Brakuje Ci motywacji? Pamiętaj każda chwila, która mija, jest kolejną chwilą pełną niezwykłych możliwości. Nie ma lepszego momentu niż teraz, aby określić swój cel, do którego będziesz dążyć i zacząć działać. A więc, jaki cel pragniesz  zrealizować?  Chcesz założyć własny biznes? Osiągnąć najlepszą formę w swoim życiu? Nauczyć się nowego języka? A może zdobyć ten upragniony awans? Niezależnie od tego, jakie są twoje ambicje, rozpalenie w sobie i podtrzymanie motywacji będzie kluczowe dla twojego sukcesu. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Poniższe sposoby przedstawione w tym artykule pomogą Ci uzyskać i utrzymać motywację przez długi czas. Więc jeśli chcesz, w końcu dotrzymać swoich postanowień i osiągnąć wspaniałe rzeczy, zastosuj je w swoim życiu. Sprawdź jak zadziałają u Ciebie! Oto najlepsze wskazówki, które pomogą Ci zdobyć i utrzymać motywację! Zaczynamy!

“Ludzie często mówią, że motywacja nie trwa wiecznie. Cóż, kąpiel też nie – dlatego zalecamy brać ją codziennie”. – Zig Ziglar

7 sposobów na zdobycie i utrzymanie motywacji

#01 Wizualizuj osiągnięcie swojego celu

Wizualizację stosują światowej klasy sportowcy, muzycy, mówcy publiczni, chirurdzy i prezesi firm, aby pomóc sobie poprawiać wyniki i osiągać zamierzone cele. Kiedy wizualizujesz to, czego chcesz, działasz na swój podświadomy umysł. Dajesz swojemu mózgowi coś konkretnego, na czym może się skupić i czym może się ekscytować. O wiele bardziej motywujące jest myślenie o tym, jak będzie wyglądało twoje życie, gdy twój startup odniesie sukces, niż zwykłe powiedzenie: “Chcę założyć własną firmę”.

Chcesz mieć własną firmę? Poświęć trochę czasu na wyobrażenie sobie, jak Ty i Twoje życie będzie wyglądało, gdy już osiągniesz swój cel. Wyobraź sobie siebie z uruchomionym, działającym i dobrze prosperującym biznesem. Wyobraź sobie, że spotykasz się z klientami, prezentujesz im swój produkt, otrzymujesz solidne wynagrodzenie za swoje usługi. Gdzie będziesz? Co będziesz robił? O czym będziesz myśleć?

Pracujesz nad życiową formą a może walczysz z nadwagą? Wyobraź sobie siebie po zrzuceniu  tych 10 zbędnych kilogramów. Pomyśl jak bardzo będziesz się różnić? Jak będziesz wyglądać? Jak będziesz się czuć? Co będziesz wtedy mógł robić, czego nie robisz teraz?

Puść wodze fantazji. Użyj swojej wyobraźni. Wyobraź sobie to wszystko. Skup się na tym. A najlepiej przelej swoje myśli na papier. Stwórz swoją tablicę wizji. Poszukaj zdjęć, które pokazują, jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy osiągniesz swój cel i przyklej je na tablicy. Umieścisz w miejscu, gdzie będziesz ją codziennie widział. Podejmij działanie, aby osiągnąć swój cel. Bądź podekscytowany, gdy te obrazy zaczną stawać się Twoją rzeczywistością.

Sprawdź: Siła wyobraźni! Gdzie prowadzi cię twoja wyobraźnia?

#02 Nie czekaj, aż poczujesz się zmotywowany

Często nie podejmujemy działania bo czekamy na motywacje. Jest to dość powszechne, gdy ktoś mówi, że po prostu “nie czuje się zmotywowany”, aby zrobić to, co musi zrobić, aby osiągnąć swój cel. Każdy tak czasem ma. Każdemu z nas się czasem nie chce. Ale twarda bolesna prawda jest taka, że to naprawdę nie ma znaczenia.

Chcemy naturalnie czuć się zmotywowani i podekscytowani do robienia wszystkiego, co musimy zrobić. Czasami, jesteśmy i wtedy jest trochę łatwiej. Ale osiągnięcie jakiegokolwiek celu będzie wymagało pracy. Wyjścia z naszej strefy komfortu. A my zazwyczaj nie jesteśmy zmotywowani, aby to zrobić. To jest jak najbardziej w porządku.

