Czy wiesz, że porządkując otoczenie, pozytywnie wpływasz na swoje nastawienie emocjonalne, zdrowie fizyczne, dyspozycję intelektualną, życie towarzyskie a nawet poziom szczęścia? Dzieje się tak dlatego, że zewnętrzny porządek przyczynia się do wewnętrznego spokoju. Pozbądź się bałaganu a zyskasz szczęście!

Jak pisze w swojej kolejnej książce Zewnętrzny porządek. Wewnętrzny spokój Gretchen Rubin, autorka znana m.in. z bestselleru Projekt Szczęście:

„W kontekście szczęśliwego życia bałagan na biurku czy zawalona ubraniami szafa w przedpokoju wydają się trywialnymi problemami – a jednak zyskanie kontroli nad materią życia często wywołuje w nas poczucie, że mamy kontrolę nad życiem w ogóle.”.

Chociaż każdy z nas może definiować i osiągać zewnętrzny porządek w różny sposób, wydaje się, że dla większości z nas stan ten przyczynia się do budowania wewnętrznego spokoju.

Dlaczego zewnętrzny porządek przyczynia się do wewnętrznego spokoju i dlaczego wewnętrzny spokój sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi?

#01 Zewnętrzny porządek sprawia, że czujesz się dobrze

Zyskujesz poczucie spokoju, przestrzeni, energii i wizualnego zorganizowania. Masz większe poczucie samokontroli, pewności siebie i sprawczości.

Kiedy pozbędziesz się tego, czego nie potrzebujesz, nie używasz i nie kochasz, Twoje otoczenie odsłania przed tobą i innymi te przedmioty, które są dla ciebie najważniejsze. Przemyślana organizacja skutkuje tym, że twoja przestrzeń i posiadane rzeczy odzwierciedlają twoja prawdziwą osobowość.

#02 Zewnętrzny porządek sprawia, że przestajesz się czuć źle.

Opuszczają cię negatywne emocje. Irytacja, poczucie winy, frustracja, pośpiech i niechęć do innych.

Mniej się frustrujesz, rzadziej spieszysz się i nie czujesz się przytłoczony. Nie marnujesz życia na żmudne czynności czy niepotrzebne nerwy. Spędzasz mniej czasu, marudząc czy kłócąc się z innymi. Nie muszę zadawać pytań, takich jak: „Czy ktoś widział moje klucze ?”, „Gdzie jest toner?”, „Kto zostawił tutaj taki bałagan?”, „Gdzie to odłożyć?” itp.

#03 Zewnętrzny porządek pomaga ci poczuć się właściwie.

Możesz skupić uwagę, czas, energię i pieniądze na zadaniach, osobach, miejscach, czynnościach oraz wartościach, które mają dla ciebie największe znaczenie.

Doświadczane bodźce fizyczne wpływają na twoje emocje, dlatego kiedy przebywasz w miejscu, w którym panuje porządek, twój umysł ogarnia spokój. Po wyeliminowaniu chaosu wizualnego czujesz się bardziej skupiony, a zarówno w twojej głowie, kalendarzu, jak i otaczającej cię przestrzeni jest więcej miejsca na kreatywne działania. 

#04 Zewnętrzny porządek pomaga wytworzyć atmosferę rozwoju.

W widoczny sposób doskonalisz swoje otoczenie, a wynikające korzyści odczuwa każdy, kto z niego korzysta, zyskując przestrzeń na rozwój i nowe doświadczenia.

Gdy pozbywasz się rzeczy z przeszłości, które kiedyś odgrywały jakąś rolę w twoim życiu, masz więcej czasu na to, co jest dla ciebie ważne obecnie. Otaczają cię rzeczy obdarzone znaczeniem, gotowe do użycia. Wiesz, co masz, dlaczego to masz i gdzie to masz. Wykorzystujesz wszystko, co posiadasz. Nie ma miejsca na przypadkowość, niepewność, nierozsądne wybory.

Nie jest łatwo w sposób bezpośredni oddziaływać na własne myśli i działania. Jednak kontrolując stan otoczenia i pozytywnie je kształtując, możesz mieć istotny wpływ na stan swojego umysłu.

„W ten sam sposób, w jaki zewnętrzny porządek przyczynia się do wewnętrznego spokoju, wewnętrzny  spokój przyczynia się do zewnętrznego porządku. Kiedy czujemy się spokojni, pełni energii i skupieni, łatwiej utrzymać nam porządek w naszym otoczeniu. To swego rodzaju krąg pozytywnych wpływów”.  – Gretchen Rubin

5 etapów wprowadzania zewnętrznego porządku aby osiągnąć wewnętrzny porządek i szczęście

Zaprowadzenie porządku w naszym otoczeniu to prawdziwe wyzwanie, a jego utrzymanie wymaga nieustannego wysiłku. Gretchen Rubin proponuje pięć etapów wprowadzania zewnętrznego porządku, dzięki którym zapanujesz nad bałaganem, a przede wszystkim zyskasz wewnętrzny spokój.

