Sprzątanie jest czynnością, która z reguły nie należy do ulubionych. Zapewne każdy z nas kojarzy wielkie sprzątanie przed świętami, czy zjazdami rodzinnymi, a także wiosenne czy zimowe porządki. Zazwyczaj poświęcamy temu ogrom czasu, a pod koniec dnia marzymy tylko o tym, aby wziąć prysznic i odpocząć. Tak właśnie dzieje się, kiedy tylko odkładamy porządki na ostatni moment, nie przejmując się nimi na co dzień. Nikt bowiem nie chce tracić czasu na sprzątanie, kiedy można zrobić wiele innych, zdecydowanie ciekawszych rzeczy. Praktyka codziennego porządkowania otoczenia może wpłynąć bardzo pozytywnie na nasze życie. Ma ono bowiem wpływ nie tylko na wizualny odbiór miejsca, w którym mieszkamy, ale także na nasze zdrowie. Zobaczmy więc, co przemawia za tym, aby ze sprzątania zrobić regularną, codzienną czynność.

„Nieuporządkowany pokój podobny jest do umysłu, w którym panuje zamęt”.

5 powodów, dla których warto regularnie sprzątać mieszkanie

#01 Samopoczucie.

Nie od dziś wiadomo, że w nieuporządkowanej przestrzeni jest nam trudniej się zrelaksować i odpocząć od natłoku problemów dnia codziennego. Są nawet ludzie, którzy nie potrafią zjeść posiłku w pokoju, w którym panuje chaos i bałagan. Oczywiście są sytuacje, które nie pozwalają na utrzymanie porządku. Każdego dnia, natomiast powinniśmy dbać o to, aby działo się to możliwie jak najrzadziej. Posprzątana przestrzeń zaprasza do cieszenia się nią, do odpoczynku. Sprawia, że potrafimy się bardziej efektywnie zrelaksować i psychicznie nie czujemy ciężaru nieuporządkowanej przestrzeni. Naukowcy udowadniają, że ludzie, którzy mają w domu bałagan, mają również mnóstwo nieuporządkowanych spraw natury społecznej. Jeśli chcemy się więc dużo lepiej czuć w miejscu, do którego codziennie wracamy, warto zadbać o jego systematyczne sprzątanie.

#02 Zdrowie

Kurz i roztocza to zdecydowanie ogromni wrogowie naszego układu oddechowego i odpornościowego. Nie tylko dla alergików mogą być niebezpieczne. Unoszące się na meblach i w powietrzu cząsteczki kurzu często są powodem powstawania chorób i dolegliwości, które w czystym otoczeniu nigdy by nas nie dotknęły. W już i tak zanieczyszczonym świecie warto zatroszczyć się o to, abyśmy odpoczywali w miejscu, które nie będzie nam zagrażało. Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się kurzu, martwego naskórka, który gubimy codziennie, czy nawet roztoczy. Wszystkie te rzeczy towarzyszą nam każdego dnia. Dlatego tak ważne jest odkurzanie, przecieranie powierzchni, a także wymiana pościeli i dezynfekcja obić mebli wypoczynkowych. Gromadzenie się tych zanieczyszczeń jest rzeczą całkowicie normalną. Natomiast jeśli nie chcemy, aby wpływało to negatywnie na nasze zdrowie, powinniśmy postarać się o usuwanie ich regularnie.

#03 Mieszkanie to nasza wizytówka

Co prawda głosi się przekonanie o tym, że opinia innych ludzi nie powinna wpływać na nasze zachowania, a tym bardziej na to, co my sami myślimy o sobie. Szczególnie kiedy odwiedzają nas najbliżsi znajomi, nie bardzo przejmujemy się tym, co zastaną, kiedy otworzą drzwi naszego mieszkania. Musimy pamiętać jednak, że to, jak dbamy o nas własny kąt, świadczy poniekąd o tym, jak traktujemy samych siebie i swoje życie. Dlatego właśnie goście odwiedzający mieszkanie, które jest schludne i posprzątane, mają zdecydowanie lepsze zdanie o jego mieszkańcach.

Pokazujemy tym samym szacunek dla osób, które nas odwiedzają. Bowiem, goszcząc ich w miejscu, które wcześniej wysprzątaliśmy przed ich przyjściem, sprawiamy wrażenie, że ich obecność jest dla nas ważna. A tym samym zdecydowanie polepszamy ich wrażenie o nas. Nikt nie będzie od nas wymagał dokładnego przetarcia kurzy z każdej szklanki, natomiast jeśli zadbamy o to, aby w naszym mieszkaniu na co dzień panował porządek, niespodziewana wizyta gości, nie będzie dla nas już czymś stresującym. Będziemy w stanie skupić się na miłym spędzeniu czasu w dobrym towarzystwie.

