Refleksologia to nauka o zdrowiu zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej czyli tzw. alternatywnej. Jest wykorzystywana na całym świecie jako terapia wspomagająca utrzymanie właściwego balansu i sprawności naszego ciała. Stosuje się ją również w walce z bólem jak i konkretnymi chorobami. Doskonałe efekty zabiegów refleksologicznych udokumentowane są m.in. w pracach nad dolegliwościami kręgosłupa, układu oddechowego (np. astmy, zapalenia zatok), układu trawiennego, hormonalnego (np. niepłodności) otyłością, chorobami wynikającymi z napięć nerwowych, depresją, czy chorobami skóry. Jest więc to terapia bardzo wszechstronna, a zabiegi polecane są wszystkim z racji na ich również niezwykle relaksujące właściwości.

„Aby uzupełnić siłę życiową, musisz wyeliminować to, co wysysa twoją energię”. – Holly Tse

Refleksologia stóp – zabieg, który powie Ci co mówią twoje stopy o twoim zdrowiu.

Refleksologia – skąd to się wzięło i na czym polega?

Wiedza na temat sposobów wspomagania zdrowia przez uciskanie konkretnych punktów na stopie pochodzi jeszcze ze starożytnych Chin, z okresu ok. 5000 lat p.n.e. W naszej zachodniej cywilizacji szczególne zainteresowanie dziedzina ta zaczęła wzbudzać w pierwszej połowie XX wieku. Koncepcja refleksologii jako terapii polega na znajomości połączeń poszczególnych punktów z konkretnymi narządami, gruczołami, częściami naszego ciała oraz umiejętności ich pobudzania.

Podczas zabiegu refleksolog uciska odpowiednie punkty (refleksy) na naszej stopie, a co ma za tym iść, pobudza nasz organizm do normalizowania wszelkich odchyleń w danym obszarze i samoleczenia poszczególnych narządów. Wiąże się to również z koncepcją swobodnego przepływania energii życiowej, która gdy jest zablokowana może prowadzić do bólu, napięć lub konkretnej choroby.

Refleksolog nie stawia diagnozy ale pracując na stopach może zasugerować zwrócenie szczególnej uwagi na dany narząd. Nasze jawne ale też ukryte schorzenia mogą być widoczne lub odczuwalne na stopach w postaci różnego rodzaju nagniotków, zgrubień, odcisków, ale także powtarzających się otarć, opuchnięć, zmian podskórnych czy tkliwości na dotyk lub wyraźny ból.

Antystresowy ucisk!

Ogromna większość dzisiejszych chorób spowodowana jest stresem i napięciami nerwowymi. Długotrwałe napięcia mogą prowadzić do szeregu problemów z poszczególnymi narządami np. układu trawiennego, dolegliwościami sercowo-naczyniowymi, różnego rodzaju bólami od bólów migrenowych po bóle napięciowe, utratą łaknienia lub nadmiernym poceniem się. Ludzka stopa zawiera 7200 nerwów. Ich umiejętne uciskanie, stosowanie technik rozluźniających i relaksacyjnych może w znacznym stopniu pomóc w redukowaniu tych napięć, podnoszeniu odporności na stres, wpłynąć na sposób oddychania (pogłębienie oddechu) czy osiągniecie stanu relaksu.

Czy refleksologia jest dla każdego?

Nie każdy chętnie oddaje swoje stopy w cudze ręce. Stopa nadal uważana jest za intymną część naszego ciała. Dlatego nie ma się co dziwić, że niektórzy pacjenci czują się wyraźnie skrępowani zabiegiem w tym obszarze. Niemniej refleksologia niesie za sobą tyle korzyści, że jeśli przełamiemy ten pierwszy opór z pewnością nasz organizm to doceni. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań. Należy do nich m.in. I trymestr ciąży jak też ciąża zagrożona (od II trymestru zabiegi są już nawet zalecane), wszelkiego rodzaju przeszczepy, ostre stany zapalne jak też stany bezpośrednio przed i po zabiegach operacyjnych. Oczywiście wszelkie urazowe stany stóp jak złamania, zwichnięcia, skręcenia również nie pozwalają w skorzystaniu z zabiegu.