Wszystkie pięć etapów są szczegółowo opisane w książce Zewnętrzny porządek. Wewnętrzny spokój. Rozdziały poświęcone każdemu z nich zawierają szeroki wybór propozycji dotyczących zaprowadzania zewnętrznego porządku. Każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie. Co jest ważne, bo kiedy dopasujemy strategię porządkowania tak, aby odpowiadała naszym wyzwaniom czy nawykom, bardziej prawdopodobne będzie, że uda się nam zaprowadzić ład, na którym nam zależy. 

Powinniśmy czynić starania na rzecz zaprowadzania zewnętrznego porządku jedynie pod warunkiem, że uczyni nas to szczęśliwszymi. Tego rodzaju wysiłek będzie miał wartość jedynie wtedy, gdy przyczyni się do wzrostu naszego poczucia szczęścia.

#01 Dokonaj wyborów

Walka z bałaganem to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Proces ten zmusza cię do podejmowania wyczerpujących decyzji: co zatrzymać, co wyrzucić i dlaczego. Najpierw dokonujesz wyborów, które przedmioty zatrzymać i co z nimi zrobić.

#02 Zaprowadź porządek

Kiedy już przejrzysz stan swojego posiadania, zaprowadzasz porządek – organizując, naprawiając i poświęcając uwagę zaniedbanym obszarom.

#03 Poznaj siebie i innych

Następnie dokonujesz autorefleksji, dzięki której lepiej poznajesz siebie. Uczysz się rozumieć własną indywidualność na tle innych ludzi.

#04 Pielęgnuj dobre nawyki

Kiedy już uda ci się zapanować nad bałaganem, warto wprowadzić w życie pomocne nawyki, aby utrzymać porządek i nie dopuścić do zwycięstwa chaosu. Każdego dnia poświęcić choćby kilka minut na porządkowanie gdy raz zaczniesz, łatwiej ci będzie wyrobić sobie nawyk. 

#05 Upiększaj

Piąty i ostatni etap to upiększanie – aby twoje otoczenie stało się bardziej zachęcające i wygodne.

„Właściwy poziom porządku osiągamy wtedy, gdy jesteśmy w stanie znaleźć to, czego potrzebujemy, czujemy się dobrze we własnej przestrzeni i nie mamy wrażenia, że przedmioty nas przytłaczają”. – Gretchen Rubin

Uwagi końcowe

Zewnętrzny porządek przyczynia się do wewnętrznego spokoju – tak to działa u większości z nas.

Zewnętrzny porządek, wewnętrzny spokój. Zaprowadź ład, aby przygotować szczęściu więcej miejsca. - Gretchen Rubin
Zewnętrzny porządek, wewnętrzny spokój. Zaprowadź ład, aby przygotować szczęściu więcej miejsca. – Gretchen Rubin

Aby dowiedzieć się jak porządkując swoją przestrzeń możesz zyskać spokój i poczuć się bardziej szczęśliwy sięgnij po książkę Gretchen Rubin Zewnętrzny porządek, wewnętrzny spokój. Dzięki wydawnictwu Studio Emka i tłumaczeniu Małgorzaty Małeckiej dostępna jest po polsku.

Zewnętrzny porządek, wewnętrzny spokój nie jest poradnikiem w stylu „jak posprzątać dom lub biuro”. To inspirująca, motywująca, pełna humoru i praktycznych pomysłów książka o tym, jak stać się szczęśliwszym, zaprowadzając zewnętrzny porządek, który sprzyja wewnętrznemu spokojowi.

Stopniowo, krok za krokiem – w ramach codziennej rutyny, bez poświęcania istotnego nakładu czasu, energii czy pieniędzy – możesz stworzyć harmonijne otoczenie, które pomoże ci stać się szczęśliwszymi zdrowszym, bardziej wydajnym i pozwoli wieść bardziej kreatywne życie.

Pozbądź się rzeczy, których nie używasz, nie potrzebujesz lub nie lubisz uwolnij swój umysł – i przestrzeń – robiąc miejsce temu, co faktycznie się dla Ciebie liczy!

„Zaprowadź ład, aby przygotować szczęściu więcej miejsca!”

Sprawdź też: Manifest szczęścia czyli jak być szczęśliwym!

A jak jest u Ciebie? Jesteś pedantyczny czy bliżej Ci do bałaganiarza? Wolisz mieć wokół siebie „chaos” czy porządek?