#04 Aktywność fizyczna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sprzątanie to właśnie ta spontaniczna aktywność w ciągu dnia, o którą powinniśmy zadbać. Jeśli pracujemy z domu, możemy wyznaczyć sobie co godzinę lub dwie przerwę, podczas której sprzątamy konkretną rzecz lub się nią zajmujemy. Jeśli odkurzanie zajmuje nam dwadzieścia minut, może być świetnym przerywnikiem pracy siedzącej. Przyczyni się też do rozluźnienia mięśni, zmiany pozycji i spadku napięcia całego ciała. Podczas następnej przerwy możemy pozmywać naczynia czy zetrzeć kurze z półek. W efekcie nasze mieszkanie będzie lśniło, ale także pozbędziemy się skurczy mięśni i negatywnych skutków pracy siedzącej, która wpływa na nasz organizm równie źle co nałogowe palenie.

#05 Łatwiejsze przygotowanie do świąt czy innych okazji

Na koniec najbardziej trywialny powód, jednak zapewne będzie on tym, który przekona najwięcej osób do regularnego sprzątania. Dbając o porządek na co dzień, będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy przed konkretnymi świętami, czy okazjami rodzinnymi, kiedy to spodziewamy się większej liczby gości. Ilość rzeczy do sprzątnięcia nie będzie się nawarstwiała. A momencie kiedy wszyscy zajęci będą całodniowymi porządkami, my będziemy mieli zdecydowanie więcej czasu na odpoczynek.

Uwagi końcowe

Regularne sprzątanie nie jest być może najlepszą rozrywką, jaką możemy sobie zapewnić, ale niesie za sobą szereg pozytywnych efektów, które powinny nas przekonać do dbania o otoczenie. Pozytywnie powinien wpłynąć na nas nie tylko aspekt wizualny, ale również korzyści zdrowotne, jakie możemy sobie zapewnić. Dbając o porządek w miejscu, w którym żyjemy, sprawiamy, że nasza codzienność jest zdecydowanie bardziej przyjemna.

Magia sprzątania – uporządkuj swój dom, uporządkuj swoje życie

Czy kiedykolwiek mówiłeś sobie, że nie jesteś dobry w porządkowaniu albo, że nie warto próbować, bo urodziłeś się bałaganiarzem? Wiele osób nosi w sobie ten negatywny wizerunek przez lata. Jedna on się rozwiewa, gdy tylko uda im się doświadczyć doskonale uporządkowanej przestrzeni. Radykalna zmiana percepcji samego siebie, wiara w to, że można osiągnąć wszystko, na co się nastawisz, przemieni twoje zachowanie i styl życia. Kiedy doświadczysz mocy doskonale czystej przestrzeni, nie wrócisz do bałaganu.

Bałaganiarstwa się nie dziedziczy, nie jest ono także związane z brakiem czasu, to raczej nagromadzenie błędnych przekonań o porządkowaniu. Jeśli sprzątanie potraktujemy jako pewną filozofię życia, tak jak robi to Marie Kondo autorka książki Magia sprzątania, przekonasz się, że proces ten to coś bardziej złożonego, na co składa się całość naszych postaw wobec życia, otoczenia, naszych najbliższych.

Marie Kondo opracowała własną metodę – konMari – na porządkowanie nie tylko fizycznych przestrzeni, ale także przestrzeni bardziej ulotnych, takich jak nasz styl życia, sposób myślenia. Całość książki można streścić w haśle:

„Porządek na półkach, porządek w głowie!”

Magia sprzątania - Marie Kondo
Magia sprzątania – Marie Kondo

W książce Magia Sprzątania znajdziesz opis metody konMari oraz odpowiedzi na pytania:

  • Jak selekcjonować przedmioty?
  • Co robić, aby utrzymać porządek wokół siebie?
  • Jak rozróżnić to, co naprawdę cenne?
  • Jak sprawić, aby przedmioty odnalazły swoje właściwe miejsce?
  • Co zrobić, gdy nie potrafisz niczego wyrzucić?

Nie posprzątasz, jeżeli nie nauczysz się, jak to robić. Nie zniechęcaj się jednak, nawet jeżeli nie wiesz, jak sprzątać skutecznie. Przyszedł czas na naukę. Poznając i stosując metodę KonMari opisaną w tej książce, możesz wydostać się z zaklętego kręgu nieładu. Wysprzątaj dom porządnie, stosując tę metodę, a nieład nie powróci, niezależnie od tego, czy jesteś z natury leniwy i czy jesteś bałaganiarzem. Wybór właściwej metody i skupienie wysiłku na wyeliminowaniu nadmiaru przedmiotów w krótkim czasie przyniosą natychmiastowe rezultaty. Da ci to motywację do utrzymania porządku już na zawsze.

Każdemu, kto w pełni zastosował metodę KonMari, udało się utrzymać porządek w domu. Przyniosło to także zaskakujące rezultaty. Uporządkowanie domu wpływa pozytywnie na wszystkie sfery życia, w tym pracę i rodzinę.

Odkryj magię sprzątania – uporządkuj swoją przestrzeń i swoje życie!

„Od momentu, kiedy zaczniesz sprzątać, poczujesz motywację do przestawienia swojego życia na nowe tory”. – Marie Kondo

Sprawdź też: Chcesz być szczęśliwy? Pozbądź się bałaganu wokół Ciebie!

A jak Ty sobie radzisz ze sprzątaniem?