym razie będziesz musiał pogodzić się ze sporymi kosztami liczonymi w jakości i produktywności pracy.

Codziennie masz do czynienia z mnóstwem czynników, które wpływają negatywnie na twoją zdolność koncentracji. Damon Zahariades ekspert w dziedzinie zarządzania czasem i osobistą wydajnością, w swojej książce “Sztuka błyskawicznej koncentracji” wskazuje główne przyczyny i zagrożenia utrudniające koncentrację. To one mają największy wpływ na twoją zdolność skupienia i efektywnej pracy. Przyjrzyjmy się im bliżej, bo gdy poznasz stojące na twojej drodze przeszkody, łatwiej będzie ci je pokonać i utrzymać koncentrację.

Sukces w każdej dziedzinie można osiągnąć za pomocą dwóch prostych środków są to koncentracja i wysiłek, a władza nad tymi środkami leży w twoich rękach.

Dlaczego tracimy koncentrację?

Jeśli chcesz poprawić umiejętność skupienia na pracy, najpierw warto wskazać powody dlaczego tracimy koncentrację. Główne przyczyny utraty skupienia to:

#01 Brak zainteresowania

Skupienie wymaga zaangażowania w zadanie, które masz do wykonania. Łatwiej jest się skoncentrować na tym co cię interesuje i prościej jest się oprzeć rozpraszaczom uwagi.

#02 Negatywne emocje

Negatywne nastawienie obniża zdolność koncentracji. Jeśli czujesz się zestresowany, poirytowany, doskwiera ci samotność, jesteś przygnębiony, smutny albo wrogo nastawiony do otaczającej cię rzeczywistości, trudno jest się skupić.

#03 Słaba organizacja

Łatwiej zarządzać uwagą, gdy każdy twój dzień jest dobrze zaplanowany i przebiega zgodnie z ustalonym planem. Dzięki dobrej organizacji, oszczędzasz czas i łatwiej jest utrzymać koncentrację oraz skupić się na tym, nad czym akurat pracujesz.

#04 Niski poziomu energii

Niski poziom energii jest czynnikiem utrudniającym koncentrację. Długotrwałe skupienie na określonym zadaniu wymaga mnóstwa sił. A tych nie da się mieć bez odpowiedniego posiłku, wystarczająco długiego snu i regularnych ćwiczeń fizycznych. Aby właściwie zarządzać uwagą i utrzymywać koncentrację, mózg musi być dobrze odżywiony i sprawny. Twój umysł nie będzie działać poprawnie bez wystarczającej ilości energii.

#05 Brak kontroli

To, w jaki sposób kontrolujesz czas, który masz do dyspozycji przekłada się na poziom koncentracji.
Jeśli masz nadzieję na osiągnięcie mistrzostwa w sztuce koncentracji, musisz przejąć kontrolę nad swoim dniem. Nie możesz pozwolić, aby rozproszenia przejęły nad tobą kontrolę, a czas przepływał ci przez palce jak woda. Powinieneś lepiej panować nad czasem, który masz.

Najlepsze efekty uzyskasz, gdy podczas pracy osiągniesz stan “flow”. Stan, w którym możesz pracować w zapamiętaniu i bez przeszkód wynikających z rozproszenia uwagi. Niektórych zakłóceń oczywiście nie da się uniknąć, ale zawsze możesz starać się zwiększyć poziom kontroli. Eliminuj więc przeszkody w utrzymaniu koncentracji oraz różnego rodzaju rozpraszacze uwagi.

Oto 10 największych przeszkód w utrzymaniu koncentracji

#01 Zmęczenie psychiczne

Gdy jesteś bardzo zmęczony, koncentracja jest praktycznie niewykonalna. Twój mózg nie jest w stanie funkcjonować na właściwych obrotach. Zmęczenie powoduje, że wszystko wybija cię z rytmu i nie możesz skupić się na zadaniu. Przeważnie najlepszy sposób, aby sobie z tym poradzić to po prostu odpocząć i dobrze się wyspać. Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Podczas snu organizm nabiera sił. Ważna jest nie tylko ilość snu, ale również jego jakość.

#02 Niepokój

Niepokój rozumiany jako ogólna nerwowość o nieokreślonej przyczynie, może powodować problemy z koncentracją. Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie do końca jesteś w stanie wskazać konkretną przyczynę zaniepokojenia. Twój mózg, analizuje otrzymywane informacje. Przeznacza energię na poszukiwanie i badanie przyczyn tego stanu rzeczy i rozwiązanie problemu. W takiej sytuacji obniża się zdolność koncentracji.