Jednak jeśli się nad tym zastanowić, każdego dnia są rzeczy, do których prawdopodobnie nie czujesz się zmotywowany, ale i tak je robisz. Prawdopodobnie nie zawsze czujesz się zmotywowany do: chodzenia każdego dnia do pracy czy na uczelnie, wożenia dziecka do szkoły czy na zajęcia pozalekcyjne, robienia zakupów spożywczych, gotowania obiadu czy sprzątania mieszkania. Nie są to rzeczy, które najprawdopodobniej Cię bardzo ekscytują, ale i tak je robisz. Dlatego, że w Twoim umyśle, muszą zostać zrobione. Są one nienegocjowane. Oczywiście część z tych zajęć możesz komuś zlecić, ale są też takie działania, które musisz zrobić samemu, czy tego chcesz czy nie.

Musisz zastosować tę samą nie podlegającą negocjacjom postawę wobec swoich celów. Następnym razem, gdy pomyślisz: “Po prostu nie mam na to ochoty”, powiedz sobie: “To w porządku, ale to jest to, co będzie potrzebne do osiągnięcia mojego celu, więc i tak to zrobię”.

Sprawdź: Mit motywacji. Czy potrzebujesz motywacji, aby odnieść sukces?

#03 Bądź zdecydowany

Niezdecydowanie nas demotywuje i powstrzymuje działania. Chcemy założyć swój biznes, ale dopada nas paraliż decyzyjny. Nie jesteśmy pewni, jak go nazwać, jakie logo wybrać, z jakiej firmy skorzystać przy tworzeniu strony internetowej, czy powinniśmy być na Facebooku czy YouTube, ile powinniśmy pobierać za nasze usługi. Tracimy motywację do działania, bo nie jesteśmy pewni, jakie działania powinniśmy podjąć. Tkwimy w niezdecydowaniu i nic nie robimy.

Kiedy podejmiesz decyzje i wiesz, już co zamierzasz zrobić, pojawia się ekscytacja. Kiedy masz naprawdę duży problem z podjęciem decyzji, oznacza to, że prawdopodobnie wszystkie opcje, które rozważasz, są dostatecznie dobre i mają pozytywne cechy. Potraktuj to jako znak, że nie możesz podjąć złej decyzji. Wybierz jedną z opcji, poczuj się z tym dobrze i idź naprzód!

Nie oglądaj się za siebie. Nie kwestionuj swojej decyzji – to jest kluczowe! Uznaj, że miałeś dobry powód, aby podjąć decyzję, którą podjąłeś i trzymaj się jej. Wspieraj ją, wspieraj siebie. To nie znaczy, że jeśli coś nie wyjdzie, nie możesz spróbować innego sposobu, ale nie myśl o innych rozwiązaniach, gdy idziesz do przodu z tym, które wybrałeś.

Sprawdź: Jak podejmować dobrze decyzje? 7 sprawdzonych strategii

#04 Opracuj plan i ustal harmonogram kolejnych kroków

Skupienie się na końcowym rezultacie jest świetnym sposobem na motywację i podekscytowanie się tym, na co tak ciężko pracujesz. Ale posiadanie wielkiego celu i perspektywa długiej drogi przed Tobą może być przytłaczająca. Aby utrzymać motywację, zaplanuj kolejne kroki. Rozbij swój wielki cel na mniejsze cele, które będziesz mógł zrealizować. Co musisz zrobić w tym tygodniu? Co zrobisz jutro, a co dziś?

Następnie zaplanuj konkretne zadania, które musisz wykonać. Nie mów, że: “Jutro popracuję nad moją stroną internetową”. To zadanie jest zbyt ogólnikowe. A jeśli nie określisz konkretnego czasu na jego wykonanie, to prawdopodobnie pojawią się inne rzeczy, które wymagają Twojej uwagi. Albo które wymyślisz, aby odłożyć zadanie na później. Zamiast tego, zablokuj w swoim kalendarzu czas np. od 10 rano do południa na stworzenie tekstu na stronę główną. Dzięki temu będziesz wiedział co i kiedy zamierzasz wykonać.

Sprawdź: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach i zapanuj nad swoim czasem

#05 Dotrzymaj danego sobie słowa

Wpisanie zadania do kalendarza jest proste, wykonanie tego co się postanowiło bywa wyzwaniem. Bo kiedy nadejdzie jutro godzina 10 rano, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będziesz chciał robić tego, co przewiduje Twój kalendarz. Ale wiesz co? Zrób to mimo wszystko. Patrz punkt #2 – Nie czekaj, aż poczujesz się zmotywowany! Dotrzymaj “umówionego spotkania” z samym sobą.