Zrób pierwszy krok do lepszego zdrowia!

Czy wiedziałeś, że twoje stopy są źródłem mądrości? Ujawniają, gdzie gromadzisz stres i jak podchodzisz do życia. A nawet są w stanie powiedzieć, gdzie głęboko w twoim ciele ukryty jest emocjonalny ból. Twoje stopy nigdy nie kłamią. Zawsze mówią prawdę o twoim obecnym stanie zdrowia i samopoczucia.

Chińskie punkty refleksologiczne na stopach odpowiadają różnym obszarom twojego ciała. Sprawdzając wrażliwość tych punktów na stopach, możesz zyskać wgląd w to, co dzieje się w twoim ciele. Twoje stopy mogą również pokazać ci, jak tworzyć harmonię w życiu. A także dostarczyć ci wskazówek, jak dążyć do celu duszy. Słuchając własnych stóp, możesz poczuć się bardziej połączony ze swoim ciałem, byś mógł zintegrować ciało, umysł, serce i duszę.

Jeśli nie korzystałeś jeszcze z zabiegów refleksologii to najwyższy czas poszukać odpowiedniego gabinetu. W Polsce działa kilka szkół przygotowujących do tego zawodu, m.in. Polski Instytut Refleksologii czy Międzynarodowe Studium Refleksoterapii. Szkolenia są kilkustopniowe, nastawione na praktykę, ale zawsze w oparciu o wiedzę teoretyczną m.in. anatomiczną. Praktykujących refleksologów przybywa więc w naszym kraju z roku na rok. Czasami działają w gabinetach kosmetycznych, gabinetach masażu czy fizjoterapii. Część z nich świadczy również usługi z dojazdem do domu klienta. Nie ma więc na co czekać, pozwól swojej energii życiowej przepływać przez twoje ciało bez zbędnych blokad!

„Od stóp do zdrowia.”

Refleksologia w praktyce. Przez stopy do zdrowia

Refleksologia w praktyce. Przez stopy do zdrowia. - Holly Tse
Refleksologia w praktyce. Przez stopy do zdrowia. – Holly Tse

Refleksologia w praktyce – przez stopy do zdrowia autorstwa Holly Tse to prawdopodobnie pierwsza książka, która naucza autentycznej chińskiej refleksologii w sposób dostępny dla każdego i umożliwiający stosowanie jej w codziennym życiu. To czego się nauczysz, jest prawdziwą gratką dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Możesz teraz odkryć niesamowite sekrety tej starożytnej, potężnej praktyki uzdrawiania w zaciszu własnego domu.

Teraz i Ty, podobnie jak mistrzowie potężnych praktyk Wschodu na przestrzeni tysięcy lat, możesz czerpać z dobrodziejstw chińskiej refleksologii. Ta pradawna sztuka leczniczego masażu stóp pozwala usprawnić przepływ uniwersalnej leczniczej energii i przywrócić Twoje ciało do stanu idealnej równowagi.

Zyskasz zdrowie, długowieczność i wewnętrzną harmonię. Dowiesz się, jak samodzielnie przeprowadzać oczyszczanie organizmu i ładować swoje wewnętrzne akumulatory. Poznasz również sztukę właściwego odżywiania oraz wprowadzisz równowagę ciała i umysłu. Zyskasz siłę niezbędną do wprowadzenia zmian w życiu i błyskotliwego wyrażania własnej osoby. Odnajdziesz swoje powołanie i połączysz się z Duszą Smoka. A to dopiero początek…

„Refleksologia – Twoja droga do równowagi.”

Sprawdź: 15 sposobów jak zadbać o siebie, gdy jesteś zapracowany