#03 Stres

Stres w odpowiedniej dawce może być przydatny. Pozwala zachować czujność i motywować do działania. Jednak, gdy poziom stresu jest zbyt wysoki i utrzymuje się przez dłuższy czas, stres staje się problemem. Źródeł stresu może być wiele, praca, relacje w rodzinie, zbliżający się termin jakiegoś ważnego dla Ciebie wydarzenia albo poczucie utraty kontroli, gdy nagle wydarza się coś czego nie planowałeś. Im większy i dłuższy stres tym trudniej zachować skupienie.

#04 Zakłócenia

Żyjemy w świecie, w którym stale coś walczy o naszą uwagę. Wokół ciebie jest cała masa bodźców, które atakują z każdej strony. Trudno się skoncentrować walcząc co chwila z zakłóceniami, gdy ktoś lub coś ciągle ci przeszkadza. Kolega czy koleżanka cię zagaduje, dzwoni telefon, w skrzynce odbiorczej pojawia się nowa wiadomość itp. Każde takie zakłócenie i przerwa dekoncentruje oraz osłabia tempo pracy. A powrót do pełnej koncentracji po takim rozproszeniu uwagi, może zająć nawet 20 min.

#05 Rozbiegane myśli

Podczas pracy czasami przychodzą ci do głowy myśli o sprawach, które w ogóle nie są związane z tym co w danej chwili robimy. Zamiast skupić się na pracy rozważasz w głowie czasami zupełnie błahe i trywialne kwestie. Tego rodzaju “rozbiegane myśli” prowadzą do “bałaganu” w głowie i dekoncentracji. A zaśmiecony umysł to umysł nieskupiony.

#06 Nierozwiązane problemy

Zdarza się też tak, że nie możesz się skoncentrować, bo dręczy cie jakiś wciąż nierozwiązany problem. Tli się gdzieś w twojej świadomości, przeszkadza i nie pozwala o sobie zapomnieć. Mózg zamiast skupiać się na tym co robisz, angażuje się dodatkowo w analizę tego nierozwiązanego problemu. Powoduje to, że twoja ogólna efektywność i skupienie słabnie. Ciężko jest się na czymś skupić mając wciąż “z tyłu głowy”, że musisz poradzić sobie z jakimś ważnym, nierozwiązanym problem, który dotyczy twojego życia osobistego czy zawodowego.

#07 Kiepskie planowanie

Trudno jest też się skupić jeśli próbujesz działać bez jasnego i konkretnego planu. Twój mózg w takiej sytuacji, będzie próbował nadrobić tę lukę, a tym samym poświęcał na to swoje cenne zasoby. Prosty przykład to zakupy spożywcze. Gdy wybierasz się na zakupy bez listy tego co chcesz kupić to dopiero na miejscu zastanawiasz się co ci jest potrzebne. Tracisz czas i przeważnie kończysz z tym czego nie potrzebujesz, a o niektórych istotnych produktach w ogóle zapominasz i musisz znowu iść je dokupić. Natomiast gdy idziesz do sklepu z wcześniej przygotowaną listą, to nie zastanawiasz się w sklepie co kupić. Bierzesz co potrzeba, płacisz i wychodzisz. Oszczędzasz czas i z reguły wydajesz mniej pieniędzy. Dobry plan to istotny element efektywnej pracy i koncentracji.

#08 Bałagan

Jak wygląda otoczenie, w którym pracujesz? Czy twoje stanowisko pracy jest posprzątane i czyste? Niestety bałagan w środowisku pracy wpływa negatywnie na koncentrację. Mimo, że wiele osób twierdzi, że w chaotycznym otoczeniu dobrze im się pracuje, to jednak prowadzone badania pokazują, że w takich warunkach nasza efektywność spada. Mnóstwo niepotrzebnych rzeczy nie tylko odciąga twoją uwagę, ale również powoduje, że tracisz czas na szukanie tego czego potrzebujesz do pracy. Zaśmiecone biurko i otoczenie utrudnia skupienie.