Gdybyś w tym czasie miał zaplanowaną pomoc swoim bliskim, zrobiłbyś to, nawet gdybyś nie miał na to ochoty, prawda? Bądź dla siebie tak samo życzliwy i szanuj siebie tak jak szanujesz innych. Prawdopodobnie jesteś godnym zaufania przyjacielem, członkiem rodziny czy współpracownikiem. Ale istnieje też spora szansa, że wobec siebie nie jesteś tak samo godny zaufania. Obiecujesz coś sobie, a potem nie dotrzymujesz danego sobie słowa. Pracuj nad tym, aby udowodnić sobie, że kiedy mówisz, że coś zrobisz, to na pewno to zrobisz. Takie zobowiązanie wobec siebie pomoże Ci utrzymać motywację.

#06 Doceniaj swoje zwycięstwa nawet te małe

Kiedy podążamy w kierunku naszych celów, problemy i komplikacje zazwyczaj wychodzą na pierwszy plan. “Mój komputer się zepsuł i wszystko straciłem”. “Wysłałem maila z linkiem do zapisania się na webinar, który nie zadziałał”. “Wydałem 1000 złotych na reklamę, która nie przyniosła żadnej sprzedaży”. “W zeszłym tygodniu zjadłem pizzę i ciasto, a przecież jestem na diecie”. Ale, prawie nie zastanawiamy się nad rzeczami, które już daliśmy radę osiągnąć. A co z artykułami, które napisałeś na swoją stronę internetową? Co z egzaminem, który zdałeś? Co z 4 kilogramami, które już zrzuciłeś?

Dostrzeganie i świętowanie swoich osiągnięć pomoże Ci utrzymać motywację. Uświadomi Ci, że robisz postępy! Chcesz mieć jeszcze większą motywację? Pójdź o krok dalej i nagradzaj się za swoje zwycięstwa. Wymyślaj nagrody z wyprzedzeniem, abyś miał na co czekać. Powiedz sobie, że kiedy skończysz swoją pracę, pójdziesz na masaż, na kolację albo kupisz sobie coś, na co od dawna miałeś ochotę.

#07 Kontroluj swoje myśli

Mamy określony cel, wiemy co trzeba zrobić, ale mijają kolejne dni i nie robimy żadnej z tych rzeczy. Często dzieje się tak dlatego, że największą przeszkodą jesteśmy my sami i nasze myśli. Uruchamia się w nas krytyk wewnętrznych, który nas demotywuje i zniechęca do działania. Mówimy sobie: “Nie mam do tego kwalifikacji”, “Nikt mi za to nie zapłaci”, “Jest już milion innych ludzi, którzy to robią”, “Na pewno im się to nie spodoba”, “Nie poradzę sobie”. Niezbyt to motywujące, prawda?

Twoje myśli są kluczowe. Twoje myśli tworzą Twoje uczucia, a Twoje uczucia tworzą Twoje działania. Jeśli Twoje myśli sprawiają, że czujesz się niepewny, słaby i zniechęcony to będzie Cię to prowadziło do tego, że niechętnie będziesz podejmować działania, aby osiągnąć swój cel.

Zadaj sobie pytanie: “Jakie mam myśli, kiedy brakuje mi motywacji?”. Prawdopodobnie okaże się, że są one dość negatywne. Następnie zakwestionuj te myśli i zadaj sobie pytanie: “Jakie myśli mogą dodać mi siły i motywacji do działania?”. Zamień “nie mogę” w “MOGĘ!”

Sprawdź: 100 i więcej inspirujących, motywujących i mądrych myśli

Uwagi końcowe

Zazwyczaj, na początku drogi do spełnienia marzenia i celu nasz entuzjazm oraz motywacja jest wysoka. Widać to zwłaszcza pod koniec roku, gdy pełni nadziei i zapału podejmujemy postanowienia noworoczne. Ale już po chwili ten zapał się wyczerpuje. Wracamy do starych nawyków i przestajemy robić to co powinniśmy robić, aby osiągnąć cel. To jest częsty schemat, ale możesz go przełamać. Możesz podtrzymać swoje pragnienie, motywację i osiągać rzeczy, których pragniesz. Wykorzystaj powyższe metody i spraw, aby Twoje marzenia stały się rzeczywistością!

“Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni”. – Dalajlama XIV

Sprawdź też: Przewodnik motywacji. Co robić, aby nam się chciało, kiedy nam się nie chce