W ciągu ostatnich kilku lat aparaty fotograficzne w smartfonach uległy znacznemu udoskonaleniu. Dokonało się to  między innymi dzięki wprowadzeniu lepszych czujników oraz inteligentniejszemu przetwarzaniu obrazu. Rewolucja związana z wprowadzeniem wielu aparatów zaowocowała również doskonalszym zoomem i niezłymi efektami głębi ostrości.

Niemniej jednak, posiadanie świetnego aparatu to tylko część sukcesu. Reszta zależy od fotografa, który go używa, dlatego przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym fotografowania smartfonami, które każdy wielbiciel fotografowania powinien znać.

Rób mnóstwo zdjęć.

Różnica między dobrym a przeciętnym fotografem często sprowadza się do samej ilości wykonanych zdjęć. Dlatego następnym razem, gdy będziesz robić zdjęcie, naciśnij spust migawki jeszcze kilka razy. A dzięki doskonałej funkcji tworzenia kopii zapasowych w Zdjęciach Google te pliki nie będą zapychać wewnętrznej pamięci Twojego telefonu. Lekka zmiana pozycji, ogniskowej lub kąta podczas wykonania ujęcia również da Ci więcej możliwości wyboru.

Dowiedz się wszystkiego o swojej aplikacji obsługującej aparat.

Niezależnie od tego, czy masz nowy telefon, czy starsze urządzenie, warto poświęcić czas, aby dokładnie poznać aplikację aparatu. W końcu nigdy poważnie nie poprawisz swojej fotografii smartfonowej, jeśli wszystko, co robisz, to fotografowanie w trybie automatycznym.

Ciekawym przykładem jest aplikacja aparatu Huawei, która pozwala na stuknięcie w celu ustawienia ostrości, a następnie przeciągnięcie palcem z pola ostrości w celu ustawienia ekspozycji. 

Jak zrobić dobre zdjęcia przy użyciu smartfona?
Jak zrobić dobre zdjęcia przy użyciu smartfona?

Sprawdź, czy naprawdę potrzebujesz lampy błyskowej?

Smartfony poczyniły duże postępy w dziale fotografii przy słabym oświetleniu, więc nie zawsze będziesz potrzebował lampy błyskowej. Zbyt często lampa może zepsuć całkiem dobre ujęcie.

W rzeczywistości, wiele z dzisiejszych flagowych telefonów jest w stanie robić świetne zdjęcia bez używania wbudowanego flesza. Więc następnym razem, gdy zamierzasz fotografować o zmierzchu lub w pomieszczeniach, spróbuj wykonać kilka fotografii z lampą i kilka bez.

Pamiętaj, że wielu profesjonalnych fotografów celowo robi ciemniejsze zdjęcia, ponieważ zawsze mogą poprawić cienie w późniejszej obróbce, ale nie mogą wiele zrobić z prześwietlonymi obszarami. 

Dowiedz się, jak korzystać ze światła słonecznego.

Kolejną zasadą jest to, że robiąc zdjęcia ludziom, nie powinieneś ustawiać się pod słońce. Oczywiście są od tego wyjątki, np. jeśli chcesz uchwycić sylwetki lub po prostu chcesz poeksperymentować. Niemniej jednak staraj się, aby słońce oświetlało Twoje obiekty, a nie bezpośrednio padało na na aparat.

Mówiąc o słońcu, warto również robić zdjęcia w tzw. złotych godzinach (tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca). Zrób to, a prawdopodobnie uda Ci się uzyskać wspaniałe kolory. 

Zmień najlepsze ujęcia w papierowe odbitki.

Najlepsze zdjęcia wyślij do ulubionego fotolabu i zamień w wysokiej jakości papierowe odbitki. Wywoływanie zdjęć online to obecnie niezwykle tania i wygodna usługa, dzięki której możesz w pełni docenić jakość swoich fotografii.