#09 Media społecznościowe

Korzystanie z mediów społecznościowych u niektórych osób przeradza się już w formę uzależnienia. Ciągłe sprawdzanie powiadomień, czytanie i pisanie kolejnych postów odrywa od pracy. Serwisy społecznościowe powodują znaczne rozproszenie uwagi. Jeśli nie jesteś w stanie im się oprzeć, bardzo trudno będzie ci skoncentrować się na pracy.

#10 Twój smarfon

Aktualnie to prawdopodobnie największa z przeszkód w utrzymaniu koncentracji. Telefony skupiają naszą uwagę, nawet gdy na nie nie patrzymy. Ciągle dzwonią, wysyłają sygnały dźwiękowe i wibrują, powiadamiając nas o przychodzących SMS-ach, wiadomościach głosowych i aktualizacjach mediów społecznościowych.

Próba skoncentrowania się na zadaniu ze świadomością, że telefon znajduje się na tyle blisko, iż słyszymy wysyłane przez niego sygnały, z góry skazana jest na porażkę. Kiedy słyszysz jakiś dźwięk z telefonu lub czujesz, jak wibruje, niezmiernie trudno jest się oprzeć pokusie, by zerknąć na wyświetlacz i przekonać się, co jest źródłem komunikatu. A nawet jeśli uda ci się zignorować powiadomienia, one i tak spowolnią pracę i spowodują, że twój mózg na jakiś czas “wyhamuje”.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś największe przeszkody utrudniające koncentrację. Już wiesz na co musisz uważać, aby nie stracić skupienia. Jeśli czujesz pewien niedosyt i chcesz więcej wskazówek, które pomogą Ci odzyskać i utrzymać koncentrację koniecznie sięgnij po książkę “Sztuka błyskawicznej koncentracji“, której autorem jest Damon Zahariades.

Na rynku jest wiele książek, które w założeniu mają pomóc w doskonaleniu umiejętności zarządzania uwagą, koncentracji i bycia bardziej produktywnym. Jednak trzeba przyznać, że książka “Sztuka błyskawicznej koncentracji“, napisana jest w wyjątkowo przystępny i praktyczny sposób. Zamiast “lania wody” i przydługich opisów, znajdziesz w niej konkretne rady i metody dzięki, którym będziesz mógł pracować wydajniej, w większym skupieniu, oszczędzając przy tym czas. Dzięki wydawnictwu Onepress książka, jest już dostępna po polsku w tłumaczeniu Arkadiusza Romaneka i Joanny Sugiero.

Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą - Damon Zahariades

Większość omówionych w niej zagadnień ma charakter uniwersalny – sprawdzają się niemal w każdej sytuacji, niezależnie od wykonywanej pracy. Dowiesz się z niej m.in. czym właściwie jest prawdziwe skupienie i jak stworzyć warunki, które ułatwią koncentrację. Poznasz 23 strategie działań, które błyskawicznie poprawią twoją koncentrację. Odkryjesz też jakie nawyki powinieneś wykształcić, aby podkręcić swoją produktywność. Jeśli zastosujesz się do opisanych rad i sposobów, z pewnością zobaczysz zdecydowaną poprawę zarządzania swoją uwagą i umiejętności koncentracji niezależnie od okoliczności.

Oczywiście nie musisz stosować wszystkich opisanych w książce metod, a tylko te które najlepiej sprawdzają się w twoim przypadku. Dzięki “Sztuce błyskawiczne koncentracji” szybko zbudujesz własną, dostosowaną do twoich potrzeb strategię zarządzania uwagą. Pomyśl, jak taka udoskonalona umiejętność koncentracji wpłynie na Twoje życie. Twoja praca będzie lepiej oceniana, będziesz popełniać mniej błędów i zrobisz więcej w krótszym czasie. Dzięki temu zaś będziesz mógł spędzać więcej wolnego czasu z ludźmi, których kochasz, albo przeznaczyć na hobby i pasje, bez których nie możesz żyć.

Opanuj sztukę koncentracji i zdobądź mistrzostwo w zarządzaniu swoją uwagą!

Hiperkoncentracja — umiejętność ignorowania przeszkód zewnętrznych i środowiskowych oraz skupienie na zadaniu — zupełnie zmieni Twoje życie. – Damon Zahariades

Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą - Damon Zahariades
Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą – Damon Zahariades

Sprawdź też: 100 i więcej sposobów na produktywność. Sekrety produktywnych ludzi

A jak Twoja koncentracja? Czy potrafisz się skupić?